Dracena – pestovanie, rozmnožovanie, starostlivosť a choroby

Dracena je rastlina, ktorá svojím vzhľadom nápadne pripomína palmu. Pochádza zo subtropických oblastí Afriky a Ázie. Je zaujímavá tým, že niektoré odrody draceny rastú ako stromy a iné ako kríky. U nás sa dracena pestuje ako izbová kvetina a vyrastá do výšky 150 cm.

Ako pestovať, polievať a rozmnožovať dracenu?

Jej pestovanie v domácich podmienkach nie je náročná, kľudne sa do toho môžu pustiť i začiatočníci.

Kvalitné substráty a hnojivá pre draceny


Umiestnenie a podmienky pre kvalitný rast

Pri pestovaní draceny je dôležité pripraviť jej také prostredie, ktoré je nevyhnutné pre jej priaznivý rast. Najlepšie sa jej darí v miestnosti, ktorá je presvetlená, ale nikdy nedržte dracenu na priamom slnku či v tieni. Vyhovuje jej izbová teplota, v období letných mesiacoch 20 – 25 °C a pri prezimovaní sa teplota pohybuje okolo 15 – 20 °C. Vyššie či nižšie teploty nie sú na pestovanie draceny vhodné. Je dôležité dať si pozor na to, aby v miestnosti, v ktorej držíte dracenu, nebol prievan. Dracena si dokáže privyknúť aj na väčšie množstvo slnečného svetla, nemá však rada častú zmenu miesta. V prípade jej presunu na miesto s odlišnou intenzitou svetla jej môžu začať žltnúť a usychať listy. Ak nemá dracena dostatok svetla, začnú jej listy blednúť.

V priaznivých interiéroých podmienkach môže dorásť až do výšky 2 m, v exteriéri dorastá až do 3 m.

Zalievanie draceny

Keďže dracena pochádza z oblastí, kde je vlhkosť vzduchu pomerne vysoká, je potrebné jej dopriať dostatočnú vlahu, hlavne v letných mesiacoch. Môžete pravidelne rosiť listy draceny alebo použiť navlhčenú handričku a potierať ich, taktiež je vhodné dracenu osprchovať vo vlažnej vode. Ak však chcete bezproblémovejší prístup, jednoducho umiestnite dracenu do vlhkej miestnosti (s vlhkosťou okolo 85 %) a máte postarané. Myslite na to, že vlhčenie listov je dôležitejšie ako zalievanie.

Správna zálievka draceny

Zalievať rastlinu sa odporúča 3 – 4x za týždeň, polievame len veľmi mierne a nikdy nenecháme pôdu úplne vyschnúť. Tento interval je pre rastlinu príjemnejší ako zalievanie jedenkrát do týždňa.

Hnojenie a presádzanie

Hnojenie rastliny sa odporúča opakovať v intervale každých 14 dní medzi marcom a septembrom. Na hnojenie používame čisto tekuté hnojivo. Optimálne je presádzať raz za dva roky, začiatkom jari. Ak však máme dlhoročnú dracenu nemusíme presádzať, stačí len vymeniť vrch pôdy. Pri presádzaní používájte rašelinový substrát bohatý na humus alebo substrát zo zmesi kompostu, piesku, rašeliny a listovky.

Ako rozmnožiť dracenu?  

Prvý spôsob je použiť semená z draceny a zasadiť ich do vlhkého substrátu. Nesaďte ich však príliš hlboko, pretože sa môže stať, že nevyklíčia. Dôležité je udržiavať teplotu v miestnosti a zabezpečiť im optimálne podmienky.

Ďalší postup je využiť odrezky rastliny ako konce výhonkov, bočné výhonky, prípadne odrezaný kmeň do 2/3 rastliny. Odrezky zasadíme do substrátu, prípadne dáme do vody a počkáme, kým vyženú korienky, až potom ich zasadíme. Stále však majte na pamäti správnu vlhkosť a teplotu v miestnosti.

Prepletanie draceny

Nepáči sa vám, že dracena sa postupne "vyholila" a má príliš dlhé stonky? V prípade, že máte v kvetináči viac rastlín, prepleťte kmene podobne ako korbáč, vďaka tomu získa zaujímavý vzhľad. Ak však máte v kvetináči rastlinu len jednu, omladíte ju tak, že stonky zrežete do požadovanej výšky a počkáte, kým si nevytvoria nové výhonky (trvá to 4 - 6 týždňov).

Príprava na zimu

Draceny majú rady svetlo, so skracujúcimi sa dňami ich preto treba pripraviť na zimné obdobie. Už v októbri by ste rastlinu mali prestať prihnojovať a začať ju menej zalievať. Nadbytok vody totiž dracena v chladnejšom období nestačí spracovávať, čo vedie k ochoreniam. Pozor dajte aj na studený prievan, kvôli ktorému by mohla rastlina stratiť listy.

Druhy draceny

Najznámejším druhom draceny je dracena lemovaná. Táto rastlina s listami s bordovým nádychom nemá rada zmenu miesta, preto jej hneď po donesení domov vyberte pevné miesto, kde bude rásť a kvitnúť.

Ak chcete doma niečo voňavejšie, vyberte si dracenu voňavú. Dracena cibuľkatá sa vyznačuje bielymi kvetmi, z ktorých sa neskôr vyvinú červené bobule. Dracena deremská preferuje svetlé miesta bez priameho dosahu slnečných lúčov. Spoznáte ju najmä vďaka jej bielym pásom, ktoré sa ťahajú po celej dĺžke listov.

Jeden z najčastejšie pestovaných druhov vôbec je dracena marginata, ktorá je typická dlhou stonkou a ružicou dlhých tenkých kopijovitých listov.

Dracena reflexa pripomína svojím výzorom hustý krík. Najlepšie sa cíti na svetlých až mierne zatienených stanovištiach. Kríčkovitým druhom je dracaena godseffiana, vyznačuje sa širokými vajcovitými listami s výraznými škvrnami. Vyžaduje rozptýlené svetlo bez priamych slnečných lúčov a pravidelnú zálievku. Vybrať si môžete aj dracenu sanderovu, ktorú podľa vzhľadu volajú aj šťastný bambus.

Choroby, ktoré môžu napadnúť dracenu

Problémy, ktoré postihujú rastlinu, sú spôsobené nesprávnymi podmienkami pri pestovaní. Prejavuje sa to listami, ktoré majú hnedé či biele škvrny, alebo žltnutím spodných listov. Pokiaľ sa na listoch vašej rastliny nachádzajú hnedé škvrny, je to jednoznačne spôsobené nedostatkom vody. Zakrútené listy s hnedými okrajmi sú znakom nesprávnej teploty v miestnosti.

Pokiaľ však objavíte biele suché škvrny, môžete si byť istí, že za to môže priveľa slnka. Zrejme ste rastlinu vystavili priamemu slnku, čomu sa bráni takýmto spôsobom. Pri žltnutí spodných listov sa nemusíte ničoho obávať, je to starnutie, ktoré sa prejavuje ožltnutím a následne odumretím niektorých listov. Životnosť listov je tak 2 roky.

Pokiaľ majú listy hnedé špičky a žlté okraje, dôvodom je suchý vzduch v miestnosti, studený prievan alebo suchý substrát. Všetko z toho sa dá jednoducho napraviť - zvlhčením vzduchu, zavretím okna či výmenou substrátu

Kvalitné substráty a hnojivá pre draceny

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

06/06/2017 09:27
Petra

Je Dracena Voňavá nejaký špeciálny druh alebo to je tá klasická dracena? Chcela by som ju ostrihať ale neviem ako. Má dosť takých zožltnutých listov, ktoré jej padajú a nevyzerá to dobre. To sa deje až teraz po zime, pred tým pár rokov bolo všetko v poriadku. Neviem, čo robím zle

11/01/2020 11:56
marian

Píšete že vyrasta do vyšky 1,5m ja mam doma už 2,5metra.

21/07/2020 09:05
Michal

Dobrý deň,
ako je potrebné ošetriť rastlinu / čo je dobré urobiť s listami, ktoré sú už napadnuté hnedými fľakmi z nedostatku vody.
Ďakujem

21/07/2020 09:05
Michal

Dobrý deň,
ako je potrebné ošetriť rastlinu / čo je dobré urobiť s listami, ktoré sú už napadnuté hnedými fľakmi z nedostatku vody.
Ďakujem

30/07/2020 15:20
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
listy ba mali časom samy odpadnúť, ak nechcete čakať, môžete ich šetrne odstraniť napr. pomocou záhradných nožníc.

03/05/2021 20:20
Kristína

Dobrý večer, pred týždňom som kupovala dracenu v Merkury market v ten deň ju aj polievali a odvtedy som ju doma nepoliala, dala som ju na jedno miesto a po pár dňoch sa mi navrchu zeminy vytvorila pleseň. Z čoho to môže byť? Ako to mam riešiť?

04/05/2021 11:16
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
pravdepodobne rastlinu v obchode pravidelne prelievali, čo sa ukázalo až neskôr. Viac o bielej plesni sa dozviete v našom článku www.topbyvanie.sk/magazin/biela-plesen-v-kvetinaci

09/10/2021 10:44
Lenka

Dobrý deň, na dracene sa mi objavili take biele mini bodky, vyzerá to ako vajíčka alebo larvy. Nehybe sa to. Boli len na jednom liste ale uz su aj na stonke. Viete mi poradiť čo to môže byť?
Ďakujem

12/10/2021 14:16
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
môže ísť o červce, biele bodky odstráňte pomocou vatového tampónu namočeného do liehu alebo oleja. Procedúru zopakujte aspoň 3x.

18/01/2022 15:19
Amalia Chrenkova

Dobrý deň, najprv postupne všetky listy poodpadávali a teraz zahnivaju samotné vrcholky. Meria vyše 1,5 m, z jedného základu sú to až tri rastlinky v jednej nádobe a nechcem o ne prísť. Ďakujem za radu.

03/12/2022 18:04
Janka

Dobrý deň, mne sa nešťastnou náhodou podarilo zlomiť tú časť draceny, ktorá má zelené listy. Dá sa mi tá časť nejakým spôsobom zakorenit alebo zastiepit na drevnatu stonku (je vysoká 1,60), ktorá po nej ostala? Ďakujem.

25/05/2023 09:45
Anka

Prosím o radu. Môžem pestovať dracenu voňavú v hydroponii? Ak áno, poraďte mi čo a ako.
Kvitla mi pred 7 rokmi a od vtedy vôbec. Čím to je?

07/08/2023 18:56
viera

mame Dracenu na rovnakom mieste, asi dva roky boli listy pekne, ale zrazu sa zacali stacat. Farebne nic sa nezmenilo. Je to nedostatok vody ?

13/01/2024 15:29
Kristína Chovancová

Dobrý deň, na rastline sa mi objavili biele bodky- larvy.. rastlinu som vysprchovala a následne všetky zvyšné larvy odstránila vatovymi tyčinkami namočenymi v liehu ako ste písali aj vyššie.. avšak sú miesta a najmä časti odkiaľ rastie list a neviem sa tam s tyčinkou dostať.. môžem tieto záhyby liehom vystriekat alebo jej ublížim ?

22/01/2024 08:03
Renáta

Ktorá svetová strana vyhovuje rastline,zrazu mi celá zožltla,je možné rastlinu ešte zachrániť?

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.Publikované dňa: 29.05.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(86.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.