Ako vybrať fasádnu farbu (omietku). Akrylátovú, silikónovú alebo silikátovú?

Celé ľudstvo strávilo stáročia tým, aby zveľaďovalo prostredie, v ktorom žije a býva. Ak niečo človek nadobudne, inštinktívne má potrebu sa o to starať. Logicky, ak hovoríme o dome, v ktorom žijeme, chceme aby bol ten najkrajší.

Moderná fasáda rodinného domu

Nechávame si záležať na detailoch, ktoré z domu robia skutočný domov. Podstatným „detailom“, ktorý nemožno prehliadnuť je fasádna farba. Kvalita, druh, odtieň, výrobca, farebnosť, stálosť či odolnosť. Aj tieto vlastnosti rozhodujú o tom, ako bude vaša fasáda v konečnom dôsledku vyzerať. Rozhodne teda nie je jedno, po ktorej z omietok siahnete. Samozrejme, všetko je aj vec vkusu. My sa vám pokúsime predstaviť možnosti, ktoré vám svet fasádnych farieb ponúka.

Dôležité poznatky pre výber omietky

Skôr, ako sa pustíte do výberu fasádnej farby a vysnívaného odtieňu či štruktúry, musíte zvážiť niekoľko podstatných poznatkov, ktoré musíte o vašom dome vedieť. Prvým a dôležitým poznatkom je, aký tepelnoizolačný materiál bol na vašom dome použitý. Podstatným faktorom je takisto, v akom prostredí sa váš dom nachádza. Či ide o mestskú zástavbu, dom pri ceste, pri vode alebo v prevažne chladnom klimatickom prostredí. Drobným detailom je takisto či má nehnuteľnosť plochú alebo šikmú strechu. V prípade, že je strecha plochá, je vystavená silnejším poryvom vetra ako v prípade šikmej strechy a to sa dotýka i omietky.

Pri výbere správnej omietky nejde iba o dizajn a výber najkrajšieho odtieňu. Stavebník vám musí vedieť povedať, aký druh omietky s akou štruktúrou a materiálovou bázou je pre vás ten najlepší. 

Zatepľovanie a fasáda rodinného domu

Pre príklad vám uvedieme, vybrané druhy omietky značky Baumit, z ktorých každá má svoje špecifické difúzne vlastnosti, dobu spracovania a takisto i použitie.

 • Baumit NanoporTop – vyznačuje sa nanoporéznou štruktúrou, ktorá je extrémne odolná voči znečisteniu. Omietka je teda vhodná aj pre nehnuteľnosti nachádzajúce sa v prašnom prostredí napríklad pri cestách. Vhodná je pre všetky druhy podkladov vrátane tepelnoizolačných vrstiev. Unikátna materiálna báza s fotokatalickým efektom navyše perfektne izoluje a chráni fasádu pred akýmkoľvek znečistením.
 • Baumit SilikatTop – omietka je vyrobená na minerálnej báze. Vyznačuje sa najvyššou paropriepustnosťou. Ide o špeciálnu omietku určenú napríklad na renováciu či sanáciu starých pamiatok. Rovnako tak je však určená na minerálne omietky, stierky, betón alebo tepelnoizolačné vrstvy.
 • Baumit SilikonTop – je vyrobená na báze silikónových živíc, čo zabezpečuje vysokú odolnosť voči poveternostným podmienkam. Perfektnou vlastnosťou je aj vysoká miera paropriepustnosti, takže je ide o perfektný druh omietky určenej pre rôzne tepelnoizolačné systémy. Okrem toho je však určená aj na iné omietkové systémy, murivá či stierku. Na základe jej vlastností ide o najčastejšie používaný druh fasádnej farby.
 • Baumit OpenTop – ide o tenkovrstvovú omietku s vysokou paropripustnosťou. Založená je na silikátovje báze, čo značí vysokú odolnosť. Opäť je určená na úpravu rôznych tepelnoizolačných systémov, stierok, betónu či sanačných omietok.
 • Baumit GranoporTop – materiálna báza je založená na akrylátovej disperzii. Špeciálne vyniknú svetlé farebné odtiene. Je veľmi odolná voči akýmkoľvek klimatickým podmienkam. Je určená na úpravu tepelnoizolačných systémov, stierok, hladkého betónu či sanačných omietok.
 • Baumit FineTop – neobsahuje žiadne silikónové živice, je vysoko paropriepustná a veľmi ľahko aplikovateľná. Hodí sa na minerálne omietky, stierky, hladký betón a takisto priamo na tepelnoizolačné systémy.
 • Baumit SiliporTop – omietka opäť bez silikónových živíc s vysokou odolnosťou voči klimatickým podmienkam. Môže mať škrabanú i ryhovanú štruktúru. Výhodou je aj široká škála odtieňov a možnosť naniesť ju na takmer všetky druhy povrchov od stierky, minerálnej omietky, betónu či na výstužnú vrstvu zateplených fasád.

Okrem daných druhov omietok, ktoré sme vám uviedli, spoločnosť Baumit produkuje aj mnoho iných špeciálnych druhov omietok určené na špecifické povrchy alebo na špeciálny druh spracovania. Stavebník, respektíve realizátor úpravy vašej fasády vám musí vedieť odporučiť, aký druh fasádnej farby je pre vás najlepším. Fasádne farby Baumit však rozhodne patria k tým najlepším na trhu. Na trhu sú kvalitnými producentmi aj značka Weber alebo Peakston.

Výber fasádnej farby

Náterové farby používané na samotné tepelnoizolačné vrstvy, stierky, minerálne omietky, betón a podobne sa radia do niekoľkých skupín. Samozrejme, každý výrobca má vlastné špecifické označenia. Jedného z najpredávanejších výrobcov omietok (Baumit) sme vám už predstavili. Ako sme spomínali, nejde len o odtieň ale takisto o podmienky a vplyvy prostredia, ktoré vplývajú aj na samotnú fasádu.

Rôzne farebné odtiene na fasádu

Samotné náterové farby sa delia do niekoľkých základných skupín na akrylátové, silikónové, silikátovné, nanočasticové a vápenné.

Akrylátová fasádna farba

Samotná fasádna farba sa skladá z akrylátovej vodnej disperzie. Je vysoko odolná voči vplyvom počasia (dážď, klimatické zmeny, poryvy vetra). Farby sú takisto umývateľné a majú dobrú paropriepustnosť. Používajú sa zvyčajne na náter rovných podkladov. Akrylátové farby majú sýtu farebnosť a sú takisto veľmi trvácne.

Silikónová fasádna farba

Obsahujú akrylátovú disperziu a takisto disperziu silikónovej živice. Majú veľmi vysokú odolnosť (vyššiu ako akrylátové farby), sú umývateľné, odolné voči znečisteniu a určené sú pre všetky druhy povrchov. Stierky, betón, minerálne omietky alebo tepelnoizolačné materiály. Akrylátová zložka dodáva omietke pevnosť a zároveň umožňuje optimálnu priepustnosť. Silikónová disperzia je zasa odolná voči vode. Silikónové farby sú veľmi obľúbené aj vďaka stálosti farieb a možnostiam rôznych štruktúr.

Silikátová fasádna farba

Silkátová fasádan farba je spojením syntetickej živice a draselného vodného skla. Silikátové farby sú buď to dvojzložkové, kedy pred použitím obe zložky zmiešame alebo jednozložkové, ktoré okrem vodného skla obsahujú aj polyméry. Silikátová fasádna farba sa vyznačuje dobrou paropriepustnosťou a dlhodobou životnosťou.

Maľovanie fasády rodinného domu

Vhodné sú aj na sanáciu či renováciu starých vápenatých fasád. Pri práci je nutné dávať pozor, aby silikátová farba nezačala stekať na parapet alebo okenné rámy, aby nedošlo k poškodeniu plastov či dreva.

Nanočasticová fasádna farba

Už samotný názov hovorí o špeciálnej nanočasticovej štruktúre, ktorá vytvára aktívny ochranný štít. Náter obsahuje množstvo anorganických silikátových častíc a vytvára úzko prepojené póry s hrúbkou menšou ako 0,0005 mm. Sú veľmi odolné voči akýmkoľvek biologickým i fyzickým vplyvom prostredia. Nanonáterom vytvoríte ochranný filter, ktorý sa aktivuje UV žiarením. Je vysoko odolný a takisto paropriepustný. Perfektný je pri sanácii starých omietok.

Vápenná fasádna farba

Cenovo ide o najvýhodnejší variant, no hasené vápno ani z ďaleka nedisponuje takou farebnosťou či trvácnosťou ako novodobé druhy fasádnych farieb. Vápenaté nátery je potrebné často obnovovať a preto sa dnes používajú skôr ako „archívne“ farby, ktoré vytvárajú autentický efekt.

 V eshope efarby.sk nájdete veľký výber fasádnych náterov!

Hladký náter alebo štruktúra

Každá omietka má svoje špecifické vlastnosti. Nejde len o farbu ale aj štruktúru, teda zloženie samotnej omietky. Pri výbere omietky zvažujete či si vybrať:

 • Ryhovanú
 • Škrabanú

A následne si určíte, či je lepšie vybrať:

 • Hrubšia zrnitosť
 • Jemnejšia zrnitosť

Nová fasáda rodinného domu

Odborníci sa zhodujú. Že hladké štruktúry (cca. 1,5 mm) sú omnoho menej náchylné na znečistenie. Navyše vďaka jemnejšej zrnitosti môžete dosiahnuť ucelený a hladký povrch, samozrejme za cenu námahy robotníkov.

Drsnejšie omietky (cca. 2 – 3 mm), ktorých zrnitosť je vyššia vo výsledku často dosiahnu iné farebné odtiene ako sa na prvý pohľad zdá. Odchýlky sú však veľmi drobné. Dokážu však vynikajúco prekryť nerovnosti a navyše sa s nimi pracuje o niečo jednoduchšie.

Výber správneho odtieňa

Neskoro? Možno aj vy ste sa už pri výbere toho správneho odtieňu spálili. Vzorkovníky farebnosti odtieňov dokážu často klamať, respektíve skresľovať. Ako si vybrať skutočne ideálny odtieň? Ak vám nebude prekážať zainvestovať do skúšobnej vzorky, ktorú je možné si u väčšiny dodávateľov objednať, určite sa vám to podarí. Vzorky môžete natrieť na väčšiu plochu (doska, sadrokartón...) a priložiť ku fasáde. Na väčšej ploche totiž fasáda vytvára odlišný odtieň ako na malej vzorke.

Samostatne alebo kombinácia

V tomto prípade ani tak nejde o radu, ako skôr tip. Samozrejme, každý má vlastný vkus a kombinácia farieb, štruktúr či farebných odtieňov rozhodne nemusí byť to, čo chcete. Kombináciou odtieňov či štruktúr môžete vytvoriť špecifické vzory alebo zvýrazniť architektonické prvky.

Moderná fasáda rodinného domu

Najčastejšie sú to hrany stein alebo okenné oblúky, projektanti sa však radi vyhrajú aj s ostatnými časťami. Omietky sú v prvom rade estetickým prvkom a preto práve takouto kombináciou môžete docieliť niečo špecifické.

Cena fasádnej omietky

Tento faktor nemožno hodnotiť všeobecne, keďže výsledná cena nánosu fasádnej farby závisí od výmery plochy, štruktúry i zrnitosti. Musíte rátať s tým, že pri hrubšej štruktúre sa spotrebuje omietky viac a preto 25 kg vedro omietky s jemnou zrnitosťou vám vystačí na väčšiu plochu ako v prípade hrubšej zrnitosti.

Omietky Baumit v závislosti od druhu omietky majú rôzne cenové relácie. Najpoužívanejšia omietka Baumit SilikonTop (25 kg vedro) vás vyjde na zhruba 42 €. Často používaná je takisto Baumit OpenTop, ktorej rovnaké množstvo vás bude stáť okolo 45 €.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 27.05.2018
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať domáci trezor na peniaze, cennosti či zbrane? Populárne sú zabudované i nábytkové trezory Ako vybrať domáci trezor na peniaze, cennosti či zbrane? Populárne sú zabudované i nábytkové trezory

Domáce trezory ponúkajú skutočné bezpečie. Aké sú najlepšie? Koľko stoja? V našom článku sa dozviete všetko potrebné, aby ste si vybrali domáci trezor dobre.

Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho! Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho!

Pestovanie izbových rastlín v domácnosti so sebou prináša veľa výhod. Je to nenáročné hobby, sú prospešné pre ľudský organizmus a k tomu všetkému aj dobre vyzerajú.

6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora 6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora

Televízor je často investíciou na niekoľko rokov. Aby vám vydržal čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Viete, ktoré to sú?