Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná

Vnútorné omietky síce nemusia čeliť poveternostným podmienkam ako tie vonkajšie, no i napriek tomu by ste si ich výber mali dobre premyslieť. Ich hlavnou úlohou je poskytnúť stenám dobre vyzerajúcu štruktúru, ale taktiež regulovať vnútornú vlhkosť a tým pádom aj kvalitu ovzdušia.

Omietka do interiéru

Pripravili sme si pre vás kompletného sprievodcu výberom interiérových omietok – predstavíme si jednotlivé druhy, aké faktory pri kúpe sledovať a na aké materiály ich nanášať.

Obľúbené interiérové omietky

Prečo sú vnútorné omietky dôležité?

Zatiaľ čo pri vonkajších omietkách sa dbá predovšetkým na ich odolnosť voči vetru, dažďu, snehu či dalším podobným faktorom, ktoré by mohli znehodnotiť fasádu domu, tak vnútorné omietky sa používajú najmä preto, aby stena dobre vyzerala.

To však neznamená, že by vzhľad a dizajn mali ísť do popredia na úkor funkčných kvalít. Omietka chráni stenu pred mechanickým poškodením, spevňuje jej konštrukčné prvky a zvyšuje celkovú životnosť muriva.

Vnútorná omietka chráni stenu pred mechanickým poškodením

Ďalšou vlastnosťou omietok by mala byť dostatočná izolácia – či už tepelná alebo zvuková. Omietky by mali byť dostatočne prievzdušné, aby múry nepodliehali vlhkosti. Ich protifungicídna funkcia zase zabraňuje vzniku húb a plesní, čo je vhodné nie len pre steny samotné, ale aj pre alergikov/astmatikov.

Čo sledovať pri výbere?

Než sa dostaneme k rozdeleniu omietok, tak si zhrnieme faktory, ktoré je potrebné sledovať pri výbere vhodného typu omietky:

 • Podklad – typ muriva (tehla, betón, kameň atď) a jeho vlastnosti.
 • Vzhľad omietky – finálny vzhľad a štruktúra omietky, od hladkého až po zrnitý.
 • Priestory – bežný dom/byt, miestnosť so zvýšenou vlhkosťou, namáhané priestory atď.

Rozdelenie omietok

Keďže existuje pomerne dosť druhov omietok, tak pre lepšiu orientáciu si ich môžeme rozdeliť podľa nasledujúcich kategórií:

 • Počet vrstiev – jedno, dvoj a viacvrstvové.
 • Použité materiály – vápenné, vápennocementové, cementové, sadrové, hlinené a iné.
 • Povrchová úprava – hrubé, hladké, zrnité, jemné, hladené, štruktúrované, plastické, leštené, ozdobné, škriabané, brúsené, kamienkové a iné.
 • Spôsob nanášania – nahadzované, striekané a náterové.
 • Spôsob omietania – ručné a strojové.

Najčastejšie využívané omietky

Z vymenovaných druhov sa najčastejšie používajú nasledovné omietky, pričom sme k nim zaradili aj jeden špecifický model sanačných omietok.

Aplikácia vápenno-cementovej omietky

Sadrové omietky

Sadrové omietky sa vyznačujú svojou hladkosťou vďaka čomu ich môžete použiť aj v reprezentatívnych/spoločenských priestoroch. Je to aktívny materiál, čiže stena pri ňom dobre dýcha, čo však neplatí pri cementových podkladoch. Reguluje vzduch v miestnosti, keďže absorbuje vlhkosť – to by nemuselo vyhovovať tým, ktorým prekáža suchý vzduch.

Negatívom sadrových omietok je to, že pohlcujú cigaretový dym a kvôli tomu môžu po čase zapáchať a zosivieť. Takisto sú náchylné na mechanické poškodenie, takže ich neodporúčame používať v detstkých izbách.

Čo sa týka využitia, tak tieto omietky sú pomerne univerzálne a využijete ich na celoplošné omietanie stropov aj stien, sú aplikovateľné na betónové panely, murované steny alebo ako podklad pre tapetárske/maliarske práce. Pri aplikovaní je dôležité odstrániť predošlú farbu až na omietkový základ.

Vápenno-cementové omietky

Tieto omietky sú vhodné do miestností so zvýšenou vlhkosťou, takže do kúpeľní a kuchýň. Zároveň dokážu v porovnaní so sadrovými omietkami lepšie akumulovať teplo a vytvárať priaznivejšiu akustiku. K tomu všetkému sú aj lacnejšie.

Vápenná omietka

Pálené cementové omietky sú využiteľné aj mimo klasických obydlí, pretože sú čiastočne vodotesné, a preto nájdu uplatnenie v práčovniach, garážach a podobne. Vápennocementové omietky s prímesou bieleho cementu sú zase využiteľné aj na vonkajšie omietanie stien.

Vápenné omietky

Ďalším variantom sú čisto vápenné omietky bez pridaného cementu. Delia sa do štyroch skupín:

 • Hrubé: Tento typ jednovrstvovej vápennej omietky sa nanáša v hrúbke 10 až 12 mm. Čo sa týka využitia, tak je určená skôr na komíny, pivnice alebo povaly a v obytných priestoroch sa príliš neaplikuje.
 • Hladké: Môže sa nahadzovať aj ako jednovrstvová omietka v hrúbke 15 mm, aj ako dvojvrstvová, kde je odporúčaná hrúbka 20 mm. Do malty sa pridáva jemný piesok, aby ju bolo možné ľahšie vyhladiť.
 • Štukové: Táto jemnozrnná omietka sa využíva hlavne ako podklad pre maľovanie alebo tapetovanie. Nanáša sa v dvoch vrstvách v hrúbkach 15 mm a 3 až 5 mm. Na výrobu sa používa veľmi jemný piesok a pre maximálnu hladkosť sa do nej môže pridať sádra. Je to najčastejšie používaná omietka v domácnostiach.
 • Klimatické: Ak omietate priestor, kde je problém vlhkosť, tak odporúčame klimatické omietky. Dokážu dobre vymieňať vlhkosť s vonkajším vzduchom, znižujú škodliviny v danej izbe a podieľajú sa na udržovaní príjemnej teploty.

Hlinené omietky

Ak preferujete prírodný tradičný variant, tak tabu nie sú ani hlinené omietky. Na ich prípravu sa používa íl a piesok rôznych zrnitostí a tieto dve zložky sa kombinujú v pomere 20 ku 80. Čo sa týka nanášania, tak prvá vrstva máva hrúbku 20 až 80 mm a na ňu sa môže naniesť druhá jemnejšie vrstva s hrúbkou cca 10 až 20 mm.

Hlinená omietka do interiéru

Ich výhodou je to, že na nich môžete vytvárať rôzne vzory, takže ak sa chcete kreatívne "vybúriť" na vlastnom bývaní, hlinené omietky vám dajú dobrú možnosť realizovať sa. Sú trvácne a viete si ich zadovážiť v rôznych farbách od bielej až po červenú. Hlinené omietky sú vhodné prakticky na všetky podklady, predovšetkým na tie prírodné.

Sanačné omietky

Špeciálny druh omietky, ktorý sa používa na ošetrovanie vlhkého muriva. Pri jej aplikácii je dôležité zabezpečiť dostatočné vetranie. Podklad by mal byť pevný, nezamrznutý a na mieste ošetrenia by ste mali odstrániť súčasnú drobivú vrstvu vo veľkosti až 1 metra od miesta poškodenia.

Výber omietky podľa podkladového materiálu

Omietky si môžete vyberať aj "opačným" spôsobom – na základe toho, aký materiál máte u vás doma si môžete zvoliť konkrétny typ omietky.

 • Tehly: Tehlové murivo sa môže omietať jednou aj dvoma vrstvami – záleží od rovinnosti povrchu. Takisto je dôležité aj prostredie, požiadavky na funkčné vlastnosti a želaný vzhľad. Použiteľné sú vápennocementové alebo sadrové omietky.
 • Pórobetón: Tieto tvárnice sú vyrábané z prírodných materiálov a sú vysoko paropriepustné. Povrch je vhodný na tenkovrstvové omietky s hrúbkou cca 6 mm.
 • Betón: Betón je klasický stavebný materiál, na ktorý možno aplikovať širokú škálu omietok – viacvrstvové, tenkovrstvové, strojové alebo aj stierky.
 • Drevocement: Ide o ekologický materiál na báze drevoštiepky a môžete na ne nanášať vápenné, vápennocementové, ale aj sadrové či hlinené omietky.
 • Vysoko tepelnoizolačné murivo: Vzhľadom na špecifické vlastností tohto muriva je dôležité dbať aj na vlastnosti omietky, no využiteľné sú podobné druhy ako v predošlom prípade, takže na báze vápna, cementu alebo sádry.
 • Vápenno-pieskové tehly: Tento ekologický materiál má výborné akustické vlastnosti a môžete naň nanášať širokú škálu omietok.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 18.09.2019
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?

Zinkovanie, resp. galvanické zinkovanie je jedným z procesov, ktoré sa využíva na zvýšenie ochrany kovov. Samotný proces zinkovania ponorom, plátovaním či žiarovým zinkovaním je pomerne...

Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľnéMatné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné

Chystáte maľovať vašu domácnosť? Výber farby je vždy hotová veda. Do rozhodovacieho procesu vstupuje viacero faktorov. V našom článku vám poradíme, ako si vybrať vhodný lesk. Sú lepšie...

Olej alebo vosk na drevo a drevený nábytok? Prírodný, tuhý, včelí?Olej alebo vosk na drevo a drevený nábytok? Prírodný, tuhý, včelí?

Drevený nábytok má v sebe isté čaro, ktoré vám iné materiály len ťažko vynahradia. Aby však kvality dreva pretrvali, tak je potrebná pravidelná starostlivosť. Poradíme vám, ako správne...