Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Začínate renovovať? Nový domov v staršom byte či dome? Chcelo by to novú stierku a nový náter. Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako správne stierkovať

Interiérové aj exteriérové omietky a stierky nájdete v ✅ e-shope efarby.sk.

Hladké alebo štruktúrované steny?

Túžite po hladkých stenách alebo uprednostňujete originálne štruktúrované steny? Ak rozmýšľate do interiéru zakomponovať aj tapety, tabuľové fólie alebo samolepky na stenu, mali by ste si vybrať hladké steny. Na hladké steny dokážete bez problémov nalepiť rôzne dekorácie. Hladké steny vyniknú aj v minimalistickom interiéri s elegantným nádychom. Jemnejšia alebo hrubozrnná stierka? Štruktúrovaná hrubozrnná stierka je ideálna do rustikálneho štýlu bývania. Vďaka „štruktúre dokážu zakryť malé nedostatky v podobe rýh alebo prasklín.

Stierka na stenu – aké poznáme?

Ešte pred stierkovaním je dôležité dobre si premyslieť a vybrať typ stierky. Výrobcovia delia stierky aj podľa miestnosti, kde by mali byť aplikované. Stierka v kúpeľni by mala byť vodoodolná. V spálni si vystačíte s klasickou sadrovou stierkou, pretože tam za normálnych podmienok nemávate zvýšenú vlhkosť. Je potrebné zvážiť a brať do úvahy taktiež materiál, na ktorý bude stierka aplikovaná.

Aké stierky poznáme?

 • Sadrová stierka – patrí medzi obľúbené a najpoužívanejšie stierky. Je hladká a nedrží sa na nej prach, čo určite oceníte v domácnosti s alergikmi.
 • Silikónová stierka – bežne používaná, predovšetkým keď potrebujete prekryť menšie nedokonalosti v podobe prasklín.
 • Minerálna stierka – používa sa najčastejšie v interiéri, v izbách ako spálňa alebo obývačka, kde sú za normálnych podmienok suché steny a nehrozia žiadne praskliny.
 • Hlinená stierka – predstavuje ekologickejší variant stierky. Hlinená stierka eliminuje vlhkosť a je trvácna.
 • Vápenná stierka – používa sa na vytvorenie hladkých, gletovaných povrchov. Prírodná biela hladká vápenná stierka je určená do interiéru.
 • Mikrocementová stierka – je originálna a nadčasová stierka. Je odolná proti oderu, má dlhodobú životnosť a môžete ju použiť v interiéri aj v exteriéri na akýkoľvek podklad. Odporúča sa na stierkovanie fasád, bazénov, sauny či sprchy.
 • Hydroizolačná stierka – je vhodná nielen do interiéru, ale aj do exteriéru. Ide o hydroizoláciu povrchu stien. Ide o vodotesnú ochranu stien balkónov, terás, kúpeľní, sprchových kútov. Ide o pružnú, flexibilnú stierku, ktorej nerobia problémy ani mínusové teploty či vlhké prostredie.
 • Dekoratívna stierka – medzi obľúbený trend posledných rokoch patrí dekoratívna betónová alebo mramorová stierka. Dekoratívna betónová stierka je to pravé orechové pre ľudí, ktorí uprednostňujú steny bez obkladu a bez špár. Betónová a mramorová stierka zaujmú už na prvý pohľad moderným dizajnom.

Sadrová stierka

Materiál, ktorý pri stierkovaní potrebujete:

 • špachtľa,
 • vedro,
 • tmel,
 • penetračný základný náter,
 • valček,
 • hladidlo (nerezové hladidlo),
 • brúsny papier,
 • omietka/stierka,
 • elektrické miešadlo (môže aj nemusí byť, ale potrebujete niečo, čím dôkladne a poriadne premiešate rozrobenú omietku),
 • maliarsku pásku do rohov,
 • rukavice,
 • fólie na zakrytie,

Ako správne stierkovať

So správným náradím a trochou zručnosti si dokážete steny vystierkovať sami. Ak si na to netrúfate, zavolajte si radšej profesionálna, pokiaľ áno, náš návod vám s tým pomôže.

Príprava podkladu je kľúčová

Zaujímalo by vás, či môžete stierkovať aj na starú omietku? Stierkovanie na starú omietku a na starý náter je možné len v prípade, ak vám farba na stene drží. Ako si overiť, že starý náter je bezproblémový? Jednoduchým a praktickým testom. Na stenu si vyznačte štvorec s veľkosťou 10 x 10 cm. Prelepte ho páskou, ktorú po pár minútach rýchlym ťahom strhnite dole. Ak vám na páske ostane starý náter, je nutné celú farbu odstrániť a začať nanovo. Povrch po odstránení starej farby musíte dôklade natrieť penetračným náterom. Penetračný náter zaručí lepšiu priľnavosť novej stierky. Pre dokonale ošetrený povrch použite pri nanášaní penetráku valček. Penetračný náter tak bude nanesený rovnomerne. Ak naopak zistíte, že starý náter je v poriadku, stačí podklad natrieť a ošetriť penetračným materiálom. Vo všeobecnosti však platí, že ak chcete mať dokonale hladký a čistý podklad, je najlepšie nanášať stierku na čisté steny, z ktorých sú odstránené tapety, plagáty, starý náter a pod.

Opravte praskliny

Aj malé prasklinky dokáže pokaziť celkový vizuálny dojem. Pred stierkovaním opravte každú prasklinku na stene. Pri oprave vám bude nápomocná špachtla a tmel. Tmel na praskliny, škáry a iné nerovnosti nanášajte pomocou špachtle. Keď tmel zaschne, odporúča sa povrch pred stierkovaním ešte dokonale vyrovnať brúsením.

Oprava prasklín na stene

Príprava stierky

V obchodoch nájdete stierky vo vreci alebo vo vedre. Stierka na stenu vo vreci je určená na domácu prípravu. Stierku si doma vo vedre zmiešate s vodu. Jej výhodou je dlhšia doba tuhnutia. Stierku si tak nanesiete vo vami zvolenom tempe, dokážete ju bez problémov nielen naniesť, ale aj vyhladiť, dorovnať a pod. Pripravené stierky vo vedre môžete nanášať na stenu ihneď. Nie je potrebné ďalšie riedenie s vodou. Tuhne rýchlo, preto sú v takomto prípade skúsenosti so stierkovaním viac než vítané.

Hotová stierka musí mať dobrú konzistenciu. Ako zistíte, že stierka na stenu je hotová? Zoberte si špachtľu, naberte si kus stierky na špachtľu a otočte špachtľu smerom nadol. Keď stierka ostane na špachtli a nesteká z nej smerom nadol, stierka má ideálnu konzistenciu a je pripravená na použitie.

Stierkovanie bočných stien

Keď máte pripravený podklad, oblepené rohy, elektrické zástrčky, vypínače maliarskou páskou a stierku dobre premiešanú, konečne sa môžete pustiť do samotného stierkovania. Zoberte si hladidlo, naberte si naň stierku a nanášajte na stenu hrubšie vrstvy, ktoré potom pomocou hladidla zarovnáte a vyhladíte. Môžete si vybrať medzi nasledovnými technikami stierkovania.

Medzi najznámejšie spôsoby stierkovania patrí:

 • kruhové stierkovanie – stierku na stenu nanášate krúživými pohybmi,
 • vodorovné stierkovanie – stierku na stenu nanášate vodorovne do oboch strán,
 • diagonálne stierkovanie – stierku na stenu nanášate diagonálne do oboch strán.

Stierka sa zvyčajne nanáša v 1 až 3 vrstvách. Pokiaľ si myslíte, že si vystačíte len s jednou vrstvou, musíte byť pri stierkovaní už od začiatku precízni. Ak stierkujete vo viacerých vrstvách, pri prvej vrstve nemusíte byť vôbec až taký dôsledný. Po úplnom nanesení stierky, vezmite vodováhu a skontrolujte vašu odvedenú prácu. Je dôležité, aby bola stierka na stene nanesená rovnomerne. Kontrola po stierkovaní sa robí ešte pred zaschnutím stierky. Ak ste použili maliarsku pásku na prekrytie, musíte ju odstrániť ešte kým je stierka „mokrá“. Ak by už bola zaschnutá, mohla by sa pri strhávaní pásky stierka poškodiť.

Stierkovanie bočných stien

Brúsenie pre dokonalý výsledok

Keď stierka úplne vyschne, je čas na poslednú fázu, ktorá so stierkovaním súvisí. Pre dokonale hladký alebo rovný povrch je dôležité vyschnutú stierku prebrúsiť pomocou hladidla s brúsnym papierom alebo pomocou brúsnej mriežky. Po prebrúsení nasleduje kreatívna činnosť – maľovanie. V úplnom finálne nezabudnite na stenu naniesť interiérovú farbu, ktorá vaše bývanie premení na útulný a moderný domov.

Stierkovanie stropu

V prvom rade si zabezpečte rebrík alebo poprípade lešenie. Pri stierkovaní stropu začnite s prípravami podkladu ako pri klasickom stierkovaní stien. Pripravíte si stierku a dve hladidlá. Menším hladidlom nanášajte stierku po okrajoch stropu. Na nanášanie na veľké plochy využite veľké oceľové hladidlo. Pri strope platí – menej je viac. Nanášajte tenšie vrstvy a malé množstvo stierky. Inak sa nevyhnete padajúcej stierke na zem. Pri stierkovaní jemne vtláčajte stierku do stropu a potom vyhladzujte. Stierku nechajte preschnúť a môžete sa pustiť do rovnakého postupu nanášania druhej vrstvy. Zvyšný postup je rovnaký ako pri stierkovaní bočných stien.

Stierka vs omietka

Stierka alebo omietka? Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Rozdiel je len v hrúbke. Stierky sa nanášajú už od 1 mm (sadrové stierky), zvyčajne okolo 3 mm. Omietky od 1 cm a viac. Pri výbere sa prihliada aj na materiál, z ktorého je podklad. Steny z pórobetónových tvárnic alebo sadrokartónu potrebujú tenkú vrstvu, čiže im postačí stierka v hrúbke od 2 do 15 mm. Stierka v tomto prípade nahrádza omietku. Ak ide o stenu z tehál alebo o steny s veľkými špárami a nerovnosťami, je najlepšie siahnuť po omietke, ktorú nanášate v hrúbke od 5 do 50 mm.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 04.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.

Najlepšie hobľovačky na drevo s prieťahom sú Metabo, DeWalt a Scheppach Najlepšie hobľovačky na drevo s prieťahom sú Metabo, DeWalt a Scheppach

Stroje na hobľovanie a hrúbkovanie dreva boli odjakživa výsadou veľkých stolárskych dielní. Od čias, kedy sa ručné a stacionárne náradie stalo lacnejším, začali byť tieto aj mnohé iné...