Ako sa zbaviť plesne na stenách?

Najčastejšie sa vyskytujú na stenách našich obydlí, v kútoch stien alebo pri oknách, kde majú dokonalé podmienky pre svoje parazitovanie. Spôsobujú nemálo problémov po estetickej, ale hlavne po zdravotnej stránke.

Pleseň na stene

Pleseň na stene, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Plesne obsahujú toxíny, ktoré môžu viesť k alergiám a kožným problémom, preto nie je vhodné ich podceňovať, hlavne ak máte doma mále dieťa.

Príčiny vzniku plesní a prevencia

Jedna z najzávažnejších príčin vzniku plesní spočíva v zlom rozložení tepelných mostov, ktoré vznikajú pri výstavbe. Murivo sa navlhčí, plesne sa rozmnožujú a dostávajú do ovzdušia. Vhodné je dom zatepliť a tým predchádzať tomuto problému.

Druhý dôvod vzniku plesní je v nesprávnom odvádzaní vlhkosti. Príčinou môže byť nekvalitná izolácia alebo nedostatočné odvádzanie zvýšenej vlhkosti nesprávnym kúrením a vetraním.

Vlhké murivo

Vlhkosť muriva, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Vhodné je vetrať niekoľkokrát denne a najmä intenzívne. Iba tak vymeníte vlhkosť za čerstvý vzduch. Tiež sa odporúča nechať otvorené dvere medzi izbami, aby sa zabezpečilo prúdenie vzduchu. Vhodnou prevenciou je aj pravidelné kúrenie a odstraňovanie prachu v domácnosti.

Typy plesní

  1. Malé plesne v rohoch stien

Tento typ plesne sa vyznačuje tým, že je pomerne malá a bez zápachu. Používa sa na ňu likvidačný chemický prípravok (napríklad SteriSolan), ktorý sa nastrieka na pleseň a nechá pôsobiť približne 3 hodiny. Po uplynutí doby sa vyčistí handričkou a nastrieka sa ďalšia vrstva, ktorá slúži najmä ako prevencia.

  1. Rozsiahla pleseň na viacerých miestach

Pre túto pleseň je charakteristické, že pokrýva väčšie plochy na viacerých miestach stien. Na zničenie tejto plesne sa v prvom kroku taktiež využíva dezinfekčný prostriedok SteriSolan (postupujeme ako v prvom prípade) a ako prevenciu proti ďalším plesniam použijeme protiplesňovú farbu na steny, ktorá v sebe obsahuje fungicíd. Kombinácia oboch prípravkov poskytuje dlhotrvajúcu, v niektorých prípadoch i trvalú ochranu.

Pleseň na stene a podlahe

Pleseň na stene a podlahe, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

  1. Väčšie, agresívne a rozsiahle plesne

Sú spôsobené vysokou vlhkosťou v dome, nesprávnym vetraním, zlým kúrením a podobne. Odborníci odporúčajú na tento typ plesne použiť dvojzložkový Bioni Systém, ktorý poskytuje mimoriadne dlhodobú až trvalú ochranu.

 

Domáce rady v boji proti malým plesniam

  1. Ocot

Je vynikajúci bojovník v boji proti plesniam, dokáže zneškodniť až 82% plesní a 99% baktérii. Biely destilovaný ocot prelejte do rozprašovača a následne nastriekate na pleseň. Necháte pôsobiť okolo 1 hodiny a pleseň zotriete obyčajnou handričkou navlhčenou v čistej vode.

  1. Peroxid vodíka

V pomere 1:1:1 zmiešajte: sódu bikarbónu, ocot a peroxid vodíka. Znovu použite rozprašovač, nastriekajte na fľaky od plesne a nechajte pôsobiť 15 min. Pleseň nakoniec zotrite handrou.

  1. Čajovníkový olej

Zmiešajte 2 čajové lyžičky tea tree oleja v 2 – 3 dcl vody, nalejte do rozprašovača a poriadne pretrepte. Keďže rozpustnosť oleja je ťažká, môžete pridať i trošku mydla, ktoré tomu dopomôže. Postriekajte miesto a zmes nechajte zaschnúť, odporúča sa zotrieť pleseň až po niekoľkých dňoch.

Odstránenie plesne a jej príčin

Odstránenie plesní je časovo i finančne náročná záležitosť. Na likvidáciu sa využívajú protiplesňové prípravky s chlórom, aldehydmi, alkoholmi a kyselinami. Správny výber prípravku však záleží od druhu plesne a postihnutého miesta. A však pri trvalom odstránení je nutné zistiť primárnu príčinu vzniku plesne a následne problém eliminovať.

Ak vlhnú steny v horných častiach, príčinou sú takzvané tepelné mosty. Riešením je potom zateplenie alebo odstránenie tepelných mostov iným spôsobom, napríklad špeciálnymi nátermi.

Ak vlhnú steny od podlahy, riešením je buď podrezanie muriva alebo aplikácia špeciálnych chemických prípravkov priamo do steny, ktoré zabránia nasávaniu vody. Stačí stenu navrtať a aplikovať do dier špeciálny prípravok. Ten sa v stene rozšíri, vytvorí kryštáliky a tie zabránia nasávaniu vody. Funguje to perfektne. Riešenie je rýchle ale finančné náročné.

Podrezávanie muriva domu

Podrezávanie muriva domu, zdroj: zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Pri podrezávaní muriva je najdôležitejšie si zvoliť kvalitnú firmu so skúsenosťami. V opačnom prípade môžete napáchať viac škody ako osohu.

Plesne na drevených častiach steny

Súčasťou stavby je často drevo, či už v podobe dreveného obkladu alebo ako nosná konštrukcia. Drevo býva tiež časťo napadnuté plesňou. Patrí sem najmä drevomokra. Je pleseň, ktorá začína pod povrchom dreva. Časom sa dostáva i na povrch,  v zárodku sa vyznačuje bielymi bodkami a jemnou pavučinovou plesňou, neskôr sa mení na šedobiele blany, ktoré pripomínajú papier a majú rôzne farba. V poslednom štádiu mení veľkosť a tvar.

V tom prípade, že už je drevomokra v pokročilom štádiu, nábytok z dreva musíme spáliť, pretože tento boj je vo väčšine prípadov vopred prehraný.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 20.06.2017
Hodnotenie článku:
(88.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo tie, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou...

Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

Regulácia vykurovania interiéru zabráni plýtvaniu teplom. Prečítajte si náš článok o termostatických ventiloch a termostatických hlaviciach na radiátor, v ktorom nájdete všetko podstatné.

Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z

Zobytnenie podkrovia, či už dodatočné alebo pri realizácii novostavby si vyžaduje dôkladné zateplenie strechy. Pri tomto procese je dôležité správne použitie tzv. parozábrany. Čitajte a...


Komentáre

07/09/2017 13:50
Heleny

Boj s plesňami je na nevydržanie. Mali sme podobný problém na rodičovskom dome, až nám jeden špičkový odborník poradil. Odvtedy sme chvalabohu bez plesní.

Pridať komentár