Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Trvalka patriaca k najvytrvalejšie kvitnúcim rastlinám pochádza z južnej Lousiany a Texasu. Gaura môže mať biele alebo ružovo sfarbené kvety, ktoré kvitnú cca od júna do neskorej jesene. Rastlina je mrazuvzdorná, preto ju môžete mať vonku, či už v kvetináči, alebo zasadenú v záhrade, celoročne. Hodí sa na terasu, do záhrady i na balkón.

Ružová gaura a jej pestovanie

Dospelá gaura podľa odrody dorastá do výšky 30 cm až 1,2 metra. Rastlina sa vyznačuje tenkými rozvetvenými stonkami, z ktorých vyrastajú kopijovité listy s dĺžkou do 10 cm. Lístky sú jemne ochlpené a ich farba sa podľa odrody líši, môže byť zelená až bordová, pričom farba sa mení na začiatku jesene. Biele alebo ružové kvietky s priemerom 4 cm sú tvorené 4 lupienkami a tyčinkami s piestikom. Niektoré kultivary majú okvetné lístky za úsvitu biele, počas dňa sa im sfarbujú do ružova a za súmraku opadajú. Učarovala vám táto rastlina s kvetmi pripomínajúcimi motýlie krídla? Prezradíme vám, aké podmienky gaure vyhovujú, ako ju pestovať, strihať a rozmnožovať.

Kultivary gaury

Gaura môže mať kvietky sfarbené dobiela, ale aj doružova, jej listy môžu byť zelené, ale aj červené až bordové. Všetko to závisí od toho, aký kultivar tejto trvalky si zvolíte na pestovanie. Gaura Lindheimerova s bielymi kvetmi je síce pestovaná najčastejšie, ale nemusí to byť vaša jediná voľba. K veľmi populárnym sa radia:

  • Gaura Whirling Butterflies: Biela gaura so vzdušným habitusom, dorásť môže až do výšky 1 m. Vysadiť ju môžete spolu s trvalkami a trávami.
  • Gaura Rosy Jane: Odroda s bielymi kvetmi s ružovo zafarbeným okrajom dorastá do výšky 60 – 75 cm. Jej listy sú zelené, avšak na jeseň sa sfarbujú dočervena. Je vhodná do trávnatých výsadieb, kde bude svojím sfarbením krásne vynikať.
  • Gaura Passionate Blush: Rastlina s jemne bordovými listami a ružovými kvetmi dorastá do výšky 50 – 60 cm. Je vhodná na pestovanie v kvetináčoch, avšak je nutné ju chrániť pred holomrazmi.
  • Gaura Flamingo Pink: Ide o nižšiu odrodu (50 – 60 cm) s červenkastými listami a sýtoružovými kvetmi. Kvitne postupne začiatkom leta.

Stretnúť sa môžete napr. aj s odrodami Siskiyou Pink, Ellura, Gaudi Red, Graceful White či Butterfly Dark Pink. Jednotlivé kultivary sa líšia len málo (farbou kvetov, listov či výškou).

Trvalka nenáročná na pestovanie

Gaura je vo svojej podstate veľmi nenáročná na pestovanie a hodí sa do voľných záhonov, trvaliek i do kvetináča na balkón. Vynikne ako solitér (jedna i viac rastlín pokope), avšak uplatní sa aj v spoločnej výsadbe s letničkami i ďalšími trvalkami. Vysadiť ju môžete buď v marci až máji, alebo v septembri až novembri. Je pomerne náročná, čo sa týka slnka, preto ju treba zasadiť na slnečné miesto, ale vyhovovať jej bude aj polotieň. Vyhovuje jej priepustná a suchá, prípadne mierne vlhká pôda.

Najlepšie vám bude rásť v piesnočnatej alebo hlinito-piesočnatej a výživnej pôde. Je vhodná do štrkových i trvalkových záhonov (hodí sa k nej astra, rebríček, prilbica, kana či ozdobnica čínska), dobre sa jej bude dariť i pri trávach. Ak ju chcete pestovať v nádobe, môžete k nej vysadiť letničky.

Pri výkyvoch teplôt sa môžu na listoch gaury objaviť tmavé bodky. Nejde o pleseň a ani o chorobu, ale o prirodzenú pigmentáciu. Na 1 m2 môžete vysadiť podľa odrody 3 až 10 rastliniek. Do šírky môže mať gaura až 80 cm, takže vám v záhrade vytvorí krásny kvetinový záhon. Pri pestovaní v kvetináči je nutné zvoliť väčšiu nádobu, najlepšie minimálne 10-litrovú. Na dne črepníka by mali byť otvory na odtekanie prebytočnej vody. Najprv treba dať 5-centimetrovú vrstvu štrku pre lepšiu drenáž, prikryť ju rúnom, aby nedošlo k zmiešaniu štrku s pôdou a zachovala sa teplota, vlhkosť a priedušnosť pôdy, následne treba črepník naplniť vhodnou zeminou.

Výsadba Gaury do záhonu

Zálievka

Ide o suchomilnú trvalku, ktorá dobre znáša sucho. Pri dlhotrvajúcich horúčavách a suchách ju stačí zaliať raz za pár dní ku koreňom. Netýka sa to však rastlín pestovaných v nádobách, tým doprajte pravidelnú zálievku. Zalivanie je nutnejšie v lete ako v zime. Zamokrená pôda v zimnom období jej nevyhovuje a mohla by prispieť k jej vyhynutiu. Na zalievanie je vhodná dažďová alebo odstáta voda.

Hnojenie

Gaura na rozdiel od mnohých iných rastlín nepotrebuje príliš často hnojiť. Avšak hnojením môžete podporiť bohatosť kvitnutia a aj jeho dĺžku, preto ho pri pestovaní tejto rastliny odporúčame. Vhodné je kompletné prírodné hnojivo či hnojivo na kvitnúce rastliny, najlepšie tekuté. Ak budete gauru pestovať v nádobe, prihnojujte rastlinku počas sezóny každý jeden až dva týždne. Rastliny zasadené v záhrade stačí mierne prihnojovať raz za dva týždne.

Strihanie a prerezávanie

Gaura kvitne cca od júna do októbra a z jej kvietkov si môžete pravidelne vytvárať kytice do vázy. Občasným skrátením výhonkov dokonca prispejete k bohatšiemu kvitnutiu. Rastlinu môžete strihať raz alebo dvakrát do roka. Po odkvitnutí (len do konca augusta) zostrihnutím trsu zabezpečíte opätovné kvitnutie rastliny o niekoľko týždňov.

Niektorí pestovatelia odporúčajú trsovitú rastlinu na konci sezóny skrátiť na 3 až 5 cm, okrem stoniek, ktoré majú zimné olistenie. Iní tento krok odporúčajú urobiť až na jar, čím podporíte rast a rozkonárenie rastliny v danej sezóne. Tá vyženie v máji nové husté výhonky, ktoré budú v lete bohato kvitnúť. Počas vegetačného pokoja sa gaura sťahuje do zeme a následne vyrastá nanovo celá nadzemná časť. Podľa niektorých pestovateľov by preto pre lepšie prezimovanie mala mať rastlina nadzemnú časť.

Rozmnožovanie

Gaura sa rozmnožuje semenami (vysievajú sa na jar a veľmi dobre klíčia), avšak na cielené množenie sa využíva delenie mladých i starších trsov alebo stonkové odrezky. Ak má rastlina priaznivé podmienky (svetelné, tepelné aj pôdne), rozširuje sa samovýsevom.

Najrýchlejšie rozmnožíte gauru práve delením. Rozdeľovať môžete zdravé a dostatočne rozrastené staršie trsy s dostatočne zachovalým koreňovým systémom, ale aj mladé trsy. Poslednou možnosťou sú stonkovité odrezky, na ktorých ponecháte dva páry listov. Oddelené trsy vysaďte do kvetináča s vhodnou piesočnatou alebo hlinito-piesočnatou pôdou a ponechajte ich tam, kým nedosiahnu aspoň 10 až 15 cm. Potom ich môžete presadiť do záhonov alebo skalky, prípadne ich nechať v kvetináči a pestovať ich tam.

Rozmnožovanie by ste mali vykonávať počas jari, najneskôr však začiatkom leta.

Mrazuvzdornosť

Rozsah teplôt, v ktorých táto rastlinka prosperuje, je veľmi široký. Dariť sa jej bude v slnečnom počasí s teplotami viac ako 25 °C, ale aj pri zvýšenej vlhkosti a poklese denných teplôt pod 20 °C. Gaura je veľmi vytrvalá a kvitne až polovicu roka. Rastlina sa považuje za mrazuvzdornú, avšak nevyhovujú jej holomrazy. To značí, že v zime bez snehu ju treba chrániť prihrnutím lístia, prikrytím čečinou alebo agrotextíliou, aby nedošlo k vymrznutiu koreňov.

Pestovanie trvalky Gaury

Choroby a škodce

Rastlina pochádzajúca z drsných prérií je zvyknutá na nepriaznivé podmienky, vďaka čomu si vybudovala dobrú odolnosť. Ak je zdravá a pripravíte jej priaznivé podmienky na rast, choroby sa jej budú úspešne vyhýbať. Zo škodcov ju ohrozujú len vošky a roztoče. Úspešne sa im vyhnete pomocou ochranného postreku proti daným škodcom. V prípade intenzívnejších dažďov môže byť gaura náchylná na plesne. V prípade, že ju nepestujete v blízkosti zeleniny, môžete raz či dvakrát do roka aplikovať fungicídny postrek.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 28.05.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.