Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady

Do tejto čeľade patrí veľké množstvo rozchodníkov, ktoré sa odlišujú listami, kvetmi, výškou či inými vlastnosťami. Všetky sa radia medzi trvalky. Najčastejšie uplatnenie teda nájdu v skalkách, predzáhradkách alebo v parkoch.

Pestovanie a starostlivosť o rozchodník

Rozchodník vás ako rastlina zaujme nielen svojim rôznorodým vzhľadom, ale ja nenáročnosťou na pestovanie. Práve preto je tak obľúbeným prvkom v množstve záhrad.

Čo je to rozchodník

Vo všeobecnosti ide o rastlinu z čeľade tučnolistov. V našich záhradách sa najčastejšie vyskytuje Rozchodník prudký. Táto rastlinka je zvyčajne nízkeho vzrastu a má plazivú stonku s výnimkou niekoľkých druhov, ktoré rastú aj do výšky. Kvety sú žltej farby a tvarom pripomínajú hviezdicu.

Druhov je však hneď niekoľko, preto si môžete zvoliť aj inú farbu kvietkov. Rozchodník nájdete v rôznych podnebných podmienkach. Svojimi odolnými vlastnosťami si vystačí s málom vody a takisto sa popasuje aj so silnými mrazmi v horských oblastiach.

Najznámejšie druhy

Rozchodník veľký (najväčší)

Výrazný je svojou výškou od 60 až do 80 cm. Kvety majú ružovkastý nádych. Niektoré súkvetia majú priemer až 20cm.

Rozchodník prudký

Vie to zrejme málokto, no tento druh rozchodníku je bylinou. Dorastá do výšky zhruba 150 mm a vytvára krásne kobercovité celky. Listy sú mäsité a kvety uložené do kolíka. Jeho priaznivé účinky pôsobia pri žalúdočných ťažkostiach s kyselinami, vredmi alebo pri ťažkostiach s krvným tlakom. Pozor! Vo veľkom množstve môže byť jedovatým a spôsobiť zvracanie. Takisto šťava listov môže pri kontakt s očami počkodiť zrak.

Žlté kvety rozchodníka prudkého

Rozchodník Sieboldov

Má listy sfarbené do modrosiva s červenými okrajmi. Dorastá do výšky 15 až 20 cm a vyznačuje sa červenými plazivými stonkami. Kvety sú v tomto prípade do svetloružova. Tento druh je však citlivejší na mráz.

Rozchodník pochybný

Je nízky druh plazivého rozchodníka, ktorý vytvára zatrávnené celky. Má zúbkovité listy sfarbené od zelenej až po tamvočervenú. Kvety sú buď tmavoružové až červené.

Ďalšími odrodami, s ktorými sa môžete stretnúť je rozchodník kamčatský, rozchodník nádherný alebo rozchodník skalný.

Plazivé rozchodníky majú rôzne využitie

Vlastnosť akou je plazivosť je u rozchodníkov naozaj vítaná. Farebnosť lístkov, rôzne druhy, nenáročnosť a variabilita umožňuje z rozchodníkov vytvárať vegetačné koberce. V Škandinávii je dokonca zvykom, že tieto plazivé rastlinky sú bežne používané na strechách domov ako izolácia.

Pestovanie rozchodníku na streche domu

Je na škodu ich sadiť na malé priestranstvá. Práve naopak, potrebné je dopriať im voľnosť. Pôsobia dekoračne a zároveň vyplnia miesto a splnia aj praktický účel. Samozrejme, klasické miesta ako skalky, predzáhradky ale aj rozľahlé parky sú dominatnými.

Pestovanie rozchodníkov

Rozchodníky sú, ako sme už spomínali, nenáročné na pestovanie. Jedinou požiadavkou je svetlo, ktoré vyžadujú. V opačnom prípade totiž rastú pomaly a mnohokrát nemajú tak husté súkvetia. Aby sa im darilo ešte lepšie, môžete im odľahčiť pôdu. Pri výsadbe im do jamky dajte trochu klasického zemitého substrátu, vyzretého kompostu a to im určite bohato vystačí.

Rozchodníky netreba špeciálne prihnojovať. Nepotrpia si dokonca ani na pravidelnú zálievku. Vďaka dužinatým listom sú schopné si vodu veľmi dobre udržiavať. Krásne farbu majú aj počas zimy, kedy síce nekvytnú, ale listy si držia zdravý vzhľad. Tým pádom im nevadia ani nízke teploty. Odolajú aj mrazom cez – 30 °C.

Rozmnožovanie rozchodníka

Rozmnožovanie je pomerne jednoduchou a rýchlou záležitosťou. Aspoň v prípade rozchodníka. Jeho schopnosť udržiavať živiny je naozaj vysoká a práve to je dôvodom jednoduchého rozmnožovania. Na jar je vhodné rozobrať samotné listové ružice, ktoré vložíte do vody alebo do zmesi rašeliny a piesku, ktorý zalejete a čakáte na prvé korienky.

Rozmnožovanie rozchodníka v kvetináči

Trsy sa veľmi rýchlo zakorenia. Následne vložíte do substrátu, ktorý po dobu zhruba jedného mesiaca pravidelne zalievate.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 02.05.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!