Piesková alebo kartušová filtrácia do bazéna. Ktorá je najlepšia?

Ak chcete mať bazén, mali by ste k nemu prikúpiť aj spoľahlivý filtračný systém, ktorý ho bude zbavovať všetkých nečistôt usadených na dne a vo vode.

Piesková filtrácia k domácemu bazénu

V tejto súvislosti sa skôr či neskôr pravdepodobne budete zaoberať otázkou „akú filtráciu do tohto systému zvoliť?“ – pieskovú, alebo kartušovú?

Piesková filtrácia

Pracuje na absolútne prírodnom a prirodzenom princípe – na filtrovanie totiž používa kremičitú náplň, ktorá zachytáva nečistoty z vody a čistú vodu vháňa naspäť do bazéna.

Náplň do pieskovej filtrácie bazénu

Táto filtrácia ponúka dostatok výkonu pre napojenie solárneho ohrevu, bazénového vysávača alebo UV lampy. Aj tieto zariadenie dokážu prispieť k čistejšej vode vo vašom bazéne a vás to, vzhľadom na náklady za spotrebu, nebude stáť ani cent naviac.

Prečo sa rozhodnúť pre pieskovú filtráciu?

Táto filtračná metóda je nie len moderná, ale aj veľmi účinná a hospodárna. Zvládne aj mohutný sezónny nápor, pri ktorom bývajú bazény využívané denne počas niekoľkých hodín. Aj tento typ filtrácie ale vyžaduje údržbu – tá prebieha v podobe prepláchnutia raz za týždeň.

Z dlhodobejšieho hľadiska je potom potrebné meniť piesok, ale k tomuto kroku sa pristupuje jedenkrát v priebehu dvoch-troch rokov, v závislosti od miery znečistenia vody v bazéne. Nie je neobvyklé, ak sa piesková náplň vo filtroch mení aj len raz za päť až osem rokov.

Parametre, ktoré sa pri pieskovej filtrácii oplatí sledovať

Dôležitým parametrom pri výbere pieskovej filtrácie je hodnota objemu vody, ktorú je zariadenie schopné prefiltrovať, veľkým plusom zase fakt, že s pieskovou filtráciou podstatne ušetríte na bazénovej chémii (tá je častou príčinou alergických reakcií, najmä u malých detí). Treba tiež povedať, že pieskové filtre sú vo všeobecnosti schopné odstrániť nečistoty vo veľkosti od 20 do 40 mikrónov.

Vybrať pieskovú filtráciu

Kartušová filtrácia

Je zložená z kartušovej vložky a čerpadla. Filtrácia prebieha cez papierovú vložku, ktorá slúži práve na zachytávanie nečistôt z vody.

Kartušová filtrácia do bazéna

Z toho vyplýva, že papierový filter sa zanáša a je ho potrebné pravidelne čistiť a to až niekoľkokrát za týždeň. Filter sa tak opotrebúva nie len prirodzene, ale aj čistením. Aby kvalita filtru nemala dramatický dopad na celý proces filtrovania, je nutné vložku počas letnej, respektíve kúpacej sezóny niekoľkokrát vymeniť.

Prečo sa rozhodnúť pre kartušovú filtráciu?

Jej najväčšou devízou sú nízke počiatočné náklady. Tie sa ale môžu navýšiť práve vďaka opakovanej a pomerne častej údržbe. Hoci dokážu vyčistiť vodu v bazéne aj od nečistôt s rozmermi 10-15 mikrónov, výkon týchto filtrácií nie je vzhľadom na vyčistený objem vody za hodinu vysoký a preto je potrebné použiť o to viac bazénovej chémie.

Spomínané negatíva sa však dotýkajú najmä situácie, kedy sa kartušová filtrácia používa na čistenie veľkých a rozmernejších bazénov. Pre ne de facto nie je určená. Oveľa viac tomuto systému pasujú menšie bazény, ktoré nevyžadujú tak výkonnú filtráciu a práve pri nich nájde tá kartušová svoje uplatnenie.

Vybrať kartušovú filtráciu

Cena a náklady

Cena pieskových filtrácií závisí od príkonu čerpadla a prietoku vody, ktorý dokáže za hodinu prečistiť. Najlacnejšie pieskové filtrácie dostanete už za cenu niekoľkých desiatok eur, cena tých najdrahších sa však šplhá aj nad 500€ a vyššie.

Na druhej strane treba dodať, že náhradná náplň v podobe piesku neznamená výraznejšiu položku. Do filtrácie by sa mal používať len piesok presne určenej hrubosti, no orientačná cena za 25kg vrecko piesku s hrúbkou 0,6-1,2mm sa pohybuje na úrovni 10-15€.

Cena najlacnejších kartušových filtrov začína už pod úrovňou 20€ a môže sa vyšplhať až nad hranicu 100€. Spolu s ňou ale treba mať na zreteli aj cenu za kartušové vložky, ktorá sa pohybuje od 3-5€ až po niekoľko desiatok eur za kus. Cena prevádzky kartušových filtrov tak môže znamenať pomerne dramatický zásah do rozpočtu majiteľa bazéna.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 03.05.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo tie, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou...

Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

Regulácia vykurovania interiéru zabráni plýtvaniu teplom. Prečítajte si náš článok o termostatických ventiloch a termostatických hlaviciach na radiátor, v ktorom nájdete všetko podstatné.

Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z

Zobytnenie podkrovia, či už dodatočné alebo pri realizácii novostavby si vyžaduje dôkladné zateplenie strechy. Pri tomto procese je dôležité správne použitie tzv. parozábrany. Čitajte a...


Pridať komentár