1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Levanduľa - pestovanie, rozmnožovanie, presádzanie, zazimovanie

Levanduľa je rozvetvený poloker, dorastá do výšky 90 cm a je charakteristická svojimi malými a aromatickými kvetmi, vyznačujúcimi sa bledomodrou až fialovou farbou. Existuje viac ako 30 druhov tohto aromatického polokru, ale medzi najznámejšie v našich podmienkach patrí levanduľa úzkostlivá nazývaná i lekárska a levanduľa španielska.

Ako sadiť, rozmnožovať a správne sa starať o levandulu?

Má široké využitie, nielen v medicíne, ale i v kozmetike či v potravinárskom priemysle. Vyrába sa z nej skvelý čaj, ktorý má upokojujúce účinky, dokonca i med a parfumy. 

Podmienky na pestovanie

Optimálne miesto pre levanduľu predstavuje slnkom presvetlená oblasť. Môžete ju pestovať v záhradke, najvhodnejšie pri veľkom kameni či stene domu, aby bola dostatočne chránená pred vetrom. Do 1 roku ju môžete pestovať i v kvetináči na balkóne, potom sa odporúča presadiť ju na stále miesto. Najvhodnejšia na jej pestovanie je piesčito-vápenatá a dobre priepustná pôda. Levanduľa nemá rada ani mokrú až premočenú, ani úplne vysušenú pôdu. Dobre sa jej darí v mierne zásaditom prostredí, pôda by mala byť ľahšia a prevdzušnená. Ideálne pH pôdy je 6,7 až 7,3.

Druhy levandule

Viete o tom, že existuje viac ako 30 druhov levandule? My si predstavíme aspoň tie najznámejšie druhy:

  • Levanduľa lekárska, resp. levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia) a levanduľa prostredná (Lavandula X intermedia) sú druhy, ktoré znášajú zimu najlepšie, preto sú na pestovanie vonku v našich končinách najvhodnejšie.
  • Levanduľa širokolistá (Lavandula latifolia) či druh Richard Gray (Lavandula X chaytorae) sú vhodnejšie skôr do teplejších polôh.
  • K obľúbeným druhom patria tiež levanduľa zúbkatá (Lavandula dentata) či levanduľa rozoklaná (Lavandula multifida).
  • Anglická levanduľa (Lavandula augustifolia) sa vyznačuje užšími podlhovastými listami a zelenou až šedozelenou farbou a veľmi výraznou vôňou. Používa sa na výrobu esenciálnych olejov, užíva sa v kozmetike a dokonca aj v kulinárstve.
  • Levanduľa hlávkovitá, označovaná aj ako španielska levanduľa (Lavandula stoechas) má kvety ružovej až fialovej farby pripomínajúce motýle. Ide o najkrehkejší typ levandule, ktorý ťažko znáša zimu.
  • Obľube sa teší aj kríženec levandule Lavandin, z ktorého dá získať omnoho viac oleja ako z klasickej levandule. Účinkami ani kvalitou sa však levanduľovému oleju nevyrovná.

Ako ju zasadiť?

Najvhodnejší čas na vysádzanie je na jar, keď pominú posledné mrazy. Nič nepokazíte ani vtedy, keď levanduľu vysadíte na jeseň, najneskôr však 2 mesiace pred nástupom prvých mrazov.

Obľúbená rastlinka sa často sadí do veľkých ozdobných kvetináčov. Je výbornou dekoráciou terasy, letného altánku či širšieho parapetu. Ak ste milovníkom provence štýlu, levanduľa v kvetináči nesmie chýbať ani u vás!

Výsadba levandule do kvetináča

Levanduľu treba sadiť do dostatočne hlbokých a širokých jám (kvôli koreňom) s rozostupom okolo 40 až 50 cm, v prípade veľkých druhov musia byť rozostupy väčšie. Môžete ich sadiť aj bližšie pri sebe, vtedy z nich vznikne živý plot, ktorý bude dobre vyzerať napríklad pri chodníkoch.

Rastlinu treba vybrať z kvetináča a korene očistiť od pôvodnej zeminy, potom ju treba dať do pripravenej jamy, zaliať vodou a zasypať. Vrch pôdy jemne zatlačte rukou. Rastlinku môžete na záver ešte poliať vodou, dajte si však pozor, aby ste ju nepreliali.

Prerezávanie levandule

V prípade, že pred presadením do pôdy levanduľu prerežete, zabezpečíte lepšiu cirkuláciu vzduchu okolo stonky a zároveň podporíte rast nových výhonkov. Vhodné je prerezávať levanduľu raz ročne, najlepšie na jar, ešte pred začiatkom novej sezóny kvitnutia. Prerezávanie napomáha rastline napredovať v sezóne kvitnutia. Odporúča sa pri prerezávaní odstrániť približne 1/3 celej rastliny.

Polievanie

Levanduli vyhovuje dostatok vlahy, neznesie však premočené pôdy. Žlté listy sú znakom, že má vody priveľa. Obľubuje suché oblasti a dočasný nedostatok vody jej príliš neublíži. Preto radšej počkajte, pokým bude pôda suchá, až potom levanduľu polejte znova. Pokiaľ však pestujete levanduľu v kvetináči, zalievajte ju častejšie.

Rozmnožovanie levandule

Levanduľu si môžete vypestovať zo semienka alebo si rovno zaobstarať niekoľkocentimetrové priesady. Taktiež je možné ju rozmnožiť pomocou odrezkov – zozbieraných zo silných zdravých rastlín. Aspoň 10 cm odrezky by mali byť polodrevnaté, husto olistené a nekvitnúce. Po odstránení spodných listov treba odrezok vložiť do substrátu a zaliať vlažnou vodou, ale len tak, aby bol vlažný, nie premočený. Ak črepník prikryjete igelitom, bude si pôda udržiavať vlhkosť, občas však treba „vyvetrať“, aby sa netvorili plesne. Týmto spôsobom levanduľu rozmnožujte na konci leta.

Zazimovanie – rez levandule na jeseň

Ideálne je hnojiť levanduľu raz ročne, vždy začiatkom jari. Na hnojenie môžete použiť zmes kostnej múčky a kompostu alebo vápenaté hnojivo.

Keďže levanduľa patrí medzi trvalky, je schopná prečkať i zimu. Pokiaľ ju máte zasadenú v záhradke, je vhodné ju pred zazimovaním zrezať, aby bola rastlina pevnejšia a nelámala sa pod nánosmi snehu. Prikryte ju slamou, prípadne trochou zeminy a ochránite tým hlavnú stonku.

Levanduľa v kvetináči nesmie ísť počas zazimovanie dovnútra. Obaľte ju igelitovým vreckom a položte ju na miesto, ktoré ju bude chrániť pred snehom a prudkým vetrom počas zimy.

Kedy zbierať levanduľu

Obdobie vhodné na zber levandule je v lete - od júla do augusta, ešte v začiatkoch kvitnutia kvetov, keď sa začnú otvárať spodné kvety na stonke. V tom čase má levanduľa najvýraznejšiu vôňu. Na strihanie použite vydezinfikované záhradné nožnice či kliešte, ktoré rastlinu nepoškodia. Strihajú sa len drevnaté stonky, v žiadnom prípade nestrihajte aj drevnatú časť, tým jej ublížite.

Po zbere je potrebné rastliny dôkladne vysušiť, napríklad zviazaním do zväzkov a zavesením na suché a teplé miesto. Na sušenie môžete použiť aj sušičku, prípadne levanduľu rozprestrite v tenkých vrstvách na tienisté a suché miesto. Teplota pri sušení by nemala presiahnuť 35 stupňov Celzia. Hneď ako levanduľa dostatočne preschne, môžete ju uložiť do plátenných alebo papierových sáčkov či celú sušenú kyticu použiť na dekoráciu a prevoňanie príbytku.

Využitie levandule

Levanduľa lekárska (v liečiteľstve sa používajú len kvety levandule) má viaceré priaznivé účinky na zdravie. Je to antiseptikum (pôsobí proti baktériám a plesniam), diuretikum (odvodňuje organizmus, vhodná je pri problémoch so žlčníkom, keďže čistí žlčové cesty), sedatívum (účinne pôsobí pri bolestiach hlavy a migréne, upokojuje) a spazmolytikum (pôsobí proti kŕčom).

Čaj z levandule, ktorý si môžete pripraviť z 2 lyžičiek kvetu zaliatych šálkou horúcej vody, upokojuje, pomáha pri problémoch so spánkom, účinkuje proti nadúvaniu a poruchám trávenia nervového pôvodu, zmierňuje bolesti hlavy a žalúdočné kŕče.

Levanduľový olej je antiseptický

Levanduľu môžete použiť napríklad aj do kúpeľa (sušenú, prípadne levanduľový olej), vyrobiť si z nej masážny olej (4 - 5 kvapiek levanduľového oleja pridajte do 10 ml mandľového alebo jojobového oleja a skladujte ho na chladnom mieste) alebo do aromatickej lampy. Môžete ju použiť, smaozrejme, aj v kuchyni. Levanduľový med či sirup vám určite bude chutiť. Ak často bojujete s vyrážkami, potom si levanduľovým olejom môžete natierať aj tvár.

Choroby

Levanduľa môže trpieť, rovnako ako ostatné rastliny, rôznymi ochoreniami - vírusovými či hubovitými. V našich končinách sa zakrpatenosť či žltačka rastlín často nevyskytuje, ak však rastlinu choroba napadne, mali by ste ju čo najskôr odstrániť, aby nedošlo k šíreniu choroby. Hubovité ochorenia spôsobujú postupné odumretie celej rastliny, zvyčajne sa prejavujú bielym povlakom na rastline. Vzhľadom na to, že levanduľa je aromatická rastlina, škodcovia ju veľmi nenapádajú. Mravce, vošky či roztoče totiž jej výrazná aróma odpudzuje.

K najčastejším chorobám patria:

  • Usychajúca levanduľa – Tento častý problém je väčšinou spôsobený nesprávnou starostlivosťou o kvet. Môže to byť nevhodným typom pôdy, taktiež mohlo dôjsť k preliatiu levandule, čo je viac pravdepodobné.
  • Škvrny na listoch – Najčastejšie sa vyskytujúcim problémom sú práve škvrny na listoch. Je to vyvolané hubou Septoria lavandulae a prejavuje sa to suchými škvrnami na listoch, ktoré postupne odumierajú. Aplikujte na rastlinu chemické prostriedky ako Ortiva, Talent, Rovral Flo, ktoré vám s hubou pomôžu bojovať.
  • Hnijúce odrezky a korene – V prípade strednej až vyššej vlhkosti a teploty môže dôjsť k hnilobe odrezkov a koreňov. Vyvoláva ju huba Rhizoctonia solani. Ochorenie sa prejavuje ostro ohraničenými hrdzavohnedými až čiernymi škvrnami.
  • Škvrny na stonke – Ak je rastlina infikovaná hubou Phoma lavandulae, na stonke sa objavia malé šedo-hnedé až čierne zasychajúce škvrny.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

19/06/2017 16:05
Olga

Dakujem za osozne rady

19/06/2017 20:13
Bee

Ďakujem za radu.........FUNGUJE ďakujeeeeeeeeem ;-)

07/09/2017 13:53
Kaja

Musím priznať, že som si nikdy nedávala pozor na zberanie levandule, aká chyba.

30/05/2019 13:59
Ada

levandula je moja srdcovka, dakujem za pekny clanok o starostlivosti :)

24/06/2019 14:44
Maria Gallikova

Veľmi mi to pomohlo pri pestovaní a tiež rozmnožovaní.

24/06/2019 15:00
Redakcia TopByvanie.sk

To sme naozaj veľmi radi :-)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 14.06.2017
Hodnotenie článku:
(86.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vrizea, Vriesea, Bromélia – Pestovanie, polievanie, rozmnožovanie, starostlivosť Vrizea, Vriesea, Bromélia – Pestovanie, polievanie, rozmnožovanie, starostlivosť

Vďaka svojim okúzlujúcim kvetom, ktoré pripomínajú horiace meče, je "ihlou v oku" v každom kvetinárstve. Ak po nej túžite aj vy, prezradíme vám všetko čo potrebujete vedieť o pestovaní...

Rodinné šťastie (Soleirolia) – Pestovanie, polievanie. Rodinné šťastie (Soleirolia) – Pestovanie, polievanie.

Je veľmi vrtkavé a akurát, keď nechcete, je ho až až a keď po ňom túžite, nie a nie ho vypestovať. V našom článku vám povieme všetko potrebné o pestovaní Rodinného šťastia!

Ako pestovať pažítku? Sadenie, polievanie, uskladnenie Ako pestovať pažítku? Sadenie, polievanie, uskladnenie

Nie je náročná na pestovanie, a preto bude tou správnou voľbou. Ochutí vám nielen jedlo, ale aj dušu. Odkiaľ pochádza pažítka, aké má účinky, a hlavne ako ju pestovať, sa dozviete v...