Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?

Vŕtačka patrí k základnej výbave každej domácnosti, dielne, v stavebníctve a v mnohých technických odvetviach. V domácnosti ide o nástroj, po ktorom siahame, ak potrebujeme vyvŕtať dieru, zavesiť obraz či pripevniť police, no tento nástroj má ďaleko širšie využitie.

Muž pracujúci s vŕtačkou

V tomto článku sa preto pozrieme na to, aké druhy vŕtačiek jestvujú a na čo sa využívajú.

Obľúbené modely vŕtačiek


Vŕtačka ako súčasť základnej výbavy

Aj keď sa to môže zdať, vŕtačka vôbec nie je novodobým vynálezom. Snahy o konštrukciu nástroja, ktorý by rotačným pohybom vytvoril do povrchu dieru, sa objavili už pred tisíckami rokov. Moderné elektrické vŕtačky, pravdaže, neexistovali, no jednoduché nástroje na vŕtanie sa používali už v starovekej Číne, Egypte a v Ríme. Prvá elektrická vŕtačka bola vynájdená až v roku 1889 austrálskymi vynálezcami Arthurom J. Arnotom a Williamom Blanchom a od vtedy ich vývoj pokračoval.

Dnes je už ručná elektrická vŕtačka základom každej domácnosti a využíva ju snáď každý technik a opravár. Rokmi vývoja sa rozšírili aj oblasti ich využívania a dnes už jestvuje množstvo druhov vŕtačiek. Poďme sa teda pozrieť na tie najznámejšie a najrozšírenejšie.

Bezpríklepová vŕtačka

Ako prvú musíme spomenúť štandardnú vŕtačku. Ide o základný typ, ktorý si hneď každý predstaví, keď sa povie slovo „vŕtačka“. Drží sa v jednej alebo oboch rukách, podľa úchopu. Čo sa týka použitia, ručná vŕtačka dokáže vŕtať diery do nenáročných povrchov, napr. do dreva, sadrokartónu, plastu alebo mäkkého kovu, a používa sa aj na doťahovanie alebo uvoľňovanie skrutiek. Práve preto je obľúbeným nástrojom používaním laikmi v domácnosti, hobby majstrami aj profesionálnymi mechanikmi a opravármi. Bezpríklepovú vŕtačku tak využijete napr. pri vešaní obrazov a poličiek, skladaní nábytku, hobby projektoch, miešaní farby pri maľovaní alebo pri inštalácii sadrokartónu. Tieto vŕtačky sa napájajú hlavne prostredníctvom kábla do siete alebo využívajú batérie, ktoré sú umiestnené v podstavci. Rozdiel je hlavne v sile ale aj v spôsobe využitia.

Vŕtačka s káblom

Po vŕtačke s káblom siahajú ľudia predovšetkým preto, že čakajú väčší výkon a spoľahlivosť. Tieto vŕtačky majú viac otáčok za minútu, čím dokážu pracovať rýchlejšie a precíznejšie. Taktiež vám dovolia pracovať dlhšie bez prestávky, pretože sú napájané priamo do siete a nepotrebujú nabíjanie. Lepšie sú aj z hľadiska ceny, keďže dobrá aku vŕtačka vyžaduje silný akumulátor, ktorý už bude drahší. Okrem nižšej nákupnej ceny zvyknú aj dlhšie vydržať, takže ide o investíciu do spoľahlivého prístroja s dlhšou životnosťou.

Aku vŕtačka

Tieto vŕtačky sa líšia už vzhľadom – nemajú kábel a rukoväť sa končí širšou základňou, v ktorej sa nachádza akumulátor. Keďže nemajú kábel, používajú sa ľahšie, pretože vám šnúra nikde nezavadzia a nemusíte dbať na to, ako ďaleko ste od zásuvky a či vám vystačí kábel. Na druhú stranu si vyžadujú nabíjanie, čo môže práce predĺžiť, avšak niektoré modely sa predávajú s náhradným akumulátorom, ktorý môžete používať, kým sa druhý bude nabíjať. Aku vŕtačky sú vo všeobecnosti lacnejšie, ak hľadáte priemerný model na občasné práce. Dobrá aku vŕtačka so silnejším výkonom a dlhšou výdržou batérie vás však vyjde drahšie.

Vyberáme z nášho katalógu

Príklepová vŕtačka

Bežná vŕtačka si s tvrdšími materiálmi neporadí, preto ak potrebujete vŕtať do stien, je potrebné siahnuť po príklepovej vŕtačke. Na pohľad vyzerá podobne, no ako už z názvu vyplýva, pracuje rýchlym, príklepovým pohybom. Takáto vŕtačka má omnoho vyšší výkon a silu a pevnejšie vrtáky, ktoré zvládnu náročné materiály a vyvŕtajú väčšie diery, ale treba počítať aj so silnejšími vibráciami.  Využívajú sa preto skôr v stavebníctve, no patria aj do výbavy niektorých domácich majstrov. Možno ich použiť napr. na vŕtanie do stien, betónu, tehál, muriva, dlaždíc a na rekonštrukčné a demolačné práce.

Rotačná príklepová vŕtačka

K príklepovým vŕtačkám sa radia aj rotačné príklepové vŕtačky. Rozdielne sú v tom, že zvládnu ešte vyššiu záťaž. Kombinujú totiž silu rotácií príklepovej vŕtačky a otrasovú silu, takže pôsobia tak trochu ako malé zbíjačky. Práve tieto vŕtačky sa používajú bežne v stavebníctve a majstri ich využívajú pri rekonštrukciách a demoláciách. Nepatria k základnej výbave, kupujú sa už v špecializovaných predajniach za vyššie ceny. Používajú sa na vŕtanie napr. kameňa, tvrdších kovov, potrubia a stavebných materiálov.

Búracie kladivá

Sú ďalšou podkategóriou príklepových vŕtačiek. Tento typ sa líši svojim tvarom, a teda rukoväťou v tvare písmena D. Keďže je búracie kladivo silnejšie, výkonnejšie a vytvára viac otrasov, jeho tvar rukoväte pomáha lepšej manipulácii s vŕtačkou a znižuje únavu rúk počas práce. Ako už z názvu vyplýva, táto vŕtačka sa používa na vŕtacie práce a preto má aj špeciálne posilnené vrtáky, ktorými ľahšie možno preniknúť do materiálu, pričom cieľom nie je vytvoriť hladkú dieru, ale narušiť štruktúru materiálu a oslabiť ho.

Vŕtačka na stavbe

Pravouhlá vŕtačka

Pravouhlá vŕtačka funguje ako bežná bezpríklepová vŕtačka, ale líši sa tvarom, a tým aj spôsobom využitia. Telo vŕtačky je v pravom uhle - zväčša má dlhú rukoväť a len malú hlavicu zahnutú v pravom uhle. Vŕtačka s takýmto tvarom sa omnoho ľahšie vojde do úzkych a ťažko dostupných miest, preto sa využíva pri inštalácii podláh, skríň a nábytku, ak treba priskrutkovať skrutky v rohu či pri inštalácii potrubia. Keďže sa využíva v ťažšie dostupných priestoroch, väčšinou býva akumulátorová, aby nebolo potrebné pripojenie k elektrine a nezavadzal kábel.

Príklepový skrutkovač

Príklepový skrutkovač je typ vŕtačky určený primárne na zaťahovanie a uvoľňovanie skrutiek, nie na vŕtanie dier. Skrutkovač rotuje podobne, ako bežná vŕtačka, ale je určený na vyššiu záťaž a odpor, teda na silnejšie utiahnuté skrutky a spoje, ktoré sú často v ťažko dostupných miestach alebo sú poriadne dlhé alebo veľké. Príklepový skrutkovač nie je potrebný nástroj do každej domácnosti, ale využijú ho hlavne v stavebníctve, autoservisoch či stolárskych dielňach. Používa sa napr. na uvoľnenie príliš zatiahnutých skrutiek a matíc, na spájanie dlhých a hrubých materiálov skrutkami alebo iným spojivom, na skrutkovanie samorezných skrutiek, pri opravách auta a pod.

Skrutkovač na sadrokartón

Skrutkovač na sadrokartón sa podobá bežnej aku vŕtačke, avšak rozdiel je v spôsobe využitia. Jeho primárnym účelom je skrutkovanie skrutiek do sadrokartóna. Ide teda o podstatne špecializovaný nástroj, ktorý nájde využitie skôr v niekoľkých odvetviach než bežne v domácnostiach. Tieto skrutkovače majú vysoké otáčky, aby došlo k rýchlemu a hladkému priskrutkovaniu sadrokartónových dosiek. Skrutkovanie pritom musí byť presné, aby nedošlo k vyčnievaniu skrutiek. ide predovšetkým o bezdrôtové vŕtačky, pretože nepotrebujú vysoký výkon, a pri práci tak nezavadzia kábel.

Stolová vŕtačka

Stolová vŕtačka je stacionárnym náradím, ktoré sa používa v profesionálnych dielňach. Používa sa na vytváranie veľmi presných otvorov, keďže vŕtaný materiál sa dá uchytiť, aby sa počas práce nehýbal. Pohybuje sa len s vŕtačkou zvislo nadol. Takýmto spôsobom možno s rovnakým nastavením vyvŕtať totožné otvory do viacerých kusov dreva, kovu alebo iných materiálov. Jestvujú pritom rôzne druhy stolových vŕtačiek, ktoré môžu byť zamerané na rôzne druhy úloh podľa potreby. Ide však o prístroj, ktorý je nákladný a využíva sa v dielňach profesionálnych majstrov.

Zemný vrták

Zemné vrtáky sú určené na vyhlbovanie dier do zeme, pričom jestvujú rôzne typy zemných vrtákov podľa toho, aké široké a hlboké diery chcete vyhĺbiť a o aký terén ide. Jestvujú ručné vrtáky, ktoré sú najjednoduchšie. Ovládajú sa manuálne a väčšinou je v balení niekoľko veľkostí nadstavcov. Používajú sa na práce pri dome a na záhrade, napr. na vyhĺbenie dier pre stĺpiky pri osadzovaní plota alebo pre stromy a kry pri sadení. Na náročnejšie projekty sú určené zemné vrtáky s motorom, ktorý uľahčuje hĺbenie. Tie sa využívajú pri stavbách domov, osadzovaní väčších plotov aj pri sadení väčšieho množstva stromov. Zároveň sú účinnejšie pri náročnejších terénoch, napr. v ťažkej ílovitej pôde, v zamŕzajúcej pôde a ľade.

Zemný vrták na vŕtanie do zeme

Pneumatická vŕtačka

Pneumatická vŕtačka využíva na vŕtanie stlačený vzduch, najčastejšie z kompresora alebo iného zdroja, takže si nevyžaduje žiadne pripojenie k sieti alebo akumulátor. Ide vlastne o zbíjačku, ktorá sa využíva hlavne v stavebníctve, pri búraní alebo odpratávaní ruín. Veľkou silou totiž dokáže za pár sekúnd preraziť cez tvrdé povrchy ako betón a kameň. Tento druh vŕtačky je určený hlavne do rúk profesionálov, ktorí sú vyškolení o jej používaní a bezpečnosti. Pri používaní totiž dochádza k silným otrasom a vibráciám a je potrebné používať ochranné pomôcky, pričom nie je vhodné túto vŕtačku používať príliš dlho.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.Publikované dňa: 07.05.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?

Ak preferujete bezkáblové náradie, pravdepodobne oceníte jeho praktickosť a slobodu pri práci. Akumulátorové náradie dnes ponúka rovnakú kvalitu ako klasické elektrické varianty, pričom...

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.