Ako sa zbaviť zelenej vody a rias v bazéne?

Veru, mať „žabaciu“ vodu v našom bazéne nie je nič, čo by nám pridalo na nálade. V horúcich letných dňoch je bazén doslova chrámom pre schladenie nášho tela. Ak teda máte problém s riasami a zelenou vodou, niekde sa stala chyba.

Zelená voda v bazéne

Kalná voda v bazéne sa rozhodne musí riešiť. Nesmieme však zabúdať, že tomuto problému sa dá predísť správnou starostlivosťou a použitím správnej chémie v správnom množstve.

Riasy v bazéne? Ako sa zbaviť zelenej vody? Akú chémiu do bazénu použiť? Je Savo do bazéna účinné? Aké dávkovanie Sava (inej chémie) zvoliť? Ako znížiť pH vody? Likvidácia rias v bazéne či správna dezinfekcia a všetko dôležité o starostlivosti o vodu v bazéne sa dozviete v nasledujúcich odsekoch.

Obľúbené produkty

Prečo mám vlastne zelenú vodu v bazéne?

Voda v bazéne je jednoducho špinavá z dôvodu nedostatočnej starostlivosti, netreba si klamať. Nie je pravidlom, že raz do týždňa stačí vložiť chlórovú tabletu a voda je tým pádom v „suchu.“ Najčastejšie tento problém spôsobuje to, že sme vodu v bazéne neošetrili správne alebo sme zvolili nedostatočné dávkovanie.

Aby sme sa vyznali v pojmoch, ktoré s tvorbou rias a kalnej či mazľavej vody súvisia, máme tu základné pojmy, v ktorých sa musíme orientovať, aby sme vedeli určiť, prečo práve my máme zelenú vodu v bazéne.

Tvrdosť vody

Tento element závisí od oblasti, v ktorej sa nachádzate, respektíve akú vodu používate na napúšťanie bazéna. Studňová voda zväčša býva stredne až veľmi tvrdá. Logicky, čím je voda tvrdšia tým viac vápnika, horčíka a iných minerálov sa vo vode časom usádza. Meranie tvrdosti vody je možné za pomoci rozboru vody. Ideálna hodnota tvrdosti vody v bazéne je 180 – 250mg/l (minerálov/liter).

Kyslosť či zásaditosť vody – pH vody

Stupnica pH sa pohybuje na stupnici 1-14 pričom neutralitu značí číslo 7. Smerom od sedem a viac sa voda stáva zásaditou, no a naopak smerom nadol je voda kyslejšou. Ak máte teda pH vyššie, usadeniny či mazľavá voda sú sprievodným znakom. V prípade, že pH vody je nižšia, spôsobuje zväčša štípanie či svrbenie po kúpaní. Správna hodnota je na úrovni 6,8 – 7,4. 

Prúžkový tester na meranie ph vody v bazéne

Meranie pH by ste mali vykonávať pravidelne pomocou prúžkového testera, ktorého balenie kúpite za 3 až 5 EUR.

Zníženie a zvýšenie pH

Zníženie pH je teda potrebné v prípade, že voda je zakalená, mazľavá či sfarbená do zelena, prípadne sa nám v bazéne tvoria riasy.

Zvýšenie pH je väčšinou potrebné, ak je kúpanie nepohodlné a problém nám robí hlavne štípanie či svrbenie tela. Ako čo najjednoduchšie zvýšiť pH vody v bazéne? Máme pre vás riešenie.

Dezinfekcia je podstatná

Bez tohto ošetrenia môže byť pH akékoľvek. Nepomôže ani mäkká voda. Chemické ošetrenie vody v bazéne je dnes naozaj rôznorodé. Na výber máme chlórové i bezchlórové varianty, hoci treba povedať, že chlórový variant je o niečo účinnejší, hlavne v prípade, že bazén je navštevovaný pravidelne. Na výber máte dezinfekciu v tekutej či tabletovej podobe. V prípade tekutej variácie prípravok vylejte v požadovanom množstve v blízkosti filtrácie. Chémiu do bazéna v tabletovej podobe je dobré vložiť priamo do zásobníka, kde voda do bazéna cez filter prúdi. Hodnotu chlóru v bazéne môžete kontrolovať kvapkovým testerom. Ideálna hodnota je okolo 0,3 až 0,5.

Pre udržanie ideálnej hladiny chlóru vo vode môžete použiť prípravok Aquamar 7 Day Tabs 1,6 kg za približne 14€. V letných mesiacoch, kedy sa voda zohrieva rýchlejšie, je dobré kombinovať chlórové tablety aj s prípravkom, ktorý zabraňuje rýchlemu odparovaniu chlóru a zvyšuje tak jeho dezinfekčnú účinnosť. Na to môžete použiť Aquamar ChlorStabil 0,9kg, ktorý vás vyjde na približne 8€.

Ak ste zástancom bezchlórovej chémie, použiť môžete Aquamar Super Oxi 3l, ktorý vodu ošetruje na báze peroxidu vodíka a čiastočiek striebra. Bezchlórový prípravok vás vyjde zhruba na 16€. Vďaka bezchlórovej chémii sa vyhnete nepríjemnému zápachu chlóru a kúpať sa môžete okamžite po aplikácii.

Zbavte sa rias a kalnej vody

V prípade, že sa vám v bazéne tvoria riasy a upravili ste pH či tvrdosť vody, rozhodne pomôže Savo Original aj na bazény, ktoré môžete používať aj namiesto čisto chlórových prípravkov. V prípade, že chcete zakalenú vodu a riasy v bazéne zlikvidovať, odporúčané dávkovanie je 240ml/m3. Nezabúdajte mať vždy zapnutú filtráciu. Dávkovanie Sava do bazéna pri bežnom dávkovaní je približne 80ml/m3. Kúpať sa môžete už 30 minút po aplikovaní dezinfekcie. Cena litrového balenia sa pohybuje od 1 do 3€.

Okrem rias sa však potrebujete zbaviť aj kalov a nečistôt. Na to je odporúčaná chémia s názvom Aquamar vločkovač 1l (flokulant), ktorého úlohou je vyzrážanie nečistôt. Je možné ich tak potom zberať mechanicky a takisto pomocou filtrácie.

Filtrácia

Aby dávkovanie chémie malo zmysel, je potrebná kvalitná filtrácia. U lacných bazénov (nafukovacie) väčšinou menších rozmerov sa používajú kartušové filtrácie, ktoré veľa vody nenamútia. Hlavnú úlohu zohráva jemnosť (zrnitosť) filtra. Piesková filtrácia dokáže zachytiť aj menšie čiastočky nečistôt. Filtračné vaky sú ešte omnoho citlivejšie a zachytia takmer všetko, čo sa vo vode objaví. 

Mechanické čistenie

Ak je tvorba rias neúnosná a riasy sú aj na dne bazéna, nepomôže nič iné, ako mechanické čistenie. Riasy sa usádzajú na dne či na stenách bazénu. Okrem sieťky, ktorou by sme mali pravidelne očisťovať viditeľné nečistoty na hladine, máme na výber aj bazénové vysávače. Na výber máte poloautomatické vysávače, ktoré napojíte na filtráciu a pustíte sa do vysávania.

Ak vám ani toto nestačí, automatický vysávač urobí všetko za vás. Stačí ho nastaviť a načasovať. O ostatné sa postará sám.

Najlepšie bazénové vysávače

Zazimovanie/odzimovanie bazéna

Aby sme sa vyhli problémom pri odzimovaní bazéna, dôležité je správne bazén zazimovať. Okrem dôkladnej filtrácie vody a mechanického čistenia je dôležité vodu vypustiť do výšky, aby vo vode neboli trysky či výpusty na filtráciu. Na zimu vodu pokojne prechlórujte, hodnota môže byť aj na 3x vyššej úrovni ako sa odporúča (0,3 – 0,5). Bazén samozrejme na zimu prekryte.

Ak sa nikde nestala chyba, odzimovanie by nemal byť problém. No predsa? Riasy a zelená voda? Zelená voda v bazéne po zime sa dá riešiť zvýšením pH a neskorším upravením na neutrálnu hodnotu. Treba teda aplikovať chlórovú chémiu formou šoku. Takto ošetrený bazén kontrolujte a vodu pravidelne filtrujte aspoň 6-8hodín denne. Okrem chemického čistenia očistite aj steny a dno bazéna.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

19/06/2018 19:38
Dadka

my mame presne tento bazenovy vysavac zodiac z toprobota a na cistenie bazena nema chybu

05/07/2018 11:23
Peter Vričan

Zdravim Vas kde by som kupil ten chemaformu -

10/07/2018 14:27
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň pán Vričan.
Do textu článku sme doplnili odkaz na eshopy, ktoré predávajú spomínaný výrobok. Prajeme pekný deň :)

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 18.09.2017
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky

Určite to poznáte – týždeň pred výplatou, veci špinavé a práčka vŕzga, vydáva čudné zvuky a vy začínate tušiť, že dlho už fungovať nebude. Nie každá porucha práčky je však taká vážna,...

Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov

Detičkám s veľmi citlivou pokožkou môžu nevhodné pracie prostriedky či kozmetika spôsobovať nepríjemné kožné problémy. Čo je dôležité vedieť o pracích prostriedkoch pre deti? Ktoré látky...

Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže

Správne dávkovanie pracieho prášku a aviváže vám pomôže ušetriť. Podľa čoho sa pri praní riadiť? Poradíme vám.