Zimovanie a starostlivosť o kaktusy a sukulenty v zime

Tak ako ovplyvňuje zima náš organizmus, tak ovplyvňuje aj organizmus a „zdravotný stav“ vašich rastlín. Aj vy sa potrebujete poriadne nachystať na zimu a počas tohto ťažšieho obdobia sa každý z nás o seba aj o čosi viac stará, aby nepodľahol typickým zimným chorobám. No a čo rastlinky?

Ako zazimovať kaktusy a sukulenty?

Aj o tie sa treba v zime starať, aby sa potom na jar mohli znova ukázať v celej svojej kráse. Správne zimovanie má totiž vplyv na celkovú kondíciu rastlín a kvitnutie v ďalšej sezóne. Prípravu na zimu si teda poriadne premyslite a prečítajte si o tom, ako by ste to mali robiť všetko správne. Pretože správna starostlivosť po čase prináša svoje ovocie, a to neplatí napríklad len u rastlín.

Prečo je dôležité rastliny zazimovať?

Na svete existuje množstvo druhov rastlín a aj množstvo druhov kaktusov. No a každý z týchto druhov vyžaduje niečo iné, preto je dôležité poriadne si prezistiť, aký konkrétny druh máte doma vy. Podľa toho zistíte všetky konkrétne informácie o danej rastlinke; aká je jej citlivosť na zmeny teplôt, koľko svetla a vlahy potrebuje, alebo či sa jej v zime lepšie darí niekde schovanej. Kaktusy je dôležité zazimovať preto, lebo niektoré z nich napríklad pri poklese teplôt už pod 15 stupňov začnú odumierať. Samozrejme, sú aj také, ktoré prežijú snehovú pokrývku a mínusové teploty, no takých druhov nie je moc.

Zazimovanie je teda hlavne dôležité preto, aby rastlinky zbytočne neodumreli a na budúci rok mohli rásť opäť. Správne zimovanie tiež priaznivo vplýva na kvitnutie v budúcom roku, na farbu aj veľkosť kvetov. Je to hlavne kvôli tomu, že kaktusy počas zimy naberú živiny, ktoré na správny rast potrebujú, a tiež energiu a odpočinok. Všetky tieto faktory potom pozitívne vplývajú na vývin rastlinky po zimnom období a jej stave počas zvyšku roka.

Množstvo svetla a teplota pri zimovaní

Pestovatelia majú na túto tému naozaj rôzne názory, no tu je lepšie držať sa toho, čo fungovalo práve vám. V čom sa ale väčšina pestovateľov zhodne, tak je to, že by teplota, v ktorej kaktusy a sukulenty zimujú nemala byť vyššia ako 10 stupňov, no zároveň by nemala byť nižšia ako 5 stupňov, pretože to zvyčajne vyhovuje takémuto typu rastlín najčastejšie.

Ako správne zazimovať kaktusy - teplota, svetlo, stanovište

Prečo tomu tak je? Rastliny sa pri tejto teplote dostanú do tzv. vegetačného pokoja. Preto sú teda ideálne priestory ako chodby, pivnice, schodištia, sklenník alebo špajzy. Odporúča sa ale pri zimovaní kaktusov radšej viacej svetla ako menej.

Do domu by ste mali dať teplomilné druhy kaktusov napr. rodu Melocactus, Discocactus a rastliny vrúbľované na Pereskiopsisy a Hylocereusy. Ostatné teda môžu byť v pivniciach alebo skleníkoch, kde by mal byť na udržiavanie teploty nainštalovaný ohrievač. V skleníku by mala byť aj pár centimetrová izolačná vrstva z bublinkovej fólie alebo polystyrénu, aby vám odtiaľ neunikalo teplo.

Postup a starostlivosť pri zimovaní

Proces zazimovania naozaj nie je nijako zložitý a zvládne ho každý z nás. Samozrejme, časovo to záleží od počtu sukulentov, ktoré idete zazimovať, no väčšinou to zvládnete plus mínus za jednu hodinu. Tiež vás to nebude stáť ani nejaké závratné sumy peňazí, okolo 10€ by ste mali byť vybavení.

Čo budete na tento proces potrebovať? Čo sa týka materiálu, tak budete potrebovať hnojivo, ktoré je priamo určené na konkrétny druh vašich kaktusov a sukulentov. Ďalej budete potrebovať seramis alebo keramzit a substrát na pestovanie kaktusov. Z náradia budete potrebovať ručný kyprič pôdy, na vytvorenie čo najlepších podmienok pre kaktusy, ďalej nožnice, handričku, štetec a krhlu s vodou.

Ak máte všetko pripravené, môžeme prejsť na postup, ktorý bude prebiehať počas celej zimy. Ako prvé je umiestnenie. Kaktusy musia byť v zime umiestnené na chladnejšom mieste, no zároveň s dostatkom svetla. Nájdite preto také miesto vo vašom dome, tipy na takéto miesta sme vám dali už vyššie v článku a spravte si tam miesto na vaše zimujúce kaktusy.

Kam umiestniť kaktusy v zime?

Príprava na zimu, čo sa týka zálievky, by mala začať už na jeseň, kde by ste ju mali začať postupne znižovať, čiže pred začatím zimného obdobia by mal byť substrát úplne suchý. S opätovným zvyšovaním zálievky a postupným prechodom z chladnejších priestorov do tepla by ste mali začať niekedy na začiatku marca, záleží aj od počasia v danom roku.

Ďalším z dôležitých faktorov je čistenie, ktoré by ste počas zimy mali pravidelne opakovať. Štetec by mal byť jemný, no zároveň by mal odstraňovať to, čo odstrániť chcete. A tým sú zvyšky listov, suchých kvetov, nečistôt, prachu, prípadne uhynutý hmyz. S čistením súvisí aj kontrola týchto rastliniek, ich stav a to, či sa nemení nejako ich farba. Kontrola je dôležitá hlavne vtedy, ak boli kaktusy pred začiatkom zimy uvedené vo vlhkom priestore či na daždi, a potom boli rýchlo umiestnené do studenej miestnosti. Môžu im totiž začať zahnívať korene a vtedy je kontrola kľúčová, pretože hneď ako na to prídete, korene by ste mali odstrániť.

Voda. Dôležitá zložka pri tomto procese, no zároveň by sa to s ňou nemalo preháňať, keďže kaktusy celkovo nevyžadujú príliš veľa vody a v tomto „bdelom“ stave jej vyžadujú ešte menej. Počas zimy stačí kaktusy zaliať raz za dva týždne a najmä tie, ktoré zimujú v teplejších priestoroch, čiže sa teplota týchto priestorov pohybuje okolo tých 10 stupňov. Tie v studených priestoroch zalievajte menej a neprekáža im ani to, ak sa od sucha a chladu trochu zvraštia.

Čo sa týka prihnojovania, tak s tým počkajte až na obdobie tesne pred začiatkom jari. Pri výnimkách, ktorými sú kaktusy vo vykurovanej miestnosti môžete kaktusy prihnojiť raz mesačne. Počkať do jari by ste mali aj s presádzaním, ideálnym obdobím je vtedy, keď sa už vonku začne postupne otepľovať. Jediné, núdzové presádzanie, keď sa vám črepník rozbije, je v zime povolené.

Kde možno robíte chybu?

Áno, aj pri prezimovávaní rastlín ľudia často robia chyby a potom sa nie je čo čudovať, keď sa vám rastlinky na jar nezobudia zo zimného spánku. Nesprávne zimovanie sa dá zhrnúť v jednej vete; rastlinky sú umiestnené v miestnosti, kde je príliš vysoká teplota a nedostatok svetla. Ak do toho ešte pridáme pravidelné polievanie (ktoré je taktiež úplne nevhodné a neprospieva kaktusom ani počas obdobia rastu), tak nečakajte, že zimu prežijú.

V takýchto podmienkach sa kaktusy začnú deformovať, rastový vrchol pri kaktusoch zbledne a neprirodzene sa zúži. To potom spôsobuje, že kaktusy už potom nezakvitnú alebo len veľmi zriedkavo. Nesprávne zazimované rastliny sú tiež náchylnejšie na najrôznejšie druhy chorôb a tiež škodcov, ktorí parazitujú na rastlinkách. Z estetického hľadiska sú takéto kaktusy už úplne neatraktívne a je zbytočné ich pestovať. Aj pre toto je dôležité dbať na dostatočnú starostlivosť a správne zazimovanie.


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 13.12.2019
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vypestovat ananás z odrezkuAko vypestovat ananás z odrezku

Toto šťavnaté, aromatické ovocie poteší nielen svojou chuťou, no poslúži aj ako interiérový doplnok. V dnešnom článku vám prezradíme ako ho doma pestovať z odrezkov v kvetináči.

Šalvia lekárska – pestovanie v byte v kvetináči, zber, druhyŠalvia lekárska – pestovanie v byte v kvetináči, zber, druhy

Šalvia je nenáročná bylinka, ktorá je typická svojou aromatickou vôňou. Existujú stovky odrôd šalvie, niektoré zdroje uvádzajú až 900 druhov po celom svete. V texte sa dozviete o šalvii,...

Izbové rastliny do tieňa a tmavých kútovIzbové rastliny do tieňa a tmavých kútov