Druhy farieb do interiéru aj exteriéru - aká farba je aká

Farby. Viete, že nie všetko, čo nazývame týmto slovom farby naozaj sú? Farby sú všade okolo nás. Farby používajú deti na výtvarnej výchove, ale aj profesionálni maliari – natierači.

Sedem rôznych interiérových farieb

To, čo bežne nazývame farbou, je v skutočnosti náterová hmota. Aké náterové hmoty poznáme a na čo všetko ich vieme použiť?

Obľúbené interiérové farby

Farba je preto farba, lebo je farebná. Obsahuje pigment, vďaka ktorému sa od seba jednotlivé odtiene líšia. Modrá, zelená, žltá. Aká sa páči vám? Zloženie farieb a ich použitie nie je rovnaké. Pre lepší prehľad sme ich zoradili podľa abecedy. Do zoznamu sme pridali aj laky či riedidlá, teda veci, s ktorými sa pri farbách a maľovaní bežne stretnete. Rozdeľujeme ich na:

Akrylátové farby

Sú to farby, ktoré sa riedia vodou alebo rozpúšťadlom. S riedenými vodou sa lepšie manipuluje, ale riedené rozpúšťadlom majú lepšiu výdrž a lepšie odolávajú vonkajším vplyvom.

Maľovanie steny modrou farbou

Akrylové farby

Najväčšie využitie majú v umeleckej sfére. Jednotlivé farby sa dajú medzi sebou miešať, rýchlo zasychajú a tým v maliarste ohrozujú olejové farby. Riedia sa vodou, ale keď vyschnú, už ich vodou neumyjete.

Alkydové farby

Farby, ktoré schnú pomocou sikatív, látok, ktoré schnutie urýchľujú. Ich základ tvoria alkydové  živice, sú odolné a pomaly vytláčajú olejové farby. Dobre kryjú a dlho vydržia. Tvoria odolný povrch, ktorý sa dobre umýva. Sú vhodné na vnútorné aj vonkajšie použitie a natieranie menších plôch, ako sú dvere či okenné rámy.

Asfaltové farby

Využívajú sa pri stavbách na penetráciu betónu, tehál a kovu. Asfaltové farby nemajú izolačné vlastnosti, na to potrebujú ďalšiu vrstvu. Pred nanesením plochu poriadne očistite a zbavte drobných poškodení. Asfaltový náter vám vydrží dlhšie.

Dostanete ich v podobe penetračného  laku, ktorý preniká do pórov a keď vyschne, k podkladu pekne priľne. Nepoužívajte ho v uzavretých priestoroch. Rozpúšťadlá obsahujú jedy, ktoré by vám mohli ublížiť. Jej ďalšou podobou je emulzia, ktorá ostáva na povrchu. Do podkladu nepreniká. Niekedy sa často používal horúci  asfalt, ale dnes sa používa už len vo výnimočných prípadoch. 

Disperzné farby

Pod týmto názvom sa skrývajú všetky farby riedené vodou. Polymér sa zmieša s vodou a po jej odparení vznikne na povrchu krycí film.

Rôzne odtiene farieb

Emailové farby

Sú to všetky farby, ktoré majú pigment a používajú sa na vrchný náter.

Epoxidové farby

Najčastejšie ide o dvojzložkové laky alebo tmely, ktoré obsahujú epoxidové živice. Na to, aby stvrdli potrebujú tužidlo alebo tvrdidlo. Z epoxidových živíc sa vyrábajú rôzne hmoty – rozpúšťadlá, dvojzložkové náterové hmoty, ale aj vodou riediteľné farby a laky. Radia sa medzi mechanicky a chemicky najodolnejšie farby na trhu.

Fermežové farby

Ide o olejové náterové hmoty a najčastejšie slúžia na impregnáciu rôznych podkladov. Na ich výrobu sa používa ľanový alebo iný rastlinný olej. Emaily potom vznikajú pridaním živíc. Z trhu sa pomaly vytrácajú a nahrádzajú ich syntetické farby, preto ich v každom obchode už nenájdete.

Chlorkaučukové farby

Sú to nehorľavé farby, ktoré odolávajú vode, kyseline a lúhom. S vyššími teplotami sa nekamarátia. Využívajú sa na natieranie bazénov alebo žúmp.

Jednovrstvové farby

Tieto farby sa neroztekajú a vytvárajú súvislú vrstvu. Vrchný náter už nepotrebujú. Stretnete ich pod názvom samozákladová farba alebo farba 2v1.

Ružová farba so štetkou

Lak

Vytvára ochrannú vrstvu a chráni predmet pred vonkajšími vplyvmi. Je priehľadný, takže nemení jeho pôvodnú farbu. Sú interiérové a exteriérové. Exteriérové majú ochranné zložky proti UV žiareniu.

Latexové farby

Latex je syntetická náterová hmota, ktorá sa riedi vodou, rýchlo zasychá a používa sa na podklady, ktoré sajú. Latexová farba je nehorľavá.

Lazúrovací lak

Mení charakter natretého predmetu, najmä keď nanesiete viac vrstiev. Použiť ho môžete aj na čisté drevo. Jemne mu zmení mu odtieň a chráni ho pred vonkajšími vplyvmi. Existujú aj také lazúry, ktoré drevo neuzavrú a nechajú ho voľne dýchať. Tenkovrstvá lazúra sa používa aj ako napúšťadlo.

Liehové farby

Hlavnou zložkou týchto farieb je lieh, preto veľmi rýchlo schnú. Najčastejšie slúžia na morenie a lazúrovanie dreva.

Napúšťadlo

Napúšťadlo chráni drevo pred drevokaznými hubami, plesňami, prípadne živočíšnymi škodcami.

Nitrocelulózové farby

Zoznámte sa s farbami, ktoré rýchlo schnú a sú horľavé. Nájdete ich aj pod názvom acetónové farby. Z nitrocelulózy sa vyrába veľká škála farieb, lakov a elastických náterov. Nie sú určené na prácu v interiéri.

Zelená exteriérová farba na drevo

Nitrocelulózové (acetónové) laky

Používajú sa na interiérové nátery. Dnes ich ľahko nahradíte vodou riediteľnými lakmi.

Olejové farby

Pigmenty farieb sa miešajú s rastlinným olejom, väčšinou ľanovým a najčastejšie sa používajú vo výtvarnom umení. Môžete podľa potreby miešať. Tieto farby dlho schnú a olej im po zaschnutí dodáva vysoký lesk.

V pracovnom prostredí sa používajú ako základné farby. Ich nevýhodou je, že dlho schnú. Nanášajú sa vo veľmi tenkých vrstvách, ale stále musíte počkať, kým tá predchádzajúca vrstva poriadne nevyschne.

Pentračný náter

Tento náter sa dostane čo najhlbšie do podkladu, spevní ho, zníži jeho savosť a zvýši priľnavosť nasledujúcich náterov.

Pigmenty

Dodávajú náterom farebný odtieň. Sú to malé nerozpustné častice prírodných alebo umelých zlúčenín. Môžu byť tekuté alebo práškové.

Spojivá

Udržiavajú pigmenty a ostatné súčasti náterov pohromade. Tvoria základnú zložku farieb.

Polyesterové farby

Nenasýtené polyesterové živice farbám dodávajú stálosť pri vyšších teplotách alebo pri ich častom striedaní. Najčastejšie sú práškové a na to, aby ste ich naniesli potrebujete špeciálne zariadenia.

Polyuretánové farby

Sú to farby, ktoré obsahujú plasty. Sú odolné proti rôznym vrtochom počasia, preto sa nimi najčastejšie natierajú strechy, betónové plochy či železné a drevené konštrukcie. Väčšinou sú dvojzložkové farby, ktoré na vytvrdnutie potrebujú tužidlo. Vďaka nemu je farba odolnejšia a trvácnejšia.

Natieranie podlahy polyuretánovou farbou

Práškové farby

Neobsahujú žiadne rozpúšťadlá a nanášajú sa striekaním. Jedna vrstva väčšinou stačí. Súvislá matná, lesklá alebo štruktúrovaná vrstva vznikne vypaľovaním pri teplote 200 °C.

Riedidlá

Už po prečítaní názvu vám je určite jasné, že ich úlohou je riediť. K jednotlivým farbám musíte vybrať to správne, inak s farbou nebude komunikovať a vy pri maľovaní nedosiahnete očakávaný výsledok. Sú označené dohodnutým kódom a medzi najpoužívanejšie patria:

 • C 6000 – riedia nitrocelulózové farby
 • H 6000 – riedia chlorkaučukový farby
 • L 6000 – riedia liehové farby, čistia a odmasťujú
 • S 6001 – riedia rýchloschnúce syntetické farby; riedené farby sú vhodné pre nanášanie striekacou pištoľou
 • S 6002 – riedia syntetické farby; riedené farby sú vhodné pre nanášanie štetcom a máčanie predmetov
 • S 6003 – riedia syntetické vypaľovacie farby
 • S 6005 – riedia syntetické farby nanášané akýmkoľvek spôsobom
 • S 6006 – riedia syntetické a olejové farby zasychajúcich pri bežných teplotách; riedené farby sú vhodné pre nanášanie štetcom
 • S 6010 – riedia syntetickej reaktívny dvojzložkové farby
 • S 6023 – riedia syntetické, vypaľovacie a tepané emaily
 • S 6300 – riedia epoxidové dvojzložkové farby
 • S 6900 – riedia syntetické laky
 • S 6904 – riedia impregnačné laky
 • U 6000 – riedia polyuretánové farby zasychajúcich pri bežných teplotách
 • U 6002 – riedia polyuretánové a akryluretanové farby
 • U 6051 – riedia polyuretánové farby (U 2061), laky (U 1051) a emaily (U 2081) zasychajúcich pri bežných teplotách
 • S 6900 – riedia syntetické laky
 • S 6904 – riedia impregnačné laky
 • U 6000 – riedia polyuretánové farby zasychajúcich pri bežných teplotách
 • U 6002 – riedia polyuretánové a akryluretanové farby
 • U 6051 – riedia polyuretánové farby (U 2061), laky (U 1051) a emaily (U 2081) zasychajúcich pri bežných teplotách

Vodou riediteľné (disperzné) farby

Ich výhodou je rýchle zasychanie, dobré riedenie. Dobre sa s nimi pracuje, lebo sa ľahko rozotierajú a nezapáchajú. Všetko, čo príde do kontaktu s touto farbou, umyjete vo vode. Sú ekologické.

Silikónové farby

Základnou zložkou tejto farby je silikón, ktorý dobre prepúšťa paru a je odolný voči vlhku a vysokým teplotám. Sú to fasádne a vypaľovacie farby. Stretnete sa s nimi aj pri automobilových výfukoch alebo dymovodoch. Podklad, na ktorý chcete farbu naniesť poriadne vyčistite. Predĺži to trvácnosť farby aj o 60 %. Postupujte podľa návodu, ktorý je uvedený na obale. Tieto farby sa musia vypaľovať a prejsť zaťažkávacou skúškou, aby zniesli teploty až do 750 °C.

Suroviny

Oleje, syntetické a prírodné živice, deriváty celulózy a kaučuky sú pre farby základnými surovinami a pomáhajú im na natretom predmete vytvárať súvislý film.

Syntetické farby

Sú to umelo vytvorené farby na vnútorné a vonkajšie použitie antikorózne farby aj vrchné emaily. Ich škála je široká. Patria sem farby alkydové, epoxidované, akrylátové a ďalšie. Tieto farby patria medzi najpredávanejšie. Natriete nimi strechu, plot, ale aj radiátor. Natierajú sa na základnú farbu, nie na holý kov.

Biela syntetická farba

Transparentné farby

Vytvárajú priehľadnú ochrannú vrstvu a patria k nim laky, fermeže a emulzie.

Tužidlá

Používajú sa pri dvojzložkových farbách a pomáhajú vytvoriť chemickú reakciu, aby farba vyschla a vytvorila súvislý film.

Základné farby

Obsahujú penetračné prísady alebo antikorózne látky a používajú sa ako prvý náter. Musia korešpondovať s vrchnou farbou, aby dobre priľnula. Vyberajte ju na základe toho.

Obľúbené interiérové farby

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

02/06/2019 11:36
Tamara

u nas jedine biela, pretože sa k nej da skombinovat uplne všetko, nabytok akejkolvek farby a vždy to vyzera pekne, sviežo a nadčasovo

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 11.05.2019
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné

Chystáte maľovať vašu domácnosť? Výber farby je vždy hotová veda. Do rozhodovacieho procesu vstupuje viacero faktorov. V našom článku vám poradíme, ako si vybrať vhodný lesk. Sú lepšie...

Olej alebo vosk na drevo a drevený nábytok? Prírodný, tuhý, včelí? Olej alebo vosk na drevo a drevený nábytok? Prírodný, tuhý, včelí?

Drevený nábytok má v sebe isté čaro, ktoré vám iné materiály len ťažko vynahradia. Aby však kvality dreva pretrvali, tak je potrebná pravidelná starostlivosť. Poradíme vám, ako správne...

Najlepšia farba na plast: Vyskúšajte klasiku alebo pohodlne v spreji Najlepšia farba na plast: Vyskúšajte klasiku alebo pohodlne v spreji

Viete o tom, že aj umelohmotným predmetom môžete dať druhú šancu? Existujú farby, ktoré na plastoch pekne držia a neolupujú! V našom článku vám odporučíme osvedčené produkty.