Rady, ako ochrániť stromy pred jarnými mrazmi

Pri pestovaní stromov a krov je často kritickým obdobím skorá jar, keď zima síce pominula, no nočné mrazy sa z času na čas stále vracajú. Aj kvôli klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu sú jarné mrazy a výkyvy počasia jav, s ktorým už jednoducho musíme počítať. Tie môžu poškodiť kôru stromov aj puky, a tým ohroziť úrodu ovocia.

Ochrana ovocných stromov pred jarným mrazom

Pred mrazom sa dá chrániť, pričom ochrana vás nemusí vyjsť na stovky eur. Poradíme vám, ako pred mrazom ochrániť menšie aj dospelé stromy či sady.

Preventívne opatrenia

Vraví sa, že prevencia je základ, a to platí aj o ochrane stromov pred jarnými mrazmi. Prevencia v tomto prípade spočíva vo výbere vhodnej polohy na pestovanie aj výberu vhodných odrôd. Niektoré druhy stromov a krov sú totiž vhodnejšie do chladnejších podmienok a lepšie odolávajú chladu. Menej vhodné sú skoré odrody, ktoré pučia a prinášajú úrodu skôr, než bežné druhy stromov. V chladnom prostredí totiž príliš skoro vzniknuté puky zamrznú, čím sa môže výrazne zredukovať úroda.

Výber miesta je taktiež dôležitým faktorom. Ak plánujete vysadiť stromy v mrazových kotlinách, počítajte s patričným poškodením mrazom. Doliny bývajú spravidla chladnejšie, a preto stromy postihujú aj tuhšie mrazy. Ak máte kopcovitý pozemok, zvážte vysadenie stromov a krov vo vyšších bodoch. Takto budú aspoň čiastočne uchránené pred najhorším mrazom. Aj rozmiestnenie jednotlivých stromov má význam – napr. puky orecha zvládnu nižšiu teplotu než puky broskyne, marhule či jablone, čo môže prispieť k rozhodovaniu, ako rozmiestniť ovocné stromy na záhrade.

Ochrana menších stromov pred mrazom

Mladšie a menšie stromy možno pred mrazom chrániť podobne ako kry. Tie sa väčšinou chránia obložením slamou a zabalením, pričom pri stromoch s menšími rozmermi je to zvládnuteľná úloha. Najčastejšie sa používajú nasledovné spôsoby obloženia stromov:

 • Obtočenie pletivom – Ak je stromček nižší a nerozrástol sa príliš do šírky, dá sa jednoducho obohnať pletivom. Ohradený stromček stačí obaliť slamou, suchým lístím či suchou trávou. Takto vytvoríte izolačnú vrstvu, ktorá strom ochráni pred mrazom aj náhlou zmenou teplôt. Nevýhodou tejto metódy je, že sa dá využiť len na menšie stromy a kry (pri väčších stromoch by išlo o prácnu metódu) a je skôr vhodnejšia, ak máte menší počet stromov.
 • Zabalenie plachtou – Tento spôsob sa často využíva na prezimovanie krov a ruží. Prázdne miesta koruny stromu sa vyplnia slamou, suchým lístím či trávou a celá koruna stromu sa obalí plachtou, netkanou textíliou ako ruže, vyplnia slamou a zabalia plachtou tmavej farby alebo sa ohradia slamenou rohožou. Aj táto izolácia má svoje limity – tiež je vhodná skôr na menšie stromčeky a menší počet stromov, inak by išlo o prácnu a zdĺhavú metódu.

Ochrana menších stromoch v nádobách pred mrazom

V niektorých prípadoch sa môže stať, najmä u mladších a menších stromoch a kríkov, že sú aspoň spočiatku pestované v kvetináčoch a nádobách. Aj tie je potrebné ochrániť pred mrazom. Zimovanie stromov v nádobách je podobné zimovaniu iných rastlín – využívajú sa hlavne 2 metódy:

 • Zimovanie v interiéri – Nenáročným spôsobom ochrany proti mrazu je jednoduché premiestnenie stromu do interiéru. Rastlina by sa nemala nachádzať vo vykurovanej miestnosti, resp. v miestnosti s izbovou teplotou okolo 20 °C. Vhodnejšie priestory sú presvetlené garáže, pivnice, chodby, presklené terasy či zimné záhradky, kde sa teplota pohybuje okolo 10 – 15 °C. Aj strom počas zimy potrebuje nižšiu teplotu, pretože ide o čas, keď spomalí rast a zníži príjem vody a živín.

Listy pokryté jarným mrazom

 • Zimovanie v záhrade – Stromy v nádobách môžu na zimu zostať aj v záhrade. Ak však chcete koreňovú sústavu ochrániť pred mrazom, korene aj spolu s nádobou zakopte do záhrady. Vhrabte dieru vo veľkosti kvetináča, vložte ho do nej aj s rastlinou a prihrabte zeminu. Pre ešte lepšiu ochranu môžete obložiť lístím, mulčom, kompostom alebo vetvičkami ihličnana. Korunu stromu môžete ochrániť zabalením do netkanej textílie či plachty podľa návodu v sekcii vyššie.

Ochrana väčších stromov a sadov

Na ochranu dospelých stromov a sadov je potrebné využiť riešenia, ktoré sa dajú ľahko aplikovať na väčšie množstvo stromov, väčšiu plochu aj väčší rozmer stromu. Niektoré riešenia používané v minulosti už nemusia byť najvýhodnejšie; spôsobov na ochranu stromov je hneď niekoľko, preto si máte z čoho vyberať.

 • Parafínové sviece – Metóda ohrievania ovzdušia v sade parafínovými sviecami už patrí k starším a málo využívaným spôsobom ochrany proti mrazu, no v niektorých sadoch sa od nej stále neupustilo. Metóda spočíva v rozmiestnení parafínových kahancoch v sade pomedzi stromy, kde sa kahance zapália a ich plameň ohreje ovzdušie o niekoľko stupňov. Nevýhodou tejto metódy je, že na to, aby sa vzduch dostatočne ohrial, je potrebné zapáliť veľké množstvo kahancov. Na hektár plochy sa často spotrebuje 200 – 400 sviečok, pričom jedna svieca nemusí vydržať horieť do rána (závisí to od objemu parafínu). Parafínové sviečky navyše možno aplikovať len v bezvetrí a sad musíte mať pod kontrolou. Toto riešenie je teda náročne nielen finančne (jedna sviečka stojí 10 – 15 eur), ale aj časovo a fyzicky.
 • Zadymovanie – Aj tento spôsob ochrany proti mrazu patrí k starším a už menej využívaným, keďže spaľovanie a dymenie nie je dobré pre životné prostredie. Stromy sa týmto spôsobom zvykli ochraňovať tak, že sa v sade zapálilo vlhké drevo, seno, tráva, konáre, biologický odpad zo záhrady či dokonca aj pneumatiky a ďalšie materiály. Takéto zadymovanie zdvihlo teplotu v sade o pár stupňov, no išlo o zdraviu škodlivú metódu, ktorú bolo možné vykonávať len pod dohľadom (nebezpečenstvo požiaru) a za vhodného počasia bez vetra. V dnešnej dobe je zároveň v mnohých obciach spaľovanie zakázané a touto metódou môžete prísť do rozporu so zákonom o ochrane ovzdušia.
 • Postrekovanie vodou – Veľmi často používanou aj účinnou metódou je v dnešnej dobe postrekovanie koruny stromov vodou večer, keď začne mrznúť. Rozprášená voda na stromoch zamrzne a vytvorí súvislú ľadovú vrstvu pokrývajúcu konáre, kôru, listy aj puky. Aj keď sa to nemusí zdať, práve ľad dokáže účinne ochrániť strom a jeho puky pred mrazom a kolísavými teplotami. Výhodou tejto metódy je jej účinnosť, finančná nenáročnosť, ekologickosť aj jednoduchosť. Snáď jedinou nevýhodou je, že ak sa budú mrazy niekoľkokrát po sebe opakovať, vrstvu vody treba každý večer rozprášiť znova a znova, čo znamená, že ľad sa ráno rozmrazí a okolie stromov bude premočené.
 • Odparovanie vody – Voda hrá hlavnú úlohu aj v tomto prípade. Niektorí ovocinári využívajú metódu odparovania vody, ktorá patrí k jednej z najstarších metód. V sade okolo stromov sa rozostavia nádoby s vodou, ktorá sa postupne odparuje až vytvorí hmlu. Hmla dokáže stromy pred mrazom uchrániť, no ide skôr o teploty okolo nuly, nie tuhý mráz. To je aj nevýhodou tejto metódy – zaberá skôr pri slabších mrazoch. Na rozdiel od postrekovania vodou sa však nestane, že pôda v okolí stromoch bude premočená, keďže voda ostane po celý čas bezpečne v nádobách.
 • Postrek proti zamŕzaniu stromov – V súčasnosti jestvujú aj postreky, ktoré sa aplikujú ako ochrana pred mrazom. Obsahujú výživné látky, minerály, aminokyseliny a ďalšie látky, ktoré v rastline naštartujú rôzne procesy, vďaka ktorým sa stane odolnejšou voči nízkym teplotám. Mnohé sľubujú ochranu až do – 7 °C, pričom postrek účinkuje približne 2 týždne, potom je potrebné aplikovať postrek znovu. Výhodou tejto metódy je časová nenáročnosť, cenová dostupnosť a ekologické alternatívy postrekov.
 • Náter na kmene stromov – Mrazom trpia aj kmene stromov, ktoré náhlou zmenou teplôt aj nevyváženými teplotami z rôznych strán kmeňa často trpia popraskanou a poškodenou kôrou. Tú je možné chrániť náterom proti mrazu. Ten zvyšuje jeho odolnosť nielen voči teplotám, ale aj škodcom, lišajníkom, machom a poveternostným podmienkam. Je vhodný najmä tam, kde sú v noci silné mrazy a cez deň zas silné slnečné žiarenie. Nevýhodou je, že ide len o ochranu kmeňa a kôry, teda takýto náter neochráni nové púčiky.
 • Bielenie kmeňov – Nátere na kmene stromov však nie sú tak celkom novinkou. Už v minulosti sa kmene natierali bielym náterom z nehaseného vápna. Biely náter odrážal slnečné lúče a kmene tak netrpeli vysokými teplotnými rozdielmi, ktoré v zime bývajú. Výhodou tohto riešenia je, že je lacné, pomerne nenáročné na zrealizovanie a kmene stačí natrieť na začiatku zimy (resp. v deň, keď nemrzne) a biely náter vydrží na stromoch až do jari.
 • Veterné turbíny – V minulosti sa na ochranu pred prízemným mrazom používali aj helikoptéry (niektoré sady ich využívajú dodnes). Tie prelietali nízko nad sadom, pričom pomáhali premiešavať vrchný teplejší vzduch so spodným mrazom. Táto metóda sa dala uplatniť len po svitaní a bola časovo náročná. Podobný princíp sa preto uplatňuje v metóde premiešavania vzduchu za pomoci veterných turbín. Tie sa nainštalujú nad sadom a podobným spôsobom premiešavajú teplejší vzduch so spodným mrazom. Takýmto spôsobom môže k premiešavaniu vzduchu dochádzať aj v noci, pričom po zapnutí turbíny fungujú samostatne.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 15.03.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.