Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Každému domácemu majstrovi, ktorý sa z času na čas pustí do opráv elektroniky, sa hodí mať vo výbave aj spájkovačku. Ide o jednoduchý nástroj, ktorého ovládanie zvládne úplne každý a jeho kúpa určite nijak nenabúra váš rodinný rozpočet.

Spájkovačka na domáce použitie

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria, ktoré treba pri kúpe spájkovačky zvážiť.

Na čo slúži spájkovačka?

Spájkovanie, hovorovo nazývané aj letovanie, je proces spájania rôznych kovov aj nekovov za pomoci spájky. Spájka je materiál, najčastejšie cín, ktorý sa taví pri nižšej teplote než spájané kovy, vďaka čomu možno roztopením spájky spojiť 2 materiály.

Poznáme 3 typy spájkovania:

 • Mäkké spájkovanie (do 450 °C) – Je vhodné pri spájkovaní elektrotechniky, skla, bižutérie, v klampiarstve a pod., ale nevydrží ťažké mechanické opotrebovanie. Používajú sa hlavne spájky z cínu, zinku, kadmia a bizmutu.
 • Tvrdé spájkovanie (od 450 °C do 950 °C) – Na tvrdé spájkovanie sa už používajú kovy ako striebro a mosadz a omnoho vyššie teploty. Tieto spoje sú už vystavované vyššej záťaži.
 • Vysokotepelné spájkovanie (nad 950 °C) – Používa sa na spojovanie kovov s oveľa vyšším bodom topenia, ktorý sa ohrieva a následne spojí spájkou.

Spájkovačka je nástroj, ktorým možno dosiahnuť zahrievanie spájky a tak spojiť požadované materiály. Nejde pritom len o profesionálne prístroje – spájkovačky sa dajú použiť aj na hobby účely. V domácich podmienkach sa dá spájkovačka využiť pri rôznych opravách automobilu, elektroniky, inštalácie, strechy a pod. Dá sa využiť aj na umelecké účely, na spájanie skla, plastu, tvorbu koláží, bižutérie a šperkov, vypaľovanie do dreva alebo kože.

Ako vybrať spájkovačku

Tak, ako pri kúpe akéhokoľvek produktu, najefektívnejšie je hneď na začiatku si zadefinovať – na čo spájkovačku potrebujem? Akým spôsobom ju budem využívať? Pri odpovedaní si na tieto otázky budete vedieť lepšie zhodnotiť, aký typ nástroja budete potrebovať, či ho budete používať nepretržite alebo len občas, a či je pre vás dôležité investovať do funkcií a príslušenstva navyše.

Typy

V prvom kroku je dobré zvoliť si, aký typ spájkovačky potrebujete. Podľa zdroja napájania ich môžeme rozdeliť na elektrické, akumulátorové a plynové.

 • Elektrické spájkovačky sú napájané prostredníctvom kábla priamo do siete. Ide o najrozšírenejší druh, takže bývajú dostupné a lacné. Zároveň si môžete vybrať z viacerých druh, rôznych funkcií a príslušenstva. Nevýhodou je ich kábel, ktorý môže niekedy zavadzať, a potreba pripojenia do siete.
 • Akumulátorové spájkovačky – Podkategóriou elektrických spájkovačiek sú aku spájkovačky, ktoré využívajú nabíjateľný akumulátor. Ide hlavne o hrotové a mikrospájkovačky. Vďaka batérii vám tak nebude zavadzať kábel a spájkovať budete môcť kdekoľvek. Nevýhodou je menší výkon a obmedzená doba používania, kým sa batéria nevybije.
 • Plynová spájkovačka – Plynové spájkovačky zahrievajú hrot pomocou plynu a piezoelektrického zapaľovania. Majú slušný výkon a majstri si ich chvália vďaka dobrej regulácii teploty. Pri práci nezavadzia kábel, no je potrebné dopĺňať plyn. Prevažne ide o spájkovačky v tvare pištole.

Elektrická spájkovačka na domáce použitie

V rámci elektrických nájdete viacero podtypov, ako transformátorové spájkovačky, hrotové spájkovačky, mikrospájkovačky a spájkovacie stanice. Každý typ má svoje výhody a nevýhody a je len na vás zvoliť si, ktorý spĺňa vaše kritériá.

 • Trafospájkovačka (transformátová spájkovačka) – Transfospájkovačky patria k najrozšírenejším druhom spájkovačiek. Využívajú sa hlavne doma ako hobby spájkovačky. Majú tvar pištole, čo umožňuje jednoduché uchopenie. Rukoväť máva ergonomický tvar a neraz je pogumovaná pre lepšiu manipuláciu. Používajú sa hlavne na jednoduché mäkké spájkovanie súčiastok do plošného spoja. Hlavnou nevýhodou je možnosť poškodenia súčiastky, kvôli silnému pulzovaniu, ku ktorému dochádza pri spúšťaní. Preto je tento typ spájkovačiek vhodný naozaj skôr na jednoduché hobby majstrovanie, pri ktorom nejde o veľa a nehrozí, že si odpálite drahú súčiastku.
 • Hrotová spájkovačka – Tento druh spájkovačky je príbuzný transfospájkovačke – líši ich v podstate len tvar. Hrotová spájkovačka je v tvare hrubšieho pera s hrotom, vďaka čomu možno dosiahnuť precíznejšiu prácu a presnejšie spájkovanie. Preto ak hľadáte nástroj na spájkovanie menších plošných spojov a elektrotechniky, určite zvoľte radšej tento typ.
 • Mikrospájkovačka – Mikrospájkovačka je druh hrotovej spájkovačky, ktorá je rozmermi menšia a slúži na spájkovanie materiálov ešte menších rozmerov. Vďaka svojim rozmerom umožňuje veľmijemnú a presnú prácu, a preto má využitie v rámci malej elektrotechniky, bižutérie alebo v modelárstve.
 • Spájkovacia stanica – Spájkovacie stanice sa na pohľad líšia už svojimi väčšími rozmermi, pretože okrem samotnej spájkovačky obsahujú aj základňu, resp. stojan, kam si môžete spájkovačku odložiť. Často je vybavená aj rôznymi hrotmi a ďalším príslušenstvom, vďaka ktorému má širšie využitie. Máva väčší výkon, širšie teplotné rozmedzie a možnosť regulácie teploty. Spájkovačka má hrotový tvar a je vhodná na precíznejšie práce. Spájkovacie stanice sú určené predovšetkým profesionálom a poloprofesionálom, čo sa odráža nielen na kvalite, ale aj vyššej cene.

Vyberáme z nášho katalógu

Výkon

Pri kúpe spájkovačky si vždy všímajte výkon. Čím je vyšší, tým rýchlejšie sa hrot spájkovačky nahreje. Čím je výkon nižší, tým menej konštantná je teplota, čo sa môže odraziť nielen na kvalite spájkovania, ale môžete si tým poškodiť spájkované súčiastky. Preto radšej nesiahajte po spájkovačkách s príkonom nižším ako 30 W.

Väčšina hobby spájkovačiek máva príkon do 100 W, čo na občasné spájkovanie úplne stačí. Profi spájkovačky môžu mať príkon aj 400 a viac W. Okrem výkonu je však dôležité aj to, či má spájkovačka možnosť regulácie teploty, pretože bez nej môže byť spájkovačka s vysokým príkonom v niektorých prípadoch taktiež problémom.

Teplota a jej regulácia

Regulácia teploty je pomerne dôležitým prvkom, pretože rôzne druhy spájkovania si vyžadujú rôzne teploty. V úvode sme spomínali 3 druhy spájkovania – mäkké, tvrdé a vysokotepelné, no v rámci hobby spájkovania sa dostanete skôr len k mäkkému, prípadne aj tvrdému spájkovaniu. Väčšina hobby spájkovačiek umožňuje len mäkké spájkovanie do teploty 450 °C, pričom nie všetky lacnejšie spájkovačky umožňujú reguláciu teploty. Ak k práci potrebujete vyššiu teplotu, regulácia by mala byť nevyhnutnosťou, aby ste si súčiastky neodpálili.

Aj pri práci s nižšími teplotami je potrebné zvážiť predovšetkým účel, na ktorý spájkovačku budete používať. Spájanie a rezanie plastov si vyžaduje najnižšiu teplotu do 200 °C, spájkovanie súčiastok okolo 300 °C a vyššie teploty, 450 – 500 °C, sú vhodné na vypaľovanie do dreva a kože. Ak spájkovačka nemá reguláciu teploty, pozorne si prečítajte, v akom rozsahu sa teplota pohybuje a či tým zapadá do vašich potrieb.

Spájkovačka s reguláciou teploty

Hroty

Hrot spájkovačky by mal byť vymeniteľný, keďže neustálym zahrievaním a mechanickým opotrebovaním sa časom zničí. Spájkovačka by mala byť kompatibilná so škálou hrotov, čo sa týka tvaru, veľkosti a hrúbky, pretože na rôzne úlohy budete potrebovať rôzne druhy hrotov. Najčastejšie sa používa tvar nazývaný minivlna, ale stretnete sa aj s kopýtkom, vrtákom a kužeľom. Hrúbka hrotu súvisí s dĺžkou životnosti a veľkosť vyberajte podľa toho, akú precíznu prácu potrebujete s hrotom dosiahnuť.

Predovšetkým si ale zistite, aké hroty spájkovačka potrebuje, koľko stoja a či sú ľahko dostupné. Niektoré spájkovačky sú totiž kompatibilné len s hrotmi rovnakej značky, ktoré môžu byť drahšie. Vždy je výhodné, ak má spájkovačka v balení aspoň 1 – 2 náhradné hroty rôznych veľkostí, vďaka čomu si môžete vyskúšať, čo vám vyhovuje.

Ergonómia

Tvarovanie spájkovačky a jej rukoväte je pomerne podstatné, hlavne ak s ňou budete pracovať dlhšie. Či už ide o hrotovú spájkovačku alebo spájkovačku v tvare pištole, rukoväť by mala mať ergonomický tvar pre správny úchop. Povrch by mal byť protišmykový, potiahnutý gumou alebo silikónom so zdrsneným povrchom, aby vám spájkovačka nevykĺzla ani pri spotených rukách. Je to o to dôležitejšie, ak budete spájkovať malinké plošné spoje alebo drahé súčiastky, kedy je precíznosť nevyhnutná.

Rukoväť by zároveň mala byť dostatočne tepelne odolná, aby sa pri práci neprehrievala a nepálila. V tomto prípade je výhodným materiálom silikón, ktorý je odolný až do teploty 220 °C. Všímajte si napríklad aj váhu spájkovačky. Ľahšie náradie sa vám bude držať lepšie a nedôjde k takej únave, ako pri ťažších modeloch.

Spájkovacia pištoľ na hobby domáce využitie

Príslušenstvo k spájkovačke

 • Osvetlenie – LED osvetlenie mávajú aj mnohé základné modely. Vďaka nemu si posvietite presne na miesto, na ktoré sa pri práci potrebujete sústrediť. Aj osvetlenie by malo byť kvalitné, pretože pri niektorých lacnejších spájkovačkách sa stáva, že svetielko odíde ako prvé.
 • Odsávač – Pri spájkovaní sa stáva, že roztavená spájka vám pokvapká aj tam, kde ju nechcete. Práve tomu zamedzí odsávač, ktorý zaručí čistejšiu a prehľadnejšiu prácu.
 • Spájka – V príslušenstve vždy poteší spájka, ktorou sa vytvárajú spoje. Väčšinou sa používa cínová spájka na mäkká spájkovanie, ale aj rôzne liatiny, napr. zinku, kadmia či bizmutu. Kvalitná spájka musí dobre priľnúť k povrchu, neroztekať sa a dobre vypĺňať medzery. Preto ak vám aj spájka v príslušenstve nevyhovuje, investujte do kvalitného materiálu.
 • Tavidlo alebo kolofónia – Okrem spájky v príslušenstve poteší aj kolofónia, teda destilát zo živice, do ktorej sa namáča hrot pred použitím spájky. Kolofónia zaručí lepšie priľnutie k povrchu, a tým aj kvalitnejšie spoje.
 • Držiak – Veľmi praktické sú rôzne držiaky a podstavce, kam si môžete počas práce rozohriatú spájkovačku odložiť, aby vám nepopálila stôl a pracovnú plochu. Zaujímavé sú podstavce s ramenami, držiakmi a ďalšími komponentmi, ktoré vám uľahčia prácu.
 • Obal alebo kufrík – Kufríky a tvrdé obaly sú taktiež veľmi výhodné, pretože spájkovačku jednak chránia pred mechanickým poškodením a prachom, ale zároveň aj držia všetko pokope a spájkovačku so všetkými komponentmi budete mať vždy na jednom mieste.

Lacné hobby a drahšie profi spájkovačky

Spájkovačku môžete zakúpiť v niekoľkých cenových kategóriách. Tie najlacnejšie zakúpite aj do 20 EUR. Ide pritom o úplne základné modely, predovšetkým trafospájkovačky a hrotové spájkovačky. Sú charakteristické nižším výkonom, chýbajúcou reguláciou teploty a takmer žiadnym príslušenstvom. Ak však plánujete letovačku využívať iba sporadicky, potom sa jej kúpa oplatí.

Strednú triedu tvoria spájkovačky do 70 – 80 EUR. Ak hľadáte kvalitnú spájkovačku na domáce využitie, určite vyberajte z tejto kategórie. Nájdete v nej dostatok typov ponúkajúcich rôzne teplotné rozmedzie, reguláciu teploty, vyšší výkon a niekedy aj kufrík s príslušenstvom.

Najdrahšie spájkovačky sa pohybujú od 100 do niekoľko stovák EUR. Ich prednosťou je možnosť profesionálneho využitia, precízna kontrola teploty, vyšší výkon, rýchle zahrievanie, často majú základňu a bohaté príslušenstvo. Ide o spoľahlivé prístroje, ktoré sú vhodné, ak budete spájkovať často a precízne.

Obľúbení výrobcovia

Spájkovačky nájdete v kamenných aj internetových predajniach s elektronikou, vybavením pre domácich majstrov a na portáloch ako Alza, Heuréka či v predajniach Lidl. Medzi obľúbených výrobcov a značky patria predovšetkým Extol, Dremel, Weller, Ferm, Nuba, Parkside, Atos, Tipa či Yihua. Ak však narazíte na menej známu značku, neznamená to, že spájkovačka bude nekvalitná. Je však dobré riadiť sa recenziami užívateľov, aby ste predišli kúpe niečoho, čo nebude slúžiť svojmu účelu.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 01.01.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope PlaneoAko si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope Planeo

Na e-shope Planeo zakúpite všetky modely grilov, stačí si len vybrať aký druh grilu vám bude najviac vyhovovať. Pri výbere zvážte niekoľko kritérií.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.