Ako sa zbaviť zelenej vody a rias v bazéne? Pomôže Savo?

Veru, mať „žabaciu“ vodu v našom bazéne nie je nič, čo by nám pridalo na nálade. V horúcich letných dňoch je bazén doslova chrámom pre schladenie nášho tela. Ak teda máte problém s riasami a zelenou vodou, niekde sa stala chyba.

Zelená voda v bazéne

Kalná voda v bazéne sa rozhodne musí riešiť. Nesmieme však zabúdať, že tomuto problému sa dá predísť správnou starostlivosťou a použitím správnej chémie v správnom množstve.

Riasy v bazéne? Ako sa zbaviť zelenej vody? Akú chémiu do bazénu použiť? Je Savo do bazéna účinné? Aké dávkovanie Sava (inej chémie) zvoliť? Ako znížiť pH vody? Likvidácia rias v bazéne či správna dezinfekcia a všetko dôležité o starostlivosti o vodu v bazéne sa dozviete v nasledujúcich odsekoch.

Osvedčené prostriedky na likvidáciu rias


Prečo mám vlastne zelenú vodu v bazéne?

Voda v bazéne je jednoducho špinavá z dôvodu nedostatočnej starostlivosti, netreba si klamať. Nie je pravidlom, že raz do týždňa stačí vložiť chlórovú tabletu a voda je tým pádom v „suchu.“ Najčastejšie tento problém spôsobuje to, že sme vodu v bazéne neošetrili správne alebo sme zvolili nedostatočné dávkovanie.

Aby sme sa vyznali v pojmoch, ktoré s tvorbou rias a kalnej či mazľavej vody súvisia, vysvetlíme si základné pojmy, v ktorých sa musíme orientovať, aby sme vedeli určiť, prečo práve my máme zelenú vodu v bazéne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bazénová chémia

Tvrdosť vody

Tento element závisí od oblasti, v ktorej sa nachádzate, respektíve akú vodu používate na napúšťanie bazéna. Studňová voda zväčša býva stredne až veľmi tvrdá. Logicky, čím je voda tvrdšia tým viac vápnika, horčíka a iných minerálov sa vo vode časom usádza. Meranie tvrdosti vody je možné za pomoci rozboru vody. Ideálna hodnota tvrdosti vody v bazéne je 180 – 250mg/l (minerálov/liter).

Kyslosť či zásaditosť vody – pH vody

Stupnica pH sa pohybuje na stupnici 1-14 pričom neutralitu značí číslo 7. Smerom od sedem a viac sa voda stáva zásaditou, no a naopak smerom nadol je voda kyslejšou. Ak máte teda pH vyššie, usadeniny či mazľavá voda sú sprievodným znakom. V prípade, že pH vody je nižšia, spôsobuje zväčša štípanie či svrbenie po kúpaní. Správna hodnota je na úrovni 6,8 – 7,4. 

Meranie pH vody v záhradnom bazéne

Meranie pH by ste mali vykonávať pravidelne pomocou prúžkového testera, ktorého balenie kúpite za 3 až 5 EUR.

Zníženie a zvýšenie pH

Zníženie pH je teda potrebné v prípade, že voda je zakalená, mazľavá či sfarbená do zelena, prípadne sa nám v bazéne tvoria riasy.

Zvýšenie pH je väčšinou potrebné, ak je kúpanie nepohodlné a problém nám robí hlavne štípanie či svrbenie tela. Ako čo najjednoduchšie zvýšiť pH vody v bazéne? Máme pre vás riešenie.

Dezinfekcia je podstatná

Bez tohto ošetrenia môže byť pH akékoľvek. Nepomôže ani mäkká voda. Chemické ošetrenie vody v bazéne je dnes naozaj rôznorodé. Na výber máme chlórové i bezchlórové varianty, hoci treba povedať, že chlórový variant je o niečo účinnejší, hlavne v prípade, že bazén je navštevovaný pravidelne. Na výber máte dezinfekciu v tekutej či tabletovej podobe. V prípade tekutej variácie prípravok vylejte v požadovanom množstve v blízkosti filtrácie. Chémiu do bazéna v tabletovej podobe je dobré vložiť priamo do zásobníka, kde voda do bazéna cez filter prúdi. Hodnotu chlóru v bazéne môžete kontrolovať kvapkovým testerom. Ideálna hodnota je okolo 0,3 až 0,5.

Pre udržanie ideálnej hladiny chlóru vo vode môžete použiť prípravok Aquamar 7 Day Tabs 1,6 kg za približne 14€. V letných mesiacoch, kedy sa voda zohrieva rýchlejšie, je dobré kombinovať chlórové tablety aj s prípravkom, ktorý zabraňuje rýchlemu odparovaniu chlóru a zvyšuje tak jeho dezinfekčnú účinnosť. Na to môžete použiť Aquamar ChlorStabil 0,9kg, ktorý vás vyjde na približne 8€.

Ak ste zástancom bezchlórovej chémie, použiť môžete Aquamar Super Oxi 3l, ktorý vodu ošetruje na báze peroxidu vodíka a čiastočiek striebra. Bezchlórový prípravok vás vyjde zhruba na 16€. Vďaka bezchlórovej chémii sa vyhnete nepríjemnému zápachu chlóru a kúpať sa môžete okamžite po aplikácii.

Zbavte sa rias a kalnej vody

V prípade, že sa vám v bazéne tvoria riasy a upravili ste pH či tvrdosť vody, rozhodne pomôže Savo Original aj na bazény, ktoré môžete používať aj namiesto čisto chlórových prípravkov. V prípade, že chcete zakalenú vodu a riasy v bazéne zlikvidovať, odporúčané dávkovanie je 240ml/m3. Nezabúdajte mať vždy zapnutú filtráciu. Dávkovanie Sava do bazéna pri bežnom dávkovaní je približne 80ml/m3. Kúpať sa môžete už 30 minút po aplikovaní dezinfekcie. Cena litrového balenia sa pohybuje od 1 do 3€.

Okrem rias sa však potrebujete zbaviť aj kalov a nečistôt. Na to je odporúčaná chémia s názvom Aquamar vločkovač 1l (flokulant), ktorého úlohou je vyzrážanie nečistôt. Je možné ich tak potom zberať mechanicky a takisto pomocou filtrácie.

Osvedčené prostriedky na likvidáciu rias

Filtrácia

Aby dávkovanie chémie malo zmysel, je potrebná kvalitná filtrácia. U lacných bazénov (nafukovacie) väčšinou menších rozmerov sa používajú kartušové filtrácie, ktoré veľa vody nenamútia. Hlavnú úlohu zohráva jemnosť (zrnitosť) filtra. Piesková filtrácia dokáže zachytiť aj menšie čiastočky nečistôt. Filtračné vaky sú ešte omnoho citlivejšie a zachytia takmer všetko, čo sa vo vode objaví. 

Mechanické čistenie

Ak je tvorba rias neúnosná a riasy sú aj na dne bazéna, nepomôže nič iné, ako mechanické čistenie. Riasy sa usádzajú na dne či na stenách bazénu. Okrem sieťky, ktorou by sme mali pravidelne očisťovať viditeľné nečistoty na hladine, máme na výber aj bazénové vysávače. Na výber máte poloautomatické vysávače, ktoré napojíte na filtráciu a pustíte sa do vysávania.

Ak vám ani toto nestačí, automatický vysávač urobí všetko za vás. Stačí ho nastaviť a načasovať. O ostatné sa postará sám.

Najlepšie bazénové vysávače

Zazimovanie/odzimovanie bazéna

Aby sme sa vyhli problémom pri odzimovaní bazéna, dôležité je správne bazén zazimovať. Okrem dôkladnej filtrácie vody a mechanického čistenia je dôležité vodu vypustiť do výšky, aby vo vode neboli trysky či výpusty na filtráciu. Na zimu vodu pokojne prechlórujte, hodnota môže byť aj na 3x vyššej úrovni ako sa odporúča (0,3 – 0,5). Bazén samozrejme na zimu prekryte.

Ak sa nikde nestala chyba, odzimovanie by nemal byť problém. No predsa? Riasy a zelená voda? Zelená voda v bazéne po zime sa dá riešiť zvýšením pH a neskorším upravením na neutrálnu hodnotu. Treba teda aplikovať chlórovú chémiu formou šoku. Takto ošetrený bazén kontrolujte a vodu pravidelne filtrujte aspoň 6-8hodín denne. Okrem chemického čistenia očistite aj steny a dno bazéna.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

19/06/2018 19:38
Dadka

my mame presne tento bazenovy vysavac zodiac z toprobota a na cistenie bazena nema chybu

05/07/2018 11:23
Peter Vričan

Zdravim Vas kde by som kupil ten chemaformu -

10/07/2018 14:27
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň pán Vričan.
Do textu článku sme doplnili odkaz na eshopy, ktoré predávajú spomínaný výrobok. Prajeme pekný deň :)

05/07/2021 22:21
Cita

mame bazen z garden life s pieskovou filtraciou a ešte nikdy sme nemali zelenu vodu

27/04/2022 21:51
Stara

mame nadzemny bazen s pieskovou filtraciou, voda v nom je stale čista, nesmrdi a nie je zelena

28/06/2022 13:06
Viera

z garden life sme si spolu s bazenom kupilio ah chemiu a voda je čista, nesmrdi

24/08/2022 21:24
Alesa

stači kvalitna filtracia a voda v bazene nebude zelena

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 18.09.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či SolaAko vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či Sola

Viete, koľko kusový príbor potrebujete a po akom type príboru by ste mali siahnuť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Trvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotrebyTrvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotreby

Viete však, aký je rozdiel medzi označeniami záručnej doby a ktoré potraviny je možné konzumovať aj po uplynutí záruky? Dozviete sa to v našom článku.

Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na praktické rady ohľadom údržby vinylových a laminátových podláh. Zároveň vás upozorníme na to, čomu by ste sa mali vyhýbať. Čítajte ďalej.