Ako vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku svojpomocne

Vymaľovanie môže dodať miestnosti úplne nový nádych a najlepšie na tom celé je, že túto činnosť dokážete vykonať svojpomocne, čím ušetríte relatívne slušný obnos peňazí za profesionálnych maliarov.

Svojpomocné maľovanie miestnosti

Aj keď sa však jedná o relatívne jednoduchý proces, tak je potrebné pridržiavať sa niekoľkých bodov, ktoré sa vám posnažíme stručne objasniť a priblížiť v našom článku.

Prečo je maľovanie tak dôležité?

Pomaly, ale isto prichádzajú teplé letné dni a to je asi najvhodnejšia doba na to, aby ste steny vo vašom príbytku obliekli do "nových šiat", teda ich premaľovali. Dni sú svetlé a teplé a tým pádom budete dobre vidieť ako sa vaša izba mení, kde sú svetlé miesta, kde naopak tmavé. Zároveň steny uschnú oveľa rýchlejšie ako počas zimy.

Nielenže sa budete v nových farbách cítiť dobre, obzvlášť preto, že ste si to spravili sami, ale maľovanie má tiež pozitívny vplyv na steny - zakryjete praskliny, premaľujete premokajúce škvrny, mastnoty, plesne alebo ak máte doma malé deti, tak môžete prekryť (aspoň nachvíľu) ich "majstrovské diela". Pretože najlepšie sa kreslí na stenu, že? Rozhodne sa nemusíte báť, ak s maľovaním nemáte skúsenosti, pretože maľovanie sa vám do rúk dostane veľmi rýchlo.

Príprava miestnosti a povrchu pred maľovaním

Predtým, než sa pustíme do samotného procesu maľovania je nutné, aby sme si dobre pripravili miestnosť, ktorú ideme maľovať. Všetok ľahký nábytok presunieme do vedľajšej miestnosti alebo ak bývate v dome, tak vonku na dvor. Veľké skrine presunieme do stredu miestnosti a môžeme cez ne prehodiť fóliu, aby sa nezašpinili. Po zemi poukladáme ako ochranu kartóny alebo hrubšie igelitové fólie. Na vypínače a lišty nalepíme maskovacie pásky.

Zakrytie nábytku pred maľovaním

Po príprave miestnosti nasleduje príprava stien. Tu je dôležité, aby sme steny zbavili nerovností, starých tapiet, odstránime staré nátery, hlavne ak už sa olupujú. Očistíme steny a strop od prachu a maliarskym tmelom opravíme praskliny. Do tohto bodu stále pracujeme nasucho. Po tejto úprave nasleduje ďalší krok a tým je penetrácia - ochranný a spevňovací náter.

Úlohou tohto náteru nie je len spevnenie povrchu, ale postará sa najmä o vyrovnanie nasiakavosti podkladu, vďaka čomu bude budúci náter lepšie držať na celom povrchu steny. Vďaka tejto vlastnosti eliminujeme vznik škvŕn, ktoré môžu vznikať napríklad na miestach upravovaných sadrou. Heterogénny povrch sa tak mení na jednoliaty podklad pripravený na nanesenie farby.

Maľovanie štetkou alebo valčekom?

Miestnosť a povrch sme si pripravili, no ešte stále je nutné vykonať jeden krok, aby sme sa mohli pustiť do maľovania. Nastáva výber pomôcok. Najčastejšie preferované voľby sú maliarske štetky a valčeky. Aké sú medzi nimi rozdiely? Veľkosť a tvar štetca závisí od parametrov plochy, ktorú ideme natierať. Čiže, ak natierame väčšie plochy, tak určite oceníte ak bude váš štetec väčší a mohutnejší. Na kúty, pri zárubniach a rámoch okien zase odporúčame ploché ale guľaté štetce, ktoré sú oveľa menšie a tým pádom sa s nimi lepšie operuje v stiesnených podmienkach, vďaka čomu nezašpiníte rámy dverí/okien.

Oveľa väčšej obľube sa v súčasnosti teší maliarsky valček. Prečo je tomu tak? Dôvody sú vskutku jednoduché. Manipulácia s nim je ľahšia ako pri obyčajnom štetci a od toho sa všetko odvíja. Práca je preto rýchlejšia a pohodlnejšia aj pre začiatočníkov. Jemným valčekom s kratšími vláknami docielite hladký povrch, pri hrubšom valčeku s dlhšími vláknami nadobudne stena výraznejšiu štruktúru. Čiže vyberajte podľa toho, akú stenu by ste najradšej vo svojej izbe videli.

Vybrať pomôcky na maľovanie

Na prvotné natieranie sa viacej hodí štetec, pretože vďaka nemu sa farba lepšie vpije do podkladu. Na nanášanie ďalších vrstiev môžeme použiť maliarsky valček, no v obchodoch nájdete aj striekacie zariadenia. Tie sú lepšie v tom, že na stene nezanechávajú žiadne stopy, ale väčšinou majú veľký rozptyl výstreku a preto je potrebné dobre chrániť okolitý nábytok a podlahu. Farbu pred striekaním odporúčame precediť.

Výber farieb pri maľovaní

Ak ste sa rozhodli, že upustíte od klasiky v podobe bielej farby, ktorou síce nič nepokazíte, no po nejakej dobe omrzí, tak výber konkrétnych odtieňov bude veľmi dôležitý. Farebných variácií je nespočetné množstvo, no je dôležité vyberať farby, ktoré sa k sebe hodia a zároveň musia pasovať aj s farbami nábytku a podlahy či koberca. Ďalej musíme počítať s faktom, že farby po zaschnutí nebudú také sýte, obzvlášť ak sa pohybujeme na nižšej cenovej hladine. Ak nám to rozpočet dovoľuje, tak je vhodné, ak investujeme do kvalitných farieb, ktoré si zachovajú svoju sýtosť.

Výber farby na svojpomocné maľovanie bytu

Na trhu je množstvo druhov farieb a ak v kamenných obchodoch poviete svoje požiadavky, tak vám určite pomôžu. My vám vieme povedať, že do interiérov sú najlepšie farby matné, pretože lesklé farby zvýrazňujú nerovnosti povrchu steny. Farby môžu mať aj funkčné vlastnosti, pretože nimi môžeme rozdeliť izbu na zóny či zvýrazniť nejaký väčší kus nábytku.

Nanášanie farieb

Nábytok odložený, penetrácia nanesená, pomôcky a farby zvolené, ide sa maľovať! Prvý náter je potrebné dobre zriediť vo vode, aby sa lepšie vpil do steny a neodlupoval sa. Maľovať začiname strop a to konkrétne od okien do stredu, aby sme videli, či je farba nanesená rovnomerne a spoje prekryté. Mali by sme maľovať tak rýchlo, aby boli spoje stále vlhké. Rohy stropu maľujeme sa presahom až na stenu. Samozrejme, to platí len v prípadoch, že používame rovnaké farby aj na stenách. Ak nie, tak použijeme maskovacie pásky.

Keď je strop namaľovaný, tak pokračujeme stenami - od okien po dvere. Počas maľovania nezabudnite farbu zriediť, obvykle sa na nádobe nachádzajú presné pomery farby a vody. Valček alebo štetec po namočení do farby vždy otrieme o mriežku alebo ho oklepeme. Ak sú to totiž pomôcky príliš nasiaknuté farbou, tak bude farba veľmi ľahko stekať po stenách, čo môže zanechať nepekné škvrny. Pri maľovaní sa vždy nanášajú aspoň 2 vrsty náterov, čiže keď prvý uschne, tak je na rade druhá vrstva, ktorá maľovku vyladí do dokonalosti.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 08.05.2018
Hodnotenie článku:
(88.4%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Penetračný náter na betón aj sadrokartón - sprievodca penetrákmi Penetračný náter na betón aj sadrokartón - sprievodca penetrákmi

Penetrácia je technologický postup, ktorým sa pripraví podklad a upraví pred ďalšími úpravami povrchovej vrstvy. Ako si však vybrať konkrétny penetračný náter? Poradíme vám!

Staviame schody - aká je správny výška a šírka schodov Staviame schody - aká je správny výška a šírka schodov

Túžite po krásnom schodisku? Ale ktoré si vybrať? Klasické betónové, kovové, drevené či ich kombináciu? Aké zásady sú dôležité pri svojpomocnej stavbe schodiska? Poradíme vám v našom...

Kultivátory - aký kúpiť a ktoré sú najlepšie. Elektrické alebo benzínové? Kultivátory - aký kúpiť a ktoré sú najlepšie. Elektrické alebo benzínové?

Kultivátor nám dokáže značne uľahčiť prácu v záhrade. Ako si ho vybrať? Aké parametre sú pri výbere dôležité? Aká je cena kvalitného kultivátora? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Pridať komentár