1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Najlepší valček na maľovanie je ten, ktorý nekvapká

Ak sa chystáte svojpomocne vymaľovať svoj byt či dom, určite by ste mali vedieť, že výber maliarskeho valčeka je kľúčom k tomu, ako si prácu uľahčiť. Na trhu sa nachádza veľké penzum rôznorodých maliarskych potrieb. 

Maľovanie steny valčekom

Správnym výberom náradia môže byť maľovanie úspornejšie, efektívnejšie a jednoduchšie. Ktoré valčeky sú najlepšie?

Obľúbené valčeky na maľovanie

Veľkosť maliarskeho valčeka

Vo všeobecnosti rozoznávame 3 druhy veľkostí - malé (mini), stredné (midi) a veľké valčeky (maxi). Niekedy sa však stretneme s jednoduchým delením na malé a veľké. Podľa čoho sa teda veľkosť vyberá? Podľa toho, čo sa chystáte maľovať. Inak povedané - veľkosť valčeka korešponduje s veľkosťou maľovacej plochy.

  • Malé valčeky: Sú vhodné na maľovanie ťažko dostupných miest, ako sú rohy izieb, alebo na drobné finálne úpravy po použití väčších valčekov.
  • Stredné valčeky: Veľkosťou sú na rozhraní medzi mini valčekmi a tými veľkými. Šírka 10 až 15 centimetrov však umožňuje maľovať aj pomerne väčšie plochy.
  • Veľké valčeky: Klasické valčeky určené na maľovanie veľkých interiérových stien alebo fasád. Ich šírka môže byť až 45 centimetrov.

Dĺžka vlasov

To, aké dlhé "vlasy", resp. vlákna potrebujete závisí od kvality povrchu. Idete maľovať hrubú/drsnú stenu, alebo jemnejší povrch? Na základe dĺžky vlasov si môžeme vyberať z dvoch typov:

  • Vysoké vlákna/vlasy: Ich dĺžka je obvykle 18 až 22 milimetrov. Vďaka svojej dĺžke dokážu nasať viac farby a tým pádom vedia pokryť väčšiu plochu. Používajú sa na maľovanie hrubých/drsných povrchov - fasády, suterény, pivnice alebo neopracované drevo.

Valčeky na maľovanie

  • Nízke vlákna/vlasy: Ich dĺžka je obvykle 4 až 13 milimetrov. Sú prakticky opakom predošlej kategórie - nasávajú menej farby a preto umožňujú, aby bol novo natretý povrch jemnejší. Síce neobsiahnu veľké povrchy ako valčeky s vysokými vlasmi, no ich výhodou je, že farba z nich nešpliecha. Sú vhodné na maľovanie dverí, nábytku, podláh alebo sadrových a gletovaných povrchov či sadrokartónov.

Materiál

Výber materiálov je pomerne široký. Každý z nich má iné vlastnosť a tým pádom je vhodný na maľovanie rôznych povrchov. Materiál valčeka tiež vyberajte podľa toho, akým druhom farby sa chystáte maľovať.

  • Prírodný materiál: Valček z kože alebo vlny využijete pri nanášaní základovej farby, disperzných alebo latexových. Dokáže dobre nasať farbu a pri maľovaní vytvoriť jemnú štruktúru. Nevýhoda spočíva vo vyššej cene a možno aj preto sú postupne nahradzané inými materiálmi s podobnými vlastnosťami.
  • Penové valčeky: Práca s nimi je rýchla, môžu sa používať pri živicových farbách, vodeodolných alebo ostatných syntetických. Vhodné na lakovanie a maľovanie rôznych povrchov. Typy s väčšími pórmi zanechávajú na stene jamky - vzniká tzv. "pomarančový povrch".
  • Polyakrylové valčeky: Patria medzi najviac predávané modely, keďže ponúkajú dobrý pomer medzi cenou a kvalitou. Vlákna sú zo syntetického materiálu a umožňujú natieranie až do rohov.
  • Polyamidové valčeky: Ide o valček zo syntetického materiálu, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie na trhu. Sú vhodné na natieranie veľkých plôch, dobre odovzdávajú farbu a ich údržba je veľmi ľahká. Môžete pri nich využívať latexové farby, disperzné, moridlá alebo antikorózne farby.
  • Polystyrénový valček: Odporúča sa používať na menej náročné povrchy, pretože horšie odovzdáva farbu a taktiež sa rýchlejšie opotrebujú vlasy. Pomocou tohto typu môžete nanášať farby: disperzné, latexové, vodeodolné, ale aj antikorózne či akrylátové.

Aby ste si overili kvalitu materiálu skontrolujte, či valček nestráca vlasy alebo iné čiastočky. Povrch by mal byť jemný, "jednoliaty" a konce by mali byť skosené. Vlákna zase príjemné na dotyk a husté.

Hmotnosť a typy rúčok

Dôležitú úlohu zohráva aj rúčka valčeka, konkrétne jej hmotnosť. Na prvý pohľad sa môže zdať, že hmotnostné rozdiely medzi jednotlivými rúčkami sú len nepatrné - napríklad u veľkých valčekov sa pohybujú približne od 120 gramov po 280 gramov.

Maliarsky valček

Ak sa však chystáte maľovať väčší priestor verte, že aj takéto malé rozdiely sa prejavia. Pri opakujúcich sa úkonoch - nasať farbu, prejsť cez sitko a naniesť farbu - vykonávate stále ten istý pohyb a po vymaľovaní dvoch či troch izieb to na rukách pocítite.

Rúčky sa predávajú v 2 verziách - s ložiskami na krajoch a bez nich. Tomu sú prispôsobené aj valčeky, kde je delenie obdobné. Tie s ložiskami majú tenký priestor na tyčku, tie bez ložísk sú zase duté.

Cena maliarskych valčekov

Záleží od predajcu a samozrejme od kvality valčeka. Valčeky sa často predávajú spolu s nástavcami, farbami alebo iným doplnkovým tovarom. V takom prípade môže byť cena približne 30 € až 40 €. Samostatný valček, kúpite od 1 do 10 €.

Obľúbené valčeky na maľovanie

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.Publikované dňa: 18.09.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná

Vnútorné omietky síce nemusia čeliť poveternostným podmienkam ako tie vonkajšie, no i napriek tomu by ste si ich výber mali dobre premyslieť. Pripravili sme si pre vás kompletného...

Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji? Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?

Zinkovanie, resp. galvanické zinkovanie je jedným z procesov, ktoré sa využíva na zvýšenie ochrany kovov. Samotný proces zinkovania ponorom, plátovaním či žiarovým zinkovaním je pomerne...

Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné

Chystáte maľovať vašu domácnosť? Výber farby je vždy hotová veda. Do rozhodovacieho procesu vstupuje viacero faktorov. V našom článku vám poradíme, ako si vybrať vhodný lesk. Sú lepšie...