Piesková alebo kartušová filtrácia do bazéna. Ktorá je najlepšia?

Ak chcete mať bazén, mali by ste k nemu prikúpiť aj spoľahlivý filtračný systém, ktorý ho bude zbavovať všetkých nečistôt usadených na dne a vo vode.

Piesková filtrácia k domácemu bazénu

V tejto súvislosti sa skôr či neskôr pravdepodobne budete zaoberať otázkou „akú filtráciu do tohto systému zvoliť?“ – pieskovú, alebo kartušovú?

Prečo je nutné vodu filtrovať?

Pravidelná filtrácia vody zabezpečí jej dokonalú kvalitu a ochráni vás pred negatívnymi zdravotnými dôsledkami kúpania sa vo vode s obsahom rias alebo iných mikroorganizmov, ktoré sa prirodzene tvoria v každej stojatej vode. Ďalšími výhodami filtrovania je udržiavanie optimálneho pH vody, ale aj zníženie spotreby bazénovej chémie. Pravidelné nezanedbané filtrovanie vody šetrí nielen peniaze, ale najmä naše zdravie.

Aký výkon bazénovej filtrácie potrebujem?

Najdôležitejším parametrom výberu bazénovej filtrácie je tzv. filtračný výkon. Ide o údaj, ktorý vám napovie, nad akými modelmi uvažovať počas výberu. Vyrátate ho veľmi jednoducho - objem svojho záhradného bazéna vydeľte číslom 4. Výsledkom je číslo, ktoré udáva kubíkový výkon čerpadla

Pri výbere konkrétneho modelu platí:

  • ak k filtrácií plánujete pripojiť aj bazénový vysávač či ohrev, potom si vyberte model s vyšším výkonom filtrácie než je výsledný kubíkový výkon čerpadla
  • vyšší výkon potrebujete aj v prípade, ak je vzdialenosť medzi bazénom a filtráciou príliš veľká (prípadne ak je terén príliš členitý alebo má vyššie prevýšenie)
  • výkon zvolenej filtrácie nemôže byť nikdy nižší než výsledný kubíkový výkon čerpadla

Minimálny objem bazéna, pre ktorý už potrebujete zakúpiť filtráciu, je cca 2,1 m3.

Kam umiestniť filtráciu?

Správne umiestnenie ochráni zakúpenú filtráciu pred poškodením a predĺži jej životnosť. Čo sa týka kartušovej filtrácie, tú je možné bez starostí jednoducho postaviť na akýkoľvek vodorovný povrch. Náročnejšie je to však v prípade pieskovej filtrácie, ktorej vodorovný podklad musí byť tvorený ideálne štrkom. Alternatívou môže byť aj betónový podklad s pripojením na odpad či odtokový kanál.

Filtráciu umiestňujeme na dobre prístupné miesto (nie bližšie než 3 metre od steny bazéna) vždy do vodorovnej polohy! Motor filtrácie musí byť umiestnený pod úroveň vodnej hladiny, v opačnom prípade dojde k zastaveniu stekania vody do prístroja. Zavzdušnenie sania zníži výkon filtrácie a môže ju aj trvalo poškodiť. Filtráciu je nutné zabezpečiť proti dopadu priamych slnečných lúčov, dažďu či silného vetra. 

Pozrite si viac produktov z kategórie bazénové filtrácie

Piesková filtrácia

Pracuje na absolútne prírodnom a prirodzenom princípe – na filtrovanie totiž používa kremičitú náplň, ktorá zachytáva nečistoty z vody a čistú vodu vháňa naspäť do bazéna.

Účinná piesková filtrácia do bazéna

Táto filtrácia ponúka dostatok výkonu pre napojenie solárneho ohrevu, bazénového vysávača alebo UV lampy. Aj tieto zariadenie dokážu prispieť k čistejšej vode vo vašom bazéne a vás to, vzhľadom na náklady za spotrebu, nebude stáť ani cent naviac.

Prečo sa rozhodnúť pre pieskovú filtráciu?

Táto filtračná metóda je nie len moderná, ale aj veľmi účinná a hospodárna. Zvládne aj mohutný sezónny nápor, pri ktorom bývajú bazény využívané denne počas niekoľkých hodín. Aj tento typ filtrácie ale vyžaduje údržbu – tá prebieha v podobe prepláchnutia raz za týždeň.

Z dlhodobejšieho hľadiska je potom potrebné meniť piesok, ale k tomuto kroku sa pristupuje jedenkrát v priebehu dvoch-troch rokov, v závislosti od miery znečistenia vody v bazéne. Nie je neobvyklé, ak sa piesková náplň vo filtroch mení aj len raz za päť až osem rokov.

Použitý piesok nemusíte vyhadzovať - možno ho totiž využiť ako stavebný materiál či ako posyp zľadovatelých povrchov v zime.

Parametre, ktoré sa pri pieskovej filtrácii oplatí sledovať

Dôležitým parametrom pri výbere pieskovej filtrácie je hodnota objemu vodyktorú je zariadenie schopné prefiltrovať, veľkým plusom zase fakt, že s pieskovou filtráciou podstatne ušetríte na bazénovej chémii (tá je častou príčinou alergických reakcií, najmä u malých detí). Treba tiež povedať, že pieskové filtre sú vo všeobecnosti schopné odstrániť nečistoty vo veľkosti od 20 do 40 mikrónov.

Výkonné pieskové filtrácie

Kartušová filtrácia

Je zložená z kartušovej vložky a čerpadla. Filtrácia prebieha cez papierovú vložku, ktorá slúži práve na zachytávanie nečistôt z vody.

Kartušová filtrácia do bazéna

Čistenie kartušovej filtrácie

Z toho vyplýva, že papierový filter sa zanáša a je ho potrebné pravidelne čistiť a to až niekoľkokrát za týždeň. Filter sa tak opotrebúva nie len prirodzene, ale aj čistením. Aby kvalita filtru nemala dramatický dopad na celý proces filtrovania, je nutné vložku počas letnej, respektíve kúpacej sezóny niekoľkokrát vymeniť.

Prečo sa rozhodnúť pre kartušovú filtráciu?

Jej najväčšou devízou sú nízke počiatočné náklady. Tie sa ale môžu navýšiť práve vďaka opakovanej a pomerne častej údržbe. Hoci dokážu vyčistiť vodu v bazéne aj od nečistôt s rozmermi 10-15 mikrónov, výkon týchto filtrácií nie je vzhľadom na vyčistený objem vody za hodinu vysoký a preto je potrebné použiť o to viac bazénovej chémie.

Spomínané negatíva sa však dotýkajú najmä situácie, kedy sa kartušová filtrácia používa na čistenie veľkých a rozmernejších bazénov. Pre ne de facto nie je určená. Oveľa viac tomuto systému pasujú menšie bazény (do 8m3), ktoré nevyžadujú tak výkonnú filtráciu a práve pri nich nájde tá kartušová svoje uplatnenie.

Kvalitné kartušové filtrácie

Cena a náklady

Cena pieskových filtrácií závisí od príkonu čerpadla a prietoku vody, ktorý dokáže za hodinu prečistiť. Najlacnejšie pieskové filtrácie dostanete už za cenu niekoľkých desiatok eur, cena tých najdrahších sa však šplhá aj nad 500 € a vyššie.

Na druhej strane treba dodať, že náhradná náplň v podobe piesku neznamená výraznejšiu položku. Do filtrácie by sa mal používať len piesok presne určenej hrubosti, no orientačná cena za 25kg vrecko piesku s hrúbkou 0,6-1,2mm sa pohybuje na úrovni 10-15 €.

Cena najlacnejších kartušových filtrov začína už pod úrovňou 20 € a môže sa vyšplhať až nad hranicu 100 €. Spolu s ňou ale treba mať na zreteli aj cenu za kartušové vložky, ktorá sa pohybuje od 3-5 € až po niekoľko desiatok eur za kus. Cena prevádzky kartušových filtrov tak môže znamenať pomerne dramatický zásah do rozpočtu majiteľa bazéna.

Ako často je nutné používať filtráciu?

Výrobcovia filtrácií odporúčajú filtrovať celý objem vody minimálne 2x denneJeden cyklus filtrovania by mala kvalitná filtrácia zvládnuť za max. 2 hodiny, v najteplejších letných dňoch sa táto doba však môže aj zdvojnásobiť. Dôvodom je fakt, že vyššia teplota vody podporuje tvorbu mikroorganizmov a rias, preto musí byť filtrovanie precíznejšie.

Upozorňujeme, že z bezpečnostných dôvodov je zakázané filtrovanie vody počas kúpania resp. výskytu osôb v bazéne. Výrobca či predajca filtrácie nenesie zodpovednosť za zranenia, ktoré vzniknú ako dôsledok ignorovania tohto nariadenia.

Ak je voda v bazéne aj napriek pravidelnému filtrovaniu zelená, potom máte problém s riasami. Vyriešite ho jednoducho:

  • aplikujte vločkovač, vďaka ktorému sa menšie riasy zhluknú do väčších objemov vďaka čomu neprejdú filtráciou
  • ak používate pieskovú filtráciu, potom vymeňte piesok
  • ak používate kartušovú filtráciu, dbajte na jej pravidelnejšie čistenie
Pozrite si viac produktov z kategórie bazénové filtrácie

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

23/04/2022 17:07
Iveta

mame bazen s pieskovou filtraciou a voda v nom je stale krasne čista a nesmrdi

27/04/2022 21:52
Asa

jednoznačne pieskova. Voda nesmrdi, nie je zelena

26/05/2022 13:36
Maxa

najlepšia filtracia je pieskova

23/07/2022 09:28
Teka

no jednoznačne pieskova filtracia. Voda je čista a nesmrdi

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...Publikované dňa: 03.05.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.

Akú podlahu na balkón: PVC, dlažba, drevená alebo betónová podlaha?Akú podlahu na balkón: PVC, dlažba, drevená alebo betónová podlaha?

Kým nad výberom podlahy do interiéru strávime podstatný čas a energiu, výber podlahy na balkón sa neraz prehliada a zanedbáva. Aké nároky by ste mali mať podlahu na balkóne?