Ploché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlho

Výber vhodného štetca na maľovanie je dôležitý pre každý projekt. Ak siahnete po nesprávnej veľkosti štetca, tvare či typu štetín, môžete si zbytočne skomplikovať a predĺžiť prácu.

Aký štetec na maľovanie?

Preto sa oplatí poznať, aké typy štetcov jestvujú a aké využitie majú. Ušetríte si tým čas pri výbere a energiu pri práci.

Veľký výber štetcov na rôzne povrchy nájdete v ✅ e-shope efarby.sk.

Štetec alebo valček?

Na nanášanie farieb a náterov máte na výber predovšetkým z 2 možností – buď siahnete po klasickom štetci, alebo vás osloví nanášanie valčekom. Každý nástroj má svoje pre a proti.

 • Štetec – Používa sa dlhšie, predstavuje akúsi klasiku. Oproti valčeku je presnejší, najmä pri maľovaní menších plôch. Štetcom je možné pracovať na detailoch, dostať sa do rohov a úzkych priestorov a dokonca aj vytvoriť akúsi textúru za pomoci vláken štetca. Avšak pri nanášaní vzniká hrubšia vrstva, teda spotrebujete viac farby, ktorá vám môže pri maľovaní stekať.
 • Valček – Valček je obľúbenou voľbou primaľovaní miestností. Steny, stropy aj podlahy ním natriete raz-dva. Jeho výhodou sú teda veľké plochy aj rovnomernejšie nanášanie. Farba nanesená valčekom sa na stenu lepšie prichytí a rozprestrie, je rovnomernejšie nanesená, nevznikajú výrazné fľaky. Nedostane sa však tak dobre do malým priestorov a nevytvoríte ním peknú okrajovú líniu alebo detaily.

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý nástroj je ten správny pre vás, dajte šancu obom. Práve ich kombináciou môžete dosiahnuť najlepšie výsledky. Valček pokryje rovnomerne väčšie plochy a steny a štetcami doladíte menšie plochy a miesta, do ktorých je ťažšie sa dostať.

Typy štetcov na maľovanie

Hľadanie vhodných štetcov na maľovanie môže byť náročná úloha, ak neviete, čo presne si váš projekt vyžaduje. V predajniach totiž nájdete množstvo štetcov rôznych tvarov, dĺžok, veľkostí, materiálov aj cenových rozmedzí. Ak neviete, aký typ štetca si vybrať, môžete sa zamerať na nasledovné kategórie.

Veľkosť štetca

Veľkosť štetca by mala závisieť od veľkosti maľovanej plochy. Ak je plocha členitá, napr. maľujete obyčajnú izbu, kde sa nachádzajú aj rohy, aj radiátory, aj okná, najlepšie je siahnuť po štetcoch rôznych veľkostí, ktoré pokryjú vaše potreby pri maľovaní rozličných plôch a kútov.

 • Malé štetce – Tie najmenšie štetce majú veľkosť od 20 do 60 mm a sú určené na maľovanie detailov a miest, kde potrebujete mať pri maľovaní presnú ruku a kontrolu na štetinami. Hodia sa do úzkych priestorov okolo okien, rámov, parapet, ale aj na maľovanie detailov a rovných línií.
 • Stredne veľké štetce – Štetce veľkostí 70 – 100 mm sú ideálne na maľovanie plôch menších rozmerov. Napr. na maľovanie poličiek, rámov, dreveného nábytku, dverí a podobne. Nie sú však vhodné na maľovanie celých stien.
 • Veľké štetce – Veľké štetce rozmerov 100 – 120 mm sú ideálne na natieranie väčších plôch stien, stropov a podláh. Široká plocha štetca poskytne väčší záber, čím bude stena namaľovaná rýchlejšie a rovnomernejšie. Pri maľovaní stropov a vyšších stien je vhodné zakúpiť aj teleskopickú tyč.

Tenký plochý štetec na maľovanie

Tvar konca štetca

Najčastejšie sa stretnete s klasickými plochými štetcami, ale aj okrúhlymi štetcami a štetcami so špeciálnym šikmým tvarovaním. Tvar štetca rozhoduje o tom, na akú úlohu je určený.

 • Ploché štetce – Pri maľovaní sa najčastejšie siaha po plochých štetcoch. Vďaka plochému rozloženiu štetín dokážu pokryť celú plochu rovnomerným množstvom farby, a preto sú vhodné na maľovanie väčších plôch.
 • Guľaté (okrúhle) štetce – Guľaté štetce vám pri maľovaní dávajú väčšiu kontrolu nad líniami, a preto sa s obľubou používajú pri dekoratívnom maľovaní na stenu. Využívajú sa aj v menších priestoroch a záhyboch, pri maľovaní nábytku, okenných rámov a menších plôch, kde nechcete zafarbiť okolie.
 • Šikmé štetce – Sú to ploché štetce so štetinami zrezanými došikma. Tento tvar umožňuje veľmi čisté a ostré línie, preto sú výborné na kreslenie rovných čiar (napr. deliaca čiara medzi stenou a stropom, ak nepoužívate maskovaciu pásku). Zároveň sa veľmi dobre dostanú do rohov a rámov okien, takže sú skvelé pre precíznu a detailnú prácu.

Umelé alebo prírodné štetiny?

Čo sa týka štetín, najčastejšie sa stretnete s dvomi druhmi – prírodnými štetinami a syntetickými vláknami. Prírodné štetiny sú pravé štetiny získavané z vlasov zvierat, napr. z diviaka alebo jazveca. Oproti umelým štetinám sú trvácnejšie a je možné využiť ich na natieranie viacerých látok, ako farby na báze oleja, lakov, emailov, vosku, kriedovej farby a pod. Nie sú však vhodné pre farby na báze vody, pretože napučia a nebude sa s nimi dobre pracovať. Štruktúra týchto štetín je jemnejšia, a preto pri nanášaní ľahšie dosiahnete hladký povrch a vytvoríte presné hrany a detaily.

Syntetické štetiny sú vyrobené z rôznych umelých látok, ako nylón a polyester. Rozdiel spoznáte už na prvý pohľad. Väčšinou majú jednoliatu farbu (prírodné štetiny majú viac odtienkov, tak ako srsť zvieraťa) a na dotyk budú pevné a ohybné. Tieto štetiny sa používajú na farby na báze vody, teda ich využitie je omnoho menšie. Ak by ste sa rozhodli použiť ich aj na iné účely, štetec by sa zničil a pri natieraní by ste nedosiahli hladký povrch a požadované výsledky.

Ďalším druhom štetcov sú tie s kombinovanými štetinami. Ide o zmes prírodných a syntetických štetín, ktoré spolu vytvárajú skutočne efektívny nástroj. Vďaka prírodným štetinám nezanechávajú ťahy štetcom viditeľné stopy a syntetické štetiny zase zabezpečia, že štetec nadmerne nenasiakne a nezhutnie.

Štetce na špecifické účely

 • Rohový/radiátorový štetec – Tento druh štetca má tvar prispôsobený na maľovanie rohov a kútov. Má predĺženú rúčku, aby ste sa ľahko dostali aj do rohov stropu alebo za radiátor, a plochý tvar pre ľahké a rovnomerné rozotieranie farby. Tieto štetce nájdete v rôznych rozmerov, širšie aj tenšie pre precíznejšiu prácu.
 • Štetec na odstraňovanie náterov – Ide o plochý štetec s krátkou rúčkou a nylonovými štetinami. Odstraňovače náterov sú agresívne látky, ktoré sa nedajú nanášať hocakým štetcom, preto sú vhodné práve tie s nylonom ako odolným materiálom.
 • Penový štetec – Tieto štetce sa skladajú z rúčky a malej špongie na konci, ktorá predstavuje penovú časť. Pena absorbuje farbu podobne ako valček a jemným pritláčaním ju potom môžete rovnomernejšie rozotrieť po povrchu. Penové štetce sa nepoužívajú na natieranie celých stien, ale skôr na menšie plochy, rohy a kúty. Sú vhodné aj na rôzne laky a moridlá, ktoré tak na drevo nanesiete oveľa rovnomernejšie a bez vzduchových bublín či ťahov štetca.
 • Tenký štetec – Šírka štetca sa môže líšiť, avšak jeho hrúbka zostáva veľmi tenká. V tenšom štetci sa zachytáva menej farby, ktorá menej steká a je možné ním vytvoriť presnejšie línie. Tenké štetce sú teda vhodné na maľovanie ostrých hrán a detailov, ktoré musia byť presné.

Radiátorový štetec

Ergonomické tvarovanie, oceľová obruba či teleskopická tyč nie sú na škodu

 • Držiak – Na obrube štetca sa môže nachádzať nenápadný držiak alebo háčik. Slúži na zavesenie štetca na okraj vedra alebo nádoby na farbu vtedy, keď ho nebudete používať. Vďaka držiaku bude štetec stekať pekne do vedra namiesto toho, aby ste mu museli hľadať inú odkladaciu plochu.
 • Pogumovaná rúčka – Pogumovaná rúčka znamená lepší a pohodlnejší úchop. Guma sa vám nebude šmýkať ako hladká plastová alebo drevená rúčka, hlavne, ak bude rúčka vlhká (od stečenej farby, od potu).
 • Ergonomické tvarovanie – Ergonomické tvarovanie rúčky zaručí jednoduchšiu manipuláciu so štetcom. Na ergonomickom tvarovaní vám možno nemusí záležať, ak budete štetec používať len krátko a v ľahko dostupných priestoroch, no ak vás čaká celodenné maľovanie, je dobré si ho čo najviac spríjemniť.
 • Obruba z nehrdzavejúcej ocele – Obrubu štetca lemuje kov, no pri lacnejších štetcoch sa môže stať, že po použití zhrdzavie. Ak chcete štetec používať čo najdlhšie, malo by ísť o nehrdzavejúcu oceľ, ktorá vydrží dlhšie.
 • Teleskopická tyč – Teleskopická tyč je pomerne nevyhnutnou pomôckou na maľovanie stropu a vyšších stien. Je fyzicky omnoho jednoduchšie stenu vymaľovať za pomoci predlžovacej tyče než aby ste museli každú chvíľu schádzať zo stoličky alebo rebríka a neustále ich o kúsok prekladať.

Ako čistiť štetce

Po maľovaní je potrebná starostlivosť o použité štetce, aby ste ich mohli použiť aj nabudúce. Čistenie sa líši podľa toho, aký druh farieb ste použili. Jednoducho sa čistia farby riedené vodou, ktoré stačí opláchnuť vodou dovtedy, kým sa z nich nevymyje všetka farba. Pokiaľ je farba už zaschnutejšia a ťažšie sa čistí, štetce nechajte odmočiť v teplej vode s mydlom. Štetiny nakoniec jemne vyžmýkajte, aby ste sa zbavili nadbytočnej vody, a nechajte vyschnúť.

Iné druhy farieb nikdy nenechajte na štetcoch zaschnúť, inak zatvrdnú a už nimi nepohnete. Ak budete maľovať na dvakrát, štetce poriadne zabaľte do plastového vrecúška, aby vám cez noc nevyschli. Po domaľovaní je potrebné štetce umyť riedidlom alebo špeciálnym čističom. Ak je to potrebné, nechajte krátku chvíľu odmočiť. Napokon vypláchnite vodou a nechajte vyschnúť. Štetce nechajte schnúť buď vodorovne, alebo ich zaveste, ale nenechajte ich položené na štetinách, ktoré by sa zdeformovali a oslabili.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...Publikované dňa: 18.05.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku? Maľovanie stien svojpomocneAko vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku? Maľovanie stien svojpomocne

Maľovanie spálne, obývačky, kuchyne či detskej izby. Ide o činnosť, ktorá síce nepatrí medzi najnáročnejšie, no vyžaduje si prípravu a taktiež je dobré držať sa správnych zásad. Ako...

Valček na maľovanie, ktorý nekvapká? Vyberáme najlepšie maliarske valčekyValček na maľovanie, ktorý nekvapká? Vyberáme najlepšie maliarske valčeky

Ak sa chystáte svojpomocne vymaľovať svoj byt či dom, určite by ste mali vedieť, že kvalitný maliarsky valček dokáže prácu výrazne uľahčiť. Na trhu sa nachádza veľké množstvo valcov na...

Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačnáDruhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná

Vnútorné omietky síce nemusia čeliť poveternostným podmienkam ako tie vonkajšie, no i napriek tomu by ste si ich výber mali dobre premyslieť. Pripravili sme si pre vás kompletného...