Ako postaviť kurín pre sliepky aj s výbehom? Video návod, ktorý vám pomôže

Uvažujete o chove sliepok? Sú to nenáročné zvieratá, ktorým stačí relatívne malá plocha a jednoduchá strava.

Sliepky pred dreveným kurínom

Pri ich chove však zohráva veľmi dôležitú úlohu kurín, a preto vám v dnešnom článku prezradíme niekoľko užitočných rád a tipov, ktoré vám budú osožné pri svojpomocnej stavbe kurína.

Tipy na hotové kuríny

Všeobecne o kurínoch

Dobre postavený kurín je základnym predpokladom toho, že sa sliepkam bude dariť, čiže budú zdravé a budú vám znášať vajíčka. Veterinárne predpisy hovoria o tom, že na 2 metroch štvorcových by ste mali chovať 8 dospelých sliepok.

Čo sa týka stavby, tak by mala byť presvetlená, vzdušná a počas zimy tiež zateplená. Zároveň dbajte na to, aby bol kurín ľahko dostupný, keďže budete pravidelne dopĺňať krmivo, brať vajcia alebo ho čistiť.

Ak sme spomenuli svetlo, tak to úzko súvisí s výberom miesta. Ideálne je, ak sa kurín nachádza na mieste, kde je dostatočný prísun slnečného svetla. Dvere by mali smerovať na juh alebo juhovýchod.

Plánovanie a materiály

Než sa pustíte do realizácie stavby, tak si pripravte projekt – narysujte si náčrt pôdorysu, vykonajte potrebné merania a zabezpečte si materiál. Použiť môžete napríklad drevené hranoly a drevené latky, ale ak si so stavaním rozumiete, tak si pokojne môžete postaviť aj klasickú murovanú stavbu.

Červený drevený kurín

Drevo nezabudnite dobre ošetriť – penetrácia či namočenie do oleja predĺži jeho životnosť a bude ho chrániť pred parazitmi, ktoré škodia drevu, ale aj sliepkam. Najčastejšie sa dočítate, že najlepšou voľbou je smrekové drevo.

Nezabúdajte, že pri stavbe budete potrebovať aj pletivo. Ideálna a najbežnejšia je kombinácia stavby s voľným výbehom, takzvaným hrabaniskom. Dohliadnite na to, aby v plote neboli žiadne diery – sliepky neutečú a zároveň budú chránené napríklad pred líškami.

Stavba kurína – interiér

Keď už ste si stavbu dobre naplánovali, máte všetky potrebné materiály, tak sa môžete pustiť do exekutívnej časti. Dobrým základom je, ak je podlaha položená niekoľko centimetrov nad povrchom zeme. Týmto spôsobom sa podlaha nedostáva do kontaktu s dažďom a drevo vydrží oveľa dlhšie. Stavbu môžete podložiť napríklad tehlami alebo pevnými drevenými hranolmi.

Z drevených hranolov si následne vybudujte aj skelet v tvare kocky alebo kvádra. Na podlahu a bočné steny sú ideálne ohobľované fošne, ktoré sú rovné a nie sú tak medzi nimi krivé medzery. Na čelnú stenu idú dvierka. Na nich môžete nechať priezor, ktorý vyplníte pletivom, ale pokojne ich môžete nechať aj celé z dreva.

Na spodok kurína idú 2 znášadlá, ktoré v domácom prostredí viete jednoducho vytvoriť z plastových alebo iných bedničiek s hladkými hranami. Vysteliete ich slamou. Na spánok sliepky potrebujú bidlo. To musí byť taktiež hladké, dobre ohobľované, široké približne 5-6 centimetrov, vo výške 25 cm a od zadnej steny vzdialené približne 30 cm.

Strecha a exteriér

Ak máte z predošlého bodu všetko spravené, tak sa môžete venovať streche a exteriéru, čiže hrabanisku a voliére. Pri streche máte dve možnosti. Kurín a výbeh pre sliepky môžete zastrešiť celý pod jednu sedlovú strechu, vďaka čomu bude celý priestor chránený pred dažďom a snehom. To si však vyžaduje väčšiu investíciu do materiálov.

Malý sivo-biely kurín

Preto tu máme druhú alternatívu a tou je zastrešiť len kurín a voliéru nechať pod holým nebom. Na kuríne urobíte šikmú strechu z plechu alebo škridiel. Počas dažďa sa sliepky budú môcť skryť dnu do kurína. Nevýhodou môže byť vzniknuté blato vo voliére.

Základ voliéry budú tvoriť ocelové tyče, no a samozrejmosťou, ako už bolo aj niekoľkokrát spomenuté, je oplotenie. Miska na zrno môže byť umiestnená niekde v hrabanisku, no ak nechcete, aby zrno zmoklo, tak ju dajte radšej dnu do kurína.

Starostlivosť, vetranie a zatepľovanie

Dvere na kuríne sa počas dňa nechávajú otvorené, keďže tam sliepky majú znášadlá a zároveň sa tam môžu schovať pred dažďom v prípade nezastrešného hrabaniska. Na noc je vhodné dvierka zatvárať – vetranie je vyriešené pomocou pletiva na dvierkach. Vyhnite sa však prievanu, na ktorý sú sliepky veľmi citlivé.

Počas zimy je nutné vykonať isté opatrenia. Na voliéru natiahnite fóliu alebo použite plexisklo, čo poslúži ako prevencia voči návejom snehu. Na zateplenie kurína poslúžia bežne dostupné izolačné materiály. Ak prídu veľké mrazy, tak sa zatepľuje aj podlaha a strecha.

V starostlivosti sú zahrnuté aj činnosti týkajúce sa čistoty v kuríne. Podstieľku pravidelne vymieňajte ako v kuríne, tak i znášadlách. Misky s vodou a krmivom udržiavajte čisté a nezaškodí, ani keď sem-tam skontrolujete či v plote nie sú diery.

Tipy na hotové kuríny

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 04.05.2019
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia teplovzdušná pištoľ? Bosch, Parkside alebo Patriot Najlepšia teplovzdušná pištoľ? Bosch, Parkside alebo Patriot

Teplovzdušná pištoľ je šikovným pomocníkom v domácnosti alebo v dielňach. Slúži na odstraňovanie starej farby, lakov či polepov. Ak sa rozhodnete pre jej kúpu, tak by ste vo výbere mali...

Ako vymeniť zámku vo dverách? Ako vymeniť fabku bez kľúča? Ako vymeniť zámku vo dverách? Ako vymeniť fabku bez kľúča?

Pokazená zámka vo dverách je problém. O tom niet pochýb. Komplikácia s vložkou vo dverách dokáže narobiť poriadne vrásky. Myslíte, že okamžite je to práca pre zámočníka? Ako vymeniť...

Špárovačka – ako vybrať škárovaciu hmotu na dlažbu, kameň, tehlový obklad Špárovačka – ako vybrať škárovaciu hmotu na dlažbu, kameň, tehlový obklad

Plánujete obkladať kuchyňu, kúpeľňu alebo inú miestnosť? V tom prípade by ste rozhodne nemali podceniť výber škárovacej hmoty. Poradíme vám, ako si správne vybrať škárovaciu maltu tak,...