Najlepší valček na maľovanie je ten, ktorý nekvapká

Ak sa chystáte svojpomocne vymaľovať svoj byt či dom, určite by ste mali vedieť, že výber maliarskeho valčeka je kľúčom k tomu, ako si prácu uľahčiť. Na trhu sa nachádza veľké penzum rôznorodých maliarskych potrieb. 

Maľovanie steny valčekom

Správnym výberom náradia môže byť maľovanie úspornejšie, efektívnejšie a jednoduchšie. Ktoré valčeky sú najlepšie?

Obľúbené valčeky na maľovanie

Veľkosť maliarskeho valčeka

Vo všeobecnosti rozoznávame 3 druhy veľkostí - malé (mini), stredné (midi) a veľké valčeky (maxi). Niekedy sa však stretneme s jednoduchým delením na malé a veľké. Podľa čoho sa teda veľkosť vyberá? Podľa toho, čo sa chystáte maľovať. Inak povedané - veľkosť valčeka korešponduje s veľkosťou maľovacej plochy.

  • Malé valčeky: Sú vhodné na maľovanie ťažko dostupných miest, ako sú rohy izieb, alebo na drobné finálne úpravy po použití väčších valčekov.
  • Stredné valčeky: Veľkosťou sú na rozhraní medzi mini valčekmi a tými veľkými. Šírka 10 až 15 centimetrov však umožňuje maľovať aj pomerne väčšie plochy.
  • Veľké valčeky: Klasické valčeky určené na maľovanie veľkých interiérových stien alebo fasád. Ich šírka môže byť až 45 centimetrov.

Dĺžka vlasov

To, aké dlhé "vlasy", resp. vlákna potrebujete závisí od kvality povrchu. Idete maľovať hrubú/drsnú stenu, alebo jemnejší povrch? Na základe dĺžky vlasov si môžeme vyberať z dvoch typov:

  • Vysoké vlákna/vlasy: Ich dĺžka je obvykle 18 až 22 milimetrov. Vďaka svojej dĺžke dokážu nasať viac farby a tým pádom vedia pokryť väčšiu plochu. Používajú sa na maľovanie hrubých/drsných povrchov - fasády, suterény, pivnice alebo neopracované drevo.

Valčeky na maľovanie

  • Nízke vlákna/vlasy: Ich dĺžka je obvykle 4 až 13 milimetrov. Sú prakticky opakom predošlej kategórie - nasávajú menej farby a preto umožňujú, aby bol novo natretý povrch jemnejší. Síce neobsiahnu veľké povrchy ako valčeky s vysokými vlasmi, no ich výhodou je, že farba z nich nešpliecha. Sú vhodné na maľovanie dverí, nábytku, podláh alebo sadrových a gletovaných povrchov či sadrokartónov.

Materiál

Výber materiálov je pomerne široký. Každý z nich má iné vlastnosť a tým pádom je vhodný na maľovanie rôznych povrchov. Materiál valčeka tiež vyberajte podľa toho, akým druhom farby sa chystáte maľovať.

  • Prírodný materiál: Valček z kože alebo vlny využijete pri nanášaní základovej farby, disperzných alebo latexových. Dokáže dobre nasať farbu a pri maľovaní vytvoriť jemnú štruktúru. Nevýhoda spočíva vo vyššej cene a možno aj preto sú postupne nahradzané inými materiálmi s podobnými vlastnosťami.
  • Penové valčeky: Práca s nimi je rýchla, môžu sa používať pri živicových farbách, vodeodolných alebo ostatných syntetických. Vhodné na lakovanie a maľovanie rôznych povrchov. Typy s väčšími pórmi zanechávajú na stene jamky - vzniká tzv. "pomarančový povrch".
  • Polyakrylové valčeky: Patria medzi najviac predávané modely, keďže ponúkajú dobrý pomer medzi cenou a kvalitou. Vlákna sú zo syntetického materiálu a umožňujú natieranie až do rohov.
  • Polyamidové valčeky: Ide o valček zo syntetického materiálu, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie na trhu. Sú vhodné na natieranie veľkých plôch, dobre odovzdávajú farbu a ich údržba je veľmi ľahká. Môžete pri nich využívať latexové farby, disperzné, moridlá alebo antikorózne farby.
  • Polystyrénový valček: Odporúča sa používať na menej náročné povrchy, pretože horšie odovzdáva farbu a taktiež sa rýchlejšie opotrebujú vlasy. Pomocou tohto typu môžete nanášať farby: disperzné, latexové, vodeodolné, ale aj antikorózne či akrylátové.

Aby ste si overili kvalitu materiálu skontrolujte, či valček nestráca vlasy alebo iné čiastočky. Povrch by mal byť jemný, "jednoliaty" a konce by mali byť skosené. Vlákna zase príjemné na dotyk a husté.

Hmotnosť a typy rúčok

Dôležitú úlohu zohráva aj rúčka valčeka, konkrétne jej hmotnosť. Na prvý pohľad sa môže zdať, že hmotnostné rozdiely medzi jednotlivými rúčkami sú len nepatrné - napríklad u veľkých valčekov sa pohybujú približne od 120 gramov po 280 gramov.

Maliarsky valček

Ak sa však chystáte maľovať väčší priestor verte, že aj takéto malé rozdiely sa prejavia. Pri opakujúcich sa úkonoch - nasať farbu, prejsť cez sitko a naniesť farbu - vykonávate stále ten istý pohyb a po vymaľovaní dvoch či troch izieb to na rukách pocítite.

Rúčky sa predávajú v 2 verziách - s ložiskami na krajoch a bez nich. Tomu sú prispôsobené aj valčeky, kde je delenie obdobné. Tie s ložiskami majú tenký priestor na tyčku, tie bez ložísk sú zase duté.

Cena maliarskych valčekov

Záleží od predajcu a samozrejme od kvality valčeka. Valčeky sa často predávajú spolu s nástavcami, farbami alebo iným doplnkovým tovarom. V takom prípade môže byť cena približne 30 € až 40 €. Samostatný valček, kúpite od 1 do 10 €.

Obľúbené valčeky na maľovanie

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 18.09.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji? Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?

Zinkovanie, resp. galvanické zinkovanie je jedným z procesov, ktoré sa využíva na zvýšenie ochrany kovov. Samotný proces zinkovania ponorom, plátovaním či žiarovým zinkovaním je pomerne...

Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné

Chystáte maľovať vašu domácnosť? Výber farby je vždy hotová veda. Do rozhodovacieho procesu vstupuje viacero faktorov. V našom článku vám poradíme, ako si vybrať vhodný lesk. Sú lepšie...

Olej alebo vosk na drevo a drevený nábytok? Prírodný, tuhý, včelí? Olej alebo vosk na drevo a drevený nábytok? Prírodný, tuhý, včelí?

Drevený nábytok má v sebe isté čaro, ktoré vám iné materiály len ťažko vynahradia. Aby však kvality dreva pretrvali, tak je potrebná pravidelná starostlivosť. Poradíme vám, ako správne...