Ako pestovať hortenziu a kedy bude kvitnúť na modro?

Hortenzie sa pýšia honosným vzrastom a nádhernou, plne zakvitnutou korunou kvetov. Ich pestovanie je čoraz viac obľúbené, vďaka kráse, ktorú vedia tieto rastliny vyčarovať v záhrade i príbytku.

Fialová a modrá hortenzia v kvetináči

Dajú sa pestovať samostatne ako solitéry, ale môžete ich vysadiť i spolu v záhone.

Obľúbené produkty


Hortenzia – druhy

V Európe sa možno stretnúť s 5 hlavnými druhmi hortenzií (celkovo existuje viac ako 70 druhov) – kalinolistá, metlinatá, dubolistá, stromčekovitá a popínavá. Dajú sa poľahky rozpoznať podľa tvaru i farby.

  • Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) – je typická kužeľovitými kvetinovými hlavami, zo začiatku majú bielu farbu, neskôr sa môžu meniť na ružovú. Listy sú menšie a drsnejšie, na dĺžku dosahujú 8 až 15 cm, na šírku 8 až 10 cm, okraje sú ozubené len jemne. Majú matný povrch. Hortenzia je odolná proti chladu. Ako jediná tvorí stromy.
  • Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) – ďalej sa delí na tri typy: hydrangea macrophylla mophead a lacecap, hortenzia pílovitá. Typ Mophead je veľkolistá hortenziá s veľkými kvetinovými hlavami, ktoré môžu byť modré, fialové alebo ružové. Listy majú často tvar srdca, sú hrubšie a trochu lesklé, okraje majú ozubené. Stonky listov sú krátke, samotné listy majú 10 až 15 cm, ich šírka je 8 až 12 cm. Typ Lacecap sa od Mophead odlišuje tvarom kvetov. V strede sa nachádzajú púčiky (plodné kvety), na okrajoch roztvorené kvety (sterilné). Hortenzia pílovitá (Hydrangea macrophylla serrata) má menšie kvety aj hlavu, ide však o odolnú rastlinu, ktorá prežije aj v drsnom prostredí. Spoznáte ju podľa plochých súkvetí drobných kvietkov obkolesených väčšími kvetmi v inom farebnom odtieni.
  • Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens) – divoké hortenzie, ktoré dobre znášajú teplejšie podnebie. Majú tenké a pružné listy v tvare srdca s matným povrchom. Stonky sú dlhé, takže listy držia ďalej od hlavnej stonky. Hlava je husto pokrytá kvetmi.
  • Hortenzia popínavá (Hyndrangea petiolaris) – pripomína vinič a dokáže dorásť až do 10-metrovej výšky. Počas sezóny bohato kvitne. Je odolná, v našich podmienkach sa jej darí dobre.
  • Hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia) – má listy tvarované podobne ako červenolistý dub, dosahujú veľkosť 10 až 25 cm. Na jeseň menia farbu zo zelenej na oranžovú, červenú až mahagónovú.

Ružová hortenzia

Vhodne zvolené umiestnenie

Hortenziám vyhovuje čiastočne zatienené stanovisko. Nemajú rady prudké slnko, ich kvety a listy by sa mohli ľahko spáliť, ale ani úplnú tmu, ktorá by spôsobila slabé zakvitanie kru. Ideálny je pre nich polotieň. Vyberajte chránené miesta. V príliš otvorených stanoviskách bývajú vystavené prudkému nárazu vetrov, čo znášajú ťažko.  

Výsadba a presádzanie hortenzie

Hortenziu môžeme umiestniť do kvetináča alebo ju zasadiť priamo do pôdy. Pokiaľ chcete hortenziu pestovať v kvetináči, pamätajte, že kvetináč musí byť dostatočne veľký, aby ste rastlinu nemuseli často presádzať.

Pokiaľ chcete umiestniť hortenziu do záhrady, vykopte dostatočne veľkú jamu s rozmermi minimálne 50 x 50 cm (mala by byť aspoň 2-3-krát širšia ako koreňová guľa). Rastlinu dajte do otvoru, do polovice ju zasypte zeminou a polejte, po vsiaknutí vody doplňte do jamy zvyšok pôdy. Hortenziu dôkladne zalejte. Starú zeminu nahraďte rašelinou, ktorá má ideálne pH na výsadbu hortenzií a dosypte substrátom. Vyhovuje im kyslá pôda s pH 4 – 6. Ľahký a priepustný substrát im umožňuje lepší rast. Rastlinky môžete sadiť 1 až 3 metre od seba.

Na záver okolie hortenzií namulčujte drevenou kôrou. Pomôžete tak vode udržať sa v pôde na dlhší čas. 

Výsadzba kvetu hortenzia

Ako hnojiť a polievať hortenziu

Hortenzie majú rady pravidelnú a primeranú zálievku. Platí, že čím väčší je ker, tým viac vody spotrebuje. Nie je dobré, ak zálievku na nejaký čas vynecháte, pretože rastlina môže ľahko vyschnúť. Ak máte možnosť, zalievajte ju dažďovou alebo odstátou vodou. V čase letných mesiacoch, keď  hortenzia rastie a kvitne, spotrebuje viac vody ako v bežné dni.  

Pamätajte však na to, že pôda nesmie zostať premočená, pretože korene začnú ľahko hniť. Rastlina vás o potrebe vody informuje zvädnutými listami. Čo sa týka potreby vody, jednotlivé druhy sa líšia. Hortenzia kalinolistá a metlinatá potrebuje viac vody ako hortenzia dubolistá a stromčekovitá.

Prihnojovať rastlinu môžete v čase rastu a pred aj počas kvitnutia, vyhnite sa mu na jeseň, keď už sa rastlina pripravuje na spánok. Doprajete tak kvetom a listom dostatok živín, vďaka čomu budú krásne rásť. Ak nemáte k dispozícii hnojivo určené pre hortenzie, môžete použiť univerzálne hnojivo (10-10-10).

Výsadba hortenzie do záhrady

Video o pestovaní hortenzií

Množstvo praktických rád a inšpirácií nájdete aj v tomto videu – špeciáli o hortenziách.

Strihanie a orezávanie

Prvý rok po výsadbe hortenziu nestrihajte, až neskôr, keď podrastie. So strihom buďte opatrní. Nestrihajte skoro na jar ani na jeseň, pretože by ste tým zničili jej kvetné púčiky. Odstraňujte len suché, polámané vetvy, prípadne spodné časti, ktoré chcete zmladiť.

Strihania sa líši aj podľa tohom, či rastlina kvitne na dreve, resp. na akom dreve. Tie na starom dreve prerezávajte v lete, pretože na jeseň, v zime a na jar si tvoria puky pre kvety na naasledujúci rok. Ide napr. o kalinolisté (Homigo, Nikko Blue, Pistachio, Big Daddy alebo Lemon Daddy) a dubolisté hortenzie (Snow Queen, Munchkin, Alice alebo Sikes Dwarf).

Hortenzie kvitnúce na novom dreve tvoria puky mesiac či dva pred kvitnutím. Strihať ich môžete po odkvitnutí až dovtedy, kým nezačnú tvoriť nové puky. Ide o metlinaté (Phantom, Bobo, Vanilla Strawberry, Vanilla Fraise, Bombshell, Limelight či Pinky Winky), stromčekovité (Annabelle, Incrediball, Invincibelle Spirit alebo Bella Anna), kalinolisté (Forever & Ever Hydrangea Series a Endless Summer Series), ale aj popínavé hortenzie (Hydrangea anomala petiolaris).

Pokiaľ neviete, o akú hortenziu ide, môžete odstrihnúť len staré hlavičky a v júni prerezávať stopky.

Rozmnožovanie hortenzie

Keďže hortenzie sa ľahko zakoreňujú, rozmnožovanie pomocou odrezkov je najjednoduchšie. Na rastline nájdite vetvičku z nového rastu (je svetlejší a stonka nie je taká pevná), prejdite nadol a urobte cca až 20 cm odrezok. Na reze musíte mať aspoň 3-4 páry listov. Najnižší pár listov z odrezku odstrihnite zarovno so stonkou, na hornom konci by mali zostať aspoň 2 páry listov. Odrezok namočte do záhradníckoho substrátu, prípadne aj do rastového hormónu. Zapichnite do substrátu tesne pod prvé listy a zajete. Vysadenému odrezku môžete vytvoriť miniskleník z igelitového vrecka, pozor, aby sa nedotýkalo listov, mohli by začať hniť. Rastlinku uložte do polotieňa, priame slnko by jej mohlo uškodiť, a substrát udržujte mierne vlhký. Odrezky zakorenia do 2 až 4 týždňov, potom ich môžete presadiť do záhrady alebo do kvetináča.

Rozmnožovanie hortenzie

Prezimovanie bez starostí

Na zimu okolie koreňov hortenzie prikryte čečinou, lístím alebo pilinami. Hortenzie sú odolné proti mrazom a v našich podmienkach dokážu prezimovať. 

Pokiaľ pestujete hortenziu v kvetináči, premiestnite ju do chladnejšej miestnosti s teplotou v rozpätí 5 – 10 °C. Nezabudnite ju však občasne zalievať vodou, aby nevyschla. Ak máte príliš veľký kvetináč a hortenziu nemáte ako schovať dovnútra, obaľte ju jutovinou alebo iným materiálom, ktorý ju bude chrániť pred zimou.  

Zelené, ružové a modré kvety hortenzie

Kvety hortenzie majú rôzne sfarbenie. Často sa stretávame s bielou alebo ružovou farbou, až po najvýraznejšiu a tou je modrá. Veľa pestovateľov chce dosiahnuť práve modrú farbu, čo im veľakrát nepodarí. Poradíme vám, ako na to. 

Farba kvetov hortenzie výrazne závisí od pH pôdy. Čím kyslejšia je pôda, tým viac sa hortenzie zafarbuje do modra. Existuje i špeciálny substrát, ktorým dosiahnete modré zakvitnutie hortenzie. Ten sa pridáva na vrch substrátu priamo pri výsadbe. Platí však samozrejme pravidlo, že z bielej hortenzie modrá nebude.

Na to, aby ste dosiahli stále zakvitanie hortenzie na modrú farbu, musí mať pôda pH v rozpätí 3,5 – 4,5. Mesiac pred zakvitnutím ju zalievajte 2x do týždňa síranom hlinitým (5g na 1 liter vody) a môžete sa tešiť z krásnych kvetov.

Hortenzia s modrými kvetmi

Choroby a škodce hortenzie

Ani tejto nádhernej rastlinke sa škodce a choroby nevyhýbajú. Hneď ako sa objavia, je potrebné proti nim zakročiť.

  • Červce – larvy a mladé samičky (3-4 mm, okrúhle a svetlohnedé) sa vyskytujú na mladých výhonkoch a spodnej strane listov. Počas júna dospievajú a vytvárajú 4 mm schránky na vajíčka, keď do nich nakladú vajíčka, hynú. Červce vylučujú medovicu, silno napadnuté rastliny sú náchylnejšie na choroby. V boji pomôže ničenie lariev, pretože dospelé jedince sú chránené štítom a schránky sú chránené voskovou vrstvou.
  • Chloróza listov – žltnutie alebo zbelenie listov môže spôsobovať nevhodný substrát alebo zlé pH pôdy. Hortenzie sú kyslomilné rastliny, škodí im napr. nadbytok vápnika a teda nedostatok železa. V prípade, že je rastlina dlhodobo vystavená zlému pH, môže dôjsť k nekrózam. Pomôže tekuté železo alebo zelená skalica. pH pôdy znížite síranom amónnym.
  • Pleseň listov – múčnatka sa vyskytuje najmä na listoch hortenzií, ktoré sú prehnojené dusíkom. Sprvu sa objaví bielosivý povlak na spodnej strane listov, potom žltozelené škvrny na hornej strane listov. Tie sa časom zmenia na karmínovo červené. Zaberajú fungicídy, zvyčajne je potrebná opakovaná aplikácia.
  • Sivá hniloba – hortenzie napáda najmä počas daždivého počasia. Príznakom sú okrúhle až nepravidelné hnedé škvrny s tmavými krajmi. Na kvetoch sa objavia drobné hnedé bodky. Napadnuté časti treba odstrániť a zvyšné ošetriť fungicídmi.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako zazimovať hortenzie?

Napriek tomu, že sú hortenzie mrazuvzdorné, mali by ste ich pred nepriaznivým počasím chrániť. Nápomocný je mulč z kôry alebo z čečiny, ktorý môžete zakryť netkanou textíliou. Vrecovinu môžete v chladnejších mesiacoch použiť aj na prekrytie celých zväzkov – hortenzie môžete zviazať konármi k sebe a zakryť ich.

Prečo hortenzia nekvitne?

Dôvodov môže byť viacero. K najčastejším patria nadmerné hnojenie, príliš silné mrazy alebo zle vykonaný skracovací rez. Dôvodom môže byť taktiež veľké vlhko v čase tvorby kvetov (jún až august).

Kedy strihať hortenziu?

Závisí to od konkrétneho druhu. Ak ide o hortenziu kvitnúcu na starom dreve, rez treba vykonávať na jar. Strihať treba slabé, suché, odkvitnuté a prekrývajúce sa konáre. Hortenzie kvitnúce na mladom dreve môžete prerezávať radikálnejšie (všetky výhony sa skracujú asi o tretinu) kedykoľvek od odkvetu do predjaria.

Galéria obrázkov

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Komentáre

15/10/2018 10:13
Eva Dobrotková

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, môžem hortenziu vysadiť von do pôdy aj teraz, alebo mám počkať do jary? Doteraz som ju mala 3 roky v kvetináči. Ďakujem. Eva D.

15/10/2018 11:05
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň, hortenzia je mrazuvzdorný ker, preto ho pokojne môžete vysadiť aj teraz. Ak by v zime boli príliš tuhé mrazy, môžete ju obaliť jutovinou, ktorá by ju mala dostatočne ochrániť pred poškodením. Na jar rastlinku skontrolujte a všetky odumreté časti odrežte - hortenzii to neublíži, naopak jej to prospeje. Prajeme vám krásny deň!

12/05/2019 07:34
Eva Janikova

Pekný deň, veľmi málo dávam komentáre k článkom, hlavne z časového hľadiska.Toto je fakt super článok, kde je vysvetlené stručne všetko. Tak by malo byť písané o všetkých kvietkoch.Ak ste vydali nejakú knihu o kvetoch ako pestovať, tak si poprosím . Ďakujem za tento krásny príspevok.

16/05/2019 16:29
Adriana Grznárová

Dobrý deň, ďakujem za pekný článok. Uvažujem o záhone z hortenzii. Len neviem v akom rozostupe ich vysadiť.dakujem za radu. Adriana

30/05/2019 13:51
Linda Raková

ja som ich doma vysadzala v rozostupe cca 30 cm a myslim, ze som nic nepokazila :)

15/07/2019 12:43
Tatiana Haláchyová

Chcem vysadiť pás hortenzií za domom - je tam popoludní chládok, ale aj závlahy. Je to dobré miesto? Môžu mim závlahy vadiť?

16/07/2019 08:44
Peggi

Dobrý den, aké dlhé má hortenzia kalinolistá korene? Chcem ich vysadiť do záhonu, v ktorom sú v hlbke 50 cm zakopané elektrické káble k pohonu na otváranie brány. Je možné, že by ich mohli poškodiť korene hortenzie?

16/08/2020 20:40
MACALOVA MARIA

NEVIEM PRECO MI HORTENZIE NEKVITNU JE TO UZ DRUHA POSADENA A NEZAKVILA SOM Z TOHO NESTASTNA

07/09/2020 17:06
Marta Marušová

Dobrý deň!Ak Vám hortenzia kvitla pri výsadbe,suché kvety bolo treba odstrihnúť až na jar.V žiadnom prípade v jeseni!Na jar by mala spoľahlivo zakvitnúť.Treba ju hnojiť v sezóne každé dva týždne!Na internete je veľa článkov o strihaní týchto krásnych rastlín.Budem rada,ak sa Vám bude dariť pri pestovaní!Priateľka mala ten istý problém,poradila som jej a na 100% jej to pomohlo.Ak potrebujete,môžem Vám nejaké články poslať!

28/02/2021 10:39
Gabika

Dobry den,
viete mi prosim poradit ohladom hnojenia bielej hortenzie - prvy rok po vysadeni mala krasne biele kvety, avsak minuly rok sa jej kvety zacali postupne pocas sezony zafarbovat coraz viac do slabej ruzovej farby. Uz to nebolo take pekne.
Viete mi niekto poradit, ako dosiahnut znova biele kvety?

12/03/2021 15:49
Katka

Dobry deň. Neviete mi poradiť prečo mi neprezimovali hortenzie?Uz cez zimu pustili nove lístky, ktoré po niekoľkých dňoch začali vysychať až úplne vyschli.Celá rastlinka vyzerá ako vyschnutá.Zalievaná bola pravidelne. Ďakujem

22/10/2022 19:12
Olinka Mocikova


Mám už niekoľko rokov zásadnú hortenziu krásnu ruźovu kvitla mi raz je nádherný ker a má m ešte
Deväť sú modré a ružové už dva roky a nekvitne mi ani jedna
V lete som ich polievala farebným hnojivo no výsledok nekvitli ani jedna kde som urobila chybu?

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 07.02.2018
Posledná aktualizácia: 01.03.2023
Hodnotenie článku:
(86.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebuAko zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebu

Hospodárenie s vodou v záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Preto treba záhradu prispôsobiť tak, aby vedela dažďovú a podzemnú vodu zo studne využiť čo najviac.

Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?

Tradičná kosa má svoje čaro a prináša aj niekoľko výhod. Ak ste kosenie kosou doposiaľ nevyskúšali, poradíme vám, ako na to.

Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?

Popol prirodzene obsahuje stopy draslíka a iných látok, ktoré možno využiť pri pestovaní rastlín. Hnojenie je však len jedným z mnohých využití popola.