Penetračný náter na betón aj sadrokartón – sprievodca penetrákmi

Ak ste niekedy pomáhali na stavbe alebo ste sa aspoň pri stavarine nejakým spôsobom mihli, určite sa vám dostal do uší pojem „penetrácia“. O čo vlastne ide, ako a na čo sa penetrácia využíva?

Maľovanie a penetrácia stien

Všetko potrebné, čo by ste o penetrácii mali vedieť, vám prezradíme v nasledovnom článku.

Obľúbené penetráky od známych výrobcov

Čo je penetrácia

Pod pojmom penetrácia rozumieme prenikanie určitého média do povrchu podkladu. Týmto médiom býva voda, ale aj rôzne rozpúšťadlá a chémia, ktoré zabezpečujú ochranu či „zakonzervovanie“ vlastností, ktorými konkrétna podkladová vrstva disponuje. Ide teda o prípravný technologický postup, ktorým sa pripraví podklad a upraví pred ďalšími úpravami povrchovej vrstvy.

Ako ju využiť

Ak je podklad nesúdržný, práve penetrácia by ho mala spevniť. Rovnako tak je ale jej úlohou aj zjednotiť nasiakavosť podkladu a zvýšiť priľnavosť povrchovej úpravy.

Veľmi často sa penetrácia využíva ako úprava povrchov, z ktorých sa odstránil pôvodný náter (prípadne tapeta). Treba si však uvedomiť, že bežne zvetraný povrch nasiakne penetračným prípravkom nanajvýš do milimetrovej hĺbky. Pri silnom a hlbšom zvetraní už ale penetračný náter nebude účinný, nakoľko do nestabilných spodných vrstiev neprenikne.

Penetrácia steny penetračným náterom

Nasiakavosť povrchu nemusí byť na všetkých miestach totožná, no práve toto je moment, ktorý sa dá odstrániť (a nasiakavosť zjednotiť) pomocou penetrácie. Povrch však môže byť aj tvrdý a nenasiakavý a práve vtedy sa dá penetračný náter využiť ako spojivo medzi podkladom a povrchovou úpravou.

Druhy penetračných náterov

  • Filtračné penetračné nátery: v podklade fixujú znečisťujúce látky ako sadze a nikotín, čím zabezpečujú čistotu povrchu
  • Univerzálne penetračné nátery: využívajú sa v interiéroch, na fasádach a nenatretých povrchoch. Spevňujú podklad, zjednocujú savosť a zvyšujú priľnavosť
  • Akrylátové penetračné nátery: vyrovnávajú savosť omietok, sadrokartónu, betónu, preglejok, drevotriesky a dreva. To sa penetráciou ochráni pred UV žiarením, poveternostnými vplyvmi a získa vodeodpudivý charakter

Penetráciu treba vždy voliť rak, aby jej chemické zloženie zodpovedalo povrchovej úprave. To znamená, že pod silikátové farby patrí silikátová penetrácia, pod disperzné zase disperzná a tak podobne. Solídny výrobca náterových látok však zvyčajne ku každému svojmu výrobku z kategórie náterových ponúka, prípadne odporúča aj konkrétny penetračný náter.

Postup nanášania penetrácie

Ak sa penetračný náter riedi, vždy by to malo byť podľa pokynov výrobcu. Pred nanášaním treba povrch zbaviť nečistôt a mastnoty (musí byť tiež suchý a bez prasklín) a penetráciu poriadne premiešať. Samotné nanášanie sa odporúča realizovať mechanicky, nie striekaním. Prípravok tak (za pomoci valčeka alebo štetca) lepšie prenikne do podkladovej vrstvy.

Čistenie steny pred penetráciou

Nanášanie by malo byť rovnomerné a množstvo prípravku len také, ktoré podklad dokáže nasiaknuť. Nadmerné množstvo penetrácie totiž môže spôsobiť zhoršenie priľnavosti druhého náteru. Z rovnakého dôvodu (strata priľnavosti) sa neodporúča tiež pridlho čakať medzi jednotlivými fázami natierania (prechádzajúca penetračná vrstva by nemala úplne zaschnúť).

Po skončení práce by mal byť penetračný náter úplne vsiaknutý do podkladovej plochy.

Kde penetráciu kúpiť a koľko stojí

Rôzne druhy penetrácií sa dajú kúpiť v eshopoch zameraných na farby a stavebniny, rovnako ale aj v kamenných obchodoch s podobným charakterom tovaru. Predávajú sa v baleniach s objemom 1 liter, respektíve váhou 1 kilogram až po balenia presahujúce váhu 20kg.

Cena za kilogram (alebo liter) sa pohybuje na úrovni jednotiek eur, záleží samozrejme aj na druhu a vlastnostiach penetračného náteru. Pri kúpe sa vyplatí sledovať výdatnosť jednotlivých náterov, čiže plochu (v m2), ktorú prípravok po zriedení dokáže obsiahnuť.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 22.05.2018
Hodnotenie článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ploché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlhoPloché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlho

Ak siahnete po nesprávnej veľkosti štetca, tvare či typu štetín, môžete si zbytočne skomplikovať a predĺžiť prácu. Preto sa oplatí poznať, aké typy štetcov jestvujú.

Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačnáDruhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná

Vnútorné omietky síce nemusia čeliť poveternostným podmienkam ako tie vonkajšie, no i napriek tomu by ste si ich výber mali dobre premyslieť. Pripravili sme si pre vás kompletného...

Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?

Zinkovanie, resp. galvanické zinkovanie je jedným z procesov, ktoré sa využíva na zvýšenie ochrany kovov. Samotný proces zinkovania ponorom, plátovaním či žiarovým zinkovaním je pomerne...