Ako vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či Sola

Príbor je nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti, či už máte len malú kuchynku alebo honosnú jedáleň. Sadu príborov nekupujete viac než párkrát za život, keďže ide o dlhoročnú investíciu.

Aký príbor kúpiť? Ako si vybrať?

Preto je potrebné vedieť, aké vlastnosti príboru sú pri výbere dôležité a v čom nerobiť kompromisy. Viete, koľko kusový príbor potrebujete a po akom type príboru by ste mali siahnuť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ako vybrať príbor

Výber príboru môže byť náročná úloha. Obchody ponúkajú ako lacnejšie sady na každodenné použitie, tak aj luxusné súpravy určené len na špeciálne príležitosti. To isté platí aj pre dizajn, nájdete jednoduché a minimalistické príbory, hravé farebné súpravy aj elegantné príbory s gravírovaním a bohatým zdobením. Výber prispôsobte nielen svojmu rozpočtu a štýlu, ale aj tomu, ako často a pri akých príležitostiach budete danú súpravu používať. 

Typy príborov

 • Klasický príbor – Príborové sady pozostávajú z nožov, vidličiek a lyžíc, no v rámci každej kategórie nájdete rôzne typy zamerané na špecifický účel. Nože slúžia na krájanie, sekanie aj roztieranie. Všímajte si čepeľ noža, či je tupá alebo špicatá, príp. zúbkovaná. Tupé čepele sa dajú použiť na jednoduché krájanie uvarených jedál, avšak na krájanie mäsa sú potrebné zúbkované čepele. Špicatý tvar je viac uspôsobený na krájanie, oblý zase na natieranie. Vidličky slúžia na nabodávanie jedla a najčastejšie majú 3 – 4 hroty, pričom najobľúbenejšie sú vidličky so 4 hrotmi. Lyžice slúžia na naberanie tekutého jedla a miešanie. Pri polievkových lyžiciach si všímajte ich tvar a hĺbku, ideálne sú oválne lyžice.
 • Detský príbor – Detský príbor sa rozdeľuje podľa veku. Začína už od pol roka, kedy dieťa začne objavovať čo je a ako je, začne sa zaujímať o lyžičku a snaží sa ju chytiť a držať. Okolo roka a pol pribudne k lyžičke aj vidlička a deti v predškolskom veku sa už učia správne používať 3-dielny príbor. Detské príbory sú kratšie, majú hrubšiu a ergonomickú rukoväť a aj ich hmotnosť je nižšia pre jednoduchšie držanie. Pomôže aj veselý farebný dizajn, ktorý u dieťaťa podporí záujem.
 • Steakový príbor – Steakový príbor je vytvorený na krájanie mäsa, ktoré by bežné oblé nože bez zúbkov nezvládli. Býva dvojdielny, pozostávajúci z vidličky a noža. Vidlička môže pozostáva klasicky z 3 – 4 hrotov, no často sa stretnete aj s 2-hrotovými vidličkami, ktoré sú lepšie uspôsobené na pridržiavanie mäsa pri krájaní. Steakové nože sú užšie, špicaté so zúbkami, ktoré ľahko prerežú steak a iné druhy mäsa.

Okrem toho sa môžete stretnúť aj s rôznym špecializovaným príborom, najčastejšie so servírovacím príborom, dezertnými lyžičkami a vidličkami, kávovými lyžičkami či kokteilovými vidličkami, o ktoré môže byť klasický príbor rozšírený alebo sa dajú zakúpiť samostatne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie príbory

Materiál

Príbory sa vyrábajú predovšetkým z nehrdzavejúcej ocele, ale aj striebra a iných kovov, ale aj polykarbonátu. Pokiaľ kupujete príbor, ktorý vám má vydržať roky, stavte na kvalitné materiály.

 • Polykarbonátový príbor – Polykarbonát je tvrdý a trvácnejší plast oproti bežným jednorazovým plastovým príborom. Je odolný voči teplu a vhodný do umývačky riadu, tak ľahko sa nepoláme, je veľmi ľahký a dostupný v pestrofarebných kombináciách. Nejde o bežný príbor, používa sa ako príbor pre deti, na cesty a na túry, ale aj v zdravotníctve pre ľudí, ktorí majú problém používať ťažší kovový príbor.
 • Strieborný príbor – Strieborný príbor, alebo aj tzv. rodinné striebro, predstavuje luxusnú voľbu. Používa sa hlavne ako sviatočný príbor na rodinných oslavách a počas sviatkov. Vyžaduje si dobú starostlivosť a leštenie, inak môže časom strácať nový vzhľad. Nie je vhodný do umývačky riadu, keďže je náchylnejší na poškriabanie a mechanické poškodenie.
 • Postriebrený príbor – Lacnejšia alternatíva striebru, no aj napriek tomu pôsobí takýto príbor luxusne a elegantne. Príbor je vyrobený z vrchnej vrstvy striebra na inom kove, väčšinou medi a mosadzi. S príborom je potrebné zaobchádzať opatrne, pretože strieborná vrstva sa môže narušiť a poškriabať. Je náchylný aj k hrdzaveniu, preto sa musí skladovať na suchom mieste.
 • Príbor z nehrdzavejúcej ocele – Tento materiál je obľúbenou voľbou, keďže predstavuje výborný pomer ceny a kvality. Oceľ je odolná, nehrdzavie, len tak ľahko sa nepoškriabe a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť. Príbor z nehrdzavejúcej ocele je možné používať každodenne aj na slávnostné príležitosti. Vyskytuje sa vo 4 kvalitách: 18/10, 18/8, 18/0 a 13/0. Čísla predstavujú percento chrómu a niklu v oceli a čím je vyššie, tým je oceľ kvalitnejšia. 18/10 znamená 18 % chrómu a 10 % niklu a predstavuje najvyššiu kvalitu. 13/0 znamená 13 % chrómu a 0 % niklu a predstavuje najnižšiu kvalitu.

Stretnúť sa môžete aj s inými materiálmi. Ak nájdete zlaté, medené alebo bronzové príbory, väčšinou ide o nehrdzavejúcu oceľ so zafarbením príslušného kovu, nie samotný kov. Tieto kovy totiž majú určitú chuť, ktorá by nepríjemne dotvárala chuť jedla. Príbory s rukoväťou môžu byť z kombinovaných materiálov, stretnete sa s plastom, drevom, bambusom, keramikou aj farbeným sklom.

Sada príboru z nehrdzavejúcej ocele

Počet v sade

V otázke počtu príborov sú dôležité 2 aspekty, a to ktoré kusy príborov potrebujete a pre koľkých ľudí potrebujte príbor. Základné sady pozostávajú z polievkových lyžíc, vidličiek, nožov a čajových lyžičiek. Rozšírenejšie sady môžu obsahovať aj servírovaciu lyžicu a servírovací príbor, kávové lyžičky, dezertné vidličky, steakové nože či nože na maslo. Na každodenné stolovanie postačia základné kusy, pre sviatočné prestieranie zvážte rozšírenú sadu.

Čo sa týka počtu príborov, platí pravidlo 2 až 3 kusov každého príboru na 1 osobu. Ak chcete napr. príbor zložený z lyžice, vidličky, noža a čajovej lyžičky pre 4-člennú rodinu, budete potrebovať aspoň 32 ks príboru (alebo 2 – 3 sady 16 ks príboru). Pri výbere množstva príboru je potrebné zvážiť aj to, koľko máte odkladacieho priestoru, ako často máte doma hostí, koľko varíte či ako často umývate riad.

S ozdobnou rukoväťou alebo bez

Klasické príbory predstavujú verziu bez rukoväte – celý príbor je vyrobený z rovnakého materiálu. Príbory s rukoväťou (najčastejšie z dreva) ponúkajú širší priestor na uchopenie, preto sa lepšie držia v ruke. Mnohé majú ergonomické držanie a sú výhodné napr. pre deti, ktorým hrubšia rukoväť lepšie sadne do ruky. Navyše v prípade plastových alebo keramických rukovätí si môžete vybrať farebnosť – od decentnej bielej a krémovej až po pestrofarebnú sadu pre deti.

Rukoväť ovplyvňuje aj celkový štýl príboru. Tie bez rukoväte predstavujú klasiku na všedný deň aj na sviatočné stolovanie. Príbory s drevenou rukoväťou sa hodia ku grilovačke a steakom, farebné na detskú oslavu či veselé veľkonočné stolovanie a podobne. Horšie je to s údržbou. Pri príbore s rukoväťou musíte zvážiť materiál pri spôsobe čistenia, napr. príbory s drevenou rúčkou nie je vhodné nechávať odmočiť alebo umývať v umývačke riadu. Zvyšky jedál sa tiež môžu dostať do záhybov rukoväte, čím sa čistenie skomplikuje.

Hmotnosť

Hmotnosť príboru závisí od faktorov ako je použitý materiál, dizajn a rukoväť príboru. Nejestvuje žiadna ideálna hmotnosť, je len na vás, čo si vyberiete. Najľahšie príbory majú aj tenšiu rúčku len do 2 mm. Hmotnosť takýchto príborov súvisí s ich materiálom – ide o ľahký kov, ktorý sa dá pomerne jednoducho ohýbať. Takéto príbory preto patria k nižšej kvalite a stoja menej.

Priemerná hmotnosť príborov je medzi 250 – 300 g. Takýto kov už bude odolnejší, omnoho menej ohybný a je vhodný na každodenné použitie do domácnosti. Ich rúčka je hrubšia až do 1 cm, pričom môže byť plochá alebo okrúhla. Sú ale aj ťažšie príbory: čím kvalitnejší kov, tým bude tvrdší a ťažší. Príbory z kvalitných kovov sa často používajú v reštauráciách a ako sviatočné príbory. Napokon stretnete sa aj s extra ťažkými kovanými príbormi, ktoré sú bohato dekorované a robustné, čo sa odráža aj na ich cene. Nie sú určené na každodenné použitie, ale ako luxusný doplnok pri sviatočnom stolovaní.

Zlatý príbor na domáce použitie

Kvalita prevedenia a dizajn

Ak máte možnosť, prezrite si príborovú súpravu v kamennej predajni. Práve vtedy si všimnete aj kvalitu prevedenia. Na kove si prezrite povrch, či na ňom nie sú škrabance a preliačiny, či je príbor hladký a nemá žiadne ostré a neobrúsené hrany. Hladký by mal byť aj odraz na povrchu lyžice, čím si overíte, že ide o kvalitné leštenie a že vám v takomto stave vydrží dlho.

Skúste si aj to, ako sa vám príbor drží v ruke. Mal by vám dobre padnúť do ruky a byť dobre vyvážený. Nemal by byť priľahký a mal by sa držať pohodlne. Moderná súprava vás môže osloviť unikátnym dizajnom, ale bude sa aj prakticky používať? Uvedomte si, že príbor budete roky denne používať, preto by mal celkovému stolovaniu dodávať potešenie.

Doplnky

 • Kufrík – Príbory v kufríku sú obľúbeným darčekom k svadbám a výročiam. Nielenže pôsobia dobre ako darčeková súprava, ale kufrík je aj praktický z hľadiska skladovania. Každý kus príboru má svoje miesto, preto sa skladujú bezpečne bez opotrebovania.
 • Stojan – Zaujímavo pôsobia príbory na stojanoch. Na konci rukoväte majú dierku na zavesenie, preto sa dajú ľahko usporiadať na stojane. Sú skvelou voľbou tam, kde už nemáte v zásuvkách veľa miesto, alebo jednoucho tam, kde chcete svoj príbor vystaviť ako doplnok zariadenia kuchyne.
 • Držiak – Držiaky na príbory sa tradične používajú skôr v reštauráciách a jedálňach, ale majú aj domáce využitie. Drevený alebo plechový držiak môže poslúžiť na umiestnenie príborov pri vonkajšom stolovaní, keramický a porcelánový držiak aj na bežný jedálenský stôl.
 • Puzdro – Aj príbory si niektorí ľudia brávajú na cestovanie. Vtedy dobre poslúži cestovné puzdro, ktoré príbor uchráni pred poškodením. Kým najčastejšie sa predávajú malé puzdrá pre 3 – 4 príbory, nájdete aj väčšie puzdrá pre 12-dielne súpravy pre celú rodinu.

Cena

Ceny príborov sa líšia a závisia od veľkosti sady, materiálu aj spracovania. Tie najlacnejšie sady zakúpite už od 15 EUR. Ide skôr o menšie súpravy príborov z nehrdzavejúcej ocele najnižšej kvality. Pri lacnejších príboroch si všímajte, či sa nedajú ľahko obývať, či nie sú pritenké a či sa vám zle nedržia. Tieto lacnejšie príbory sú vhodné z krátkodobého hľadiska, napr. na začiatku vlastného bývania, ak máte menší rozpočet.

Strednú triedu predstavujú príbory v kategórii od 40 do 100 EUR. V tomto rozmedzí nájdete kvalitné príbory na každodenné použitie v rôznych dizajnových prevedeniach a veľkostiach súprav. Ak hľadáte vychytávky a zaujímavé sady príborov, vždy si overte aj to, či sa s nimi prakticky narába. Od 100 EUR už zoženiete omnoho kvalitnejšie materiály. Ak kupujete príbory na sviatočné príležitosti, určite si vyhraďte vyšší rozpočet. Luxusné kované súpravy alebo elegantné striebro vás vyjdú na niekoľko stovák, niekedy až tisíc eur.

Výrobcovia

Príborové súpravy zakúpite v kamenných aj internetových predajniach s kuchynskými potrebami, no často ich dostať aj v supermarketoch a predajniach so zmiešaným tovarom. Ak si nie ste istí, po ktorom príbore siahnuť, orientovať sa môžete aj podľa obľúbených výrobcoch a značiek. Medzi najobľúbenejšie značky patrí TESCOMA, česká firma špecializujúca sa na kuchynské potreby. Ponúka ako príborové súpravy, tak aj rôzne špecializované príbory osobitne z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele.

Značka Berndorf Sandrik sa už roky pýši kvalitnými výrobkami a spokojnými zákazníkmi. Značka spolupracuje s významnými dizajnérmi, aby vo svojich produktoch mohla skĺbiť kvalitu, precízne prevedenie aj zaujímavý dizajn. V ponuke nájdete aj strieborné príbory, príbory z niklu a chrómu. Toner je ďalším českým výrobcom s tradíciou od roku 1883. Ponúka zaujímavé dizajny, napr. aj s porcelánovou rukoväťou alebo s rukoväťou z jelenej výsady.

Ak hľadáte lacnejšie, no stále kvalitné príborové súpravy, oslovia vás výrobcovia ako Ikea a Orion. Ikea je dobre známy švédsky výrobca, ktorý okrem nábytku produkuje aj kuchynské potreby za priaznivé ceny. Nájdete tam predovšetkým klasické príbory z nehrdzavejúcej ocele, ale aj farebné súpravy pre deti. Orion je zase český veľkoobchod s širokým sortimentom výrobkov do domácnosti, v ktorom určite nájdete vhodnú sadu, ak máte na kúpu nižší rozpočet. Veľmi obľúbené sú aj príbory Sola Switzerland s moderným dizajnom.

Vyberáme z nášho katalógu

Starostlivosť a údržba

Aby vaša príborová súprava vyzerala čo najdlhšie ako nová, je potrebné vedieť sa o ňu starať a správne ju skladovať. Je dôležité poznať, z akého materiálu je vyrobená a akým spôsobom je tento materiál  možné čistiť, resp. čo mu škodí. Tieto informácie by ste mali mať uvedené v popise produktu od výrobcu. Napr. niektoré materiály môžu získať zafarbenie a škvrny z rôznych jedál, najmä z kyslejších potravín, soli, octu či paradajkovej šťavy, preto je potrebné dbať na to, aby nezostávali dlho znečistené.

Príbory je potrebné umývať jemne, bez drhnutia kefou, ktoré by mohlo spôsobiť poškriabanie. Ak je príbor zaschnutý, radšej ho nechajte odmočiť a umyte ho až vtedy, keď nečistoty povolia. Ak má ale príbor drevenú rúčku, nenechávajte ju odmočiť, keďže drevo by vo vode napučalo. K poškriabaniu môže dôjsť aj v umývačke riadu, preto sa vyhnite prepĺňaniu košíkov na príbor. Z umývačky vyjde príbor už suchý a bez škvŕn z vody. Ak ho ale umývate ručne, pri voľnom schnutí môžu vzniknú na povrchu škvrny a predchádzať im môžete ručným sušením utierkou.

Príbor uchovávajte v zásuvke s priehradkami, ktoré jednotlivé príbory pekne oddeľujú. Nie je dobré mať ich v zásuvke na jednej kope, keďže by mohlo dôjsť k poškriabaniu a opotrebovaniu. Ak ide o sviatočný príbor, ktorý používate len príležitostne, uchovávajte ho v kufríku alebo v originálnom balení z rovnakého dôvodu. Po niekoľkých rokoch môže začať príbor strácať svoj lesk a pôsobiť zašlo. Pomôcť mu môžete leštidlom na príbory, ktoré mu dodá čistotu a lesk. Ak sa na príbore vyskytla hrdza, pomôžete si obyčajnou šťavou z citróna alebo sódou bikarbónou. Treba ich nechať pôsobiť a následne len opláchnuť vodou.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 12.04.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.