Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Využijú ich tí, ktorí dbajú na zdravú stravu, vegáni, ľudia s rôznymi diétami, rodiny s najmenšími deťmi aj každý, kto potrebuje z času na čas rozmixovať polievku, pripraviť smoothie či zaujímavý nápoj. Aj keď sa pri nákupe stretnete s radom možností, výber stolného mixéra nemusí byť náročný.

Ako vybrať stolný mixér

Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu pokrmov a nápojov ešte viac uľahčiť.

Najlepšie stolné mixéry

Názov Hodnotenie Detail
Tefal BL811D38   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Tefal BL435831   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Smeg BLF 01 RDEU   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Bosch MMB6382MZobraziť produkt

Prečo by v domácnosti nemal chýbať stolný mixér

Na trhu s kuchynskými spotrebičmi sa stretnete s rôznymi typmi mixérov od ručných na šľahanie a hnetenie cesta až po mixéry s úzkym využitím, ako sú smoothie mixéry alebo tyčové mixéry. Ak ešte žiaden mixér nevlastníte, práve stolný mixér je skvelou pomôckou na začiatok. Skladá sa z tela mixéra a nádoby s vekom, pričom čepele sa nachádzajú naspodku nádoby. Sú dostatočne veľké na to, aby pripravili smoothies a džúsy, ale aj krémové polievky, omáčky, dipy a kaše. S výkonným motorom si ľahko poradia s drvením ľadu, sekaním orieškov a byliniek. Niektoré majú dokonca funkciu varenia a slúžia na prípravu polievok a kaší úplne od základu. Sú vhodné aj na prípravu rôznych vegánskych a raw pokrmov, ako orieškové a rastlinné mlieka, orieškové maslá a pod.

Výhody stolných mixérov:

 • Vysoký výkon
 • Všestranné využitie
 • Nastaviteľná rýchlosť pre rôzne výsledky
 • Dostatočne veľká kapacita
 • Poradia si aj s tvrdým ovocím a orieškami
 • Drvia ľad
 • Niektoré možno použiť aj na varenie
 • Poradia si aj s horúcimi pokrmami

Čo sa týka nevýhod, hlavnou je určite ich veľkosť. Zaberú omnoho viac miesta než napr. tyčové mixéry, a to aj pri skladovaní, aj na kuchynskej linke. Ak máte menšiu kuchyňu a limitované priestory, stolný mixér nemusí byť vždy vhodnou voľbou. Ďalšou nevýhodou je náročnejšie čistenie. Mixér je potrebné rozobrať, vyprázdniť nádobu a opatrne ju umyť zvnútra okolo čepelí, čo niekedy dá zabrať. Preto je skvelé, ak je možné nádobu jednoducho vložiť do umývačky riadu.

Stolný mixér výhody

TOP stolné mixéry

Uvažujete nad stolným mixérom a ešte nemáte vybraného favorita? Podľa recenzií a odborných testov sme urobili výber zaujímavých modelov, ktoré sú praktickými pomocníkmi v kuchyni.

Ako vybrať stolný mixér

Pri výbere stolného mixéra zvážte, akým spôsobom chcete mixér využívať, čím lepšie spoznáte, čo konkrétne potrebujete. Premyslite si, aké pokrmy a nápoje v ňom chcete pripravovať, z akého materiálu by mal byť, aké funkcie sú pre vás dôležité, či to, aké by malo byť ovládanie.

Vyšší výkon, viac možností

Výkon motora je jedným z najdôležitejších kritérií. Čím tvrdšie a náročnejšie ingrediencie sa chystáte mixovať, tým vyšší výkon budete potrebovať. Na druhej strane vysoký výkon znamená aj viac spotrebovanej energie a hlučnejšiu prevádzku, čo je niečo, s čím treba vopred počítať. Príkon mixéra by sa mal odrážať od toho, čo budete mixovať, no nikdy by nemal byť nižší než 300 W. Takýto výkon je postačujúci vtedy, ak chcete mixovať len smoothies, mäkké ovocie a pyré. Ak siahnete po mixéri s nízkym výkonom, nebudete mať možnosť mixovať nič tvrdšie. Ak chcete mixovať ovocie, zeleninu a polievky, mixér by mal maž príkon aspoň 500 – 700 W. Najväčšie očakávanie je potrebné mať vtedy, ak chcete drviť ľad, semená a orechy – vtedy by mal mať mixér príkon min. 1 000 W.

Otáčky a rýchlosti

Každý mixér má uvedené rozpätie otáčok za minútu, ktoré dokážu čepele pri mixovaní dosiahnuť. Čím vyššie sú otáčky, tým lepšie si poradí s tvrdými ingredienciami a tým ľahšie dosiahne hladkú zmes bez celých kúskov. Tie najkvalitnejšie mixéry dosahujú min. 20 000 ot./min, pričom vtedy je možné podrviť aj ľad a orechy. Ak vám stačí základný model, siahnite po mixéri s nie menej než 10 000 ot./min.

Mixér by mal mať možnosť plynulo zmeniť rýchlosť počas prevádzky. Každý mixér ponúka viacero úrovní rýchlosti, najčastejšie 3 – 10. Tri rýchlostné stupne však nemusia byť dostačujúce a môžu vám chýbať medzistupne. 10 rýchlostných stupňov už zase nemusíte potrebovať využiť. Siahnite preto po mixéri s 5-6 rýchlostnými stupňami.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie stolné mixéry

Hlučnosť by nemala presahovať 80 dB

Stolné mixéry patria k najhlučnejším spotrebičom. Kým bežná konverzácia dosahuje úroveň 55 dB, mixér môže fungovať aj pri 90 dB. Úroveň hluku ovplyvňuje motor a jeho výkon, čepele, ingrediencie, ktoré mixujete, aj umiestnenie mixéra. Ak si nechcete pri každom mixovaní zakrývať uši, určite si všímajte údaje o hladine hluku. Tá by nemala presahovať 80 dB, no ideálnejšie je, ak nájdete mixér s 60 – 70 dB. Pokiaľ sa vám už po zakúpení bude zdať váš mixér prihlučný, skúste ho umiestniť ďalej od stien a položiť na mäkký povrch, napr. na gumenú podložku alebo utierku.

Nehrdzavejúca oceľ alebo plast

Materiál, z akého je mixér vyrobený, sa odrazí na jeho výkone a kvalite a v konečnom dôsledku aj na životnosti. Telo mixéra je najlepšie vyrábané z nehrdzavejúcej ocele, ktorá je pevná, odolná a dlho vydrží. Ak je telo vyrobené z plastu, môže mať síce viacero farebných variácií, ale vždy ide o lacnejší a menej kvalitný materiál. Čepele mixéra by mali byť vyrobené z kvalitného a odolného materiálu, akým je nehrdzavejúca oceľ. Ešte lepšie sú titánové čepele, ktoré majú drahšie modely.

Stolný mixér so sklenenou nádobou

Nádoba z plastu i zo skla

Na nádobu mixéra sa pozrieme z hľadiska objemu a materiálu. Veľmi dôležitý je objem nádoby, ktorý sa zvykne pohybovať okolo 2 l. Ak budete mixovať predovšetkým smoothies, mliečne koktaily a individuálne porcie, môže vám postačiť aj nádoba do 1 – 1,5 l. Ak sa chystáte pripravovať polievku pre celú rodinu, pokojne siahnite aj po 2,25 a viac l. Niektoré mixéry pritom ponúkajú aj viacero možností – základnú nádobu na bežné mixovanie, ale aj menšie vymeniteľné nádobky, ktoré sa dajú využiť ako cestovné fľaše, predovšetkým na smoothies.

Materiály nádob bývajú predovšetkým sklo, tritán a plast. Nádoby zo skla sú klasikou, je to pevný a odolný materiál, ktorý zvládne aj horúce polievky a iné pokrmy. Nevýhodou je, že keďže ide o hrubé sklo, väčšie (2 l) nádoby budú ťažké a nemusí sa s nimi narábať ľahko. Mnohé mixéry preto využívajú tritan, ktorý je zdravotne neškodlivý plast používaný v potravinárstve. Je veľmi odolný a oproti sklu ultraľahký, pričom na rozdiel od iných plastov nenaberá pach. Poslednou možnosťou je plast, ktorý sa snáď vyskytuje len v tých najlacnejších alternatívach. Je ľahký, priehľadný a odolný proti úderom, avšak môže napáchnuť a nemá dlhú životnosť.

Rozmery a hmotnosť

Na rozmery nezabúdajte čisto z praktického hľadiska. Niektoré stolné mixéry dokážu byť poriadne veľké a zaberať priveľa miesta, čo vám nemusí vyhovovať, ak máte malú kuchynskú linku alebo málo miesta v skrinke, kde chcete mixér skladovať. S rozmermi súvisí spomínaný objem nádoby – ak vás láka siahnuť po mixéri s kompaktnými rozmermi, zvážte práve to, čo a pre koľkých ľudí budete mixovať. Hmotnosť stolných mixérov býva okolo 5 kg. Príliš ľahký mixér by pri plných otáčkach mohol mať problém sa stabilitou. Ťažký mixér zas nie je praktický pri premiestňovaní.

Intuitívne ovládanie

Ovládanie by malo byť vždy jednoduché a intuitívne. Klasikou je ovládanie tlačidlami a otočnými gombíkmi, ktorými si môžete nastaviť rýchlosť a spustiť mixér. Novšie modely už majú digitálny displej, ktorý môže byť dotykový alebo doplnený tlačidlami. Displej vám zobrazuje nastavené hodnoty, ak si vyberiete niektorý program, môže vám zobraziť zostávajúci čas. Mixéry s displejmi majú spravidla viacero funkcií a možností nastavenia.

Stolný mixér ovládanie

Bezpečnosť na prvom mieste

Každý mixér by mal mať niekoľko bezpečnostných prvkov. Medzi ne by mala patriť predovšetkým bezpečnostná poistka. Tá zabráni mimovoľnému spusteniu mixéra, napr. ak máte v kuchyni deti, pokiaľ nebude veko dobre založené. Veko nádoby by sa malo dať pevne zatvoriť, nielen privrieť, aby sa pri mixovaní nič nevylialo. Ďalším bezpečnostným prvkom by mali byť pogumované nožičky, ktoré bránia pred pohybom počas mixovania, pričom na spodnej strane sa môžu nachádzaj aj prísavky pre ešte lepší úchyt. Dôležitá je poistka proti prehrievaniu, keďže pri dlhšom používaní môže dôjsť k prehriatiu motora.

Funkcie: varenie a ohrev, samočistenie či automatické vypnutie

 • Prednastavené programy – Niektoré mixéry majú prednastavené programy na mixovanie konkrétnych pokrmov, napr. polievok, smoothies či pyré. Mixér tak automaticky nastaví rýchlosť otáčok a dĺžku mixovania.
 • Varenie a ohrev – Varenie býva funkciou drahších modelov, v ktorých si môžete pokrm, napr. polievku, najprv nechať uvariť a následne rozmixovať. Tieto mixéry majú často aj ohrev – pokrm ohrievajú na určitú teplotu, aby bol po dovarení stále pripravený na konzum.
 • Pulzný spínač – Často označovaný ako tlačidlo "pulse". Predstavuje výkonnejšie sekanie (na maximum) skôr suchých zmesí. Slúži na sekanie byliniek, orechov a zeleniny, pripraviť si môžete pesto, arašidové maslo aj karfiolovú ryžu.
 • Automatické vypnutie – Túto funkciu majú mixéry s nastaviteľnými alebo prednastavenými programami. Po ich ukončení by sa mal mixér automaticky vypnúť, takže nemusíte nič sledovať.
 • Samočistiaci program – Je vždy veľkým prínosom, keďže čistenie mixérov môže byť zdĺhavé, náročné a nepríjemné. S týmto programom urobí mixér všetku prácu za vás.
 • Mlynček na kávu – Niektoré stolné mixéry umožňuje mletie kávy, buď v tej istej nádobe, alebo majú v príslušenstve samostatnú nádobu.

Stolný mixér – funkcie

Príslušenstvo vždy poteší

Základné modely mixérov nemávajú žiadne alebo len minimálne príslušenstvo, avšak je niekoľko pomôcok, ktoré pri používaní padnú vhod.

 • Náhradné nádoby – Okrem hlavnej nádoby môže mať mixér náhradné nádoby menších alebo väčších rozmerov vrátane cestovných fliaš, do ktorých si môžete vziať smoothie.
 • Sekáčik s nádobou – Slúži na sekanie menšieho množstva suchých surovín, ako orechy a semienka. Sekáčik sa pohybom a otáčkami líši od mixéra, ktorý nemusí vždy dobre rozmixovať suché potraviny.
 • Vtláčadlo – Používa sa na vtláčanie surovín alebo odlepovanie surovín zo stien. Ide o praktickú pomôcku, ktorá bude mať vhodné rozmery vzhľadom na veľkosť nádoby, takže nemusíte hľadať, čo z kuchyne použiť.
 • Kniha receptov – Mnohí ocenia aj priloženú knihu receptov, ktorými sa možno inšpirovať. Väčšinou ide o tenkú príručku s niekoľkými jednoduchými receptami.

Cena súvisí s kvalitou

Ceny stolných mixérov sa rôznia predovšetkým na základe kvality a výkonu. Tie najlacnejšie mixéry zakúpite už od 20 eur, pričom ide o menej výkonné mixéry určené skôr na prípravu smoothies a mixovanie mäkkého ovocia. Ak hľadáte lacnejší mixér, kupujte v cenovej kategórii od 50 do 100 eur, kde sa stretnete nielen so základnými modelmi. Stále však platí, že ide skôr o nenáročné mixovanie. Ak hľadáte mixér aj na tvrdé suroviny a ľad, investujte doň 100 až 200 eur. V tejto kategórii nájdete model, ktorý bude kvalitný a poteší rôznymi funkciami navyše. Najdrahšie mixéry zakúpite od 200 do niekoľko stovák eur, pričom ide o vysokokvalitné modely s širokým príslušenstvom a funkciovou vybavenosťou.

Medzi obľúbené značky stolných mixérov patria Russell Hobbs, Kenwood, Philco, Delimano, Braun, Concept, Electrolux, Moulinex, Hyundai, Gorenje a Kenwood. V našich končinách je stále favoritom Eta a často sa siaha aj po značke Orava. Medzi lacnejšie alternatívy patrí jednoznačne značka Silvercrest, ktorú dostať v predajniach Lidl.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 09.11.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(93.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.

Infralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzieInfralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzie

Infračervené svetlo má potenciál liečiť rôzne zdravotné stavy, zmierňovať bolesti a zápaly a podporovať hojenie tkanív. V tomto článku sa dozviete, čo je pri výbere infralampy dôležité.