Levanduľa – pestovanie, rozmnožovanie, presádzanie, zazimovanie

Levanduľa je rozvetvený poloker, dorastá do výšky 90 cm a je charakteristická svojimi malými a aromatickými kvetmi, vyznačujúcimi sa bledomodrou až fialovou farbou. Existuje viac ako 30 druhov tohto aromatického polokru, ale medzi najznámejšie v našich podmienkach patrí levanduľa úzkolistá nazývaná i lekárska a levanduľa španielska.

Ako sadiť, rozmnožovať a správne sa starať o levandulu?

Má široké využitie, nielen v medicíne, ale i v kozmetike či v potravinárskom priemysle. Vyrába sa z nej skvelý čaj, ktorý má upokojujúce účinky, dokonca i med a parfumy.

Substrát a hnojivo na pestovanie levandule


Podmienky na pestovanie levandule

Optimálne miesto pre levanduľu predstavuje slnkom presvetlená oblasť. Môžete ju pestovať v záhradke, najvhodnejšie pri veľkom kameni či stene domu, aby bola dostatočne chránená pred vetrom. Do 1 roku ju môžete pestovať i v kvetináči na balkóne, potom sa odporúča presadiť ju na stále miesto. Najvhodnejšia na pestovanie levandule je piesčito-vápenatá a dobre priepustná pôda. Rastlina nemá rada ani mokrú až premočenú, ani úplne vysušenú pôdu. Dobre sa jej darí v mierne zásaditom prostredí, pôda by mala byť ľahšia a prevdzušnená. Ideálne pH pôdy je 6-8. Kyslé pôdy nie sú na jej pestovanie vhodné.

K nesporným výhodám patrí aj to, že rastlina je nenáročná na starostlivosť a je veľmi odolná. Je to trvalka vhodná aj pre začiatočníkov, ktorí s pestovaním rastlín v záhradách ešte len začínajú. Levanduľa dobre odoláva aj nižším teplotám. Pred príchodom zimy však odporúčame v najchladnejších oblastiach Slovenska siahnuť po mulči, ktorý ochráni rastlinu pred poškodením.

Druhy levandule

Viete o tom, že existuje viac ako 30 druhov levandule? My si predstavíme aspoň tie najznámejšie druhy:

 • Levanduľa lekárska, resp. levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia) a levanduľa prostredná (Lavandula X intermedia) sú druhy, ktoré znášajú zimu najlepšie, preto sú na pestovanie vonku v našich končinách najvhodnejšie.
 • Levanduľa širokolistá (Lavandula latifolia) či druh Richard Gray (Lavandula X chaytorae) sú vhodnejšie skôr do teplejších polôh. 
 • K obľúbeným druhom patria tiež levanduľa zúbkatá (Lavandula dentata) či levanduľa rozoklaná (Lavandula multifida).
 • Anglická levanduľa (Lavandula augustifolia) sa vyznačuje užšími podlhovastými listami a zelenou až šedozelenou farbou a veľmi výraznou vôňou. Používa sa na výrobu esenciálnych olejov, užíva sa v kozmetike a dokonca aj v kulinárstve.
 • Francúzska levanduľa (Lavandula stoechas) označovaná aj ako španielska levanduľa či levanduľa hlávkovitá, má kvety ružovej až fialovej farby pripomínajúce motýle. Ide o najkrehkejší typ levandule, ktorý ťažko znáša zimu, preto ju treba pred príchodom zimy vykopať a presadiť do nádoby väčších rozmerov. Zalieva sa iba mierne.
 • Obľube sa teší aj kríženec levandule Lavandin, z ktorého dá získať omnoho viac oleja ako z klasickej levandule. Účinkami ani kvalitou sa však levanduľovému oleju nevyrovná.

Farebné odrody levandule

Vyberať si samozrejme nemusíme iba z jednotlivých druhov, ale aj podľa farby, ktorá najlepšie doplní individuálnu výsadbu.

 • Fialová levanduľa úzkolistá s výraznou typickou vôňou je v našich podmienkach absolútnym favoritom
 • Bielu levanduľu (napr. odrody Nana alba, Sentivia Silver, Edelweis) možno vysadiť ako nízky živý plot, treba ju však umiestniť ďalej od sedenia, nakoľko priťahuje včely. Je z nej aj skvelý med.
 • Ružová levanduľa (Lavandula angustifolia Rosea) dorastá až do výšky 50 cm, výborne preto vyniká aj v zmiešaných výsadbách

Ako a kedy sadiť levanduľu?

Najvhodnejší čas na vysádzanie kúpených sadeníc je na jar, keď pominú posledné mrazy. Nič nepokazíte ani vtedy, keď levanduľu vysadíte na jeseň, najneskôr však 2 mesiace pred nástupom prvých mrazov. Levanduľu treba sadiť do dostatočne hlbokých a širokých jám (kvôli koreňom) s rozostupom okolo 40 až 50 cm, v prípade veľkých druhov musia byť rozostupy väčšie. Môžete ich sadiť aj bližšie pri sebe, vtedy z nich vznikne živý plot, ktorý bude dobre vyzerať napríklad pri chodníkoch.

Sadenice levandule treba vybrať z kvetináča a korene očistiť od pôvodnej zeminy, potom ju treba dať do pripravenej jamy, zaliať vodou a zasypať. Vrch pôdy jemne zatlačte rukou. Rastlinku môžete na záver ešte poliať vodou, dajte si však pozor, aby ste ju nepreliali.

Obľúbená rastlinka sa v našich podmienkach často sadí do veľkých ozdobných kvetináčov. Je výbornou dekoráciou terasy, letného altánku či širšieho parapetu. Ak ste milovníkom provence štýlu, levanduľa v kvetináči nesmie chýbať ani u vás!

Výsadba levandule do kvetináča

Pestovanie levandule zo semien

Ak si chcete vypestovať vlastné sadenice, myslieť na to musíte už koncom februára alebo začiatkom marca. Pestovanie levandule zo semien je pomerne náročné a nie vždy sa podarí. Dôležité je zvoliť vhodný priepustný substrát a zmiešať ho s dielom perlitu či piesku. Rast sadeníc podporíte aj použitím substrátu, ktorý používame na množenie rastlín - tento druh substrátu by mal tvoriť vrchnú centimetrovú vrstvu. Samotný výsev je jednoduchý. Semená stačí nasypať na pripravený vlhký substrát a jemne ich zatlačiť. Nádobu následne prekryjeme igelitovým sáčkom pre zabezpečenie dostatočnej vlhkosti a tepla. 

Kvetináč so semiačkami umiestnime do miestnosti s izbovou teplotou, ktorá by nemala klesnúť pod 18 stupňov. Klíčenie semien levandule je závislé od tepla a vlhkosti substrátu. Rastlinky majú tendenciu ťahať sa za svetlom, preto vysadenú misku pravidelne otáčajte.

Nádobu so semenami levandule nikdy neumiestňujeme nad radiátor, nakoľko by sme mohli substrát (spoločne s už vyklíčenými rastlinami) rýchlo presušiť.

Prvé časti rastlinky sa spravidla objavujú až po 4 az 6 týždňoch od výsadby. Ak majú rastlinky aspoň 1 pár lístkov, potom igelit môžete odstrániť. Mladé priesady levandule môžete presadiť do jednotlivých nádob (vhodné sú napríklad aj použité tégliky od jogurtov). Nezabúdajte na to, že tieto rastlinky sú citlivé na chlad a sucho, preto ich pravidelne jemne polievajte. Ak je rastlinka dostatočne silná a má aspoň 2 páry listov, potom ju môžete umiestniť aj do záhradného pareniska.

Pestovanie levandule zo semien

Novovypestované rastliny levandule zo semena môžete vysadiť do záhonov najskôr v máji až júni, zakvitnú však až na ďalší rok. 

Vedeli ste, že nie každý druh levandule možno vypestovať zo semien? Hybridné druhy či levanduľa anglická totiž žiadne semená nemá.

Rozmnožovanie levandule odrezkami

Levanduľu si môžete vypestovať zo semienka alebo si môžete zaobstarať hotové niekoľkocentimetrové priesady. Taktiež je možné ju rozmnožiť pomocou odrezkov – zozbieraných zo silných zdravých rastlín. Aspoň 10 cm odrezky by mali byť polodrevnaté, husto olistené a nekvitnúce. Po odstránení spodných listov (2 až 3 rady) treba odrezok vložiť do substrátu so zakoreňovačom a zaliať vlažnou vodou, ale len tak, aby bol vlhký a nie premočený. Pôda, v ktorej odrezky pestujeme, nemôže nikdy úplne vyschnúť. Nádobu s priesadami levandule umiestnime na teplé a tienisté miesto. Priame slnko by spôsobilo uhynutie odrezkov. Ak črepník prikryjete igelitom, bude si pôda udržiavať vlhkosť, občas však treba „vyvetrať“, aby sa netvorili plesne. 

Týmto spôsobom levanduľu rozmnožujeme počas jari alebo jesene. Po cca 2 mesiacoch má rastlina dostatočne vyvinuté korene, vďaka čomu je možné vysadiť ju v exteriéri už na jeseň. 

Prerezávanie levandule

V prípade, že pred presadením do pôdy levanduľu prerežete, zabezpečíte lepšiu cirkuláciu vzduchu okolo stonky a zároveň podporíte rast nových výhonkov. Vhodné je prerezávať levanduľu raz ročne, najlepšie na jar, ešte pred začiatkom novej sezóny kvitnutia. Prerezávanie napomáha rastline napredovať v sezóne kvitnutia. Odporúča sa pri prerezávaní odstrániť približne 1/3 celej rastliny.

Polievanie

Vonkajšie pestovanie levandule v našich podmienkach nevyžaduje pravidelné zalievanie. V exteriéri si zabezpečí dostatok vlahy z okolitého prostredia. Rastlina obľubuje suché pôdy a dočasný nedostatok vody jej príliš neublíži. Ak sa na levanduli objavia žlté listy, potom ide o znak priveľkej vlhkosti. 

Pokiaľ však pestujete levanduľu v kvetináči, zalievajte ju častejšie. Nezabudnite na vytvorenie drenážnej vstvy, ktorá zabezpečí odvod prebytočnej vody. Pri pestovaní rastliny v kvetináči môžeme využiť aj obyčajnú zeminu zmiešanú s pieskom alebo drobnými kamienkami. Dôležitý je výber kvetináča. Ideálny je dostatočne veľký kvetináč s dierami v spodnej časti.

Presádzanie levandule

S presádzaním odporúčame počkať na jeseň. Najjednoduchším spôsobom je rastlinu obrýľovať tak, aby sa nám podarilo vybrať čo najväčší koreňový bal (hlavnú masu koreňov, ktoré sa vyrastajú v spodnej časti rastliny). Levandulu potom presadíme do jamy, ktorú sme po vykopaní zaliali veľkým množstvom vody a v ktorej sme takto vytvorili dostatočne hlbokú vrstvu blata. Ak chcete rastline dodať dostatok síl na tvorbu nových koreňov, potom sa ju nebojte poriadne zostrihať.

Zazimovanie – rez levandule na jeseň

Ideálne je hnojiť levanduľu raz ročne, vždy začiatkom jari. Na hnojenie môžete použiť zmes kostnej múčky a kompostu alebo vápenaté hnojivo.

Keďže levanduľa patrí medzi trvalky, je schopná prečkať i zimu. Pokiaľ ju máte zasadenú v záhradke, je vhodné ju pred zazimovaním zrezať, aby bola rastlina pevnejšia a nelámala sa pod nánosmi snehu. Prikryte ju slamou, prípadne trochou zeminy a ochránite tým hlavnú stonku.

Levanduľa v kvetináči nesmie ísť počas zazimovanie dovnútra. Obaľte ju igelitovým vreckom a položte ju na miesto, ktoré ju bude chrániť pred snehom a prudkým vetrom počas zimy.

Kedy zbierať levanduľu?

Obdobie vhodné na zber levandule je v lete - od júla do augusta, ešte v začiatkoch kvitnutia kvetov, keď sa začnú otvárať spodné kvety na stonke. V tom čase má levanduľa najvýraznejšiu vôňu. Na strihanie použite vydezinfikované záhradné nožnice či kliešte, ktoré rastlinu nepoškodia. Strihajú sa len drevnaté stonky, v žiadnom prípade nestrihajte aj drevnatú časť, tým jej ublížite.

Po zbere je potrebné rastliny dôkladne vysušiť, napríklad zviazaním do zväzkov a zavesením na suché a teplé miesto. Na sušenie môžete použiť aj sušičku, prípadne levanduľu rozprestrite v tenkých vrstvách na tienisté a suché miesto. Teplota pri sušení by nemala presiahnuť 35 stupňov Celzia. Hneď ako levanduľa dostatočne preschne, môžete ju uložiť do plátenných alebo papierových sáčkov či celú sušenú kyticu použiť na dekoráciu a prevoňanie príbytku.

Využitie levandule lekárskej

Levanduľa lekárska (v liečiteľstve sa používajú len kvety levandule) má viaceré priaznivé účinky na zdravie. Je to antiseptikum (pôsobí proti baktériám a plesniam), diuretikum (odvodňuje organizmus, vhodná je pri problémoch so žlčníkom, keďže čistí žlčové cesty), sedatívum (účinne pôsobí pri bolestiach hlavy a migréne, upokojuje) a spazmolytikum (pôsobí proti kŕčom). Levanduľa lekárska dokáže taktiež ukľudniť podráždený žalúdok, znižuje krvný tlak a pomáha aj pri hnačkách. Bylinka je taktiež vhodná aj pre deti od 1 roka. Možno z nej pripraviť slabší čaj, prípadne ju využiť aj pri večernom kúpaní. Levanduľa pre deti je vhodným prostriedkom na večerné upokojenie a navodenie lepšieho spánku. Býva preto súčasťou zmesí aromatických olejov, ktoré možno difúzovať v difúzeri. 

Čaj z levandule, ktorý si môžete pripraviť z 2 lyžičiek kvetu zaliatych šálkou horúcej vody, upokojuje, pomáha pri problémoch so spánkom, účinkuje proti nadúvaniu a poruchám trávenia nervového pôvodu, zmierňuje bolesti hlavy a žalúdočné kŕče.

Levanduľový olej je antiseptický

Levanduľu môžete použiť napríklad aj do kúpeľa (sušenú, prípadne levanduľový olej), vyrobiť si z nej masážny olej (4 - 5 kvapiek levanduľového oleja pridajte do 10 ml mandľového alebo jojobového oleja a skladujte ho na chladnom mieste) alebo do aromatickej lampy.

Môžete ju použiť, samozrejme, aj v kuchyni. Levanduľový med či sirup vám určite bude chutiť. Vyrobiť si možno aj levanduľový ocot, ktorý možno využiť pri dochutení šalátov či omáčok. Ak často bojujete s vyrážkami, potom si levanduľovým olejom môžete natierať aj tvár. Milovníci sladkostí ocenia možnosť výroby levanduľového cukru, ktorý skvelo prevonia domáce sušienky. 

Táto voňavá bylina nájde svoje uplatnenie aj v rôznych dekoračných aranžmánoch. Veľmi obľúbené sú aj obyčajné husté levanduľové kytice, ktoré si zvládnete pripraviť aj doma. Rastlinu zrežte pár dní pred jej rozkvitnutím a jej vetvičky sušte v tmavom prostredí dole hlavou. Ako ochranu pred poškodením ich môžete zaviazať aj do novín či letákov.

Choroby

Levanduľa môže trpieť, rovnako ako ostatné rastliny, rôznymi ochoreniami - vírusovými či hubovitými. V našich končinách sa zakrpatenosť či žltačka rastlín často nevyskytuje, ak však rastlinu choroba napadne, mali by ste ju čo najskôr odstrániť, aby nedošlo k šíreniu choroby. Hubovité ochorenia spôsobujú postupné odumretie celej rastliny, zvyčajne sa prejavujú bielym povlakom na rastline. Vzhľadom na to, že levanduľa je aromatická rastlina, škodce ju veľmi nenapádajú. Mravce, vošky či roztoče totiž jej výrazná aróma odpudzuje.

K najčastejším chorobám patria:

 • Vyschnutá levanduľa – tento častý problém je väčšinou spôsobený nesprávnou starostlivosťou o kvet. Môže to byť nevhodným typom pôdy, taktiež mohlo dôjsť k preliatiu levandule, čo je viac pravdepodobné.
 • Škvrny na listoch – jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich problémov môže postihnúť rastlinu koncom leta až začiatkom jesene. Vyvoláva ho huba Septoria lavandulae a prejavuje sa okrúhlymi škvrnami na listoch, ktoré postupne odumierajú. Množenie huby podporuje vlhké prostredie, no šíri sa aj vetrom. Prvou pomocou sú chemické prostriedky ako Ortiva, Talent, Rovral Flo, ktoré vám s hubou pomôžu bojovať.
 • Hnijúce odrezky a korene – v prípade strednej až vyššej vlhkosti a teploty môže dôjsť k hnilobe odrezkov a koreňov. Vyvoláva ju huba Rhizoctonia solani. Ochorenie sa prejavuje ostro ohraničenými hrdzavohnedými až čiernymi škvrnami.
 • Škvrny na stonke – ak je rastlina infikovaná hubou Phoma lavandulae, na stonke sa objavia malé šedo-hnedé až čierne zasychajúce škvrny.

Najčastejšie otázky o pestovaní levandule

Prečo levanduľa hynie?

Príčin môže byť hneď niekoľko. Uistite sa, či ju pestujete vo vhodnej zemine. Levanduľa vyžaduje dobre priepustnú pôdu s ph 6-8. Okrem toho potrebuje aj dostatok slnečného žiarenia, ideálne až 8 hodín denne. Mladým rastlinám môže vadiť aj veľmi nízka teplota (pod 3 stupne Celzia), staršie rastliny zvládnu aj -12 stupňov Celzia. Vymieranie levandule môže spôsobovať aj hmyz, ktorý z nej vysáva šťavu, prípadne hubovité a plesňovité ochorenia levandule. Ak už vašu rastlinu napadli, potom ju pre istotu zlikvidujte, aby ste zamedzili ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

19/06/2017 16:05
Olga

Dakujem za osozne rady

19/06/2017 20:13
Bee

Ďakujem za radu.........FUNGUJE ďakujeeeeeeeeem ;-)

07/09/2017 13:53
Kaja

Musím priznať, že som si nikdy nedávala pozor na zberanie levandule, aká chyba.

30/05/2019 13:59
Ada

levandula je moja srdcovka, dakujem za pekny clanok o starostlivosti :)

24/06/2019 14:44
Maria Gallikova

Veľmi mi to pomohlo pri pestovaní a tiež rozmnožovaní.

24/06/2019 15:00
Redakcia TopByvanie.sk

To sme naozaj veľmi radi :-)

11/05/2020 20:21
Tatiana Kušnírová

Dobrý večer. Chcem poprosiť o radu. Na jeseň som si rozmnozila levandule. Teraz asi pred dvoma týždňami som ich zo zahrady presadila do kvetinacov. Mali krasne korene, ale zdá sa mi, akoby tak chradli. Večer ich pokropim krhlou. Možno to je chyba. Prosim vas, mam ich polievat, alebo nie. Dakuje.

04/07/2020 09:12
Marián

Ked odstrihnem kvety levandule bude este v tom roku kvitnut?
Ďakujem

15/07/2020 07:20
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
levanduľa môže kvitnutie zopakovať aj po ostrihaní.

10/10/2020 09:43
Marian

Kedy zbierať levandulu. Strihajú sa len drevnaté časti. V žiadnom prípade nestrihajte drevnaté časti, poškodíte ju. Tak, ako?

10/10/2020 09:43
Marian

Kedy zbierať levandulu. Strihajú sa len drevnaté časti. V žiadnom prípade nestrihajte drevnaté časti, poškodíte ju. Tak, ako?

12/10/2020 06:53
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
veta znie "Strihajú sa len drevnaté stonky, v žiadnom prípade nestrihajte aj drevnatú časť, tým jej ublížite." Znamená to, že máte strihať zoschnuté časti kvetov a vršok výhonkov.

24/10/2022 15:19
Mexx

Dik

09/05/2023 07:10
Daniela

Dobrý deň,chcem poprosiť môžem presadiť už staršiu levanduĺu.Zaberá veĺa miesta.Ďakujem.

06/09/2023 12:33
Martina

Dobrý deň, existuje nejaký postrek ktorý levanduľa neznesie ze by mohla zahynut ? Ktorému sa treba v jej blízkosti vyhnúť ? Ďakujem.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 14.06.2017
Posledná aktualizácia: 30.01.2023
Hodnotenie článku:
(85.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.