Ako sa zbaviť plesne na stenách? Pomôže ocot aj prípravky bez chlóru

Najčastejšie sa vyskytujú na stenách našich obydlí, v kútoch stien alebo pri oknách, kde majú dokonalé podmienky pre svoje parazitovanie. Spôsobujú nemálo problémov po estetickej, ale hlavne po zdravotnej stránke.

Pleseň na stene

Pleseň na stene, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Plesne obsahujú toxíny, ktoré môžu viesť k alergiám a kožným problémom, preto nie je vhodné ich podceňovať, hlavne ak máte doma mále dieťa.

Prevencia vzniku a produkty na odstránenie plesní


Príčiny vzniku plesní a prevencia

Jedna z najzávažnejších príčin vzniku plesní spočíva v zlom rozložení tepelných mostov, ktoré vznikajú pri výstavbe. Murivo sa navlhčí, plesne sa rozmnožujú a dostávajú do ovzdušia. Vhodné je dom zatepliť a tým predchádzať tomuto problému.

Druhý dôvod vzniku plesní je v nesprávnom odvádzaní vlhkosti. Príčinou môže byť nekvalitná izolácia alebo nedostatočné odvádzanie zvýšenej vlhkosti nesprávnym kúrením a vetraním.

Vlhké murivo

Vlhkosť muriva, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Vhodné je vetrať niekoľkokrát denne a najmä intenzívne. Iba tak vymeníte vlhkosť za čerstvý vzduch. Tiež sa odporúča nechať otvorené dvere medzi izbami, aby sa zabezpečilo prúdenie vzduchu. Vhodnou prevenciou je aj pravidelné kúrenie a odstraňovanie prachu v domácnosti.

Typy plesní

Malé plesne v rohoch stien

Tento typ plesne sa vyznačuje tým, že je pomerne malá a bez zápachu. Používa sa na ňu likvidačný chemický prípravok (napríklad SteriSolan), ktorý sa nastrieka na pleseň a nechá pôsobiť približne 3 hodiny. Po uplynutí doby sa vyčistí handričkou a nastrieka sa ďalšia vrstva, ktorá slúži najmä ako prevencia.

Rozsiahla pleseň na viacerých miestach

Pre túto pleseň je charakteristické, že pokrýva väčšie plochy na viacerých miestach stien. Na zničenie tejto plesne sa v prvom kroku taktiež využíva dezinfekčný prostriedok SteriSolan (postupujeme ako v prvom prípade) a ako prevenciu proti ďalším plesniam použijeme protiplesňovú farbu na steny, ktorá v sebe obsahuje fungicíd. Kombinácia oboch prípravkov poskytuje dlhotrvajúcu, v niektorých prípadoch i trvalú ochranu.

Pleseň na stene a podlahe

Pleseň na stene a podlahe, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Väčšie, agresívne a rozsiahle plesne

Sú spôsobené vysokou vlhkosťou v dome, nesprávnym vetraním, zlým kúrením a podobne. Odborníci odporúčajú na tento typ plesne použiť dvojzložkový Bioni Systém, ktorý poskytuje mimoriadne dlhodobú až trvalú ochranu.

Čo s plesňou v novostavbách

Pleseň v novostavbách je komplikáciou, ktorú očakáva málokto. Nové múry, inovatívne materiály či kvalitná izolácia by mali byť zárukou toho, že plesne neuvidíte po dlhú dobu. Hlavnou príčinou rozvoja plesní v novostavbách však bývajú chyby, ktoré boli zapríčinené nedostatkami pri samotnej výstavbe. Rovnako tak však môže ísť aj o klasické chyby, ktorých sa dopúšťame my ľudia a vytvárame tak ideálne podmienky pre vláknité huby, a teda tvorbu plesní. A čo spôsobuje nadmernú vlhkosť v novostavbách?

  • Rýchle novostavby – tento pojem sa priraďuje k novostavbám, ktoré trápi nadmerná vlhkosť muriva. Typické príznaky ako pleseň na plastových oknách či pleseň na ich tesnení a začínajúce aj plesne na stenách. Dôvodom býva to, že stavby boli stavané (izolované, uzatvárané) za vlhkého počasia.

V tomto prípade je nutné presušenie stavby a intenzívne vetranie. Ak je napadnutá plesňami už samotná omietka, je potrebné ju dať dole a naniesť novú – sanačnú omietku alebo použiť proteplesňové nátery, ak ešte nie je pleseň príliš rozrastená.

  • Tepelné mosty – vlhkosť v novostavbe je často zapríčinená kondenzáciou vlhkosti. Rohy, časti nad oknami alebo osadenia okien sú kritické miesta, kde dochádza často k teplotnej výmene (najstudenšie miesta). Problémom môže byť aj nesprávne zvolená izolácia (polystyrén, minerálna vlna, kamenná vlna, penové sklo atď.).

Tento problém možno riešiť iba dodatočnou úpravou izolácie. Buď to je izolácia príliš tenká a vlhkosť sa zráža v múroch, alebo príliš hrubá a nedovoľuje vlhkosti sa ventilovať. Prípadne je nutná výmena za iný druh izolácie.

  • Činnosť človeka – varenie, sprchovanie, sušenie, kúpanie, polievanie kvetov (nadmerné množstvo rastlín). Všetky domáce práce, pri ktorých je využívaná voda. Vlhkosť sa prirodzene odparuje a tú vstrebávajú steny aj v rámci bytu či domu. Najčastejšie začínajú plesnieť kúty.

Pleseň pod tapetou

Typickým problémom je aj nesprávne vetranie, ktoré je zároveň i kľúčom k tomu, aby sme sa plesní zbavili. Nič nepokazíte ani pohlcovačmi vlhkosti (odvlhčovač vzduchu), ktorý je dobrou prevenciou.

Moderným riešením, ktoré je možné v individuálnych prípadoch využiť, je chemická injektáž. Pomocou špeciálneho prípravku sa naimpregnuje celá hrúbka steny, a to zabezpečí nepriepustnosť vody. Ideálne riešenie pre pivnice či spodné múry domov.

Kondenzácia vody v pivnici

Príčin zvýšenej vlhkosti v pivnici môže byť hneď niekoľko. Je potrebné preto identifikovať a lokalizovať problém. Vlhké múry v pivnici najčastejšie zapríčiňuje agresívna spodná voda. Tento problém sa môže vyskytnúť aj po niekoľkých rokoch, keďže hladina spodnej vody je ovplyvnená zrážkami, tlakom vody, ale aj stavebnými zásahmi v okolí pivnice. Čím viac betónových plôch a stavieb je v jej okolí, tým menej miesta, kam voda môže odtekať. Tým pádom sa koncentruje na určitom mieste. A to môže byť práve pri múroch pivnice.

Vlhkosť si svoje miesto nájde. Preto ak spozorujete praskliny na stenách alebo si všimnete vlhnúce múry, konajte rýchlo. Praskliny ošetrite epoxidovým tmelom a steny určite odizolujte. Napríklad za pomoci hydroizoalčných omietok na báze betónu alebo silikátu. Tie vytvárajú chemickú vrstvu, ktorá bráni prenikaniu vlhkosti. Dobrou voľbou je aj to, ak steny natriete akrylátovým náterom. Aplikujte aspoň tri nátery. Akrylát má totiž tú vlastnosť, plesne odpudzovať a neumožňuje im rozvíjať sa.

Podstatná je aj izolácia. A nielen tá v interiéri pivnice. Problémom môže byť spomínaná vlhkosť múrov. Odvod vody je potrebné zabezpečiť tak, aby sa nevsakovala do základov. Inak múry budú stále vlhnúť a nadmernej kondenzácie vlhkosti v pivnici sa nezbavíte. Posledným riešením je drenáž, ktorú je potrebné vykonať okolo spodných múrov pivnice až do výšky samotnej pôdy.

Domáce rady v boji proti malým plesniam

  • Ocot - vynikajúci bojovník v boji proti plesniam, dokáže zneškodniť až 82 % plesní a 99 % baktérii. Biely destilovaný ocot prelejte do rozprašovača a následne nastriekajte na pleseň. Nechajte pôsobiť okolo 1 hodiny a pleseň zotriete obyčajnou handričkou navlhčenou v čistej vode.
  • Peroxid vodíka - v pomere 1:1:1 zmiešajte sódu bikarbónu, ocot a peroxid vodíka. Znovu použite rozprašovač, nastriekajte na fľaky od plesne a nechajte pôsobiť 15 min. Pleseň nakoniec zotrite handrou.
  • Čajovníkový olej - Zmiešajte 2 čajové lyžičky tea tree oleja v 2 – 3 dcl vody, nalejte do rozprašovača a poriadne pretrepte. Keďže rozpustnosť oleja je ťažká, môžete pridať i trošku mydla, ktoré tomu dopomôže. Postriekajte miesto a zmes nechajte zaschnúť, odporúča sa zotrieť pleseň až po niekoľkých dňoch.

Odstránenie plesne a jej príčin

Odstránenie plesní je časovo i finančne náročná záležitosť. Na likvidáciu sa využívajú protiplesňové prípravky s chlórom, aldehydmi, alkoholmi a kyselinami. Správny výber prípravku však záleží od druhu plesne a postihnutého miesta. A však pri trvalom odstránení je nutné zistiť primárnu príčinu vzniku plesne a následne problém eliminovať.

Ak vlhnú steny v horných častiach, príčinou sú takzvané tepelné mosty. Riešením je potom zateplenie alebo odstránenie tepelných mostov iným spôsobom, napríklad špeciálnymi nátermi.

Ak vlhnú steny od podlahy, riešením je buď podrezanie muriva alebo aplikácia špeciálnych chemických prípravkov priamo do steny, ktoré zabránia nasávaniu vody. Stačí stenu navrtať a aplikovať do dier špeciálny prípravok. Ten sa v stene rozšíri, vytvorí kryštáliky a tie zabránia nasávaniu vody. Funguje to perfektne. Riešenie je rýchle ale finančné náročné.

Podrezávanie muriva domu

Podrezávanie muriva domu, zdroj: zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Pri podrezávaní muriva je najdôležitejšie si zvoliť kvalitnú firmu so skúsenosťami. V opačnom prípade môžete napáchať viac škody ako osohu.

Plesne na drevených častiach steny

Súčasťou stavby je často drevo, či už v podobe dreveného obkladu alebo ako nosná konštrukcia. Drevo býva tiež časťo napadnuté plesňou. Patrí sem najmä drevomokra. Je pleseň, ktorá začína pod povrchom dreva.

Časom sa dostáva i na povrch,  v zárodku sa vyznačuje bielymi bodkami a jemnou pavučinovou plesňou, neskôr sa mení na šedobiele blany, ktoré pripomínajú papier a majú rôzne farba. V poslednom štádiu mení veľkosť a tvar.

V tom prípade, že už je drevomokra v pokročilom štádiu, nábytok z dreva musíme spáliť, pretože tento boj je vo väčšine prípadov vopred prehraný.

Prevencia vzniku a produkty na odstránenie plesní

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

07/09/2017 13:50
Heleny

Boj s plesňami je na nevydržanie. Mali sme podobný problém na rodičovskom dome, až nám jeden špičkový odborník poradil. Odvtedy sme chvalabohu bez plesní.

11/06/2019 15:02
Stefan

A co vam odbornik poradil?

23/09/2019 08:06
Gizela

Dobrý deň,môžte mi poradiť,čím Ste zničili plieseň na stene?Ďakujem.Lelkes

08/12/2019 13:51
Na zamyslenie

Taketo hlupe heleny mam najradsej. Chvalit sa, ze vyriesili, to ano, ale riesenie nenapise. Truba.

17/12/2019 17:07
Mariana

Dobry den, chcem sa spytat ci by ste mi poskytli kontak na toho odbornika co Vam pomohol v boji proti plesni v dome? Este sa chcem spytat ako Vam konkretne pomohol?
Vopred dakujem za odpoved a info.
S pozdravom Ferencikova Mariana

15/04/2021 14:29
Lydia Belická

Zdravím môžem poprosiť kontakt na firmu ktorá vám pomohla s plesňou

30/07/2021 17:49
Jano

:))

30/07/2021 17:49
Jano

:))

04/11/2022 16:12
Terézia

To isté riešim teraz plesne na stenách čo Vám poradil odborník. Ďakujem za radu

28/12/2022 13:56
stara páka

panička sa pochválila špičkovým odborníkom, asi bol aj pokľak vďaky....nepíšte sem prosby na kontakt, evidentne nečíta reakcie alebo už je po smrti :-D

17/01/2023 09:29
Ľudmila

Dobrý deň,ako to čítam tak neviem prečo ľudia píšu blbosť a nenapíše rovno odpoveď na ktorú sa ľudia pýtajú
Ale chvália sa že to vyriešili

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 20.06.2017
Hodnotenie článku:
(85%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕnTipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕn

Každý čalúnený nábytok, či už sedacia súprava, posteľ alebo jedálenské stoličky, je denne vystavovaný našej záťaži. Vďaka správnemu čisteniu môžete takémuto nábytku predĺžiť životnosť.

Nápady, ako vytvoriť úložné priestory v chodbe, kuchyni, kúpeľni, spálni či v obývačkeNápady, ako vytvoriť úložné priestory v chodbe, kuchyni, kúpeľni, spálni či v obývačke

Úložných priestorov nie je nikdy dosť. Vytvoriť si ich môžete aj z toho, čo máte doma, alebo z iných kusov nábytku, ktoré zapadnú do vášho interiérového dizajnu.

Zlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miestZlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miest

Pri upratovaní si každý hľadá spôsoby, ako si prácu uľahčiť a urýchliť. Takéto rôzne tipy a triky nemusia byť vždy správne.