Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Čistý vzduch je v dnešnej dobe nepostrádateľný. Každý rok pribúda čoraz viac alergikov, nielen na peľ, chlpy zo zvierat alebo trávy, ale aj na prach, roztoče a plesne.

Zelené rastliny - prírodné čističe vzduchu

Príroda nám ponúka pomocnú ruku v podobe užitočných izbových rastlín, ktoré okrem dekoračnej funkcii, fungujú aj ako prírodné čističky vzduchu. Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako pestovať lopatkovec, ktorý čistí vzduch a ktoré rastliny sú užitočné na zvlhčenie vzduchu?

Toxíny a škodlivé látky v domácnosti

Jedy a zdraviu škodlivé látky sa nachádzajú v drevotrieske z nábytku, v maľovke na stene, v kozmetike, v oblečení, v čistiacich prostriedkov alebo v osviežujúcich prostriedkoch. Medzi tie bežné, ktoré sa najčastejšie v domácnosti nachádzajú patria benzén, amoniak, formaldehyd, xylén, oxid uhoľnatý, oxid uhličitý a trichlóretylén.

  • formaldehyd - obsahujú papierové vreckovky, nábytok, voskový papier, papierové tašky, servítky, vlhčené obrúsky, papierové kuchynské utierky
  • xylén - obsahujú gumy, farby. Zároveň sa používa v tlačiarenskom priemysle a aj pri spracovaní kože
  • benzén - obsahujú živice, plasty, syntetické vlákny, gumy, farby, prášok na pranie, pesticídy
  • amoniak - nachádza sa v čistiacich prostriedkoch na okná, voskoch na podlahu, osviežovačoch vzduchu a hnojivách
  • trichlóretylén- nachádza sa v tlačiarenských atramentoch, farbách, lakoch, lepidlách, riedidlách a leštidlách.

Izbové rastliny čistiace vzduch

Na 10 m2 sa odporúča pestovať minimálne 1 rastlina. Vo väčšej miestnosti ako 10 m2 len jedna rastlina nedokáže ukázať svoju silu. Preto vo väčších miestnostiach zdvoj až trojnásobte počet danej izbovej rastliny.

Svokrin jazyk (Sansevieria trifasciata)

Populárna izbová rastlina, ktorá zaujme už na prvý pohľad. Ste milovníkmi zelene, ale ako naschvál vám každá druhá zvädne? Svokrin jazyk je pre vás ako stvorený. Je to nenáročná a odolná izbová rastlina. Vydrží dlhodobo bez polievania a nevyžaduje úkladnú starostlivosť. 

Prečo je svokrin jazyk zdraviu prospešná rastlina?

Svokrin jazyk patrí medzi rastliny produkujúce najviac kyslíka v noci. Ako jedna z mála izbových rastlín, v noci prijíma oxid uhličitý, ktorý vracia naspäť v podobe premeneného kyslíka. Aj kvôli tejto premene,  je to ideálna rastlina do spálne. Počas spánku zlepšuje klímu aj ovzdušie v miestnosti. Je to prírodný filter. Čistý vzduch od benzénu a xylénu. Hodí sa do každej miestnosti, nielen do spálne, ale v detskej izbe predstavuje určité riziko predovšetkým pre menšie deti. Listy obsahujú alkaloidy a saponíny. Ich konzumácia môže deťom alebo aj domácim maznáčikom spôsobiť bolesť brucha, vracanie alebo bolesť hlavy. 

Pestovanie Svokrinho jazyku v byte

Ako pestovať svokrin jazyk

Sansevieria trifasciata pochádza z tropických oblastí (India, Madagaskar, Arábia). Charakterizujú ju pretiahnuté, na konci špicaté a ploché listy. Môžete sa však stretnúť aj s valcovitými listami. Na výber máte z viac ako 60 druhov.

Patrí medzi nenáročné rastliny čistiace vzduch. Dlhšie obdobie sucha jej neublíži. Vhodné miesta na pestovanie sú polotienisté až tmavšie miesta. Vyhýba sa priamemu slnku. Svokrin jazyk, je izbová rastlina, ktorá obľubuje pobyt na miestach orientovaných na západ (rozptýlené svetlo, ale aj príjemný polotieň. Pokiaľ umiestnite rastlinu na južnú stranu, nezabudnite miestnosť zastrieť žalúziami alebo závesom. Najideálnejšie miesto pre pestovanie je spálňa. Svokrin jazyk rastie pri teplote 15 až 25 stupňov ( v zime okolo 14 stupňov).

Rastlina prosperuje vďaka stredne ťažkému substrátu s ph s hodnotu okolo 6 stupňov. Od apríla do augusta je potrebné svokrin jazyk prihnojovať. Vhodné je aj hnojivo pre sukulenty. Ideálne hnojivo pre svokrin jazyk je hnojivo s vysokým obsahom dusíka. V období od jari do jesene polievajte rastlinu raz za týždeň. V období zimy si vystačí s prísunom vody raz za dva týždne. Nikdy nezalievajte svokrin jazyk zvrchu do stredu (stred ružice) rastliny, pretože v takom prípade má tendenciu hniť. Pokiaľ chcete, aby si rastliny ako svokrin jazyk plnili funkciu čističky vzduchu,  je potrebné listy pravidelne utierať vlhkou handričkou od prachu, ktorý sa na ne zachytáva. 

Ako je to s presádzaním a rozmnožovaním? Ak si myslíte, že kvetináč, v ktorom je svokrin jazyk zasadený je primalý, môžete rastlinu presadiť. Vo všeobecnosti platí, že staršie rastliny presádzame raz za tri roky.

Rozmnožovanie je možné počas celého roka, ale v jari to je najideálnejšie. Odrody so zelenými listami sa množia s odrezkami z dospelých listov s dĺžkou cca 8 cm. Stačí ich len zapichnúť do kvetináča, kde je potrebné udržiavať mierne vlhkú zeminu. Ak sa rastlinke bude dariť, do 6 až 8 týždňov by sa mala pekne zakoreniť.

Ako spoznáte, že niečo s rastlinou nie je v poriadku?

  • pokiaľ konce na listoch zhnednú alebo zoschnú, v miestnosti, kde sa svokrin jazyk nachádza, je príliš suchý vzduch
  • ak listy žltnú, je to znak hniloby a vädnutia, za ktoré môže časté zalievanie

Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)

Nápaditá, nenáročná, popínavá rastlina vhodná aj pre začiatočníkov. Potosovec má mnoho pomenovaní. Skúsení pestovatelia ho poznajú aj pod názvom diabolský brečtan, divný Janko alebo divý Jano. Má očarujúce listy srdcovitého tvaru.

Potosovec zlatý vydrží skutočne na rôznych miestach vo vašich domácnostiach, aj tých menej presvetlených. Môžete si ho “vystaviť” do chodby, kúpeľni alebo spálne. Potosovec dokáže vo vzduchu zneškodniť benzén, formaldehyd, oxid uhoľnatý a aj xylén.

Izbová rastlina Potosovec zlatý

Ako potosovec pestovať? 

Pri výbere miesta pre vašu rastlinku, môžete byť kreatívny. Vďaka svojej nenáročnej povahe, môžete potosovec umiestniť na nepriame svetlo, na rozptýlené svetlo, do polotieňa i tieňa. Potosu sa darí pri teplote od 18°C do 24°C. V zime aj pri 14 °C. Môžete ho pestovať ako popínavú alebo ťahavú rastlinu. Kedy potos polievať? Keď je zemina dostatočne preschnutá, avšak nie úplne vysušená. Zálievku zmiernite len v zimnom období. Rozmnožiť potos je jednoduché. V pohári vody necháte zakoreniť vrcholky stoniek so 4 až 6 listami.

Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum)

Ak ho doma ešte nemáte, s jeho pestovaním pridlho neváhajte. Patrí medzi populárne a veľmi obľúbené rastliny na čistenie vzduchu. Jeho blahodárne účinky sú na nezaplatenie. Je to prírodný čistič vzduchu. Z ovzdušia v miestnosti dokáže vyčistiť takmer 90% toxínov vo vzduchu. Likviduje xylén, formaldehyd a oxid uhoľnatý. Nevyžaduje si prílišnú starostlivosť, práve naopak patrí k nenáročným izbovým rastlinám. Pôvod má v Južnej Afrike. Rastlina sa pýši dlhými až štíhlymi mierne klenutými listami zelenej alebo zeleno-bielej farby. Listy dokážu dorásť až do dĺžky 30 až 45 cm. Pre charakteristické dlhé listy, ktoré pre rast potrebujú miesto, sa odporúča zelenec zasadiť do závesného kvetináča. Ak sa predsa len rozhodnete pre klasický kvetináč, myslite na to, že zelenec potrebuje pre rast listov viac miesta ako iné izbové rastliny.

Ako a kedy zelenec polievať? Polievať pravidelne. Stačí raz za týždeň. Vždy nalievajte vodu len do spodnej nádoby, nikdy nepolievajte zelenec zvrchu. V období od jari do jesene je ideálne rastlinku prihnojovať. Viete kedy zelenec presadiť? Ak už korene prerastajú nádobu. Zelenec si môžete vystaviť aj v exteriéri, ale len keď je pekné a teplé počasie. Mrazom, prievanu a priamemu svetlu sa oblúkom vyhýbajte. Najviac sa mu páči v polotieni alebo na mieste, kde je dostatočný prísun nepriameho svetla.

Ak chcete, aby sa rastline darilo, zasaďte zelenca do kyprej, ílovitej pôdy s neutrálnym PH. Ak je v zemine/pôde príliš vysoká hladina soli, začnú mu hnednúť listy, vtedy musíte okamžite zelenca presadiť a zmeniť pôdu. Rastlina preferuje teploty od 13 do 18°C. Zelenec by sa mal presádzať každé dva až tri roky. Ideálne na jar.

Zelenec chochlatý v byte

Škodcovia, ktorí najčastejšie zelenec napadnú

Môžu ho napadnúť mole, vošky alebo roztoče. Ak rastlinu napadli škodcovia, všimnete si to na zmene farby a konzistencie listov. Vo väčšine prípadov stačí rastlinu poriadne opláchnuť, avšak ak to nepomôže, budete musieť siahnuť po prostriedku na odstránenie škodcov.

Dracena

Ste v pestovaní izbových rastlín úplný nováčik? Nevadí. Dracenu zaraďujeme medzi najvhodnejšie izbové rastliny vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Je nenáročná, krásna a aj prospešná. Je to vysoká rastlina, ktorá vynikne v každej jednej izbe vašej domácnosti. Aj dracenu radíme medzi rastliny čistiace vzduch. Z ovzdušia odstraňuje formaldehyd, benzén, xylén a aj nepríjemný trichlóretylén. Pre jej priaznivý rast ju umiestnite do izby, kde nie je prievan. Dracena má rada presvetlenú miestnosť. Tieň a priame slnko sú jej úhlavní nepriatelia.

Fikus malolistý (Ficus benjamina)

Malý izbový stromček. Fikus sa nachádza v čoraz viac domácnostiach. Bude to nielen pre jeho atraktívny vzhľad, ale aj pre jeho efektívne filtrovanie toxínov. Listy z fikusu pohlcujú rôzne nebezpečné toxíny, napr. benzén, formaldehyd alebo xylén. 

Fikus malolistý na čistenie vzduchu

Viete ako fikus pestovať?

Fikus je veľmi prispôsobivá rastlina. Má rád svetlé miesta s dostatkom rozptýleného svetla. Je citlivý na prievan a na priame slnko. Obľubuje teplo, v rozmedzí od 20°C do 25 °C. Fikus polievajte raz za týždeň. Počas leta a teplejších dní, bude fikus vďačný za ranné rosenie listov. V zime zálievku zredukujte a zalievajte rastlinu vždy len vtedy, keď sú vrchné tri centimetre substrátu suché.

Darí sa mu v priepustnom rašelinovom substráte. Ak je váš fikus už priveľký a v danom kvetináči sa tlačí, jednoducho ho presaďte. Najideálnejšie obdobie na presádzanie je zima alebo začiatok jari. Zvyčajne sa fikus presádza každé 2 až 4 roky. Ak sa rozhodnete fikus rozmnožiť, urobte to klasickým spôsobom. Nožnicami a rukami rozdeľte koreňovú sústavu na dve polovice, ktoré zvlášť zasadíte do dvoch kvetináčov. Vhodné obdobie na rozmnožovanie je zima alebo skorá jar.

Lopatkovec (Spathiphyllum floribundum)

Je ďalšia zdraviu prospešná nenáročná rastlina. Pochádza z tropických oblastí Ameriky a juhovýchodnej Ázií. Ideálne prostredie pre lopatkovec je vlhšie prostredie.Darí sa mu aj prašnom prostredí so znečisteným vzduchom. Je to kyslíková bomba. Lopatkovec vám pomôže zbaviť sa formaldehydu, benzénu, amoniaku a trichlóretylénu. Je tiež skvelý pomocník v boji proti plesni. Lopatkovec je rastlina, ktorá pohlcuje prebytočnú vlhkosť. Príkladná starostlivosť sa odrazí na vzhľade rastliny. Za odmenu vás lopatkovec odmení krásnym bielym kvetom. Lopatkovec vynikne v obývačke alebo v spálni. Nikdy ho neumiestňujte na priame slnko. Rastlina sa poteší nepriamemu svetlu.  Aj keď je lopatkovec pre kvalitnejšie bývanie prospešný, neumiestňujte ho do detskej izby. Nie je smrteľne jedavatý, ale po jeho konzumácií hrozí bolesť brucha, vracanie, hnačka, opuch jazyka, pier a ústnej dutiny.

Brečtan

Populárna a veľmi vyhľadávaná popínavá rastlina.Brečtan očarí vzhľadom, ale aj svojimi vlastnosťami. Radíme ho medzi najlepšie rastliny čistiace vzduch. Je to prírodná čistička vzduchu, ktorá vzduch hravo zbaví od trichlóretylénu, formaldehydu, benzénu a xylénu. Je to nesmrteľná izbová rastlina, ktorá bez problémov prežije a dokonale vyplní priestor v obývačke, chodbe alebo spálni. Chladnejšie miestnosti a nižšie teploty tejto prírodnej čističke vzduchu nerobia problémy. Naopak brečtanu prospievajú teploty od 12 do 22°C, obľubuje umiestnenie na severnú stranu a v zime zálievku veľmi nemusí.

Aloe vera

Vyhľadávaná a veľmi obľúbená izbová rastlina, ktorá si získa každého. Má zaujímavý vzhľad, blahodárne účinky na zdravie človeka a ako bonus - je nenáročná na starostlivosť. Prečo by ste si mali zaobstarať aloe vera? Aloe vera dokáže odstrániť zo vzduchu škodlivé látky ako formaldehyd. Medzi jej ďalšie benefity, ktorými si získa vašu priazeň patria - liečivé účinky. Liečivý gél aloe vera získate prerezaním veľkého tučného lista po dĺžke. Gél si vyberiete pomocou lyžičky. Liečivý gél z aloe je viac než nápomocný v boji proti akné, vráskam, ekzémom. Krásne hydratuje pokožku a pomáha rýchlejšie hojiť nepríjemný opar, spálenú pokožku od slnka alebo urýchľuje hojenie rán a opuchov. Aloe vera miluje teplé a svetlé miesta, oblúkom sa vyhýbajte pestovaniu aloe vera v prievane alebo pri nízkych teplotách.

Nefrolepka vznešená

Pompézna kráska v každom interiéri. Nefrolepka v ovzduší zneškodní škodlivý formaldehyd a xylén. Ak chcete, aby nefrolepka prosperovala, umiestnite ju na poličku do polotieňa alebo dokonca do tieňa. Tento typ paprade perfektne funguje aj ako zvlhčovač vzduchu. Nefrolepka patrí aj medzi rastliny zvlhčujúce vzduch. Obľubuje teplejšie a vlhké prostredie. Dokonca vám bude vďačná za občasné postrekovanie pomocou rozprašovača.

Papraď Nefrolepka vznešená

Aglaonéma

Vždy zelená, spiaca panna. Kvet, ktorý filtruje vzduch a zároveň plní estetickú funkciu ako nádherná prírodná dekorácia. Aglaonéma, izbová rastlina, ktorú mnohí poznáte pod názvom spiaca panna, zaraďujeme medzi izbové rastliny čistiace vzduch. Spiaca panna efektívne čistí vzduch od xylénu, formaldehydu a iných toxických škodlivín. V domácnostiach pomáha zlepšiť mikroklímu. 

Ako sa aglaonéma pestuje?

Aglaonéma je trvalá rastlina, ktorá pochádza zo subtropických až tropických oblastí juhovýchodnej Ázie a Indočíny. Listy sú škvrnité, kožovité, lesklo zelené, oválne kopijovitého tvaru. Dosahujú dĺžku 12 až 15 cm. Spiaca panna vyrastie aj do výšky 25 cm, vtedy je vhodné ju ostrihať a omladiť jej vzhľad. Aglaonéma uprednostňuje polotienisté miesta s rozptýleným nepriamym svetlom. Jej nepriateľom je priame slnko, ktoré jej môže spáliť listy. Aglaonéma prosperuje pri izbovej teplote 16 °C.  Rastie do krásy len v izbe so stabilnou teplotou, nemá rada teplotné výkyvy. Môžete ju umiestniť do obývačky, ale aj do chodby alebo haly, v ktorých je dostatočný prísun denného svetla bez priameho slnka. 

Ak sa rozhodnete spiacu pannu pestovať začnite s kvalitnou priepustnou a vlhkou zeminou. Ideálne hlinito rašelinovou zeminou s dobrou drenážou. V lete ju zalievajte 1 až 2 krát do týždňa, v zime udržujte substrát len vlhký.

Pestovanie Aglaonémy v byte

Akí škodcovia a choroby aglaonému postihujú?

  • Ak nájdete spiacu pannu so žltými okrajmi alebo koncami listov, pravdepodobne ju pestujete na mieste s veľmi suchým vzduchom. Vtedy musíte pridať na vlhkosti, najlepšie, ak rastlinku občasne cez deň sprejujete vodou z rozprašovačom.
  • Pokiaľ sa nachádza v chladnom prostredí, môžu ju postihnúť hubová infekcia, napr. pleseň sivá. Spoznáte ju podľa hnedých škvŕn na listoch.

Tí, ktorí majú radšej interiér plný farebnosti a sviežosti, by mali začať pestovať pestrofarebné gerberi alebo nápadité chryzantémy. Chryzantéma (Chrysanthemum morifolium) filtruje trichlóretylén, formaldehyd, benzén, xylén a amoniak. Romantická Gerbera (Gerbera jamesonii) dokonale funguje v boji proti trichlóretylénu, formaldehydu a xylénu.

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 25.12.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.