Ako pestovať dracenu?

Dracena je rastlina, ktorá svojim vzhľadom nápadne pripomína palmu. Pochádza zo subtropických oblastí Afriky a Ázie. Je zaujímavá tým, že niektoré odrody draceny rastú ako stromy a iné ako kríky. U nás sa dracena pestuje ako izbová kvetina a vyrastá do výšky 150cm.

Jej pestovanie v domácich podmienkach nie je náročná, kľudne sa do toho môžu pustiť i začiatočníci.

Umiestnenie a podmienky pre kvalitný rast

Pri pestovaní dreceny je dôležité pripraviť jej také prostredie, ktoré je nevyhnutné pre jej priaznivý rast. Najlepšie sa jej darí v miestnosti, ktorá je presvetlená, ale nikdy nedržte dracenu na priamom slnku či v tieni. Vyhovuje jej izbová teplota, v období letných mesiacoch 20 - 25 °C a pri prezimovaní sa teplota pohybuje okolo 15 - 20 °C. Je dôležité dať si pozor na to, aby v miestnosti, v ktorej držíte dracenu nebol prievan.

dracena - listy bez choroby

Zálievka

Keďže dracena pochádza z oblastí, kde je vlhkosť vzduchu pomerne vysoká, je potrebné jej dopriať dostatočnú vlahu, hlavne v letných mesiacoch. Môžete pravidelne rosiť listy draceny alebo použiť navlhčenú handričku a potierať ich, taktiež je vhodné dracenu osprchovať vo vlažnej vode. Ak však chcete bezproblémovejší prístup, jednoducho umiestnite dracenu do vlhkej miestnosti a máte postarané. 

Zalievať rastlinu sa odporúča 3 – 4krát za týždeň, polievame len veľmi mierne a nikdy nenecháme pôdu úplne vyschnúť. Tento interval je príjemnejší pre rastlinu, ako zalievanie jedenkrát do týždňa.

Hnojenie a presádzanie

Hnojenie rastliny sa odporúča opakovať v intervale každých 14 dní medzi marcom a septembrom. Na hnojenie používame čisto tekuté hnojivo. Optimálne je presádzať dracenu raz za dva roky, začiatkom jari. Ak však máme dlhoročnú dracenu nemusíme presádzať, stačí len vymeniť vrch pôdy. Pri presádzaní používame rašelinový substrát alebo substrát zo zmesi kompostu, piesku, rašeliny a listovky.

 

Výpredaj až 60%

Dobrá rada: Odporúčame nákup v obchode AndreaShop.sk. Dnes obrovské výpredaje, s doručením až pred dvere a s možnosťou vrátenia tovaru do 14 dní. Pozrite si širokú ponuku za bezkonkurenčné ceny .

Ako rozmnožiť dracenu?  

Prvý spôsob je použiť semená z draceny a zasadiť ich do vlhkého substrátu. Nesaďte ich však príliš hlboko, pretože sa môže stať, že nevyklíčia. Dôležité je udržiavať teplotu v miestnosti a zabezpečiť im optimálne podmienky.

Ďalší postup je využiť odrezky rastliny ako konce výhonkov, bočné výhonky, prípadne odrezaný kmeň do 2/3 rastliny. Odrezky zasadíme do substrátu, prípadne dáme do vody a počkáme, kým vyženú korienky až potom ich zasadíme. Stále však majte na pamäti správnu vlhkosť a teplotu v miestnosti.

Choroby, ktoré môžu napadnúť dracenu

Problémy, ktoré postihujú rastlinu sú spôsobené nesprávnymi podmienkami pri pestovaní. Prejavuje sa to listami, ktoré majú hnedé či biele škvrny, alebo žltnutím spodných listov. Pokiaľ sa na listoch vašej rastliny nachádzajú hnedé škvrny, je to jednoznačne spôsobené nedostatkom vody. Zakrútené listy s hnedými okrajmi sú znakom nesprávnej teploty v miestnosti.

Pokiaľ však objavíte biele škvrny môžete si byť istí, že za to môže priveľa slnka. Zrejme ste rastlinu vystavili priamemu slnku čomu sa bráni takýmto spôsobom. Pri žltnutí spodných listov sa nemusíte ničoho obávať, je to starnutie, ktoré sa prejavuje ožltnutím a následne odumretím niektorých listov. Životnosť listov je tak 2 roky. Hnedé špičky a žlté okraje listov sú znakom suchého vzduchu, prievanu alebo suchého substrátu.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 29.05.2017
Hodnotenie článku:
(91.6%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať Amarylis Ako pestovať Amarylis

U nás sa amarylka najčastejšie pestuje ako izbová rastlina, ale kľudne ju môžete pestovať i v záhone. Ako sa o ňu správne starať? Ako ju presádzať a rozmnožovať? Dozviete sa v našom...

Pestovanie chryzantémy. Ako rozmnožovať, polievať a presádzať Pestovanie chryzantémy. Ako rozmnožovať, polievať a presádzať

Symbol jesenného obdobia a sviatku Všetkých Svätých. Ak chcete, aby vyzeral kvet dobre, treba sa oň príkladne starať. My vám dnes poradíme aj to, ako ho rozmnožovať a presádzať!

Tučnolist - pestovanie, rozmnožovanie a presádzanie Tučnolist - pestovanie, rozmnožovanie a presádzanie

Tučnolist, slovenský názov z latinského Crassula Ovata, je rastlina, ktorá sa vám bude páčiť hneď na prvý pohľad. Vďaka jej bielym kvetom a menším zeleným lístkom patrí medzi veľmi...


Komentáre

06/06/2017 09:27
Petra

Je Dracena Voňavá nejaký špeciálny druh alebo to je tá klasická dracena? Chcela by som ju ostrihať ale neviem ako. Má dosť takých zožltnutých listov, ktoré jej padajú a nevyzerá to dobre. To sa deje až teraz po zime, pred tým pár rokov bolo všetko v poriadku. Neviem, čo robím zle

Pridať komentár