Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Starčeky sú svojím vzhľadom veľmi zaujímavé rastliny, pretože vyzerajú ako korálky na šnúrkach. Zároveň však nemajú vysoké nároky na starostlivosť. V dnešnej dobe zažívajú tieto rastlinky obrovský „boom a každý, kto sa zaujíma o izbové rastliny, už o nich určite niekedy počul.

Senecio/starček pestovanie

Ak teda hľadáte nekvitnúcu izbovú rastlinu, ktorá nevyžaduje zložitú starostlivosť, starček je tou ideálnou voľbou. V článku si rozoberieme, aké rôzne typy starčekov poznáme, ako sa o jednotlivé druhy treba starať a nakoniec si povieme niekoľko pestovateľských tipov. Jednoducho nájdete tu všetko, čo by každý správny pestovateľ mal vedieť.

Hnojivo a substráty na pestovanie starčeka


Senecio rowleyanus – starček ťahavý 

Senecio rowleyanus, po slovensky starček Rowleyho alebo starček previslý, ťahavý, je netradičný ťahavý sukulent. Môžete sa tiež stretnúť s názvami ako šnúrky z perál alebo hrášku. Táto odroda pochádza pôvodne z Afriky, konkrétne z Namíbie a Madagaskaru. Pretože je to ťahavá rastlina, na miestach, kde rastie bez zásahu človeka („na divoko), sa plazí po kameňoch na horúcom slnku a dužinaté listy sú pre ňu zásobárňou vody. Podľa týchto listov tiež viete jednoducho zistiť, či má rastlinka dostatok vody. Svedčí to aj o tom, že pestovanie takéhoto starčeka je nenáročné a zvládne to naozaj každý.

Senecio po latinsky znamená starý muž a z toho sa vytvoril skrátený slovenský názov starček. Druhá časť pomenovania tejto rastliny je po anglickom botanikovi Gordonovi Douglasovi Rowleym, ktorý sa venoval najviac kaktusom a sukulentom. Starčeky patria do čeľade astrovité (po latinsky Asteraceae), v ktorej je asi 1 000 druhov rôznych rastlín, pričom okolo 100 je ich sukulentných.

Jedinečná ťahavá rastlinka

Starček je jedinečnou rastlinkou, ktorá zaujme hneď na prvý pohľad. Táto ťahavá rastlinka má na svojich stonkách guľôčkové listy, ktoré sa dokonale prispôsobili životu na suchých miestach Afriky. Lístky sú dužinaté, pretože slúžia ako zásobáreň vody počas suchých dní. V priemere mávajú veľkosť okolo 0,5 až 1,2 cm. Jednotlivé stonky môžu dosahovať dĺžku až 90 cm. Vďaka svojej stavbe, teda jedna tenká stonka a kde-tu lístok, sú prispôsobené na každodenné horúčavy a suchá. Tvar listov zmenšuje povrch, ktorý je vystavený slnku. Tým sa znižuje aj množstvo vyparovanej vody.

Na každom lístku môžeme nájsť aj malý priesvitný pásik, ktorý sa označuje ako okno. Toto „okno“ umožňuje svetlu, aby sa jednoduchšie dostalo do vnútra lístka a uľahčilo priebeh fotosyntézy. Je to typické pre všetky sukulenty, ktoré si vytvorili hrubšiu vrstvu na svojom povrchu. Chránia sa pred ostrým slnečným svetlom a nadmerným vyparovaním na miestach, kde pôvodne rástli. Staršie rastlinky môžu kvitnúť malými bielymi, žltými alebo ružovými kvetmi.

Senecio rowleyanus – starček ťahavý

Ako správne pestovať starčeka ťahavého?

Vo voľnej prírode rastie starček tak, že sa plazí po zemi alebo vytvára koberec pod inými rastlinami. To nám môže napovedať o tom, že nemá veľmi rád priame slnečné svetlo. Nepriame pôsobenie slnečných lúčov je preň najlepšie. Na druhej strane neodporúčame ho umiestňovať do miestností bez okien alebo tam, kde sú celý deň okná zastreté.

Ideálne je zavesiť ho do závesného kvetináča, odkiaľ bude mať dostatočný zdroj svetla. Kreatívnym riešením je napríklad zasadenie starčeka do kvetináča s motívom tváre a rastlinka začne postupne vytvárať ilúziu vlasov. Tiež si ho môžete dať na nejakú vyvýšenú skriňu alebo poličku, a tak bude môcť rásť ešte viac.

Vhodná pôda

Zem, v ktorej je starček zasadený, musí byť veľmi vzdušná a priepustná. Neznesie totiž premočenú pôdu, v ktorej by stála voda. Keď idete starčeka zasadiť, pripravte si hlinitú pôdu s pridaním hrubšieho piesku v pomere 3 : 1. Najdôležitejšia je najspodnejšia vrstva, ktorá slúži ako drenáž. Na toto je vhodný substrát určený na kaktusy a sukulenty. Použiť môžete napríklad aj štrk. Dôležité je, aby sa cez túto vrstvu jednoducho dostala voda.

Ako na polievanie?

Keďže má starček duté listy, ktoré zadržiavajú vodu, nie je veľmi náročný na vlahu. Preto ho stačí polievať len striedmo, aj to až vtedy, keď substrát úplne vyschne. Skontrolujte vždy vrchnú časť pôdy a ak je dostatočne presušená, je čas na pravidelnú zálievku.

Vodu je najlepšie dávať zospodu, pretože zvrchu riskujete, že polejete aj jeho listy. To starčeky nemajú veľmi rady. Použite kvetináč s dierkami a mištičku. Takisto ho nenechávajte nikdy dlhodobo stáť vo vode. V zime starček nepotrebuje skoro žiadne zalievanie.

Senecio/starček polievanie

Presádzanie starčeka ťahavého 

Starčeka je vhodné presádzať na jar, po zime totiž ešte nie je v štádiu aktívneho rastu, ideálne každý rok až dva. To uvidíte aj podľa toho, ako vám bude rásť a postupne si bude vyžadovať čoraz viac miesta.

Má veľmi rád plytké a širšie kvetináče v tvare misky. No prežiť dokáže aj v bežnom kvetináči. Zospodu musí mať dierky, aby si vedel postupne nasať vodu. Spodné dierky sú dôležité aj na vylučovanie prebytočnej vody. Na presádzanie použite kvalitný substrát na kaktusy.

Hnojenie raz do roka

Rastlinka nie je náročná ani na živiny. Stačí ju preto hnojiť raz za rok hnojivom určeným na kaktusy a sukulenty. Hnojiť môžete hocikedy od jari do jesene, na mesiaci nezáleží.

Správna vlhkosť vzduchu

Suchý vzduch majú starčeky najradšej, rosenie im nerobí až tak dobre. Ak by sa jeho guľaté lístky orosili, postupne by začali černieť, hniť a nakoniec by odpadli. To by nepôsobilo dobre, pretože by vám zostala len prázdna stonka. Zároveň by hrozilo, že vám odumrie celá rastlina.

Množenie starčeka 

Starčeky sa rozmnožujú jednoducho – pomocou odrezkov. Jednotlivé výhonky stačí odstrihnúť a položiť na substrát. Nezúfajte, ak sa vám odrezky nechytia hneď na prvý raz. Je potrebné to pravidelne skúšať a vytvárať im ideálne podmienky na zakorenenie. Pôdu treba udržiavať vlhkú, až kým neuvidíte, že sa výhonky rastliny neprichytili korienkami.

Senecio/starček rozmnožovanie

Senecio herreianus

Tento poddruh je sukulentom, ktorý vo voľnej prírode rastie v polopúšťach južnej a západnej Afriky. Od starčeka Rowleyho sa odlišuje tým, že jeho lístky sú ako slzy alebo kvapky (na koncoch majú špic). Niekedy sa lístky tohto druhu predĺžia tak, že pripomínajú banán alebo uhorku. Stále sa však veľkosť lístkov pohybuje okolo 1 cm. Tieto starčeky sú známe aj pod názvom šnúra melónov, pretože nemajú len jeden otvor na svetlo, ale viacero. Otvory potom vyzerajú ako pásiky na melóne.

Strata lístkov

Tento druh starčeka má rád veľmi teplé a dostatočne osvetlené prostredie. Ak dlhodobo nemá dostatok svetla, výhonky rastliny sa začnú predlžovať, listy sa začnú menej vyživovať, a tak budú postupne odpadávať. Starčeky sa najlepšie pestujú, keď sú zavesené zo stropu. Ideálne je, ak sú v blízkosti okna, ktoré je orientované na juh – na tejto svetovej strane je najviac slnečného svetla. Meniť polohu rastlinky nie je veľmi dobré, preto si zvolené stanovisko vopred premyslite. Rastlinke najviac vyhovuje teplota medzi 14 – 22 °C. V zime jej chladnejšie prostredie nevadí, no dávajte pozor, aby teplota neklesla pod 10 °C.

Pestovanie starčeka 

Od jari do konca leta rastie starček aktívne. V tomto období ho treba pravidelne polievať, no všetko s mierou. Ak sa nahromadí voda v spodnej miske, treba ju ihneď odstrániť. Pred každým polievaním treba nechať pôdu dostatočne preschnúť. Keď prídu chladnejšie mesiace, zalievanie obmedzte. Starčeky majú rady suchý vzduch, naopak, problém majú s rosením a vlhkosťou. Presádzajte len vo výnimočných prípadoch, keď korienky už začnú rásť mimo črepníka.

Senecio herreianus

Senecio maritima

Senecio maritima (Jacobaea maritima) alebo aj starček prímorský sa u nás zvykne pestovať ako letný kvet, aj keď by zvládol teplotu až do -15 °C. Listy sa podobajú na čipkované zdobenie, čo ho úplne odlišuje od doteraz spomenutých starčekov. Povrch listov je plstnatý, listy sú strieborné a majú laloky. V lete a na jeseň sa na neolistenej stonke objavujú malé žlté kvietky. Väčšina pestovateľov ich odstraňuje, aby sa rastlinka zbytočne nevysiľovala. Rovnako preto, aby boli živiny sústredené skôr do listov. U nás táto rastlinka dorastá do dĺžky 30 cm.

Rozmnožovanie a pestovanie

Starček prímorský sa pestuje zo semienka, ktoré sa najprv predpestuje v parenisku alebo na parapete na začiatku jari. Neskôr, keď už ustanú mrazy a začne sa otepľovať, nastane ten správny čas, keď môžete rastlinku presadiť do záhonu. Toto obdobie väčšinou začína v polovici mája.

Starček má rád miesta, kde slnko svieti priamo, a vyhovuje mu skôr polotieň. Najlepšia zemina na pestovanie je bežný priepustný hlinito-piesočnatý substrát (rastlina je odolná proti soli). Nemá nejaké špecifické požiadavky na vlhkosť pôdy a zvládne aj väčšie sucho. Pri polievaní si dajte pozor, aby ste nezaliali listy.

Kvitnutie nastane v lete, druhý rok po výsadbe. Bežne kvitne od júna do septembra až októbra. Pri starostlivosti v záhone platia len všeobecné pravidlá. Pravidelne treba odstraňovať chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, vytrhávať burinu, odstrihávať odkvitnuté kvety. Starček je mrazuvzdorná rastlina, nič však nepokazíte, ak ho na zimu zateplíte. Ak sa vám podarilo prezimovanie starčeka, na jar mu zrežte listy.

Senecio maritima

Senecio citriformis 

Aj tento druh sa líši tvarom svojich lístkov. Už z názvu vyplýva, že listy tohto starčeka vypadajú ako malé strieborné citróniky. Odlišuje sa aj tým, že celá jeho rastlinka rastie dohora. Stonky po čase začnú kôrnatieť, až sa nakoniec vytvorí jeden krík. Pestuje sa veľmi málo, pretože jeho rozmnožovanie je veľmi náročné.

Senecio peregrinus

Medzi najzvláštnejšie starčeky patrí senecio peregrinus – jeho lístky pripomínajú delfíny, preto sa mu hovorí aj šnúrka z delfínov. Je to kríženec starčeka Rowleyho a starčeka articulatus (ktorý je tiež zaujímavý, má zhrubnutú stonku rozdelenú na nepravidelné články a listy rastú na koncoch stoniek). V prírode môžeme naraziť aj na podobný sukulent, Curio „Trident Blue“, ktorého listy sú skoro rovnaké. Líšia sa len tým, že Curio má modré až striebristé zafarbenie, nie je prevísavý a vytvára malé klíčky.

Senecio radicans

S týmto druhom sa v obchodoch stretnete len veľmi málo. Prezývajú ho šnúra z banánov, keďže tvar listov toto ovocie pripomína. Od klasického starčeka s hráškami ho viete vďaka tomu poľahky odlíšiť.

Senecio radicans

Tipy k pestovaniu starčekov

Na záver sme vám spísali do prehľadného zoznamu základné tipy na pestovanie starčekov, ktorých by ste sa mali držať. Takto vám bude rastlinka prospievať. 

  1. Rastlinku je lepšie pestovať v závesných kvetináčoch. Takisto je dobré ju mať zasadenú v plytkom a širšom kvetináči, pretože samotná rastlinka má plytké korienky.
  2. Rastlinka nemá rada priame svetlo, preto ju radšej majte niekde v polotieni, no zároveň nie úplne v tieni.
  3. Starček môžete pestovať aj vonku, ak zabezpečíte, že naň nebude pršať a nebude vystavený silnému mrazu.
  4. Presádzajte až vtedy, keď už korienky vyrastajú z kvetináča. Celá rastlinka je veľmi krehká, preto si pri manipulácii s ňou dávajte pozor.

Galéria obrázkov

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.Publikované dňa: 02.10.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.