Ako vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku? Maľovanie stien svojpomocne

Vymaľovanie môže dodať miestnosti úplne nový nádych a najlepšie na tom celé je, že túto činnosť dokážete vykonať svojpomocne, čím ušetríte relatívne slušný obnos peňazí za profesionálnych maliarov. Každý domáci majster by si však mal uvedomiť, že je dôležité, aby dodržiaval určité zásady, inak sa želaný výsledok nemusí dostaviť.

Svojpomocné maľovanie miestnosti

Aj keď sa však jedná o relatívne jednoduchý proces, tak je potrebné pridržiavať sa niekoľkých bodov, ktoré sa vám posnažíme stručne objasniť a priblížiť v našom článku.

Praktické pomôcky na maľovanie stien


Prečo je maľovanie také dôležité?

Pomaly, ale isto prichádzajú teplé letné dni a to je asi najvhodnejšia doba na to, aby ste steny vo vašom príbytku obliekli do "nových šiat", teda ich premaľovali. Dni sú svetlé a teplé a tým pádom budete dobre vidieť ako sa vaša izba mení, kde sú svetlé miesta, kde naopak tmavé. Zároveň steny uschnú oveľa rýchlejšie ako počas zimy.

Nielenže sa budete v nových farbách cítiť dobre, obzvlášť preto, že ste si to spravili sami, ale maľovanie má tiež pozitívny vplyv na steny - zakryjete praskliny, premaľujete premokajúce škvrny, mastnoty, plesne alebo ak máte doma malé deti, tak môžete prekryť (aspoň nachvíľu) ich "majstrovské diela". Pretože najlepšie sa kreslí na stenu, že? Rozhodne sa nemusíte báť, ak s maľovaním nemáte skúsenosti, pretože maľovanie sa vám do rúk dostane veľmi rýchlo.

Kedy je najlepší čas na maľovanie stien?

Hoci sa o lete hovorí ako o najlepšom období, kedy by ste sa do maľovania miestnsotí v byte či dome mali pustiť, nie je tomu úplne tak. Faktom je, že je vhodné maľovať v suchom počasí bez nadbytočnej vlhkosti. Rovnako ako maľovke škodia mrazy, môžu škodiť i vysoké teploty alebo priame slnečné lúče.

Najlepšie obdobie na maľovanie predstavujú posledné augustové dni alebo dni v priebehu septembra, kedy nie sú vonku tak horúce podmienky a zároveň nie je vo vzduchu nadmerná vlhkosť z dažďa. Ideálne je začať skoro ráno alebo neskôr večer, aby ste v druhej časti dňa mohli skontrolovať výsledok.

Maľovanie izby a riedenie farby

Výber farieb na maľovanie

Ak ste sa rozhodli, že upustíte od klasiky v podobe bielej farby, ktorou síce nič nepokazíte, no po nejakej dobe omrzí, tak výber konkrétnych odtieňov bude veľmi dôležitý. Farebných variácií je nespočetné množstvo, no je dôležité vyberať farby, ktoré sa k sebe hodia a zároveň musia pasovať aj s farbami nábytku a podlahy či koberca. Ďalej musíme počítať s faktom, že farby po zaschnutí nebudú také sýte, obzvlášť ak sa pohybujeme na nižšej cenovej hladine. Ak nám to rozpočet dovoľuje, tak je vhodné, ak investujeme do kvalitných farieb, ktoré si zachovajú svoju sýtosť.

Na trhu je množstvo druhov farieb a ak v kamenných obchodoch poviete svoje požiadavky, tak vám určite pomôžu. My vám vieme povedať, že do interiérov sú najlepšie farby matné, pretože lesklé farby zvýrazňujú nerovnosti povrchu steny. Farby môžu mať aj funkčné vlastnosti, pretože nimi môžeme rozdeliť izbu na zóny či zvýrazniť nejaký väčší kus nábytku.

Výber farby na svojpomocné maľovanie bytu

Penetračný náter pred maľovaním a príprava miestnosti

Predtým, než sa pustíme do samotného procesu maľovania je nutné, aby sme si dobre pripravili miestnosť, ktorú ideme maľovať. Všetok ľahký nábytok presunieme do vedľajšej miestnosti alebo, ak bývate v dome, tak vonku na dvor. Veľké skrine presunieme do stredu miestnosti a môžeme cez ne prehodiť fóliu, aby sa nezašpinili. Po zemi poukladáme ako ochranu kartóny alebo hrubšie igelitové fólie. Na vypínače a lišty nalepíme maskovacie pásky.

Jednou z možností je využitie zakrývacích fólií a kartónov, ktorými prekryjeme podlahy a prípadné kusy nábytku. Nemusíte tak všetok nábytok presúvať z miestnosti do miestnosti.

Po príprave miestnosti nasleduje príprava stien. Tu je dôležité, aby sme steny zbavili nerovností, starých tapiet, odstránime staré nátery, hlavne ak už sa olupujú. Odstránené musia byť aj glejové farby, na ktoré encyhtá žiadne disperzná farba. Očistíme steny a strop od prachu a maliarskym tmelom opravíme praskliny. Do tohto bodu stále pracujeme nasucho. Po tejto úprave nasleduje ďalší krok a tým je penetrácia - ochranný a spevňovací náter.

Úlohou tohto náteru nie je len spevnenie povrchu, ale postará sa najmä o vyrovnanie nasiakavosti podkladu, vďaka čomu bude budúci náter lepšie držať na celom povrchu steny. Vďaka tejto vlastnosti eliminujeme vznik škvŕn, ktoré môžu vznikať napríklad na miestach upravovaných sadrou. Heterogénny povrch sa tak mení na jednoliaty podklad pripravený na nanesenie farby. Ako dlho schne penetrák? Penetračný náter schnce pri ideálnych podmienkach minimálne dve až tri hodiny, ideálne je nechať pôsobiť ho dlhšie. Schnutie určite nepodceňujte, pretože ak bude penetrák mokrý, omietka sa vám bude lepiť na valček alebo štetec.

Zakrytie nábytku pred maľovaním

Maľovanie stien valčekom alebo štetkou?

Miestnosť a povrch sme si pripravili, no ešte stále je nutné vykonať jeden krok, aby sme sa mohli pustiť do maľovania. Nastáva výber pomôcok. Najčastejšie preferované voľby sú maliarske valčeky a štetky. Aké sú medzi nimi rozdiely? Veľkosť a tvar štetca závisí od parametrov plochy, ktorú ideme natierať. Čiže, ak natierame väčšie plochy, tak určite oceníte ak bude váš štetec väčší a mohutnejší. Na kúty, pri zárubniach a rámoch okien zase odporúčame ploché ale guľaté štetce, ktoré sú oveľa menšie a tým pádom sa s nimi lepšie operuje v stiesnených podmienkach, vďaka čomu nezašpiníte rámy dverí/okien.

Oveľa väčšej obľube sa v súčasnosti teší maliarsky valček. Prečo je tomu tak? Dôvody sú vskutku jednoduché. Manipulácia s nim je ľahšia ako pri obyčajnom štetci a od toho sa všetko odvíja. Práca je preto rýchlejšia a pohodlnejšia aj pre začiatočníkov. Jemným valčekom s kratšími vláknami docielite hladký povrch, pri hrubšom valčeku s dlhšími vláknami nadobudne stena výraznejšiu štruktúru. Čiže vyberajte podľa toho, akú stenu by ste najradšej vo svojej izbe videli.

Vybrať pomôcky na maľovanie

Na prvotné natieranie sa viacej hodí štetec, pretože vďaka nemu sa farba lepšie vpije do podkladu. Na nanášanie ďalších vrstiev môžeme použiť maliarsky valček, no v obchodoch nájdete aj striekacie zariadenia (striekacie pištole). Tie sú lepšie v tom, že na stene nezanechávajú žiadne stopy, ale väčšinou majú veľký rozptyl výstreku a preto je potrebné dobre chrániť okolitý nábytok a podlahu. Farbu pred striekaním odporúčame precediť.

Maľovanie stien maliarskym valčekom

Maľovanie bytu môže začať

Nábytok odložený, penetrácia nanesená, pomôcky a farby zvolené, ide sa maľovať! Prvý náter je potrebné dobre zriediť vo vode, aby sa lepšie vpil do steny a neodlupoval sa. Maľovať začíname strop, a to konkrétne od okien do stredu, aby sme videli, či je farba nanesená rovnomerne a spoje prekryté. Mali by sme maľovať tak rýchlo, aby boli spoje stále vlhké. Rohy stropu maľujeme s presahom až na stenu. Samozrejme, to platí len v prípadoch, že používame rovnaké farby aj na stenách. Ak nie, tak použijeme maskovacie pásky.

Keď je strop namaľovaný, tak pokračujeme stenami - od okien po dvere. Počas maľovania nezabudnite farbu zriediť, obvykle sa na nádobe nachádzajú presné pomery farby a vody. Valček alebo štetec po namočení do farby vždy otrieme o mriežku alebo ho oklepeme. Ak sú to totiž pomôcky príliš nasiaknuté farbou, tak bude farba veľmi ľahko stekať po stenách, čo môže zanechať nepekné škvrny. Pri maľovaní sa vždy nanášajú aspoň 2 vrsty náterov, čiže keď prvý uschne, tak je na rade druhá vrstva, ktorá maľovku vyladí do dokonalosti.

Čistenie náradia po maľovaní

Ak si robíte prestávku počas maľovania, maliarsky valček nikdy nepokladajte do farby alebo na znečistené miesto či igelit. Ideálne je položiť valček do vedra s mriežkou, kde farba odkvapkáva a nevpíja sa. Valček následne umyte vo vode a zbavte farby, aby na ňom farba nezaschla. Ak je to potrebné použite na čistenie trocha technického riedidla. Týka sa to aj štetiek na maľovanie.

Najčastejšie otázky – FAQ

Pýtate sa, ako vymaľovať izbu? Alebo ako maľovať strop? Veríme, že vám naše praktické rady pomôžu si systém prác pri maľovaní zorganizovať. Budeme radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti s maľovaním stien a poradíte tak aj ostatným čitateľom.

Ako malovať strop?

Rovnako ako ostatné steny aj strop zbavte starých náterov, odstráňte alebo vyrovnajte prípadné nerovnosti a aplikujte penetračný náter. Maľovanie stropu sa v ničom nelíši od maľovania stien s tým rozdieľom, že je potrebné farbu nanášať plynulejšie, aby nevznikali kvapky. Na stene ich ťahom môžete rozotrieť, no kvaple na strope môžu neskôr spôsobiť, že sa farba bude odlupovať. Taktiež je fyzicky náročnejšie, keďže budete musieť používať rebrík alebo teleskopický maliarsky valček.

Aké druhy maliarskych valčekov sú najlepšie?

Existuje viacero druhov maliarskych valčekov na maľovanie. Podľa veľkosti ich delíme na Mini, Midi a Maxi. Následne poznáme maliarske valčeky z vlny, penové valčeky na maľovanie a najobľúbenejšie sú práve polyamidové alebo polyakrylátové maliarske valčeky.

Kedy je najlepší čas na maľovanie bytu alebo domu?

Ideálne podmienky predstavuje teplota medzi 10 až 25 °C. Ideálne je mierne veterné počasie bez zvýšenej vlhkosti. Pri maľovaní nie sú vhodné vysoké horúčavy ani priame slnko. Odporúčame maľovať koncom leta (august či september) alebo na jeho začiatku (máj).

Praktické pomôcky na maľovanie stien


Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 08.05.2018
Posledná aktualizácia: 19.04.2023
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Valček na maľovanie, ktorý nekvapká? Vyberáme najlepšie maliarske valčekyValček na maľovanie, ktorý nekvapká? Vyberáme najlepšie maliarske valčeky

Ak sa chystáte svojpomocne vymaľovať svoj byt či dom, určite by ste mali vedieť, že kvalitný maliarsky valček dokáže prácu výrazne uľahčiť. Na trhu sa nachádza veľké množstvo valcov na...

Ploché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlhoPloché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlho

Ak siahnete po nesprávnej veľkosti štetca, tvare či typu štetín, môžete si zbytočne skomplikovať a predĺžiť prácu. Preto sa oplatí poznať, aké typy štetcov jestvujú.

Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačnáDruhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná

Vnútorné omietky síce nemusia čeliť poveternostným podmienkam ako tie vonkajšie, no i napriek tomu by ste si ich výber mali dobre premyslieť. Pripravili sme si pre vás kompletného...