Ako pestovať dyne a melóny? Stanovište, zálievka, pôda, hnojenie, rozmnožovanie

Mnoho ľudí v sebe rieši dilemu, či zaradiť melóny medzi zeleninu alebo ovocie. Je to trošku komplikované a aj botanici, učitelia a záhradkári v tom nemajú celkom jasno. Keďže všetky druhy melónov majú nasladlú chuť, niektoré viac iné menej, zaraďujú sa medzi ovocie. To znamená, že v supermarketoch ich hľadajte medzi ovocím, ale pozor. Botanicky patria melóny medzi zeleninu.

Ako pestovať melón?

Máte radi letné melónové osvieženie? Melóny nekupujte, pestujte ich.

Melón – stručný popis

Melóny sú teplomilné rastliny, jednoročky, ktoré rastú počas obdobia leta. Zaraďujú sa do čeľade tekvicovitých, kam patria aj uhorky. Rastú prízemne, ale aj popínavo, ťahajú sa napr. po pletive. Listy sú veľké, okrúhle, kvety sfarbené do žlta. Plody sú väčšie, s pevným obalom zeleno-žlto-oranžovej farby. Obal chráni dužinu, ktorá je sladká a plná vody. V dužine sa ukrývajú čierne alebo biele semienka, ktoré máme tak "radi". Celý cyklus rastu od semena až po zber trvá melónu približne 6 mesiacov, ale do veľkej miery to závisí aj od druhu.

Pestovanie červeného melóna

Mimochodom, hoci semienka všetci vyhadzujeme, dajú sa jesť. Trochu ich opražíte a máte výbornú maškrtu alebo ozdobu do polievky či šalátu. Chutia výborne a navyše obsahujú množstvo vlákniny.

Druhy melónov

Existuje mnoho druhov melónov, ktorých pôvod je rozdielny. Všeobecne ich rozdeľujeme na 2 skupiny: melóny cukrové a melóny vodové. Medzi tie najznámejšie, s ktorými ste sa už určite stretli, sú:

  • Citrullus vulgaris alebo, jednoduchšie povedané, červená dyňa či červený melón, ktorý poznáme asi všetci. Patrí do kategórie vodových melónov. Má veľké laločnaté listy, veľké zelené plody, ktoré sú vo vnútri sfarbené na červeno. Vnútorná dužina obsahuje množstvo vody a aj cukru a pôsobí osviežujúco. Má oveľa vyššiu odolnosť voči chorobám ako cukrový melón. Jeho energetická hodnota je okolo 140 kJ na 100 g dužiny. Okrem toho, že obsahuje asi 90 % vody, obsahuje aj mnoho cukru, takže pozor nato, ak držíte diétu. Je výborným zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov. A páni, ak budete jesť melón, vaša prostata bude zdravšia.
  • Cucumis melo alebo žltý či cukrový melón patrí medzi cukrové melóny. Jeho názov a zaradenie sú odvodené od jeho sladučkej chuti a od žltej dužiny. Vonkajší obal plodu je sfarbený od svetlozelenej až po žltkastú. Hrubé výhonky sa husto rozvetvujú a dosahujú dĺžku až 150 cm. Majú okrúhle listy, ktoré majú úžľabinky a z nich zase vyrastajú kvety, následne plody, ktoré máme tak radi. Žltý melón má menšie plody ako melón červený, ale obsahuje viac cukru a má väčšiu energetickú hodnotu. Na 100 g dužiny pripadá 230 kJ.

Cucumis melo - cukrový melón

Ďalšie, menej známe odrody, ktoré je možné vypestovať si aj v našich podmienkach sú:

  • Desert king – odroda melónu, ktorý má sladkú chuť je svetlozelenej farby a žltkastú dužinu. Zaraďuje sa medzi vodové melóny. Má vysokú odolnosť voči spáleniu slnkom a suchu. Dozrieva približne 85 dní.
  • Kajari melón – odroda, ktorá pochádza až z Indie. Je zaujímavého vzhľadu, plod, resp. kôra plodu má oranžovú farbu, medzi ktorou sa nachádzajú svetlozelené pásy. Dužina je bledozelenej až žltej farby. Je to skorá odroda, ktorá dozrieva v priebehu 70 dní.

Pestovanie melónov

Je známe, že melóny sa u nás, v našich podmienkach pestujú ťažko. Vypestovať krásny, veľký, šťavnatý melón nie je však nemožné. Pestujú sa podobne ako uhorky, ale isté špecifiká tu sú. Jedným z nich je, že šanca na uchytenie sa melónu v pôde je vyššia, keď sa predpestuje v krytých teplých priesadách. Ak ste však začiatočník, zakúpte si planty. Tie, rovnako ako pri semienkách, vysadíte do záhrady, až keď sa oteplí. Väčšinou je to koncom mája, začiatkom júna, závisí od počasia. Melóny milujú vodu, ale nie hocijakú, milujú teplé počasie, ale nie hocijaké. Ideálne pre ne je, keď má pôda okolo 25 °C a nočná teplota vzduchu je vyššia ako 14 °C. Ak je teplota nižšia, rýchle sa to odzrkadlí na raste a vzhľade melónov. Ak ich pestujete v skleníku, nezabudnite, že vám tam chýbajú včely a melóny treba prepeliť štetcom. Pestovať melóny je možné aj priamo na komposte, na textílii. Melóny sa počas rastu nestrihajú, ale tvorbu plodov podporíme zaštipnutím hlavnej stonky približne za 4. alebo 5. listom.

Žltý melón pestovanie

Stanovište

Melóny milujú teplo a neznášajú chladné počasie, dokonca nemajú rady ani silný alebo dlhý dážď a už vôbec nie vietor. Mali by sa sadiť na miesta, kde je bezvetrie, prípadne je takmer nevyhnutné toto mieste zabezpečiť nejakou veternou bariérou, napr. okolo melónov vysadíte krík, kukuricu alebo proste niečo, čo neprepúšťa vietor. Je to však trochu komplikovanejšie, pretože by na ne malo svietiť aj slnko, no len podvečer, aby nedošlo k spáleniu listov. Slnko je veľmi dôležité hlavne počas plodenia, pretože podporuje tvorbu cukru v dužine a podieľa sa na tvorbe rastlinného farbiva.

Zálievka

Melónom sa darí hlavne v subtropických pásmach, kde majú dostatok slnka, ale aj vlhka. Voda v živote melónov zohráva významnú úlohu. Možno povedať, že voda pre melóny predstavuje ďalšie rastové hnojivo. Je to však opäť trochu komplikovanejšie, akoby sme chceli. Napriek tomu, že majú rady vodu, nemajú rady rozbabranú blatovú pôdu a stojatú vodu, ktorá nestihne odtekať (napr. po prudkom daždi). Treba ich polievať radšej častejšie a menej ako nárazovo. Veľa vody im škodí. Predstavte si to na človeku, ktorý je smädný. Voda mu urobí dobre, ale keď sa napije s veľkou chuťou a nevie prestať, uškodí mu. Tak fungujú aj melóny. Navyše, ak náš príklad s človekom obohatíme o horúce počasie a vyprahnuté hrdlo, človek si studenou vodou "obarí hrdlo". Čo sme tým chceli povedať? Jednoducho to, že aj pri zavlažovaní melónov by ste mali používať vodu s podobnou teplotou ako teplota pôdy, polievať ich pravidelne a nie príliš, tak aby ste nespálili listy. Vodu môžete zohrievať buď v sudoch na slnku, alebo v skleníku či fóliovníku. Závisí od toho, aké máte možnosti.

Vhodná pôda a hnojenie melónov

Veľmi dôležité je zavlažovať hlavne v čase pred rodením plodov a začiatkom ich rodenia. Samozrejme, že poskytovanie vody je stále, ale už nie v takom množstve. V čase plodenia majú melóny rady o niečo teplejšie a suchšie podmienky.

Pôda a hnojenie

Pre melóny je potrebné zaobstarať ľahšiu pôdu, ktorá sa rýchlo zahreje a ktorá obsahuje humus s množstvom živín. Nemajú rady príliš mokrú a vodou nasiaknutú pôdu.  Odporúčame teda miesto, kde plánujete pestovať melóny, už na jeseň pohnojiť hnojivom alebo klasickým hnojom, poprípade zapracujte do pôdy kompost. Na jar, pred výsadbou, pridajte do pôdy síran amónny, superfosfát a draslík, ktorý musí byť súčasťou kompostu. Ak ste to urobili, melónom sa pravdepodobne bude dariť a postačí, ak ich pohnojíte až na samom začiatku kvitnutia tekutým hnojivom alebo bio hnojivom. Bio hnojivo získate z výluhu niektorých rastlín, napr. výluh zo žihľavy, ktorý je univerzálny a účinný. Priestor okolo nich musí byť vždy udržiavaný bez buriny.

Vhodným hnojivom na melóny je aj NPK (univerzálne záhradné hnojivo) alebo hnojivová zálievkva so slepačím trusom. Toto hnojivo je možné zakúpiť si aj v granulovanej forme, ktoré môžete zapracovať do pôdy. Dobré hnojivo na uhorky a aj na melóny je Hoštické hnojivo, ktoré obsahuje zase trus z morských vtákov. Pol litra stojí okolo 3,80 €.

Ako pestovať melón zo semienka?

Na pestovanie melóna priamo zo semena sa ľuďom, ktorí nikdy nepestovali melóny, odporúča z odrôd, ktoré sú v pestovateľskej branži už niekoľko rokov osvedčené. Sú to odrody, ktoré dokážu rásť a dozrieť aj v náročnejších podmienkach. Nazývajú sa aj skoršími a sú to napr. Melón Sugar Baby, Melko - F1 a pod. Ak ste si semienka kúpili v obchode, budú pravdepodobne pripravené na zasadenie do pôdy. Ak ste však poprosili niekoho o semienka alebo ste si z kupovaného melónu odložili, je potrebné aby boli minimálne 2 roky odležané. Len pre zaujímavosť, za rôzne melónové semienka zaplatíte cca 1 €, čo nie je veľa, ale balenie obsahuje len 5 semienok.

Melón - planty

Semienká sa pred vysadením namočia na 12 hodín do vody s teplotou 25 °C a zasadia sa do ľahkého napareného substrátu (kompostovanú pôda s trochou piesku a rašeliny prehrejeme na pare) približne do hĺbky 3-5 cm. Substrát treba udržiavať vlhký, prostredníctvom rosenia a prekrytím fóliou až do tej doby, pokým nevzídu. Ak ste všetko urobili správne a s láskou, približne o 10 dní spozorujete prvé časti rastlinky. Pre lepšiu úspešnosť vzídenia je dobré semienka pred výsevom nechať naklíčiť vo vlhkom prostredí na vate.

Ako sa presádza

Melóny môžete presadiť v čase objavovania sa prvých lístkov. Najlepšie je, ak ich dáte do rozpojiteľných fóliových zakoreňovačov, ale stále nie von. Tieto špeciálne zakoreňovače majú mnohé výhody, napr. že sa vám rastlinky nezamotajú a viete ich šikovne rozpoliť bez toho, aby ste rastliny poškodili. Pred tým, ako ich zasadíte vonku, mali by ste ich postupne otužovať, až na teplotu 16 °C. Lepšie sa tak prispôsobia vonkajším podmienkam a nebudú sa dlho zotavovať z teplotného šoku. Ak máte planty, urobte to rovnako. Ak vonku nie je ešte dostatočne teplo, postupne ich otužujte a následne vysaďte von.

Presádzanie melóna z kvetináča do záhrady

Rozmnožovanie, výsadba a prezimovanie

Melóny začíname sadiť koncom marca alebo až v apríli a to tak, že 2 – 3 semienka vopcháte do téglika alebo črepníku, prikryjete pôdou. Otužovanie by malo začať okolo mája a koncom mája alebo začiatkom júna môžete začať vysádzať von. Pôda v tomto čase by už mala byť pripravená, pohnojená a ľahká. Vzdialenosť medzi sadenicami alebo semienkami, závisí od odrody. Červený melón má oveľa dlhšie výhonky ako cukrový. Vzhľadom na to ho vysádzajte na väčšie vzdialenosti, približne 1 meter. Vrúbkovaný melón potrebuje plochu 1,5 x 1,5 m. Výsadba semienok do pôdy von sa neodporúča, ale ak si trúfate, zasaďte 2 – 3 ich, približne do hĺbky 60 cm, jemne prikryte pôdou, trochu zalejte. Planty saďte v rovnakých vzdialenostiach a taktiež zalejte.

Pri melónoch sa nemusíme veľmi zaoberať o ich prezimovanie. Melón je jednoročka, ktorá rastie, zakvitne, odrodí svoje chutné plody a následne zahynie.

Kedy zbierať prvé plody?

Červený melón rastie a dozrieva pomalšie ako žltý, resp. cukrový. Červený melón má životný cyklus aj o mesiac dva dlhší ako cukrový. Nie je to preto, žeby sa mu nechcelo, ale keďže jeho plody sú väčšie ako má cukrový melón, rastlina ich musí zásobovať väčším množstvom vody. Hoci spozorujete, že bude mať viac plodov, napriek tomu, že sa z toho tešíte, nenechávajte ich viac ako 3 max. 4. V prípade veľkého množstva plodov, nebudú také veľké a sladké, pretože melón ich nebude stíhať a vedieť vyživovať. To, či je melón zrelý, zistíte tak, že po poklepkaní vydáva dutý zvuk alebo keď je stonka plodu suchá a skrútená. Väčšinou je to koncom leta. Cukrový melón sa zbierajú približne o 20 dní neskôr ako vodový. Melóny zbierate počas chladných rán.

Zber prvých plodov cukrových melónov

Pestovanie melónov na balkóne

Bývate v byte, nemáte záhradu a túžite po melónoch? Vedeli ste, že melóny môžete pokojne pestovať aj v kvetináči? Áno, je to tak. Melón pokojne zasaďte aj do kvetináča na balkóne. Zvoľte radšej väčší kvetináč s minimálnou hĺbkou 60 cm, aby ste ho nemuseli presádzať, pretože presádzanie nemá rád. Umiestnite ho na slnečný balkón s mriežkovou oporou, po ktorej sa pri raste môže šplhať. Mriežka musí byť pevná, aby uniesla váhu plodov. Výhodou takéhoto bytového pestovania je, že pravdepodobnosť napadnutia škodcami alebo nejakými chorobami je oveľa menšia ako pri záhradnom pestovaní.

Choroby a škodce

Zaujímavé je, že hoci je ťažké vypestovať veľký a chutný melón, je to rastlina, ktorá nie je nejako obzvlášť náchylná na choroby. Ide väčšinou o choroby, ktoré napádajú aj uhorky, napr. Múčnatka uhorková, ktorú spoznáte tak, že na listoch sa objavujú biele fľaky/škvrny. Je potrebné ošetriť chemicky a to napr. prípravkami s obsahom citrusovej silici, ktorá je účinná v boji proti hubovitým chorobám. Takýmto prípravkom je aj Flora vita citro.

Môžeme však konštatovať, že najväčším problémom, ktorý môže melón mať, je nedostatok svetla a vody, Tieto faktory, však dosť závisia od človeka. Čo sa však týka škodcov, ohrozujú ho hlavne vošky, prípadne rovnaké škodce, ktoré otravujú aj uhorky. Tu vám pomôže aj BIO domáci postrek, výluh zo žihľavy. Z chemických prípravkov to môže byť napr. Calypso.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

04/03/2021 08:36
Anna Galbová

Chcela, by som sa opýtať, v ktorý mesiac sa začína vysadzba melonu červeného a žltého. Ďakujem.

14/03/2021 14:19
Jozef

Melóny začíname sadiť koncom marca alebo až v apríli a to tak, že 2 – 3 semienka vopcháte do téglika alebo črepníku, prikryjete pôdou. Otužovanie by malo začať okolo mája a koncom mája alebo začiatkom júna môžete začať vysádzať von. Pôda v tomto čase by už mala byť pripravená, pohnojená a ľahká. Vzdialenosť medzi sadenicami alebo semienkami, závisí od odrody. Červený melón má oveľa dlhšie výhonky ako cukrový. Vzhľadom na to ho vysádzajte na väčšie vzdialenosti, približne 1 meter. Vrúbkovaný melón potrebuje plochu 1,5 x 1,5 m. Výsadba semienok do pôdy von sa neodporúča....
Všetko bolo pekne napísané hore v článku.

22/03/2021 23:55
Renáta Bobotová

chcela by som vedieť aky postrek je vhodný na melony všimla som si že mi niečo ničí semienka melonov ale aj samotné rastlinky tak ako som si všimla nejaké hádatko či čo to bolo ako sa toho zbavím taktiež ked už melon odkvine a sú plody ešte maličké začnú mi černieť čo treba aby boli aj plody zdravé

20/07/2022 21:29
Zuzana Kucková

Dobrý deň, mala by som otázku... Zasadila som na jedno políčko k sebe cca v 2 metrovych rozostupoch cuketu, hokkaido, melóny a halloweenske tekvice no teraz vyrástla hora a cukety rastu tam kde som ich nezasadila a taktiež hokkaido no a na 3 miestach cca 3 metre od seba narástli 3 zelené gule pripomínajúce melóny no nie som si istá či sú to melóny. Je možné že pri opelovani kvetov vyrástol melón na dajme tomu rastline cukety? Ďakujem za odpoveď.

22/07/2022 15:01
Milka

Dobrý deň, niečo také je veľmi nepravdepodobné. Skôr by som sa priklonila k verzii, že došlo k "posunu" semienok pri dažďoch.

18/04/2023 15:47
Kristián

Chcem sa spýtať či nevadí ak zasadim melón hneď po vybratí semien z kúpnej dine

22/04/2023 15:45
Alen

Dobrý deň,
Je prosím vás nejaké pravidlo, ako správne zasadiť semienko? Myslím, či ho stači len položiť a zsypať alebo špičkou nadol… či ako. Možno hlúpa otázka, ale rada by som poznala odpoveď.
Vďaka,
Alen

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 05.03.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.