Ako sa zbaviť plesne na stenách? Pomôže ocot aj prípravky bez chlóru

Najčastejšie sa vyskytujú na stenách našich obydlí, v kútoch stien alebo pri oknách, kde majú dokonalé podmienky pre svoje parazitovanie. Spôsobujú nemálo problémov po estetickej, ale hlavne po zdravotnej stránke.

Pleseň na stene

Pleseň na stene, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Plesne obsahujú toxíny, ktoré môžu viesť k alergiám a kožným problémom, preto nie je vhodné ich podceňovať, hlavne ak máte doma mále dieťa.

Prevencia vzniku a produkty na odstránenie plesní

Príčiny vzniku plesní a prevencia

Jedna z najzávažnejších príčin vzniku plesní spočíva v zlom rozložení tepelných mostov, ktoré vznikajú pri výstavbe. Murivo sa navlhčí, plesne sa rozmnožujú a dostávajú do ovzdušia. Vhodné je dom zatepliť a tým predchádzať tomuto problému.

Druhý dôvod vzniku plesní je v nesprávnom odvádzaní vlhkosti. Príčinou môže byť nekvalitná izolácia alebo nedostatočné odvádzanie zvýšenej vlhkosti nesprávnym kúrením a vetraním.

Vlhké murivo

Vlhkosť muriva, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Vhodné je vetrať niekoľkokrát denne a najmä intenzívne. Iba tak vymeníte vlhkosť za čerstvý vzduch. Tiež sa odporúča nechať otvorené dvere medzi izbami, aby sa zabezpečilo prúdenie vzduchu. Vhodnou prevenciou je aj pravidelné kúrenie a odstraňovanie prachu v domácnosti.

Typy plesní

Malé plesne v rohoch stien

Tento typ plesne sa vyznačuje tým, že je pomerne malá a bez zápachu. Používa sa na ňu likvidačný chemický prípravok (napríklad SteriSolan), ktorý sa nastrieka na pleseň a nechá pôsobiť približne 3 hodiny. Po uplynutí doby sa vyčistí handričkou a nastrieka sa ďalšia vrstva, ktorá slúži najmä ako prevencia.

Rozsiahla pleseň na viacerých miestach

Pre túto pleseň je charakteristické, že pokrýva väčšie plochy na viacerých miestach stien. Na zničenie tejto plesne sa v prvom kroku taktiež využíva dezinfekčný prostriedok SteriSolan (postupujeme ako v prvom prípade) a ako prevenciu proti ďalším plesniam použijeme protiplesňovú farbu na steny, ktorá v sebe obsahuje fungicíd. Kombinácia oboch prípravkov poskytuje dlhotrvajúcu, v niektorých prípadoch i trvalú ochranu.

Pleseň na stene a podlahe

Pleseň na stene a podlahe, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Väčšie, agresívne a rozsiahle plesne

Sú spôsobené vysokou vlhkosťou v dome, nesprávnym vetraním, zlým kúrením a podobne. Odborníci odporúčajú na tento typ plesne použiť dvojzložkový Bioni Systém, ktorý poskytuje mimoriadne dlhodobú až trvalú ochranu.

Domáce rady v boji proti malým plesniam

  • Ocot - vynikajúci bojovník v boji proti plesniam, dokáže zneškodniť až 82% plesní a 99% baktérii. Biely destilovaný ocot prelejte do rozprašovača a následne nastriekate na pleseň. Necháte pôsobiť okolo 1 hodiny a pleseň zotriete obyčajnou handričkou navlhčenou v čistej vode.
  • Peroxid vodíka - v pomere 1:1:1 zmiešajte: sódu bikarbónu, ocot a peroxid vodíka. Znovu použite rozprašovač, nastriekajte na fľaky od plesne a nechajte pôsobiť 15 min. Pleseň nakoniec zotrite handrou.
  • Čajovníkový olej - Zmiešajte 2 čajové lyžičky tea tree oleja v 2 – 3 dcl vody, nalejte do rozprašovača a poriadne pretrepte. Keďže rozpustnosť oleja je ťažká, môžete pridať i trošku mydla, ktoré tomu dopomôže. Postriekajte miesto a zmes nechajte zaschnúť, odporúča sa zotrieť pleseň až po niekoľkých dňoch.

Odstránenie plesne a jej príčin

Odstránenie plesní je časovo i finančne náročná záležitosť. Na likvidáciu sa využívajú protiplesňové prípravky s chlórom, aldehydmi, alkoholmi a kyselinami. Správny výber prípravku však záleží od druhu plesne a postihnutého miesta. A však pri trvalom odstránení je nutné zistiť primárnu príčinu vzniku plesne a následne problém eliminovať.

Ak vlhnú steny v horných častiach, príčinou sú takzvané tepelné mosty. Riešením je potom zateplenie alebo odstránenie tepelných mostov iným spôsobom, napríklad špeciálnymi nátermi.

Ak vlhnú steny od podlahy, riešením je buď podrezanie muriva alebo aplikácia špeciálnych chemických prípravkov priamo do steny, ktoré zabránia nasávaniu vody. Stačí stenu navrtať a aplikovať do dier špeciálny prípravok. Ten sa v stene rozšíri, vytvorí kryštáliky a tie zabránia nasávaniu vody. Funguje to perfektne. Riešenie je rýchle ale finančné náročné.

Podrezávanie muriva domu

Podrezávanie muriva domu, zdroj: zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Pri podrezávaní muriva je najdôležitejšie si zvoliť kvalitnú firmu so skúsenosťami. V opačnom prípade môžete napáchať viac škody ako osohu.

Plesne na drevených častiach steny

Súčasťou stavby je často drevo, či už v podobe dreveného obkladu alebo ako nosná konštrukcia. Drevo býva tiež časťo napadnuté plesňou. Patrí sem najmä drevomokra. Je pleseň, ktorá začína pod povrchom dreva.

Časom sa dostáva i na povrch,  v zárodku sa vyznačuje bielymi bodkami a jemnou pavučinovou plesňou, neskôr sa mení na šedobiele blany, ktoré pripomínajú papier a majú rôzne farba. V poslednom štádiu mení veľkosť a tvar.

V tom prípade, že už je drevomokra v pokročilom štádiu, nábytok z dreva musíme spáliť, pretože tento boj je vo väčšine prípadov vopred prehraný.

Prevencia vzniku a produkty na odstránenie plesní

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

07/09/2017 13:50
Heleny

Boj s plesňami je na nevydržanie. Mali sme podobný problém na rodičovskom dome, až nám jeden špičkový odborník poradil. Odvtedy sme chvalabohu bez plesní.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 20.06.2017
Hodnotenie článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať objektív na zrkadlovku? Ako vybrať objektív na zrkadlovku?

Ak s fotením začínate, pozrite sa s nami na delenie objektívov podľa rôznych kritérií a na to, ako vybrať správny objektív pre váš fotografický žáner.

Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to

Snívate o peknej záhrade, ale priestor, ktorý na ňu máte nespĺňa vaše požiadavky? Doprajte jej štýl aj funkčnosť vyvýšenými záhonmi.  

Vodítko pre psa: Aké na behanie či bicykel? Lanové či samonavíjacie? Vodítko pre psa: Aké na behanie či bicykel? Lanové či samonavíjacie?

Vyberáte vodítko pre vášho štvornohého kamaráta? Trh ponúka kožené, látkové, sťahovacie či polosťahovacie. Dnes vám poradíme s výberom.