Najlepší valček na maľovanie je ten, ktorý nekvapká

Ak sa chystáte svojpomocne vymaľovať svoj byt či dom, určite by ste mali vedieť, že výber maliarskeho valčeka je kľúčom k tomu, ako si prácu uľahčiť. Na trhu sa nachádza veľké penzum rôznorodých maliarskych potrieb. 

Maľovanie steny valčekom

Správnym výberom náradia môže byť maľovanie úspornejšie, efektívnejšie a jednoduchšie. Ktoré valčeky sú najlepšie?

Obľúbené valčeky na maľovanie

Veľkosť maliarskeho valčeka

Vo všeobecnosti rozoznávame 3 druhy veľkostí - malé (mini), stredné (midi) a veľké valčeky (maxi). Niekedy sa však stretneme s jednoduchým delením na malé a veľké. Podľa čoho sa teda veľkosť vyberá? Podľa toho, čo sa chystáte maľovať. Inak povedané - veľkosť valčeka korešponduje s veľkosťou maľovacej plochy.

  • Malé valčeky: Sú vhodné na maľovanie ťažko dostupných miest, ako sú rohy izieb, alebo na drobné finálne úpravy po použití väčších valčekov.
  • Stredné valčeky: Veľkosťou sú na rozhraní medzi mini valčekmi a tými veľkými. Šírka 10 až 15 centimetrov však umožňuje maľovať aj pomerne väčšie plochy.
  • Veľké valčeky: Klasické valčeky určené na maľovanie veľkých interiérových stien alebo fasád. Ich šírka môže byť až 45 centimetrov.

Dĺžka vlasov

To, aké dlhé "vlasy", resp. vlákna potrebujete závisí od kvality povrchu. Idete maľovať hrubú/drsnú stenu, alebo jemnejší povrch? Na základe dĺžky vlasov si môžeme vyberať z dvoch typov:

  • Vysoké vlákna/vlasy: Ich dĺžka je obvykle 18 až 22 milimetrov. Vďaka svojej dĺžke dokážu nasať viac farby a tým pádom vedia pokryť väčšiu plochu. Používajú sa na maľovanie hrubých/drsných povrchov - fasády, suterény, pivnice alebo neopracované drevo.

Valčeky na maľovanie

  • Nízke vlákna/vlasy: Ich dĺžka je obvykle 4 až 13 milimetrov. Sú prakticky opakom predošlej kategórie - nasávajú menej farby a preto umožňujú, aby bol novo natretý povrch jemnejší. Síce neobsiahnu veľké povrchy ako valčeky s vysokými vlasmi, no ich výhodou je, že farba z nich nešpliecha. Sú vhodné na maľovanie dverí, nábytku, podláh alebo sadrových a gletovaných povrchov či sadrokartónov.

Materiál

Výber materiálov je pomerne široký. Každý z nich má iné vlastnosť a tým pádom je vhodný na maľovanie rôznych povrchov. Materiál valčeka tiež vyberajte podľa toho, akým druhom farby sa chystáte maľovať.

  • Prírodný materiál: Valček z kože alebo vlny využijete pri nanášaní základovej farby, disperzných alebo latexových. Dokáže dobre nasať farbu a pri maľovaní vytvoriť jemnú štruktúru. Nevýhoda spočíva vo vyššej cene a možno aj preto sú postupne nahradzané inými materiálmi s podobnými vlastnosťami.
  • Penové valčeky: Práca s nimi je rýchla, môžu sa používať pri živicových farbách, vodeodolných alebo ostatných syntetických. Vhodné na lakovanie a maľovanie rôznych povrchov. Typy s väčšími pórmi zanechávajú na stene jamky - vzniká tzv. "pomarančový povrch".
  • Polyakrylové valčeky: Patria medzi najviac predávané modely, keďže ponúkajú dobrý pomer medzi cenou a kvalitou. Vlákna sú zo syntetického materiálu a umožňujú natieranie až do rohov.
  • Polyamidové valčeky: Ide o valček zo syntetického materiálu, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie na trhu. Sú vhodné na natieranie veľkých plôch, dobre odovzdávajú farbu a ich údržba je veľmi ľahká. Môžete pri nich využívať latexové farby, disperzné, moridlá alebo antikorózne farby.
  • Polystyrénový valček: Odporúča sa používať na menej náročné povrchy, pretože horšie odovzdáva farbu a taktiež sa rýchlejšie opotrebujú vlasy. Pomocou tohto typu môžete nanášať farby: disperzné, latexové, vodeodolné, ale aj antikorózne či akrylátové.

Aby ste si overili kvalitu materiálu skontrolujte, či valček nestráca vlasy alebo iné čiastočky. Povrch by mal byť jemný, "jednoliaty" a konce by mali byť skosené. Vlákna zase príjemné na dotyk a husté.

Hmotnosť a typy rúčok

Dôležitú úlohu zohráva aj rúčka valčeka, konkrétne jej hmotnosť. Na prvý pohľad sa môže zdať, že hmotnostné rozdiely medzi jednotlivými rúčkami sú len nepatrné - napríklad u veľkých valčekov sa pohybujú približne od 120 gramov po 280 gramov.

Maliarsky valček

Ak sa však chystáte maľovať väčší priestor verte, že aj takéto malé rozdiely sa prejavia. Pri opakujúcich sa úkonoch - nasať farbu, prejsť cez sitko a naniesť farbu - vykonávate stále ten istý pohyb a po vymaľovaní dvoch či troch izieb to na rukách pocítite.

Rúčky sa predávajú v 2 verziách - s ložiskami na krajoch a bez nich. Tomu sú prispôsobené aj valčeky, kde je delenie obdobné. Tie s ložiskami majú tenký priestor na tyčku, tie bez ložísk sú zase duté.

Cena maliarskych valčekov

Záleží od predajcu a samozrejme od kvality valčeka. Valčeky sa často predávajú spolu s nástavcami, farbami alebo iným doplnkovým tovarom. V takom prípade môže byť cena približne 30 € až 40 €. Samostatný valček, kúpite od 1 do 10 €.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie v každej obývačke.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 18.09.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia farba na plast: Vyskúšajte klasiku alebo pohodlne v spreji Najlepšia farba na plast: Vyskúšajte klasiku alebo pohodlne v spreji

Viete o tom, že aj umelohmotným predmetom môžete dať druhú šancu? Existujú farby, ktoré na plastoch pekne držia a neolupujú! V našom článku vám odporučíme osvedčené produkty.

Fosforeskujúca maľovka: Farby svietiace v tme si zamilujete! Fosforeskujúca maľovka: Farby svietiace v tme si zamilujete!

Túžite po svietiacich hviezdach, aj keď ich zakrývajú tmavé mraky? Presťahujte hviezdnu oblohu do svojej izby. Ako je to možné a čo všetko potrebujete?

Popisovateľná tabuľová farba na stenu nielen do detskej izby Popisovateľná tabuľová farba na stenu nielen do detskej izby

Vytvorenie steny, na ktorú sa dá písať je veľmi jednoduché. Tabuľovú farbu nanesiete na ktorúkoľvek voľnú stenu doma alebo v práci. Naozaj je to také jednoduché. Ukážeme vám, ako na to.