Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!

Ak chcete predĺžiť životnosť plávajúcej podlahy na maximum, treba sa o ňu správne postarať. A to z hľadiska používania správnych čistiacich prostriedkov, techniky upratovania aj pravidelnosti.

Údržba laminátovej podlahy v byte a dome

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na praktické rady ohľadom údržby vinylových a laminátových podláh. Zároveň vás upozorníme na to, čomu by ste sa mali vyhýbať, aby ste si podlahu nezničili.

Každý typ podlahy si vyžaduje inú starostlivosť

Ku každému typu podlahy musíte pristupovať individuálne. Len tak môžete podlahám zvýšiť ich životnosť až o niekoľko rokov. Odlišné materiály podlahy si vyžadujú rôzne prípravky, nástroje na čistenie alebo frekvenciu umývania. Pod čistením sa rozumie odstraňovanie škvŕn a nečistôt z podlahy. Udržiavanie podlahy znamená pravidelná starostlivosť. V čom sa líši údržba vinylovej a laminátovej podlahy?

Vinylová podlaha

Ak si vyberiete naozaj kvalitnú vinylovú podlahu, jej odolnosť bude veľmi vysoká. Jej vlastnosti a požadovanú starostlivosť by ste si mali zistiť ešte pred jej kúpou. Predĺženie životnosti si totiž zabezpečíte už správnym výberom kvalitnej podlahy a jej položením.

Podložky pod nábytok

K starostlivosti o podlahu patrí aj prevencia pred poškodením. Vinylové podlahy môžete chrániť tým, že na nábytku, ktorý sa bude po podlahe pohybovať (napríklad stoličky alebo stôl), zospodu nôh nalepíte filcové alebo plstené podložky, ktoré sú na trhu ľahko dostupné. Takéto podložky vám tiež navýšia životnosť podlahy aj o niekoľko rokov.

Nábytok sa bude posúvať po podlahe ľahšie, tichšie a vyhnete sa hlbokým škrabancom, ktorých by ste sa už nezbavili. Ak máte na vinylovej podlahe kancelársku stoličku, pod ňu môžete dať podložku určenú na váš typ podlahy.

Čomu sa vyhnúť

Vo vstupných priestoroch sa vždy snažte používať rohožky, aby ste podlahu ochránili pred poškodením alebo znečistením. Vyhýbajte sa však rohožkám z gumy, a taktiež dlhodobému kontaktu gumy a vinylovej podlahy. To by mohlo spôsobiť na podlahe trvalé zafarbenie podlahy.

Guma by sa tiež nemala dostať do styku s voskovaným povrchom. Trvalo poškodiť môžu podlahu aj anilínové farby, atramenty, farebné krémy na topánky, minerálne oleje, rôzne mazivá a všetky tekutiny, ktoré obsahujú organické rozpúšťadlo. Preto v prípade používania týchto prípravkov buďte veľmi opatrní a radšej ich používajte na kartóne či inej podložke.

Čistiace prostriedky a čistenie podlahy

Pre udržiavanie takýchto podláh používajte iba na to určené čistiace prostriedky. Máte tak istotu, že nehrozí jej poškodenie alebo zafarbenie. Používanie takýchto špeciálnych prípravkov a čistiacej chémie podlahu oživí a poskytne jej potrebnú ochranu. Niektorí výrobcovia, ktorí majú naozaj kvalitné vinylové podlahy, k nim dodávajú aj vhodné čistiace prostriedky. Preto sa nemusíte trápiť so zložitým výberom v širokej ponuke čističov.

Keď už máte správne náradie a prostriedky, celý proces čistenia je veľmi jednoduchý. Pomocou vysávača so správnou hlavicou s jemnými štetinami najprv z podlahy odstráňte mechanické nečistoty (prach, kamienky...). Môžete to však urobiť aj pomocou suchej mikrovláknovej utierky.

Ďalej pokračujte na mokro. Vinylové podlahy sú samé o sebe vodeodolné, pretože neobsahujú žiadne nasiakavé zložky. Preto je mokré čistenie pri nich oveľa lepšie a efektívnejšie, ako pri laminátových podlahách. Podlahu umývajte mopom, najlepšie vyrobeným z mikrovlákien.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Čistiace prostriedky

Laminátová podlaha

Moderné laminátové podlahy, ktoré majú svoju zvyčajnú povrchovú úpravu, sú veľmi tvrdé. Odolné sú voči mechanickým škrabancom, dlhodobému slnečnému žiareniu alebo škvrnám. Všetky bližšie vlastnosti laminátovej podlahy by mal uvádzať priamo výrobca. Ak ste ich nenašli, opýtajte sa u predajcu. Aj keď patria laminátové podlahy k tým odolnejším, stále hrozí riziko poškodenia. Ako sa správne starať o tieto podlahy a na čo by ste si mali dať pozor?  

Poškodzovanie

Neustále kvapkanie vody na podlahu (z varnej dosky alebo rúry na pečenie) môže poškodiť každú podlahu. Hrozbami sú aj miláčik, ktorý si nájde jeden kút v domácnosti na vykonávanie potreby, alebo opakované škriabanie pazúrmi, kolieska kancelárskej stoličky, no aj nesprávna starostlivosť o podlahu.

Toto všetko dá podlahe zabrať a po čase sa to na nej značne ukáže. Žiadna podlaha nie je natoľko dokonalá, aby sa časom neopotrebovala a nepoškodila. Všetky mechanické nečistoty akými sú prach, kamienky, alebo aj suché omrvinky, podlahu poškodzujú. Preto by ste mali používať pri vstupných priestoroch rohožky alebo koberce, ktoré sa dajú jednoducho vyprášiť alebo povysávať. Vhodné sú aj rohože zapustené v hliníkovom ráme.

Ako čistiť laminátové podlahy

Na každodennú údržbu laminátových podláh môžete používať klasickú metlu alebo vysávač s vhodným nástavcom. Ale neodporúčame povrch podlahy udržiavať len na sucho (vysávaním). Aj to sa dá považovať za jej mechanické poškodzovanie. Aspoň raz do mesiaca ju treba vyčistiť na mokro. Aj nadmerné namáčanie a používanie príliš veľkého množstva vody môže uškodiť, pretože sa laminátová podlaha ľahko vyduje.

Predtým ako sa pustíte do mokrého umývania, môžete povrch povysávať vysávačom s hlavicou určenou na laminátové podlahy. V prípade, že nemáte nástavec na laminátové podlahy, môžete použiť aj suchú handričku z mikrovlákna.

Čistenie (umývanie) laminátovej podlahy namokro

Čomu sa vyhnúť

Laminátové podlahy by ste rozhodne nemali čistiť prípravkami, ktoré vytvárajú na povrchu podlahy ochrannú vrstvu, ako napríklad voskami alebo leskami. Tieto prípravky vytvárajú na povrchu tenký nános, ktorý sťaží alebo znemožní odstraňovanie škvŕn. Po ich používaní sa už podlaha nedá poriadne vyčistiť. Nevýhoda spočíva aj v tom, že sa stane povrch klzkejším, čo môže byť nebezpečné.

Šmykľavé miesta na podlahe dokážu vytvoriť aj niektoré ďalšie čistiace prostriedky alebo jednorazové vlhčené utierky, ktoré sú určené na ošetrenie nábytku. Sú napustené, a často aj impregnované olejovitými látkami. Tie neskôr dopomôžu k lepeniu nečistôt na podlahu. Aj spreje na nábytok a mydlové prípravky vedia spôsobiť klzkosť podlahy. Vytvoria lepkavý film, do ktorého sa bude ukladať všetka špina a po čase sa nebude dať len tak jednoducho odstrániť.

Bielidlu by ste sa mali pri laminátových podlahách vždy vyhýbať. Jeho použitie by mohlo poškodiť povrchovú vrstvu a podlahu úplne zničiť. Rovnako to je aj v prípade silných rozpúšťadiel. Ak máte doma prípravky na iné typy podláh, neznamená to, že ich môžete použiť aj na tie laminátové. Každý materiál je iný a neznamená, že keď vám dobre funguje na jeden typ podlahy, tak bude vždy reagovať rovnako.

Ak preferujete umývanie podlahy s tvrdou kefou, nemuselo by sa vám to vyplatiť. Mohla by poškriabať a tým aj trvalo poškodiť štruktúru podlahy. Preto si pri takomto čistení podlahy vždy zoberte radšej mäkší typ kefy.

Umývanie podlahy

Na umývanie sa odporúča používať širší mop. Laminátovú podlahu umývajte krúživými pohybmi v tvare ležatej osmičky. Takto viete umyť celú plochu podlahy, a zároveň všetku špinu ťaháte k sebe. Nadbytočnú vodu vždy vytrite tak, aby podlaha nezostala príliš premočená.

Čo ale s odolnými nečistotami, ktoré nejdú dole vodou so saponátom? Fľaky od gumových alebo plastových podrážok, fixiek, rúžu alebo dechtu vám stačí utrieť suchou handričkou. Ak sa to ale nezmýva, môžete použiť acetón. Škvrny od krvi sa dajú odstrániť jemne navlhčenou handričkou. V prípade, že škvrna zaschla, opakovane ju pošúchajte suchou handričkou. Ak je to potrebné, môžete použiť aj koncentrovaný čistiaci prostriedok.

Čokoládu, tuk, olej alebo výrobky na báze oleja sa dajú čistiť koncentrovaným čistiacim prostriedkom. Po odstránení takýchto škvŕn vždy umyte jemne navlhčenou utierkou s mikrovláknami alebo bežnou handrou, čím odstránite zvyšky rozpúšťadla.

Domáce prostriedky na čistenie

Špeciálne prípravky určené na konkrétny typ podlahy sú najlepším spôsobom, ako dodať podlahe čo čo najlepší vzhľad. No ak takéto čistiace prostriedky nie sú súčasťou balenia s podlahou, samostatne sú dosť finančne náročné. Existuje však aj pár “babských” rád, ktoré síce nie sú také účinné ako drahé čističe, ale ich efektivita je stále porovnateľná.

Zapáchajúci, ale účinný

Osvedčeným spôsobom ako čistiť podlahy je používanie octu zriedeného s vodou. Tento roztok stačí dať na vlhkú utierku alebo mop, a dlhými ťahmi v smere lamiel ho nanesiete na podlahu. Ocot by sa mal riediť preto, aby svojimi brúsnymi vlastnosťami nepoškodil podlahu.

Aj tak sa vždy po umytí podlahy touto metódou snažte čo najrýchlejšie octovú vrstvu po zaschnutí zmyť, pretože by mohla poškodiť podlahu. Tento spôsob čistenia vám okrem zbavenia sa nečistôt pomôže aj so zvýšením lesku podlahy. Samotný ocot pôsobí ako dezinfekčný prostriedok, takže má aj antibakteriálne účinky.

Ocot na čistenie podláh

Ošetruje nielen detské vlasy

Stačí vám zmiešať trochu detského šampónu s vodou a keď sa začnú tvoriť bublinky, naneste to na poškodené miesta na podlahe. Následne už môžete šampón len utrieť vlhkou handričkou. Vyvarujte sa však používaniu normálneho šampónu určeného pre dospelých, pretože svojím zložením nie je až taký jemný, ako detské šampóny.

Tipy na špecifické škvrny na podlahe

Máte na podlahe dlhodobé škvrny, ktorých sa klasickým umývaním neviete zbaviť? Je množstvo spôsobov, ako si s takýmto znečistením poradiť. Stačí vedieť ako na to. Je rozdiel, či máte na podlahe škvrny od gumených podrážok alebo zažratú mastnotu v kuchyni.

Ako na stopy od gumových podrážok

Prvým tipom pri takejto šmuhe by mala byť suchá handrička. To by malo fungovať vo väčšine prípadov. Ak vám to nevyjde, môžete použiť acetón, odlakovač na nechty alebo technický benzín. V prípade, že si nechcete nič namáčať, postačí vám zájsť do peračníka svojho dieťaťa a odtiaľ si požičať gumu. S ňou by to malo ísť jedna radosť.

Krvavé fľaky na podlahe

Všeobecne platí, že ak sa vám krv dostane na akýkoľvek povrch, stačí použiť len čistú studenú vodu v kombinácií s čistou handričkou. Odporúča sa to aj v tomto prípade. Keď nepomôže voda, skúste použiť prípravok na čistenie okien a zrkadiel.

Znečistenie od vosku, žuvačky alebo mastnoty

Najlepšie zaberá použitie zmrazovacieho spreju. No nelámte si hlavu, ak takýto sprej doma nemáte. Skvelou alternatívou by mohol byť ľad v mikroténovom vrecku. Po stvrdnutí a zamrznutí je to už len o mechanickej práci, ktorú viete najlepšie urobiť umelým nožíkom.Nepoužívajte kovový, pretože ten by mohol spôsobiť trvalé poškodenie povrchu. Nakoniec sa odporúča potrieť miesto prilepenia už len vlhkou handričkou s teplou vodou.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 29.03.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...