Ako vybrať domáci či cestovný fén na vlasy? Najlepší je s ionizátorom.

Môže sa zdať, že výber fénu je jednoduchou záležitosťou, nemali by ste ho však podceňovať. Moderné fény vám totiž vďaka svojim vylepšeniam a funkciám dokážu pomôcť s úpravou vášho účesu omnoho viac než kedysi.

Fén na vlasy

Poradíme vám, ako si vybrať ten správny fén na vlasy pre vás a aké parametre si pri výbere všímať.

Obľúbené produkty


Typy fénov

  • Cestovné fény – Vynikajú svojími malými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Mnohé z nich majú sklopnú rúčku, aby vám nezaberali v batožine veľa miesta. Takýto skladací fén má však pomerne nízky výkon a obmedzené funkcie. Voľte ho skutočne len pre núdzové používanie na cestách.
  • Domáce fény – Táto kategória zahŕňa viacero cenových úrovní modelov. Mnohé však vynikajú vysokým výkonom a bohatými funkciami, čím sa pomaly približujú ku kategórii profesionálnych fénov. Nedosahujú však ich spoľahlivosť a životnosť.

Fén na vlasy s príslušenstvom

  • Profesionálne fény – Disponujú vysokým výkonom a bohatými funkciami i príslušenstvom. Sú určené do kaderníckych salónov na intenzívne nepretržité používanie, čomu je prispôsobená ich životnosť – to sa však odráža aj na cene, ktorá je omnoho vyššia než pri fénoch na domáce použitie.
  • Kulmofény – Hybridy medzi fénom a kulmou, na rozdiel od nej sú však šetrnejšie a môžete ich použiť aj na mokré vlasy. Výsledné kučery sú však objemnejšie a menej štruktúrované než pri použití bežnej kulmy. Lepší fekt vám pomôže dosiahnuť rotačný kulmofén (kulmofén s rotačnou kefou).

Príkon nesúvisí iba s teplotou

Okrem intenzity ohrevu vzduchu vypovedá príkon aj o sile motora. Fén s vyšším výkonom dokáže fúkať vzduch silnejšie, vďaka čomu vysuší vaše vlasy rýchlejšie. To im prospieva, keďže nie sú príliš dlho vystavené horúcemu vzduchu, ktorý ich poškodzuje.

Príkon fénov sa pohybuje v rozsahu 800 – 2 500 W. Na domáce použitie by ste mali uvažovať o príkone aspoň 1 700 W.

Samozrejmou výbavou dobrého fénu by mala byť viacstupňová regulácia teploty vzduchu. Pre jemnejšie vlasy stačí nižšia teplota, vyššia je vhodná pre vlasy hustejšie. Mokré vlasy sú totiž háklivé a pri vysúšaní príliš vysokou teplotou sa môžu lámať.

V tomto ohľade sú lepšie fény s keramickým vyhrievacím telesom, ktoré dokážu udržať rovnomernú teplotu počas celej doby fúkania. Lacnejšie fény majú teleso oceľové, ktorého teplota kolíše vzduch sa potom prehrieva, čo opäť vlasom neprospieva.

Najlepšie modely fénov disponujú funkciou automatického merania vlhkosti vo vlasoch pomocou detekcie infračerveného žiarenia. Vďaka nej dokáže fén prispôsobiť rýchlosť prúdenia a teplotu vzduchu presne podľa ich aktuálneho stavu. Táto funkcia býva vypínateľná.

Mnohé fény disponujú aj funkciou fúkania studeného vzduchu, ktorý je k vlasom šetrnejší a pomáha zafixovať ich tvar. Mali by ste ho používať na záver fénovania pre konečné vytvarovanie účesu.

Top sušiče vlasov

Ionizácia prospieva vlasom

Pri sušení vlasov horúcim vzduchom sa tieto nabíjajú kladnými iónmi, ktoré ich neprirodzene vysúšajú. Vlasy tiež poletujú okolo hlavy vplyvom pôsobenia týchto nabitých častíc (statická elektrina).

Domáci fén na vlasy

Ionizačné fény pomáhajú tieto javy eliminovať. Sú vybavené tzv. ionizátorom, ktorý generuje záporne nabité ióny – tie prúdia spolu so vzduchom von z fénu, pričom pomáhajú vlasom zbaviť sa elektrostatického náboja a udržujú v nich naviazanú prirodzenú vlhkosť. Vďaka tomu ostanú vaše vlasy prirodzene lesklé a príjemné na dotyk.

Fén na vlasy s ionizátorom vám teda významným podielom prispeje k dokonalej starostlivosti o vlasy. Rovnaké účinky vám poskytne tiež kulmofén s ionzátorom.

Príslušenstvo k fénom

  • Difuzér – Je súčasťou balenia drahších fénov. Fén na vlasy s difuzérom pomôže rozptýliť prúd vzduchu na veľkú plochu a dodá vašim rovným vlasom objem. Vďaka nemu však môžete použiť fén na kučery, pretože tie nie sú vďaka rozptýlenému teplu zbytočne namáhané a ich tvar ostáva zachovaný.
  • Koncentrátor – Nazýva sa tiež ondulačný nadstavec a ide o nadstavec so širokým, no zároveň tenkým otvorom. Vďaka zúženému prúdu vzduchu s ním môžete vytvarovať účes s plochou alebo okrúhlou kefou. Spravidla je tento nadstavec súčasťou balenia fénu.

Ďalšie parametre a funkcie fénov

Napájací kábel – Mal by byť čo najdlhší, pretože el. zásuvka nikdy nie je dosť blízko. Užitočnou funkciou je otočný kĺb pri vstupe kábla do fénu, ktorý zabezpečí, že kábel nebude príliš namáhaný. Praktické je aj pútko na kábli, za ktoré môžete zavesiť sušič vlasov na stenu. Najdrahšie modely sú vybavené dokonca navíjačom kábla podobne, ako vysávače.

Ovládanie – Tlačidlá by mali byť rozmiestnené pri sebe tak, aby ste dokázali fén ovládať jednou rukou. Ovládanie niektorých modelov je prispôsobené pravákom, takže ľavákom sa môže zdať nekomfortné.

Tepelná poistka – Automaticky vypne fén v prípade prehriatia motora alebo ohrievaiceho telesa, čím zabráni jeho zničeniu. Je väčšinou vratná, takže po vychladnutí budete môcť fén opäť zapnúť.

Výber fénu

Hmotnosť – Ak si zvyknete fénovať vlasy dlho, dajte si pozor na hmotnosť fénu, ktorá stúpa priamo úmerne s výkonom a vybavenosťou jednotlivých modelov.

Čistenie – Útroby fénov sa postupne zanášajú prachom a vlasmi, preto by ste ich mali pravidelne čistiť. Čistenie vám zjednoduší odnímateľná zadná mriežka, ktorou disponujú niektoré modely. Upchatý fén môže spôsobiť prehriatie motora i ohrievacieho telesa a tým ich spálenie.

Fén s keratínom – Keramická mriežka týchto fénov je napustená olejom s keratínom, ktorý sa vďaka prúdeniu vzduchu uvoľňuje do vlasov a pomáha ich vyživovať.

Sušič na vlasy s kefou – Je špeciálnym variantom fénu, ktorý má výduchy integrované priamo v kefe na vlasy. Tým vám umožní jednoduchšie a rýchlejšie vytvarovanie účesu, keďže vlasy môžete súčasne sušiť i česať.

Značky a ceny fénov

Malý cestovný fén na vlasy kúpite kúpite už za cenu pod 10 eur, počítajte však s tým, že lacné fény na vlasy sú absolútne bez výbavy a iba na núdzové fénovanie. Skutočná kvalita začína na úrovni cca 30 eur. Profesionálny fén pod 50 eur nekúpite, pričom najdrahšie modely presahujú úroveň 400 eur.

Čo sa týka značiek, nájdete v tomto segmente osvedčených výrobcov ako Philips, Rowenta, Remington či ETA. Zaujímavé modely však ponúkajú aj výrobcovia orientovaní na cenu ako napr. Sencor a ECG.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

03/02/2020 20:54
Eva

moj problem s fenmi je vecny - mam huste vlasy a aj dlhe a vysusit ich je pre kazdy jeden fen vyzvou - viacero mi odpalilo cca po mesiaci a teraz testujem profesionalny fen orava hd422 a ten baby zatial susi bez toho aby mi vidietlne nicil vlasy a neprehrieva sa pri tom a to susime cca 15 minut kazdu druhy den

30/06/2021 09:33
Stanka

Mám fén Remington PROluxe AC9140, pretože značku Remington používam už zopár rokov a doposiaľ ma nikdy nesklamala. Tento fén ma zaujal už na prvý pohľad svojim premysleným a elegantným dizajnom a tiež prijateľnou cenou. Využívam ho takmer každý deň na dôkladné vysušenie vlasov a milo ma prekvapila jeho výkonnosť. Vlasy mám suché raz dva, pričom oceňujem možnosť zmeny z teplejšieho na chladnejší vzduch. Fén má kvalitnú konštrukciu, v ruke sa dobre drží a nie je až taký ťažký. Počas chodu je pomerne tichý a výhodou je aj dlhý napájací kábel, preto môžem byť ďalej od zásuvky. Odporúčam ho každej žene, ktorá chce spoľahlivý fén s luxusným výzorom za prijateľnú cenu.

30/06/2021 12:16
Cilka

Fén Valera 584.01/I mám už niekoľko rokov a som s ním maximálne spokojná. Kupovala som ho ešte vtedy, keď to bola novinka na trhu, no doteraz mi bezproblémovo slúži. Fén má krásny dizajn a veľmi dobre fúka. Aj napriek tomu, že mám dlhé a husté vlasy, vysuší ich pomerne rýchlo. Oceňujem vyberateľný filter, ľahké čistenie, regulovateľnú teplotu a najmä to, že neprehrieva vlasy. Počas chodu nie je príliš hlučný, má dlhý a otočný prívodový kábel, čo je super, lebo ma neobmedzuje. Vlasy vysuší šetrne a do ruky padne tak akurát, lebo nie je príliš ťažký. Na žiadne podstatné negatíva som neprišla.

30/06/2021 18:40
Karinka

Zháňala som lacný fén a kamarátka mi odporučila Sencor SHD 6400 B. Tento fén je šikovný a praktický, pretože má kompaktné rozmery a tak si ho môžem so sebou brávať aj na dovolenky. Má nízku váhu a presne padne do mojej ruky. Po stlačení príslušného tlačidla sa dá rýchlo vychladiť. Je vodný pre tých, ktorí často cestujú a neočakávajú žiadne extra funkcie navyše. Fén spĺňa to, čo má - fúka teplý vzduch a za tú cenu je to bez debaty výborná kúpa. Ešte dodám, že prepínanie je dvojstupňové. Prvý stupeň fúka príjemný teplý vzduch a druhý veľmi teplý vzduch. Hlučnosť je primeraná, avšak studený vzduch tu na výber nie je.

15/08/2021 21:01
Denisa

Som spokojná so sušičom vlasov Remington D5219 sušič, ktorý má nastaviteľnú teplotu aj intenzitu fúkania. K dispozícii sú tri nadstavce, čiže môžem si vytvárať rôzne účesy podľa príležitostí. Oceňujem dodané príslušenstvo, krásny dizajn, dobrú cenu aj dostatočný výkon. Vlasy mi vysuší aj na nižšej teplote. Fén od tejto značky som mala už aj v minulosti a bola som s ním spokojná. Páči sa mi super tichý chod, respektíve chod, ktorý je oproti iným fénom výrazne menej hlučný. Sušič má difúzer a tlačidlo chladenia, ktoré považujem za praktické. Nie je príliš veľký a vďaka tomu je úžasne skladný. V ruke sa drží dobre a manipulácia s ním je jednoduchá. Splnil moje očakávania tiež z toho dôvodu, že vôbec nemám také rozlietané vlasy, aké som mávala doteraz. Sušenie trvá podstatne kratšie než s mojim starým sušičom. Rýchlo dokáže vysušiť aj husté vlasy a na žiadne nedostatky som neprišla, preto ho môžem odporučiť aj ostatným.

02/01/2022 19:00
Bara

fen, kulmu a žehličku na vlasy mam z okay elekto. Mam kvalitne produkty, neničí mi to vlasy, som spokojna

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 29.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.