Ako vybrať najlepší ponorný tyčový mixér – test. Eta, Braun, Bosch, Tefal alebo Philips?

Ponorné tyčové mixéry patria medzi obľúbené a často používané kuchynské spotrebiče. Pomôžu vám pri príprave krémových polievok, omáčok, smoothies, pyré či nátierok. Okrem jednoduchého ovládania a všestranného využitia vás potešia aj ľahkou údržbou a svojou skladnosťou.

Ako vybrať ponorný tyčový mixér

V tomto článku sa pozrieme na to, ktoré vlastnosti tyčového mixéra sú kľúčové, na čo všetko pri kúpe myslieť a ako si vybrať ten správny mixér pre vás.

Ponorné tyčové mixéry pre každého

Oplatí sa do tyčového mixéra investovať?

Tyčové mixéry majú za úlohy vykonávať rýchle úlohy pri varení a príprave jedál bez toho, aby vám ich príprava na použitie a následná údržba zaberala množstvo času. Toto sú ich základné prednosti:

 • Sú cenovo dostupné – Základný, no kvalitný model si zakúpite aj za 20 – 30 eur, vďaka čomu sa radia k lacnejším a dostupnejším spotrebičom.
 • Sú skladné – Ich skladovanie vám nezaberie veľa miesta, vojdú sa pokojne aj do zásuvky. Navyše, pri používaní taktiež nepotrebujú veľa miesta na kuchynskej linke, preto sa hodia do každej kuchyne, kde sa veľa varí.
 • Ovládanie zvládne každý – Ich používanie, ale aj následná údržba sú úplne jednoduché a zvládne to každý, od mladších ročníkov až po seniorov.
 • Majú multifunkčné využitie – Viaceré tyčové mixéry majú v balení šľahač, sekáč či iné príslušenstvo, preto zvládnu nielen mixovanie, ale aj sekanie, šľahanie, miešanie či krájanie.
 • Možno ich použiť aj za horúca – Tyčové mixéry s kovovou mixovacou nohou zvládnu pomixovať jedlo aj za horúca. Po dovarení polievky tak nebudete musieť čakať, kým vychladne.

Všetko má aj svoje nevýhody, a tak je to aj v prípade tyčových mixérov. Ich hlavnou nevýhodou je, že je potrebné držať ich v ruke, čo nemusí vyhovovať napr. seniorom alebo tým, ktorí potrebujú niečo mixovať po dlhú dobu. Ďalšou nevýhodou je, že nie sú stavané na hnetenie cesta, aj keď niektoré modely môžu túto možnosť ponúkať. Hnetenie si vyžaduje silnejší motor a záber, čo zvládnu skôr kuchynské roboty.

Ako vybrať ponorný tyčový mixér

Výber tyčového mixéra by mal závisieť od toho, na čo všetko ho chcete používať, aj od toho, aký rozpočet máte k dispozícii. Stanovte si, čo je pre vás prioritou, či ho chcete používať len na jediný účel – mixovanie na kašu, alebo by ste radi využívali aj šľahač a sekáč. A keďže na trhu nájdete obrovské množstvo možností, ponúkame vám prehľad kľúčových vlastností.

Výkon

Výkon motora je jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré určuje silu mixéra aj rýchlosti. S nízkym výkonom nedosiahnete dostatočný záber a nemusia sa vám podariť požadované výsledky. Výkony tyčových mixérov sa pohybujú od 100 do 1 000 a viac wattov. Absolútne minimum, pod ktoré by ste ale nemali ísť, je 250 W. Ak hľadáte spoľahlivý mixér, ktorý budete môcť používať dlhšie a poradí si aj s tvrdšími kúskami, zakúpte si mixér od 500 W viac.

Ponorný tyčový mixér pečenie

Rýchlosti

Rýchlosť, akou ponorný mixér mixuje potravu, rozhoduje o tom, do akej miery a ako rýchlo obsah rozmixuje. Kým najlacnejšie mixéry majú len 1 alebo 2 rýchlosti, tie drahšie modely môžu mať 8, 10 aj 15 rýchlostných stupňov. Oplatí sa však investovať do prístroja s viacerými rýchlosťami? Použitím pomalšieho stupňa môžete docieliť väčšie kúsky, napr. pri použití sekáča budete niekedy potrebovať rozsekať cibuľu alebo zeleninu nie úplne na kašu, ale len menšie kúsky. Rýchlejšie stupne vám zase pomôžu docieliť perfektnú kašu či pyré rýchlejšie.

A keďže aj základné modely mávajú funkciu turbo, čo znamená maximálna rýchlosť mixovania, tyčový mixér s veľkým množstvom rýchlostí nemusí znamenať veľkú výhodu. Pri bežnom používaní totiž úplne stačí výber medzi pomalým a rýchlym mixovaním a len málo užívateľov naozaj naplno využíva všetkých 15 rôznych rýchlostí. Ak siahnete po tyčovom mixéri s viacerými rýchlostnými stupňami, všímajte si aj dizajn – ako a kde sú rýchlosti umiestnené, aby sa vám nestalo, že pri používaní budete rýchlosť neustále nechtiac prepínať.

Materiál

Od použitého materiálu sa odvíja životnosť prístroja aj možnosti využitia. Tyčové mixéry sa vyrábajú z plastu a nehrdzavejúcej ocele a ich kombinácie. Kým telo mixéra môže byť z plastu, tyč by mala byť kovová. Umožní vám tak mixovať aj horúce pokrmy a vydrží omnoho dlhšie. Kov je výhodnejší aj z estetického hľadiska, pretože plast je oveľa viac náchylnejší na škvrny, zafarbenie a naberanie pachov z jedla. Nevýhodou nehrdzavejúcej ocele je, že je ťažšia, čo môže robiť problém pri mixovaní, napr. v prípade seniorov. Nádobky, v ktorých budete mixovať, sú vyrábané z plastu a zo skla. Kým sklo je trvácnejšie, je náchylnejšie na rozbitie.

Nadstavce a príslušenstvo k tyčovému mixéru

Množstvo ponorných tyčových mixérov je možné zakúpiť s viacerými nadstavcami a príslušenstvom, ktoré mu umožňuje viac, než len rozmixovať polievku, smoothie, omáčky či pyré. Niektoré, no nie všetky tyčové mixéry dokážu drviť aj ľad – závisí to od sily motora a kvality materiálu čepelí. Častým doplnkom je nadstavec s metličkou, ktorým je možné vyšľahať šľahačku alebo bielka na sneh. Ďalším doplnkom býva uzatvárateľná nádoba so sekáčom, ktorá sa používa na rozsekanie cibule a zeleniny. Ak to výrobca v návode dovoľuje, sekáč možno použiť aj na orechy – opäť to závisí od sily motora a kvality čepelí, keďže ide o tvrdšiu surovinu.  

Okrem bežných doplnkov sa môžete stretnúť aj s nadštandardným príslušenstvom, pričom takéto mixéry bývajú už omnoho drahšie. Aj keď všetko príslušenstvo nemusí byť v balení, v niektorých prípadoch si ho môžete zakúpiť ako doplnky kompatibilné s vaším modelom mixéra. Medzi doplnky navyše patria:

 • Stojan na mixér – Slúži na odkladanie mixéra počas používania, napr. keď potrebujete do nádoby niečo pridať alebo obsah premiešať.
 • Food processor – Ide o väčšiu nádobu, v ktorej môžete za pomoci rôznych nadstavcov potraviny krájať a strúhať.
 • Strúhadlá – Slúžia na strúhanie zeleniny, pričom môže ísť o viacero vymeniteľných nadstavcov, napr. na jemné a hrubé rezance alebo tenšie a hrubšie plátky.
 • Nôž na mäso – Vymeniteľné čepele určené špeciálne na spracovanie mäsa – sú ostrejšie a pevnejšie.
 • Miešací nadstavec – Multifunkčný nadstavec tyčového mixéra možno vymeniť za miešací na spracovanie omáčok, krémov, majonézy a ďalších kašovitých pokrmov.
 • Nádoby navyše – Nádoby s odoberateľným vekom môžete použiť rovno na mixovanie a následne na uskladnenie zvyškov v chladničke.
 • Recepty – V niektorých baleniach sa nájde aj malá príručka receptov, vďaka ktorej môžete za pomoci tyčového mixéra pripraviť niekoľko pokrmov a dezertov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie ponorné mixéry

Dĺžka prevádzky

Po čase používania sa mixér začne zahrievať a aby to motor bez prehrievania zvládol, je vhodné robiť pri mixovaní prestávky. Ako dlho môžete mixér používať bez prerušenia? U každého modelu sa to líši a rozdiel môže byť od 10 sekúnd až po niekoľko minút. Keďže neustála potreba vypínania mixéra by vám prácu predĺžila a skomplikovala, tento údaj si vždy skontrolujte a vyberajte spotrebič s aspoň 2 minútami v nepretržitej prevádzke.

Kábel

Drvivá väčšina tyčových mixérov je napájaných prostredníctvom kábla. Energia priamo zo siete zaručuje vyšší výkon a silu pri mixovaní. Avšak je možné stretnúť sa aj s mixérmi bez kábla, napájanými prostredníctvom batérie, čo je praktické, ak v kuchyni nemáte mnoho zásuviek alebo ho potrebujete použiť niekde, kde nemáte napájanie do siete. Nevýhodou je ich nižší výkon, takže sú určené skôr na miešanie, napr. majonézy, než sekanie. Pri mixéroch s káblom vždy sledujte údaj o dĺžke kábla. Dlhší neznamená vždy výhodnejší, pretože ak použijete mixér na kuchynskej linke priamo pri zásuvke, nadbytočný kábel vám môže zavadzať. Elegantným riešením sú stočené káble (ako telefónne káble), ktoré pri kratšej vzdialenosti nezavadzajú, a pri dlhšej vzdialenosti sa jednoducho natiahnu.

Tvar mixovacej nohy

Na konci mixovacej nohy sa nachádzajú čepele, ktoré sú chránené krytom, väčšinou v tvare zvona alebo v oblúkovom tvare s otvormi. To, aký tvar výrobca zvolil, rozhoduje o tom, akým spôsobom sa bude potrava mixovať, ako sa dostane k čepeliam a či samotné čepele nepoškriabu dno misy. Tento kryt čepelí je dôležitý aj preto, aby jedlo pri mixovaní nevystrekovalo všade naokolo, a preto mnohé značky ponúkajú rôzne AntiSplash či SplashControl technológie zabraňujúce náhodnému vyšplechnutiu.

Ponorný tyčový mixér na smoothie

Lacné tyčové mixéry dokážu prekvapiť

Najlacnejšie tyčové mixéry kúpite už od 10 eur. Ide o mixéry s malými rozmermi, s nízkym výkonom a 1 – 2 rýchlosťami, ktoré bývajú vyrobené z menej kvalitných materiálov. Plastová býva aj tyč, čo znamená, že nie sú vhodné na mixovanie horúcich pokrmov. Ak hľadáte lacný, no spoľahlivý tyčový mixér, investujte doň aspoň 25 – 40 eur. V tomto cenovom rozmedzí nájdete ako základné modely, tak aj mixéry s metličkou na šľahanie a sekáčom. Od 50 a viac eur vás čakajú modely s bohatším príslušenstvom a silnejším výkonom. Ak hľadáte multifunkčného pomocníka s ešte väčším príslušenstvom, počítajte s rozpočtom od 100 eur.

Obľúbené sú značky Bosch, Braun, Philips či Tefal

Tyčové mixéry patria k cenovo dostupnejším kuchynským spotrebičom a je možné zakúpiť ich predovšetkým v predajniach elektroniky ako Mall a Alza. Pre porovnanie cien môžete použiť portál Heureka. Medzi obľúbené značky zväčša lacných ponorných mixérov patria Eta, Sencor, ale aj Gorenje a Silvercrest (Lidl). O niečo drahšie, avšak zvyčajne aj kvalitnejšie mixéry ponúka Bosch, Braun, Philco, Philips a Tefal.

Čo ešte môžete zvážiť?

 • Veľkosť a hmotnosť – Rozmery a hmotnosť tyčového mixéra berte do úvahy z 2 hľadísk. V prvom rade ide o pohodlnosť používania; ak je mixér priveľký a priťažký, bude sa s ním nepohodlne pracovať. Ak je zase malý, práca vám môže trvať dlhšie. Druhý faktor je skladnosť a to, koľko miesta máte na kuchynskej linke pri používaní.
 • Ergonómia – Keďže je potrebné držať mixér v ruke, mal by do nej jednoducho padnúť. Rukoväť by mala mať ergonomický tvar a telo by malo byť potiahnuté protišmykovou gumou, aby vám mixér nevykĺzol ani s mokrými rukami.
 • Hlučnosť – Tento parameter sa uvádza pri rôznych spotrebičoch, no nie je to vždy pravidlom. Znesiteľná hlučnosť mixéra je okolo 60 dB, no ak tento údaj nie je uvedený, skontrolujte si recenzie zákazníkov, ktoré neprimeranú hlučnosť väčšinou spomenú.
 • Ovládanie – Ovládanie tyčových mixérov je jednoduché – stačí stlačiť tlačidlo a prístroj sa spustí. Po pustení tlačidla sa zase zastaví. Ide o jednoduché a bezpečné ovládanie, ale aj to môže niekomu robiť problém, hlavne ak potrebuje mixovať po dlhšiu dobu a ide o seniora alebo niekoho s fyzickým obmedzením. Vtedy príde vhod možnosť mixér spustiť do doby, kým ho tlačidlom nevypnete.
 • Starostlivosť a údržba – Zaujímajte sa o to, ako jednoducho sa mixér čistí. Dá sa tyčový nadstavec odobrať? Je možné jednotlivé časti príslušenstva umývať v umývačke riadu alebo len ručne?
 • Servis výrobcu – Overené značky ponúkajú služby navyše, ako servis, predĺženú záruku a možnosť zakúpenia náhradných dielov. V prípade lacnejších modelov a menej známych značiek túto možnosť mať nemusíte.

TOP 5 ponorných tyčových mixérov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

19/12/2021 18:49
Valei

mam klasicky tyčovy mixer a mixujem s nim takmer všetko.

06/02/2022 15:26
janka

máme doma tyčový mixér bosch aj s veľa príslušenstvom a som spokojná zatiaľ.

10/02/2022 12:10
andrea

dlhé roky som mala bosch tyčový mixer, tento rok doslúžil a keďže som chcela ostať pri bosch-ke v okay elektro mali dosť veľký výber, tam som si kúpila aj s bohatým príslučenstvom.

11/02/2022 12:29
kikab

presne, s bosch som aj ja spokojná. konkrétne som kúpila v okay elektro bosch MS8CM6120.

12/02/2022 17:39
kristína

My máme gorenje aj so širokým prislušenstvom a som spokojná

14/02/2022 15:43
zuzka

my máme sencor

17/02/2022 21:18
maria

takisto sencor a zatiaľ žiadne pripomienky nemám k nemu

19/02/2022 21:06
tinka

klasika, tyčový mixér od značky Bosch

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 15.12.2021
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Štvorkolka na prácu i voľný čas – ako vybrať, využitie. Je potrebný vodičák?Štvorkolka na prácu i voľný čas – ako vybrať, využitie. Je potrebný vodičák?

Ak zvažujete kúpu štvorkolky, jej výber neberte na ľahkú váhu. Je niekoľko kritérií, na ktoré by ste sa mali pred kúpou pozrieť a zvážiť, čo je najlepšie pre vaše potreby.

Robotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosiaRobotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosia

Ešte stále váhate, či je robotická kosačka tou správnou voľbou pre vás? Poďme sa pozrieť, na akom princípe funguje, aké výhody prináša a čo obnáša starostlivosť o ňu.

Aký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj XiaomiAký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj Xiaomi

Kompresor je jedno z tých zariadení, ktoré by nemali doma chýbať, predovšetkým ak vlastníte auto či bicykel. V článku si predstavíme kľúčové parametre každého kompresora a to, na čo sa...