Dekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izby

Hľadáte rýchly a jednoduchý spôsob, ako ozvláštniť obývačku, spálňu či detskú izbu? Odpoveďou sú samolepky na stenu. Pre mnohých predstavujú cenovo dostupné riešenie, ktoré je nenáročné na realizáciu.

Aké samolepky na stenu?

Čo však predstavuje aplikácia samolepiek a čo všetko je potrebné pred kúpou zvážiť? Poradíme vám všetko od výberu až po starostlivosť a údržbu.

Veľký výber samolepiek na stenu do kuchyne, kúpeľne, detskej izby či obývačky nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Prečo siahnuť po samolepkách na stenu

Samolepky na steny sú skvelým bytovým doplnkom, ktorý vám pomôže zaplniť prázdne miesto na stene alebo zamaskovať diery či praskliny. Nástenné samolepky sa vyrábajú z vinylu a laminovaného papiera a tak ako klasické samolepky, je ich zadná strana lepiaca. Preto na rozdiel od klasických tapiet, na ktoré bolo treba lepidlo natierať, stačí zo samolepky odlepiť ochranný papierik a priložiť ju na stenu. Na stene vytvorí samolepka unikátnu dekoráciu, ktorá nepoškodí farbu, netreba ju pribíjať klincom ani prilepovať lepiacou páskou. Nástennými samolepkami môžete strategicky odviesť pozornosť od nedostatkov v miestnosti alebo nimi prekryť odlúpanú farbu, praskliny, znečistenú stenu či iné chyby, ktoré takto môžete dočasne zamaskovať, kým sa pustíte do opráv a maľovania. Samolepky však vôbec neslúžia len na maskovanie chýb, ale mnohí po nich cielene siahajú ako po cenovo dostupných a dizajnovo a farebne rôznorodých dekoráciách.

Kde všade možno samolepky využiť

Samolepky na stenu je možné využiť takmer kdekoľvek v interiéri, pričom vôbec nemusia byť len na stene. Akýkoľvek hladký, čistý a dostatočne veľký povrch je rovnako vítaný. Môže ísť o dvere, detský nábytok, chladničku, poličky a pod. Samolepky môžete prilepiť na bežnú, namaľovanú stenu, betón, sklo, keramiku aj obkladačky. Aj keď sú určené predovšetkým na hladké povrchy, niektoré druhy samolepiek sú vhodné vyslovene na drsné povrchy, napr. ak máte štruktúrovanú omietku. Takéto samolepky majú menej detailov, aby čo najväčšia plocha priľnula s povrchom, a lepidlo na spodnej strane býva silnejšie.

Čo sa týka miestností, nástenné samolepky sa s obľubou využívajú predovšetkým v obývacích izbách, kde pokrývajú miesto nad gaučom, v predsieňach, kde vypĺňajú steny alebo vítajú hostí, či v kuchyniach, kde vytvárajú príjemnú, domácu atmosféru. Vhodné sú aj do jedálenských priestorov, spální či pracovní. V detských izbách sú zase vďačnou dekoráciou preto, že deti rýchlo rastú a z roka na rok sa ich preferencie menia. Kým teraz obľubujú Elsu z Ľadového kráľovstva či Spidermana, o rok to už môže byť iná animovaná postavička. Namiesto premaľovania celej steny postačí odstrániť starú samolepku a siahnuť po novej.

Aké samolepky do detskej izby

Samozrejme, sú aj miesta pre samolepky vyslovene nevhodné. Ide o teplé plochy a steny, napr. v blízkosti radiátora, výhrevného telesa či sporáku. Ak sa samolepka nahreje, lepidlo zmäkne a môže sa stať, že sa začne odlupovať alebo vlniť. To isté platí aj pre opak – ak by bola stena príliš studená, samolepka sa nemusí dobre prichytiť. A keďže väčšina samolepiek je pre štruktúrované plochy nevhodná, voľte skôr umiestnenie na hladkých a matných povrchoch. To isté platí aj pre tapety – samolepku na ne môžete umiestniť, ale riskujete, že sa vám začne tapeta zlupovať.

Druhy nástenných samolepiek

Na trhu sa stretnete s množstvom nástenných samolepiek, preto je dobré poznať, aké rôzne druhy existujú. Z hľadiska materiálu ide najčastejšie o laminovaný papier a vinyl, menej časté sú penové samolepky.

 • Laminovaný papier – Papierové samolepky sú klasikou. Sú lacnejšie, dostupnejšie a tenšie. Sú vhodné len do suchého interiéru – vo vlhkej miestnosti by sa mohli časom znehodnotiť. Vďaka týmto vlastnostiam sa hodia skôr tam, kde ich chcete častejšie obmieňať alebo ich neplánujete mať nalepené po dlhú dobu. Papierové samolepky nájdete aj v eco verzii, sú recyklovateľne a nájdete aj saténový a lesklý finiš.
 • Vinyl – Vinylové samolepky sú odolnejšie, vhodné na viacero povrchov, vydržia priame slnečné žiarenie aj vyššiu teplotu, no sú aj drahšie. Znesú vlhkosť a pokvapkanie vodou, takže sa hodia do kuchýň či detských izieb. Po vinyle siahnite vtedy, ak chcete naozaj odolnú a trvácnu samolepku do miestnosti, kde by mala čo-to vydržať.

Okrem materiálu si všímajte aj to, či sú samolepky znovu použiteľné. Táto vlastnosť znamená, že samolepku možno z povrchu odlepiť a prilepiť ju na iné miesto bez toho, aby stratila svoju lepiacu schopnosť. Znovu použiteľné samolepky tak môžete jednoducho premiestniť kamkoľvek, pričom samolepka sa nebude odliepať. Za zmienku stoja aj 3D samolepky, ktoré vyčnievajú a vystupujú z plochého povrchu steny. Pôsobia pútavo, niekedy až dramaticky. Môže ísť o jeden veľký motív, napr. diera do steny, letiace vtáky či kvety s padajúcimi lupeňmi, alebo o opakujúci sa vzor, ktorým možno vytvoriť štruktúru, napr. náznak tehlovej steny, drevo, šupiny, šachovnicu a pod.

Do detských izieb ľudia často hľadajú svietiace samolepky. Bývajú v tvare hviezd, planét a nebeských telies, ale aj iných motívov. Deťom pomáhajú pri zaspávaní, keď sa boja tmy, pretože vytvárajú jemné svetlo, ktoré nenaruší ich zaspávanie. Moderné sú aj zrkadlové samolepky, ktoré poskytujú odraz svetla a vytvárajú tak dojem zrkadla. Sú vhodné hlavne do menších a tmavších miestností, kde opticky zväčšujú priestor, ale aj do spální, predsiení, obývacích izieb a pod.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie samolepky na stenu

Po akom motíve siahnuť?

Je niekoľko druhov samolepiek, po ktorých ľudia siahajú najčastejšie:

 • Kvetinové samolepky – Kvety sa hodia takmer kamkoľvek, prostredie dokážu zjemniť, vytvoriť elegantné pozadie a dodať izbe viac farebnosti a pestrosti. Kvetinové samolepky nájdete od elegantných, jemných kvetov v púdrovoružovej farbe až po veľké, farebné kvety s nádychom exotiky.
 • Vtáčiky, zvieratá a príroda – Príroda bola vždy veľkou inšpiráciou, a to platí aj pre nástenné samolepky. Vtáčiky na konároch alebo za letu, stromy, sovičky, mačky, jelene, motýle, zeleň, domáce alebo tropické rastliny – to všetko pôsobí veľmi upokojujúco a vnáša do miestnosti pokojnú atmosféru.
 • Gastronómia – Pre kuchyne a jedálne sú vhodné samolepky zobrazujúce rôzne pokrmy a nápoje. Ide hlave o samolepky pre milovníkov kávy či čaju, letné motívy šťavnatého ovocia či zmrzliny, ale aj vtipné odkazy o varení a pečení.
 • Nápisy – Nápisy na stenách sú veľmi obľúbené. Ide predovšetkým o motivačné citáty, fitnes nápisy, inšpiratívne výroky známych, citáty z literatúry či náboženské pasáže, napr. z Biblie. Sú skvelým spôsobom, ako si pozdvihnúť náladu či pripomenúť hodnoty alebo ciele.
 • Detské motívy – Samolepky do detských izieb sú plné pestrých farieb, rozprávkových postavičiek, princezien, superhrdinov, autíčok a zvieratiek. Môžu byť náučné, napr. čísla, abeceda, tvary, ale zaujímavé sú aj metre, na ktorých si môžete značiť výšku detí počas toho, ako rastú.
 • Humor – Do každého domova patrí aj humor, napr. aj v podobe samolepiek. Humorné citáty, vtipy, komiksy a zábavné obrázky – aj to možno nájsť v ponuke nástenných samolepiek.
 • Kultúrne a športové odkazy – Nástenné samolepky môžu predstavovať aj logo obľúbenej hudobnej kapely, športového tímu alebo môžu odkazovať na videohru či film. Tieto samolepky sú pre pravých fanúšikov, ktorí svoj obdiv radi dajú najavo aj takýmto spôsobom.
 • Geometrické tvary a symboly – Ak nehľadáte nič konkrétne, vždy padnú vhod kruhy, bodky, štvorce a iné geometrické tvary. Taktiež jednoduché ornamenty, srdcia, oblaky, bubliny alebo rôzne symboly ako kotva, kríž, holubica atď.

Papierové samolepky v detskej izbe

Ako lepiť samolepky na stenu

 1. Pripravte povrch – Stena, dvere či chladnička – nech si už vyberiete akýkoľvek povrch, uistite sa, že je hladký a čistý. Aj na zdanlivo čistej stene sa môže nachádzať množstvo prachu, ktorého sa treba zbaviť. Použite prachovku a vlhkú handričku a počkajte, kým povrch dokonale vyschne. Tento krok sa neoplatí zanedbať, pretože ak nalepíte samolepku rovno na zaprášený povrch, po čase sa začne odlepovať.
 2. Pripravte samolepky – Ak máte väčšiu samolepku, ktorá bola stočená do rolky, rozprestrite ju na rovný povrch, kým sa nevyrovná. Inak sa môže stať, že vám vzniknú záhyby a samolepka sa nenalepí rovnomerne. Ak sa vaša samolepka skladá z viacerých častí, jednotlivé časti si vystrihnite (ak je to potrebné) a na rovnom povrchu zorganizujte do požadovaného zoskupenia. Keď s ním budete spokojní, jednotlivé časti spojte maskovacou páskou, ktorá sa používa pri maľovaní. Takto budete vedieť, kam čo patrí, a maskovacia páska nenaruší štruktúru samolepky.
 3. Premyslite si, kam samolepku umiestnite – Pred nalepením samolepku priložte k stene a skúste ju posunúť do rôznych smerov, aby ste pre ňu našli to pravé miesto. Ak máte viacero samolepiek alebo chcete samolepku zavesiť v pravom uhle, pomôžte si premeraním steny. To, kam samolepku umiestnite, si môžete zaznačiť maskovacou alebo washi páskou.
 4. Samolepku prilepte na stenu – Keď už máte všetko premerané a premyslené, odstráňte zospodu samolepky papierik a preneste ju na stenu. Pozor si dávajte hlavne pri väčších samolepkách, aby sa vám nevytvorili záhyby a bubliny. Vtedy sa oplatí nechať papierik nalepený a odliepať ho až postupne, ako samolepku umiestnite na stenu. Nalepenú samolepku potom stierkou vyhlaďte, čím sa pevnejšie prilepí k stene a zaniknú menšie vzduchové bubliny. Ak nemáte stierku, pokojne použite kartu – namiesto bankovej však radšej zvoľte zákaznícku kartičku z potravín. Ak má samolepka spredu ochranný papierik, odlepte ho až po stierkovaní.

Ako čistiť a odstrániť samolepky na stenu

Samolepky na stenu si nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť a údržbu. Po čase sa môže stať, že sa povrch samolepky zašpiní, pokryje ho prach alebo iné nečistoty. Vtedy stačí samolepku pretrieť mierne vlhkou, nikdy nie mokrou handričkou. Hlavne v prípade papierových samolepiek ich nikdy nedrhnite handričkou, ale len jemne a krátko pretrite. Na čistenie taktiež nepoužívajte horúcu vodu ani čistiace prostriedky.

Zvieracie samolepky na stenu

Najšetrnejšou metódou pri odstraňovaní samolepky zo steny je použitím sušiča na vlasy. Nahrievaním samolepky sa uvoľní lepidlo a bude sa dať ľahšie stiahnuť. Na odstraňovanie samolepky si doprajte dostatok času a neponáhľajte sa, samolepku neodstraňujte príliš nasilu, aby ste nepoškodili povrch steny. Nechtom uvoľnite okraj samolepky a postupujte pomaly za pomoci teplého vzduchu zo sušiča. Na stene by po kvalitnej samolepke nemali zostať žiadne zvyšky lepidla. Ak sa to stane, odstráňte ich za pomoci mydlovej vody. Ak bola samolepka prichytená na skle alebo na zrkadle, na odstránenie lepidla môžete použiť aj odlakovač na nechty.

Často kladené otázky

 • Možno aplikovať samolepky na čerstvo namaľovanú stenu? Aj keď farba na stene vyschne pomerne rýchlo, neodporúča sa aplikovať samolepky hneď na druhý deň po natretí. Farba by mala mať dostatok času na dôkladné vyschnutie, aspoň niekoľko dní. Pre najlepšie výsledky neaplikujte samolepky skôr než o 2 týždne po natretí stien.
 • Záleží na type farby na stene? Vo všeobecnosti nie, samolepky možno aplikovať na všetky druhy farieb. Sú tam však menšie rozdiely v trvácnosti a kvalite. Ak má farba matný finiš, samolepka bude lepšie a dlhšie držať. Na lesklých farbách a umývateľných stenách budú samolepky držať o čosi menej pevne a bude jednoduchšie ich odlepiť, ak sa rozhodnete samolepku premiestniť.
 • Nemôže nástenná samolepka poškodiť stenu? Samolepky na stenu boli vytvorené špeciálne na tento účel, aby pri ich odstraňovaní nevznikla škoda na nátere. Pri kúpe kvalitnej samolepky preto netreba mať obavy. Stenu by mohli „poškodiť“ jedine takým spôsobom, že ak na stene zostanú niekoľko rokov (2 a viac), po zlúpaní zostane na stene obrys – plocha pod samolepkou bude čistejšia a krajšia než plocha mimo samolepky, na ktorú roky padal prach a svietilo slnko.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

30/04/2022 12:42
Cina

mne sa zase pači ta kovova postel, kde sa da kupit?

31/05/2022 20:24
Eva

nie, nie, na stene mame poličku a na nej rodinne plakety onglazz

23/06/2022 17:55
Noa

trochu nudna detska izba. Chyba mi stol, detska kancelarska stolička, hračky

31/07/2022 15:01
Neka

ovečky na stenu su super, ja by som tam ale kludne dala aj nejake fotky malych deti

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 27.04.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?