Druhy farieb do interiéru aj exteriéru – aká farba je aká

Farby. Viete, že nie všetko, čo nazývame týmto slovom farby naozaj sú? Farby sú všade okolo nás. Farby používajú deti na výtvarnej výchove, ale aj profesionálni maliari – natierači.

Sedem rôznych interiérových farieb

To, čo bežne nazývame farbou, je v skutočnosti náterová hmota. Aké náterové hmoty poznáme a na čo všetko ich vieme použiť?

Obľúbené interiérové farby


Farba je preto farba, lebo je farebná. Obsahuje pigment, vďaka ktorému sa od seba jednotlivé odtiene líšia. Modrá, zelená, žltá. Aká sa páči vám? Zloženie farieb a ich použitie nie je rovnaké. Pre lepší prehľad sme ich zoradili podľa abecedy. Do zoznamu sme pridali aj laky či riedidlá, teda veci, s ktorými sa pri farbách a maľovaní bežne stretnete. Rozdeľujeme ich na:

Akrylátové farby

Sú to farby, ktoré sa riedia vodou alebo rozpúšťadlom. S riedenými vodou sa lepšie manipuluje, ale riedené rozpúšťadlom majú lepšiu výdrž a lepšie odolávajú vonkajším vplyvom.

Maľovanie steny modrou farbou

Akrylové farby

Najväčšie využitie majú v umeleckej sfére. Jednotlivé farby sa dajú medzi sebou miešať, rýchlo zasychajú a tým v maliarste ohrozujú olejové farby. Riedia sa vodou, ale keď vyschnú, už ich vodou neumyjete.

Alkydové farby

Farby, ktoré schnú pomocou sikatív, látok, ktoré schnutie urýchľujú. Ich základ tvoria alkydové  živice, sú odolné a pomaly vytláčajú olejové farby. Dobre kryjú a dlho vydržia. Tvoria odolný povrch, ktorý sa dobre umýva. Sú vhodné na vnútorné aj vonkajšie použitie a natieranie menších plôch, ako sú dvere či okenné rámy.

Asfaltové farby

Využívajú sa pri stavbách na penetráciu betónu, tehál a kovu. Asfaltové farby nemajú izolačné vlastnosti, na to potrebujú ďalšiu vrstvu. Pred nanesením plochu poriadne očistite a zbavte drobných poškodení. Asfaltový náter vám vydrží dlhšie.

Dostanete ich v podobe penetračného  laku, ktorý preniká do pórov a keď vyschne, k podkladu pekne priľne. Nepoužívajte ho v uzavretých priestoroch. Rozpúšťadlá obsahujú jedy, ktoré by vám mohli ublížiť. Jej ďalšou podobou je emulzia, ktorá ostáva na povrchu. Do podkladu nepreniká. Niekedy sa často používal horúci  asfalt, ale dnes sa používa už len vo výnimočných prípadoch. 

Disperzné farby

Pod týmto názvom sa skrývajú všetky farby riedené vodou. Polymér sa zmieša s vodou a po jej odparení vznikne na povrchu krycí film.

Rôzne odtiene farieb

Emailové farby

Sú to všetky farby, ktoré majú pigment a používajú sa na vrchný náter.

Epoxidové farby

Najčastejšie ide o dvojzložkové laky alebo tmely, ktoré obsahujú epoxidové živice. Na to, aby stvrdli potrebujú tužidlo alebo tvrdidlo. Z epoxidových živíc sa vyrábajú rôzne hmoty – rozpúšťadlá, dvojzložkové náterové hmoty, ale aj vodou riediteľné farby a laky. Radia sa medzi mechanicky a chemicky najodolnejšie farby na trhu.

Fermežové farby

Ide o olejové náterové hmoty a najčastejšie slúžia na impregnáciu rôznych podkladov. Na ich výrobu sa používa ľanový alebo iný rastlinný olej. Emaily potom vznikajú pridaním živíc. Z trhu sa pomaly vytrácajú a nahrádzajú ich syntetické farby, preto ich v každom obchode už nenájdete.

Chlorkaučukové farby

Sú to nehorľavé farby, ktoré odolávajú vode, kyseline a lúhom. S vyššími teplotami sa nekamarátia. Využívajú sa na natieranie bazénov alebo žúmp.

Jednovrstvové farby

Tieto farby sa neroztekajú a vytvárajú súvislú vrstvu. Vrchný náter už nepotrebujú. Stretnete ich pod názvom samozákladová farba alebo farba 2v1.

Ružová farba so štetkou

Lak

Vytvára ochrannú vrstvu a chráni predmet pred vonkajšími vplyvmi. Je priehľadný, takže nemení jeho pôvodnú farbu. Sú interiérové a exteriérové. Exteriérové majú ochranné zložky proti UV žiareniu.

Latexové farby

Latex je syntetická náterová hmota, ktorá sa riedi vodou, rýchlo zasychá a používa sa na podklady, ktoré sajú. Latexová farba je nehorľavá.

Lazúrovací lak

Mení charakter natretého predmetu, najmä keď nanesiete viac vrstiev. Použiť ho môžete aj na čisté drevo. Jemne mu zmení mu odtieň a chráni ho pred vonkajšími vplyvmi. Existujú aj také lazúry, ktoré drevo neuzavrú a nechajú ho voľne dýchať. Tenkovrstvá lazúra sa používa aj ako napúšťadlo.

Liehové farby

Hlavnou zložkou týchto farieb je lieh, preto veľmi rýchlo schnú. Najčastejšie slúžia na morenie a lazúrovanie dreva.

Napúšťadlo

Napúšťadlo chráni drevo pred drevokaznými hubami, plesňami, prípadne živočíšnymi škodcami.

Nitrocelulózové farby

Zoznámte sa s farbami, ktoré rýchlo schnú a sú horľavé. Nájdete ich aj pod názvom acetónové farby. Z nitrocelulózy sa vyrába veľká škála farieb, lakov a elastických náterov. Nie sú určené na prácu v interiéri.

Zelená exteriérová farba na drevo

Nitrocelulózové (acetónové) laky

Používajú sa na interiérové nátery. Dnes ich ľahko nahradíte vodou riediteľnými lakmi.

Olejové farby

Pigmenty farieb sa miešajú s rastlinným olejom, väčšinou ľanovým a najčastejšie sa používajú vo výtvarnom umení. Môžete podľa potreby miešať. Tieto farby dlho schnú a olej im po zaschnutí dodáva vysoký lesk.

V pracovnom prostredí sa používajú ako základné farby. Ich nevýhodou je, že dlho schnú. Nanášajú sa vo veľmi tenkých vrstvách, ale stále musíte počkať, kým tá predchádzajúca vrstva poriadne nevyschne.

Pentračný náter

Tento náter sa dostane čo najhlbšie do podkladu, spevní ho, zníži jeho savosť a zvýši priľnavosť nasledujúcich náterov.

Pigmenty

Dodávajú náterom farebný odtieň. Sú to malé nerozpustné častice prírodných alebo umelých zlúčenín. Môžu byť tekuté alebo práškové.

Spojivá

Udržiavajú pigmenty a ostatné súčasti náterov pohromade. Tvoria základnú zložku farieb.

Polyesterové farby

Nenasýtené polyesterové živice farbám dodávajú stálosť pri vyšších teplotách alebo pri ich častom striedaní. Najčastejšie sú práškové a na to, aby ste ich naniesli potrebujete špeciálne zariadenia.

Polyuretánové farby

Sú to farby, ktoré obsahujú plasty. Sú odolné proti rôznym vrtochom počasia, preto sa nimi najčastejšie natierajú strechy, betónové plochy či železné a drevené konštrukcie. Väčšinou sú dvojzložkové farby, ktoré na vytvrdnutie potrebujú tužidlo. Vďaka nemu je farba odolnejšia a trvácnejšia.

Natieranie podlahy polyuretánovou farbou

Práškové farby

Neobsahujú žiadne rozpúšťadlá a nanášajú sa striekaním. Jedna vrstva väčšinou stačí. Súvislá matná, lesklá alebo štruktúrovaná vrstva vznikne vypaľovaním pri teplote 200 °C.

Riedidlá

Už po prečítaní názvu vám je určite jasné, že ich úlohou je riediť. K jednotlivým farbám musíte vybrať to správne, inak s farbou nebude komunikovať a vy pri maľovaní nedosiahnete očakávaný výsledok. Sú označené dohodnutým kódom a medzi najpoužívanejšie patria:

 • C 6000 – riedia nitrocelulózové farby
 • H 6000 – riedia chlorkaučukový farby
 • L 6000 – riedia liehové farby, čistia a odmasťujú
 • S 6001 – riedia rýchloschnúce syntetické farby; riedené farby sú vhodné pre nanášanie striekacou pištoľou
 • S 6002 – riedia syntetické farby; riedené farby sú vhodné pre nanášanie štetcom a máčanie predmetov
 • S 6003 – riedia syntetické vypaľovacie farby
 • S 6005 – riedia syntetické farby nanášané akýmkoľvek spôsobom
 • S 6006 – riedia syntetické a olejové farby zasychajúcich pri bežných teplotách; riedené farby sú vhodné pre nanášanie štetcom
 • S 6010 – riedia syntetickej reaktívny dvojzložkové farby
 • S 6023 – riedia syntetické, vypaľovacie a tepané emaily
 • S 6300 – riedia epoxidové dvojzložkové farby
 • S 6900 – riedia syntetické laky
 • S 6904 – riedia impregnačné laky
 • U 6000 – riedia polyuretánové farby zasychajúcich pri bežných teplotách
 • U 6002 – riedia polyuretánové a akryluretanové farby
 • U 6051 – riedia polyuretánové farby (U 2061), laky (U 1051) a emaily (U 2081) zasychajúcich pri bežných teplotách
 • S 6900 – riedia syntetické laky
 • S 6904 – riedia impregnačné laky
 • U 6000 – riedia polyuretánové farby zasychajúcich pri bežných teplotách
 • U 6002 – riedia polyuretánové a akryluretanové farby
 • U 6051 – riedia polyuretánové farby (U 2061), laky (U 1051) a emaily (U 2081) zasychajúcich pri bežných teplotách

Vodou riediteľné (disperzné) farby

Ich výhodou je rýchle zasychanie, dobré riedenie. Dobre sa s nimi pracuje, lebo sa ľahko rozotierajú a nezapáchajú. Všetko, čo príde do kontaktu s touto farbou, umyjete vo vode. Sú ekologické.

Silikónové farby

Základnou zložkou tejto farby je silikón, ktorý dobre prepúšťa paru a je odolný voči vlhku a vysokým teplotám. Sú to fasádne a vypaľovacie farby. Stretnete sa s nimi aj pri automobilových výfukoch alebo dymovodoch. Podklad, na ktorý chcete farbu naniesť poriadne vyčistite. Predĺži to trvácnosť farby aj o 60 %. Postupujte podľa návodu, ktorý je uvedený na obale. Tieto farby sa musia vypaľovať a prejsť zaťažkávacou skúškou, aby zniesli teploty až do 750 °C.

Suroviny

Oleje, syntetické a prírodné živice, deriváty celulózy a kaučuky sú pre farby základnými surovinami a pomáhajú im na natretom predmete vytvárať súvislý film.

Syntetické farby

Sú to umelo vytvorené farby na vnútorné a vonkajšie použitie antikorózne farby aj vrchné emaily. Ich škála je široká. Patria sem farby alkydové, epoxidované, akrylátové a ďalšie. Tieto farby patria medzi najpredávanejšie. Natriete nimi strechu, plot, ale aj radiátor. Natierajú sa na základnú farbu, nie na holý kov.

Biela syntetická farba

Transparentné farby

Vytvárajú priehľadnú ochrannú vrstvu a patria k nim laky, fermeže a emulzie.

Tužidlá

Používajú sa pri dvojzložkových farbách a pomáhajú vytvoriť chemickú reakciu, aby farba vyschla a vytvorila súvislý film.

Základné farby

Obsahujú penetračné prísady alebo antikorózne látky a používajú sa ako prvý náter. Musia korešpondovať s vrchnou farbou, aby dobre priľnula. Vyberajte ju na základe toho.

Obľúbené interiérové farby


Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

02/06/2019 11:36
Tamara

u nas jedine biela, pretože sa k nej da skombinovat uplne všetko, nabytok akejkolvek farby a vždy to vyzera pekne, sviežo a nadčasovo

17/04/2021 11:09
Gabriela Hauserová

Aký typ farby (nie sprej) by ste mi odporučili na "oživenie" záhradných trpazlíkov ? Sú z tvrdeného plastu, celoročne v exteriéri (záhrade). Vopred ďakujem za odpoveď

23/04/2021 14:53
Milka

Dobrý deň,
vyskúšajte napr. klasickú farbu Balakryl Plasty, ktorá je dostupná v rôznych farebných odtieňoch.

02/05/2021 15:02
Mário

Dobrý deň, da sa použiť interieová farba na vonkajšiu omietku? lebo našiel som fasádne farby len biele a chcel by som zelenu

04/05/2021 11:30
Radka

Nemyslím si, že je to vhodné. Skúste efarby.sk, tam majú rôzne farby na fasádu, nielen bielu

18/07/2023 18:26
Jozef

Dobri deň.
Prosi vas aka zakladna farba ide pod chlorokaucukovy nater kktori sa nanasa na kov . Kovova branicka .

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 11.05.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku? Maľovanie stien svojpomocneAko vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku? Maľovanie stien svojpomocne

Maľovanie spálne, obývačky, kuchyne či detskej izby. Ide o činnosť, ktorá síce nepatrí medzi najnáročnejšie, no vyžaduje si prípravu a taktiež je dobré držať sa správnych zásad. Ako...

Valček na maľovanie, ktorý nekvapká? Vyberáme najlepšie maliarske valčekyValček na maľovanie, ktorý nekvapká? Vyberáme najlepšie maliarske valčeky

Ak sa chystáte svojpomocne vymaľovať svoj byt či dom, určite by ste mali vedieť, že kvalitný maliarsky valček dokáže prácu výrazne uľahčiť. Na trhu sa nachádza veľké množstvo valcov na...

Ploché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlhoPloché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlho

Ak siahnete po nesprávnej veľkosti štetca, tvare či typu štetín, môžete si zbytočne skomplikovať a predĺžiť prácu. Preto sa oplatí poznať, aké typy štetcov jestvujú.