Ako vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku svojpomocne

Vymaľovanie môže dodať miestnosti úplne nový nádych a najlepšie na tom celé je, že túto činnosť dokážete vykonať svojpomocne, čím ušetríte relatívne slušný obnos peňazí za profesionálnych maliarov.

Svojpomocné maľovanie miestnosti

Aj keď sa však jedná o relatívne jednoduchý proces, tak je potrebné pridržiavať sa niekoľkých bodov, ktoré sa vám posnažíme stručne objasniť a priblížiť v našom článku.

Praktické pomôcky pre svojpomocné maľovanie

Prečo je maľovanie tak dôležité?

Pomaly, ale isto prichádzajú teplé letné dni a to je asi najvhodnejšia doba na to, aby ste steny vo vašom príbytku obliekli do "nových šiat", teda ich premaľovali. Dni sú svetlé a teplé a tým pádom budete dobre vidieť ako sa vaša izba mení, kde sú svetlé miesta, kde naopak tmavé. Zároveň steny uschnú oveľa rýchlejšie ako počas zimy.

Nielenže sa budete v nových farbách cítiť dobre, obzvlášť preto, že ste si to spravili sami, ale maľovanie má tiež pozitívny vplyv na steny - zakryjete praskliny, premaľujete premokajúce škvrny, mastnoty, plesne alebo ak máte doma malé deti, tak môžete prekryť (aspoň nachvíľu) ich "majstrovské diela". Pretože najlepšie sa kreslí na stenu, že? Rozhodne sa nemusíte báť, ak s maľovaním nemáte skúsenosti, pretože maľovanie sa vám do rúk dostane veľmi rýchlo.

Príprava miestnosti a povrchu pred maľovaním

Predtým, než sa pustíme do samotného procesu maľovania je nutné, aby sme si dobre pripravili miestnosť, ktorú ideme maľovať. Všetok ľahký nábytok presunieme do vedľajšej miestnosti alebo ak bývate v dome, tak vonku na dvor. Veľké skrine presunieme do stredu miestnosti a môžeme cez ne prehodiť fóliu, aby sa nezašpinili. Po zemi poukladáme ako ochranu kartóny alebo hrubšie igelitové fólie. Na vypínače a lišty nalepíme maskovacie pásky.

Zakrytie nábytku pred maľovaním

Po príprave miestnosti nasleduje príprava stien. Tu je dôležité, aby sme steny zbavili nerovností, starých tapiet, odstránime staré nátery, hlavne ak už sa olupujú. Očistíme steny a strop od prachu a maliarskym tmelom opravíme praskliny. Do tohto bodu stále pracujeme nasucho. Po tejto úprave nasleduje ďalší krok a tým je penetrácia - ochranný a spevňovací náter.

Úlohou tohto náteru nie je len spevnenie povrchu, ale postará sa najmä o vyrovnanie nasiakavosti podkladu, vďaka čomu bude budúci náter lepšie držať na celom povrchu steny. Vďaka tejto vlastnosti eliminujeme vznik škvŕn, ktoré môžu vznikať napríklad na miestach upravovaných sadrou. Heterogénny povrch sa tak mení na jednoliaty podklad pripravený na nanesenie farby.

Maľovanie štetkou alebo valčekom?

Miestnosť a povrch sme si pripravili, no ešte stále je nutné vykonať jeden krok, aby sme sa mohli pustiť do maľovania. Nastáva výber pomôcok. Najčastejšie preferované voľby sú maliarske štetky a valčeky. Aké sú medzi nimi rozdiely? Veľkosť a tvar štetca závisí od parametrov plochy, ktorú ideme natierať. Čiže, ak natierame väčšie plochy, tak určite oceníte ak bude váš štetec väčší a mohutnejší. Na kúty, pri zárubniach a rámoch okien zase odporúčame ploché ale guľaté štetce, ktoré sú oveľa menšie a tým pádom sa s nimi lepšie operuje v stiesnených podmienkach, vďaka čomu nezašpiníte rámy dverí/okien.

Oveľa väčšej obľube sa v súčasnosti teší maliarsky valček. Prečo je tomu tak? Dôvody sú vskutku jednoduché. Manipulácia s nim je ľahšia ako pri obyčajnom štetci a od toho sa všetko odvíja. Práca je preto rýchlejšia a pohodlnejšia aj pre začiatočníkov. Jemným valčekom s kratšími vláknami docielite hladký povrch, pri hrubšom valčeku s dlhšími vláknami nadobudne stena výraznejšiu štruktúru. Čiže vyberajte podľa toho, akú stenu by ste najradšej vo svojej izbe videli.

Vybrať pomôcky na maľovanie

Na prvotné natieranie sa viacej hodí štetec, pretože vďaka nemu sa farba lepšie vpije do podkladu. Na nanášanie ďalších vrstiev môžeme použiť maliarsky valček, no v obchodoch nájdete aj striekacie zariadenia. Tie sú lepšie v tom, že na stene nezanechávajú žiadne stopy, ale väčšinou majú veľký rozptyl výstreku a preto je potrebné dobre chrániť okolitý nábytok a podlahu. Farbu pred striekaním odporúčame precediť.

Výber farieb pri maľovaní

Ak ste sa rozhodli, že upustíte od klasiky v podobe bielej farby, ktorou síce nič nepokazíte, no po nejakej dobe omrzí, tak výber konkrétnych odtieňov bude veľmi dôležitý. Farebných variácií je nespočetné množstvo, no je dôležité vyberať farby, ktoré sa k sebe hodia a zároveň musia pasovať aj s farbami nábytku a podlahy či koberca. Ďalej musíme počítať s faktom, že farby po zaschnutí nebudú také sýte, obzvlášť ak sa pohybujeme na nižšej cenovej hladine. Ak nám to rozpočet dovoľuje, tak je vhodné, ak investujeme do kvalitných farieb, ktoré si zachovajú svoju sýtosť.

Výber farby na svojpomocné maľovanie bytu

Na trhu je množstvo druhov farieb a ak v kamenných obchodoch poviete svoje požiadavky, tak vám určite pomôžu. My vám vieme povedať, že do interiérov sú najlepšie farby matné, pretože lesklé farby zvýrazňujú nerovnosti povrchu steny. Farby môžu mať aj funkčné vlastnosti, pretože nimi môžeme rozdeliť izbu na zóny či zvýrazniť nejaký väčší kus nábytku.

Nanášanie farieb

Nábytok odložený, penetrácia nanesená, pomôcky a farby zvolené, ide sa maľovať! Prvý náter je potrebné dobre zriediť vo vode, aby sa lepšie vpil do steny a neodlupoval sa. Maľovať začiname strop a to konkrétne od okien do stredu, aby sme videli, či je farba nanesená rovnomerne a spoje prekryté. Mali by sme maľovať tak rýchlo, aby boli spoje stále vlhké. Rohy stropu maľujeme sa presahom až na stenu. Samozrejme, to platí len v prípadoch, že používame rovnaké farby aj na stenách. Ak nie, tak použijeme maskovacie pásky.

Keď je strop namaľovaný, tak pokračujeme stenami - od okien po dvere. Počas maľovania nezabudnite farbu zriediť, obvykle sa na nádobe nachádzajú presné pomery farby a vody. Valček alebo štetec po namočení do farby vždy otrieme o mriežku alebo ho oklepeme. Ak sú to totiž pomôcky príliš nasiaknuté farbou, tak bude farba veľmi ľahko stekať po stenách, čo môže zanechať nepekné škvrny. Pri maľovaní sa vždy nanášajú aspoň 2 vrsty náterov, čiže keď prvý uschne, tak je na rade druhá vrstva, ktorá maľovku vyladí do dokonalosti.

Praktické pomôcky pre svojpomocné maľovanie

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 08.05.2018
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačnáDruhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná

Vnútorné omietky síce nemusia čeliť poveternostným podmienkam ako tie vonkajšie, no i napriek tomu by ste si ich výber mali dobre premyslieť. Pripravili sme si pre vás kompletného...

Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?

Zinkovanie, resp. galvanické zinkovanie je jedným z procesov, ktoré sa využíva na zvýšenie ochrany kovov. Samotný proces zinkovania ponorom, plátovaním či žiarovým zinkovaním je pomerne...

Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľnéMatné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné

Chystáte maľovať vašu domácnosť? Výber farby je vždy hotová veda. Do rozhodovacieho procesu vstupuje viacero faktorov. V našom článku vám poradíme, ako si vybrať vhodný lesk. Sú lepšie...