Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Voda. Dôležitá pre všetky organizmy po celej zemi. Potrebujeme ju na to, aby sme vôbec prežili a bez nej by na našej planéte nebol život. Vedeli ste o tom, že až 75% ľudského tela tvorí voda? Rovnako dôležitá je aj pre rastliny. Je dôležitým rozpúšťadlom a látky sa v rastline dopravujú vo forme vodných roztokov. Pre rastlinu je tiež zdrojom vodíka a kyslíka, zúčastňuje sa viacerých chemických procesov.

Polievanie rastlín v byte

Množstvo vody sa samozrejme líši od druhu, no väčšinou aj pri týchto organizmoch tvorí voda 70 – 80% celkovej rastliny. Teraz by sme si možno povedali, že budeme rastliny polievať čo najviac, veď predsa len sa aj ľuďom odporúča piť čo najviac vody za deň, aspoň tie 2 litre. No tu dochádza k mýtom, ktoré vytvoril internet a „internetoví odborníci“.

Ako často polievať izbové rastliny? Príliš vysoké množstvo vody škodí aj ľuďom, aj rastlinkám. To, že má rastlinka príliš veľa vlahy a až moc ste ju polievali vám ukáže zožltnutím listov, vädnutím či premokrenou pôdou. Treba si ale dávať pozor, pretože tie prvé dva znaky môžu znamenať aj nedostatok vlahy. Preto je dobré skúmať napríklad vlhkosť hliny, no o tom si povieme ešte neskôr. Koľko je teda ideálne množstvo vody pre vaše izbové rastlinky a ako často ich polievať? Odpoveď na túto otázku ovplyvňuje viacero faktorov. Konkrétny druh rastliny, obdobie, vlhkosť vzduchu, teplota aj napríklad veľkosť kvetináča. Všetky tieto faktory sa vám budeme snažiť podrobne popísať a aj to, ako na správnu zálievku izbových rastlín.

Akou vodou polievať kvety

Či už ich ovlažujete rozprašovačom alebo polievate priamo do črepníka, tak je dobré používať mäkkú, dažďovú vodu alebo aspoň prevarenú v kanvici. Voda by nemala byť ani príliš studená, ani príliš teplá, ideálne je použiť vodu v izbovej teplote.

Ak máte v izbe viacero rastlín, dajte ich všetky spolu do hlbokej misky a na dno nasypte piesok alebo štrk. Tak vytvoríte domáce „zavlažovanie“ a pravidelne dolievajte vodu. Vlhkosť vzduchu v interiéri zvyšujú napríklad aj rastliny s veľkými listami, ktoré používajú na dýchanie väčšiu plochu, takže sa vyparí viacej vody do ovzdušia. Pestovatelia si na tento účel obľúbili filodendrony, banánovníky, monstery, lipky africké či zelenec.

Čo ovplyvňuje príjem vody rastlín

Príjem vody je ovplyvnený viacerými faktormi, nie len tým, že jedna rastlinka má predpísanej toľko vody a ďalšia má zas predpísané iné množstvo. Takýto pohľad na polievanie kvetov je vhodný pre začínajúcich pestovateľov, ktorí sa do rastliniek nevyznajú a aby im neuschli alebo nezhnili, tak sa radšej držia presných inštrukcií. No pokročilý pestovateľ by mal vedieť, kedy poliať kvety viac a kedy im zas toľko vlahy netreba. Faktory, ktoré to ovplyvňujú sme vám spomínali už aj vyššie, no teraz si to preberieme viac do detailov.

Teplota

Teplota je zásadným faktorom, aj keď sa v interiéri až tak veľmi počas roka nemení. Na druhej strane sú tam nejaké teplotné výkyvy, ktoré aj interiérové rastlinky pociťujú. Problémom to môže byť hlavne v lete, ak nemáte doma klimatizáciu a teplota vystúpi naozaj vysoko. So zvyšovaním teploty približne po hranicu 30 stupňov Celzia sa príjem vody zvyšuje, no keď už sa táto teplota prekročí, hodnota príjmu vody za začne znižovať. A ako často polievať kvety v zime? Pri 0 stupňoch sa príjem vody rastlín úplne zastavuje. Počas zimy im teda doprajte o čosi menej vlahy, no v lete, hlavne pri horúčavách a rastlinkách, ktoré sú vystavené slnku im treba dopriať viac vody.

Koncentrácia roztoku v hline

Nie nadarmo sa určuje pri hline jej pH a zároveň sa aj často označuje, pre ktoré rastlinky je táto pôda určená. Sú tam ale aj ďalšie látky, ktoré ovplyvňujú príjem vody a je to podobne ako s ľudským telom. Čo sa stane, keď zjeme poriadne slané jedlo? Automaticky siahame po vode, aby sme doplnili tekutiny. Tak je to aj s pôdou, v ktorej sa nachádza vyššie množstvo soli. Na druhej strane, sú aj rastlinky, ktorým táto pôda vyhovuje a darí sa im ešte viac.

Správne polievanie izbových rastlín

Množstvo vody v hline

To, či je rastlinka preliata a hlina je úplne premočená, alebo je hlina úplne suchá ovplyvňuje aj „správanie“ rastlinky a to, koľko vody bude vyžadovať. Nedostatok i nadbytok vody sú príčinou zníženia jej príjmu. Ako je to možné? Pri vyššom množstve vody sa korene (cez ktoré rastlinka vodu prijíma) dostatočne neokysličujú, a tak sa znižuje intenzita jej dýchania. Na druhej strane, keďže rastlina potrebuje vodu k životu, pri jej nedostatku sa jej metabolizmus spomaľuje a tým pádom prijíma vody menej. Opäť ju treba naštartovať postupným zvyšovaním množstva vody pri polievaní.

Najčastejšie chyby pri polievaní rastlín

Ak robíte hociktorú z vecí, o ktorých budeme teraz hovoriť, bude lepšie, ak sa tomu v budúcnosti vyvarujete, ak teda nechcete, aby vám rastlinky zhnili alebo uschli. Budeme písať o najčastejších chybách pri polievaní interiérových rastliniek. Ako už viete, tak aj teplota ovplyvňuje to, koľko si rastlina žiada vody. Oveľa viac je to na jar a leto, než v zime a na jeseň. Sú ale aj výnimky, ktoré majú práve v lete obdobie vegetačného pokoja. Vtedy im treba polievanie obmedziť alebo úplne vynechať. A hlavne v tomto ľudia často robia chybu. Nepoznajú svoje izbové rastliny a potom nevedia, ako a kedy polievať.

Ďalšou častou chybou je nedostatok vody pre rastliny s kvetmi, hlavne pri nasadení a počas kvitnutia. Tie totiž potrebujú vody oveľa viac ako rastliny, ktoré pestujeme pre ich ozdobné listy a kvety nemajú. To spôsobuje nie len vysychanie a žltnutie listov, ale môžu začať odpadávať nerozkvitnuté puky alebo okvetné lístky. Po odkvitnutí sa už môžu polievať menej.

Tiež platí, že čím väčšie listy rastlina má, tým ju treba polievať viac, pretože svojimi listami vyparujú oveľa viac vody, než rastlinky s drobnými listami. Vieme, že je to pre vás asi množstvo informácií a faktorov, ktoré polievanie rastlín ovplyvňujú, preto máme pre vás jednoduché pravidlo, ako vedieť, kedy polievať. Keď už zemina začína vysychať a nie je dostatočne vlhká, vtedy je správny čas na polievanie.

Polievanie lopatkovca

Správna technika polievania

Pri polievaní je potrebná aj správna technika a aj keď ste si doteraz možno mysleli, že to nie je až také dôležité, tak áno, je. Ako prvé, už pri vysádzaní alebo presádzaní rastlín by ste mali vybrať črepník, ktorý má otvory na odtok nadbytočnej vody. Takto si rastlinka sama zreguluje, koľko vody potrebuje s vašou malou výpomocou. Do črepníka je dôležité zakomponovať aj drenážnu vrstvu, ktorá sa tvorí najčastejšie z kamienkov alebo keramzitu. Ak by pri koreňoch stála voda, tak by mohli korene postupne začať hniť. Kedy polievať kvety? Ideálny čas je na to dopoludnie, pretože ešte tak nepáli slnko a rastlinka dostane po noci vlahu, ktorú potrebuje.

Poďme ale k tej technike. Najčastejšou technikou je polievanie zhora a je to aj veľmi efektívny spôsob. Voda sa totiž postupne vsiakne do substrátu a živiny sa vďaka tomu dostanú až ku koreňom. Keď sa začne napĺňať vodou miska pod kvetom, počkajte približne 2 hodiny a nabytočnú vodu, ktorú už rastlina nevypije vylejte.

Sú aj výnimky, druhy rastlín, ktoré neznesú polievanie zhora, ale vyžadujú zálievku do misky. Najčastejšie pestovanými rastlinami, ktoré neznesú vodu na svojich listoch je napríklad sepónia, prvosienka alebo cyklamén. Sú aj kvety, ktoré preferujú zálievku do listovej ružice, napríklad bromélia, ananás alebo guzmánie. Na opačnej strane od kvetov, ktoré treba polievať pravidelne sú aj také rastliny, ktoré nepotrebujú vodu počas zimy, keď ich uložíte na zimovisko. Napríklad kaktusy, tie vydržia bez vody od začiatku zimy, až do marca - apríla.

Zvyšovanie vlhkosti vzduchu

Aj táto téma sa spája s polievaním interiérových rastlín a hlavne počas zimy, kedy sa teplota v miestnosti pohybuje okolo 22 stupňov Celzia, niekedy aj viac (keď poriadne priložíme) a vzduch sa potom čoraz viac vysušuje. Platí to, že čím je vo vykurovanej miestnosti teplejšie a čím menej sa vetrá, tak tým viac potom klesá vlhkosť vzduchu. Opäť, toto nie je škodlivé len pre naše rastlinky, ale aj ľudské telo. Môže vás na základe toho napríklad začať bolieť hrdlo, môžete mať neustály pocit smädu alebo môžete pociťovať nižšiu úroveň energie počas dňa. Aby ste to lepšie pochopili, tak takto podobne to funguje aj pri izbových rastlinkách.

Pri nižšej vlhkosti vzduchu začínajú rastliny odparovať väčšie množstvo vody, a kvôli tomu aj spotrebujú viac energie. V prípade, že im nedoprajete dostatok vody, tak sa im začnú uzatvárať prieduchy a spomaľujú rast, pokým sa úplne nezastaví. Ako teda zvýšiť vlhkosť vzduchu, aby nedošlo k uschnutiu?

Naše tipy na jednoduché zvlhčovanie

V prvom rade môžete rozmiestniť vhodné odparovače vlhkosti na radiátory alebo do blízkosti rastlín. Tak sa uistíte, že budú mať rastliny dostatočný prísun vlhkosti. Ďalšou možnosťou je pravidelné sprchovanie rastlín, hlavne tých vlhkomilných, ktoré potrebujú o čosi viac starostlivosti. Keďže tým aj očistíte listy od prachu, bude sa im ľahšie dýchať.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 15.03.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.