Ako vybrať domáci či cestovný fén na vlasy? Najlepší je s ionizátorom.

Môže sa zdať, že výber fénu je jednoduchou záležitosťou, nemali by ste ho však podceňovať. Moderné fény vám totiž vďaka svojim vylepšeniam a funkciám dokážu pomôcť s úpravou vášho účesu omnoho viac než kedysi.

Fén na vlasy

Poradíme vám, ako si vybrať ten správny fén na vlasy pre vás a aké parametre si pri výbere všímať.

Obľúbené produkty

Typy fénov

  • Cestovné fény – Vynikajú svojími malými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Mnohé z nich majú sklopnú rúčku, aby vám nezaberali v batožine veľa miesta. Takýto skladací fén má však pomerne nízky výkon a obmedzené funkcie. Voľte ho skutočne len pre núdzové používanie na cestách.
  • Domáce fény – Táto kategória zahŕňa viacero cenových úrovní modelov. Mnohé však vynikajú vysokým výkonom a bohatými funkciami, čím sa pomaly približujú ku kategórii profesionálnych fénov. Nedosahujú však ich spoľahlivosť a životnosť.

Fén na vlasy s príslušenstvom

  • Profesionálne fény – Disponujú vysokým výkonom a bohatými funkciami i príslušenstvom. Sú určené do kaderníckych salónov na intenzívne nepretržité používanie, čomu je prispôsobená ich životnosť – to sa však odráža aj na cene, ktorá je omnoho vyššia než pri fénoch na domáce použitie.
  • Kulmofény – Hybridy medzi fénom a kulmou, na rozdiel od nej sú však šetrnejšie a môžete ich použiť aj na mokré vlasy. Výsledné kučery sú však objemnejšie a menej štruktúrované než pri použití bežnej kulmy. Lepší fekt vám pomôže dosiahnuť rotačný kulmofén (kulmofén s rotačnou kefou).

Príkon nesúvisí iba s teplotou

Okrem intenzity ohrevu vzduchu vypovedá príkon aj o sile motora. Fén s vyšším výkonom dokáže fúkať vzduch silnejšie, vďaka čomu vysuší vaše vlasy rýchlejšie. To im prospieva, keďže nie sú príliš dlho vystavené horúcemu vzduchu, ktorý ich poškodzuje.

Príkon fénov sa pohybuje v rozsahu 800 – 2 500 W. Na domáce použitie by ste mali uvažovať o príkone aspoň 1 700 W.

Samozrejmou výbavou dobrého fénu by mala byť viacstupňová regulácia teploty vzduchu. Pre jemnejšie vlasy stačí nižšia teplota, vyššia je vhodná pre vlasy hustejšie. Mokré vlasy sú totiž háklivé a pri vysúšaní príliš vysokou teplotou sa môžu lámať.

V tomto ohľade sú lepšie fény s keramickým vyhrievacím telesom, ktoré dokážu udržať rovnomernú teplotu počas celej doby fúkania. Lacnejšie fény majú teleso oceľové, ktorého teplota kolíše vzduch sa potom prehrieva, čo opäť vlasom neprospieva.

Najlepšie modely fénov disponujú funkciou automatického merania vlhkosti vo vlasoch pomocou detekcie infračerveného žiarenia. Vďaka nej dokáže fén prispôsobiť rýchlosť prúdenia a teplotu vzduchu presne podľa ich aktuálneho stavu. Táto funkcia býva vypínateľná.

Mnohé fény disponujú aj funkciou fúkania studeného vzduchu, ktorý je k vlasom šetrnejší a pomáha zafixovať ich tvar. Mali by ste ho používať na záver fénovania pre konečné vytvarovanie účesu.

Ionizácia prospieva vlasom

Pri sušení vlasov horúcim vzduchom sa tieto nabíjajú kladnými iónmi, ktoré ich neprirodzene vysúšajú. Vlasy tiež poletujú okolo hlavy vplyvom pôsobenia týchto nabitých častíc (statická elektrina).

Domáci fén na vlasy

Ionizačné fény pomáhajú tieto javy eliminovať. Sú vybavené tzv. ionizátorom, ktorý generuje záporne nabité ióny – tie prúdia spolu so vzduchom von z fénu, pričom pomáhajú vlasom zbaviť sa elektrostatického náboja a udržujú v nich naviazanú prirodzenú vlhkosť. Vďaka tomu ostanú vaše vlasy prirodzene lesklé a príjemné na dotyk.

Fén na vlasy s ionizátorom vám teda významným podielom prispeje k dokonalej starostlivosti o vlasy. Rovnaké účinky vám poskytne tiež kulmofén s ionzátorom.

Príslušenstvo k fénom

  • Difuzér – Je súčasťou balenia drahších fénov. Fén na vlasy s difuzérom pomôže rozptýliť prúd vzduchu na veľkú plochu a dodá vašim rovným vlasom objem. Vďaka nemu však môžete použiť fén na kučery, pretože tie nie sú vďaka rozptýlenému teplu zbytočne namáhané a ich tvar ostáva zachovaný.
  • Koncentrátor – Nazýva sa tiež ondulačný nadstavec a ide o nadstavec so širokým, no zároveň tenkým otvorom. Vďaka zúženému prúdu vzduchu s ním môžete vytvarovať účes s plochou alebo okrúhlou kefou. Spravidla je tento nadstavec súčasťou balenia fénu.

Ďalšie parametre a funkcie fénov

Napájací kábel – Mal by byť čo najdlhší, pretože el. zásuvka nikdy nie je dosť blízko. Užitočnou funkciou je otočný kĺb pri vstupe kábla do fénu, ktorý zabezpečí, že kábel nebude príliš namáhaný. Praktické je aj pútko na kábli, za ktoré môžete zavesiť sušič vlasov na stenu. Najdrahšie modely sú vybavené dokonca navíjačom kábla podobne, ako vysávače.

Ovládanie – Tlačidlá by mali byť rozmiestnené pri sebe tak, aby ste dokázali fén ovládať jednou rukou. Ovládanie niektorých modelov je prispôsobené pravákom, takže ľavákom sa môže zdať nekomfortné.

Tepelná poistka – Automaticky vypne fén v prípade prehriatia motora alebo ohrievaiceho telesa, čím zabráni jeho zničeniu. Je väčšinou vratná, takže po vychladnutí budete môcť fén opäť zapnúť.

Výber fénu

Hmotnosť – Ak si zvyknete fénovať vlasy dlho, dajte si pozor na hmotnosť fénu, ktorá stúpa priamo úmerne s výkonom a vybavenosťou jednotlivých modelov.

Čistenie – Útroby fénov sa postupne zanášajú prachom a vlasmi, preto by ste ich mali pravidelne čistiť. Čistenie vám zjednoduší odnímateľná zadná mriežka, ktorou disponujú niektoré modely. Upchatý fén môže spôsobiť prehriatie motora i ohrievacieho telesa a tým ich spálenie.

Fén s keratínom – Keramická mriežka týchto fénov je napustená olejom s keratínom, ktorý sa vďaka prúdeniu vzduchu uvoľňuje do vlasov a pomáha ich vyživovať.

Sušič na vlasy s kefou – Je špeciálnym variantom fénu, ktorý má výduchy integrované priamo v kefe na vlasy. Tým vám umožní jednoduchšie a rýchlejšie vytvarovanie účesu, keďže vlasy môžete súčasne sušiť i česať.

Značky a ceny fénov

Malý cestovný fén na vlasy kúpite kúpite už za cenu pod 10 eur, počítajte však s tým, že lacné fény na vlasy sú absolútne bez výbavy a iba na núdzové fénovanie. Skutočná kvalita začína na úrovni cca. 30 eur. Profesionálny fén pod 50 eur nekúpite, pričom najdrahšie modely presahujú úroveň 400 eur.

Čo sa týka značiek, nájdete v tomto segmente osvedčených výrobcov ako Philips, Rowenta, Remington či ETA. Zaujímavé modely však ponúkajú aj výrobcovia orientovaní na cenu ako napr. Sencor a ECG.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

03/02/2020 20:54
Eva

moj problem s fenmi je vecny - mam huste vlasy a aj dlhe a vysusit ich je pre kazdy jeden fen vyzvou - viacero mi odpalilo cca po mesiaci a teraz testujem profesionalny fen orava hd422 a ten baby zatial susi bez toho aby mi vidietlne nicil vlasy a neprehrieva sa pri tom a to susime cca 15 minut kazdu druhy den

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 29.11.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Technológie chladničiek zažívajú výslnieTechnológie chladničiek zažívajú výslnie

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybraťAko vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.