Ako vypestovat ananás z odrezku

Vianoce nie sú len obdobím mandarínok a pomarančov, ale na svoje si prídu aj milovníci ananásu. Toto šťavnaté, aromatické ovocie poteší nielen svojou chuťou, no poslúži aj ako interiérový doplnok.

Návod ako vypestovať ananás z odrezku

Nie, nemyslíme tým v mise s ovocím – ananás môžeme mať aj v kvetináči ako zaujímavú rastlinu, ktorá prinesie do vášho domova závan exotiky.

Prečo pestovať práve ananás

Ananás je tropické ovocie pochádzajúce z Južnej Ameriky, no niekoľko odrôd možno nájsť aj na Filipínach či na Havaji. Aj keď jestvuje niečo vyše 30 druhov, ten, ktorý nájdeme u nás v obchodoch, sa nazýva Ananas Comosus a patrí medzi bromélie, rastliny s nádhernými pestrofarebnými kvetmi rôznych tvarov a veľkostí. Z bromélií je ananás jedinou rastlinou s jedlými plodmi. Ananás dokáže udržiavať vodu a živiny nielen v koreni, ale aj vo svojich listoch a na svoj rast potrebuje dostatok miesta aj vlahy. Keďže na jednej rastline môže naraz vyrásť len jeden plod, môžete si ananásov nasadiť hneď niekoľko.

V našich končinách ananás len tak rásť nenájdete, teda až kým si ho nevysadíte v kvetináči, ako izbovú rastlinku. A prečo si vysadiť práve kvetináč? Určite je zaujímavé pozorovať celý proces rastu rastliny od prvých korienkov až po dozretie prvého ananásu. Exotická rastliny, akou je ananás, bude so vašom interiéri vynikať nielen vzhľadom, ale aj úžasnou arómou. Nehovoriac o tom, že touto aktivitou môžete počas zimných prázdnin zaujať aj tých najmenších.

Ako zasadiť ananás z odrezku v 5 krokoch

Zasadiť si doma ananás z odrezku je úplne jednoduché. Na začiatok budete potrebovať len zrelý ananás, nôž a nádobku s vodou, ktorú neskôr vymeníte za kvetináč so zeminou.

  • Zakúpte si zrelý ananás. Pri výbere ananásu dbajte na to, aby mal pekné zelené listy, nebol prezretý a hnilý. Zelený ananás nie je vhodný na sadenie a ak sa mu dajú listy ľahko odtrhnúť, vtedy je ananás už prezretý.
  • Odstráňte vrchnú časť – korunku. Korunku môžete buď pevne uchopiť a vykrútiť alebo odrezať nožom, no nie úplne tesne pod listami. Následne je potrebné korunku očistiť. Ak vám na nej ostane príliš veľa dužiny, treba ju orezať, aby nezačala hniť. Odstrániť treba aj niekoľko spodných listov, aby nám zostal aspoň 2 cm koreň.
  • Stonku ponorte do vody. Niektorí pestovatelia radia pred týmto krokom nechať stonku na týždeň, aby nezačala hniť, iní idú priamo na ďalší krok – ponorenie spodnej časti stonky do vody tak, aby listy neboli pod hladinou. Vhodná je priesvitná nádoba, aby mal ananás svetlo a vy ste videli, či korienky už rastú. Procesu pomôže, aj bude ananás na slnečnom mieste a vymieňaním vody predídete hnilobe.
  • Zasaďte ananás do kvetináča. Aj keď niektorí preskočia predchádzajúci krok a ananás rovno zasadia do zeminy, tým, že uvidíte korene, sa uistíte, že ananás pekne rastie a nehnije. Ananás má rád mierne priepustnú pôdu, preto zeminu zmiešajte s pieskom. Kvetináč musí mať zo spodu dierky, aby prebytočná voda odtekala. Rastu môže pomôcť aj prikrytie kvetináča priesvitnou fóliou, vďaka ktorej bude mať teplo aj vlhko.
  • Nájdite mu väčší kvetináč. Keď už ananásu narastú pevnejšie korienky, bude potrebovať viac priestoru na rast listov, ktoré začnú rásť zo stredu. Preto mu nájdite väčší kvetináč a opäť mu nájdite zeminu bohatú na živiny, no dostatočne priepustnú, najlepšie s prímesou piesku. Týmto krokom je sadenie hotové a nás už čaká bežné starostlivosť a úprava.

Pestovanie ananásu aj zo semena

Okrem pestovania ananásu z odrezku je možné si ho vypestovať zo semien a pre tých menej trpezlivejších sú tu stále záhradnícke obchody, kde si môžete zakúpiť už dospelú rastlinu.

Pestovanie ananásu v črepníku v interiéri

Semienka by ste v plode vo väčšine prípadov hľadali márne, pretože sa často pestujú monokultúry a k opeleniu ani nedochádza. Ak sa vám ich ale podarí nájsť, môžete ich nechať naklíčiť, no tento proces je oveľa zdĺhavejší a rastlinka je pripravená na presadenie až po 6 mesiacoch.

Ako sa starať o ananás v kvetináči

✅ Výber miesta / stanovišťa

Najvhodnejšie miesto pre ananás je pri okne, kde má dostatok svetla a tepla po celý deň. Trošku tieňa mu neuškodí, ale potrebuje dostatok slnečných lúčov – cez deň by mal mať aspoň 6 hodín prirodzeného denného svetla. Keďže v zime sa stmieva skôr, ovplyvní to rast ananásu, ktorý sa spomalí. Rastlinu rozhodne neumiestňujte do prievanu. V lete môžete umiestniť ananás von, do záhrady alebo na balkón, no v jeseni ho vezmite opäť dovnútra. V zime si dajte pozor na to, aby vám nezamrzol – rozhodne ho nenechávajte vonku ani na balkóne. Najviac mu vyhovuje izbová teplota okolo 20 °C, v lete znesie aj viac, ale všetko s mierou, treba si dať pozor na to, aby vám pri vysokých teplotách vystavený priamemu slnečnému svetlu neuschol.

✅ Pôda

Ananás nie je príliš náročný na zeminu. Postačí mu bežná zemina zo záhradníckych potrieb, ktorú kvôli priepustnosti zmiešajte s pieskom alebo s perlitom v pomere 3:1, prípadne zakúpte zeminu určenú pre kaktusy. Voda tak bude pekne odtekať a pôda bude mierne kyslá. Pre lepšie odtekanie vody môžete na spodok kvetináča uložiť zopár kamienkov, štrk alebo črepiny z kvetináča.

✅ Polievanie

Ananás potrebuje dostatok vlhka, no nie príliš veľa vody. Korene nesmú stáť vo vode, preto potrebuje dobre priepustnú zeminu a kvetináč s dierkami zo spodu. Úplne ho stačí polievať raz za týždeň až 2 týždne. Na druhú stranu má rad vlhké podnebie, čo môžeme docieliť občasným postriekaním rastliny vodou z rozprašovača. To sa však nesmie preháňať, inak začne ananás hniť. Postrekovanie ananásu je najúčinnejšie počas letného obdobia, kedy je vonku – vtedy je pravdepodobnosť výskytu hniloby menšia než pri postrekovaní v interiéri.

✅ Hnojenie

Ananás nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť v rámci hnojenia. Prehnané hnojenie by mu mohlo skôr uškodiť ako pomôcť. Najviac mu vyhovuje vyvážené organické hnojivo, napríklad kompost. Ten môžete aplikovať maximálne raz do mesiaca. Hnojivo mu najviac prospeje počas fázy rastu korienkov, čím sa rast podporí.

Kedy môžete očakávať plody

Pestovanie ananásu si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, a to najmä preto, že rastie pomaly a prvý kvet možno očakávať po zhruba 16 až 20 mesiacoch od zasadenia. Z neho sa bude pomaly tvoriť plod, najprv maličká gulička, ktorá sa každým dňom bude viac a viac podobať ananásu.

Pestovanie ananásu v byte aj zo semena

Zrelý je vtedy, keď má krásnu žlto-hnedú farbu. Čakať naň sa určite oplatí, pretože vlastnoručne vypestovaný plod chutí omnoho lepšie než tie z obchodu. Veľkosťou bude určite malý, no vy si ho odtrhnete priamo z rastliny už zrelý, preto bude plný šťavy a chutí.

Možné problémy a škodcovia

Najčastejší problém pri pestovaní ananásu je neodhadnutie pomeru vody a vlhka, ktoré potrebuje. Ananás by nemal nikdy stáť vo vode a je vhodné pozorovať aj stav a kvalitu listov, ktoré by mali byť pekné zelené. Žlté listy značia, že to s polievaním preháňate a hnedé znamenajú už hnilobu. Hniloba v strede ananásu môže značiť výskyt húb, ktorých sa zbavíte použitím postrekov – fungicídov.

Čo sa týka škodcov, ananás v našich končinách nemá toľko hrozieb, no môžu ho napadnúť bežný škodcovia izbových rastlín, najmä ak ananás vynesiete na nejaký čas von. Môžete sa ich zbaviť sa ľahko umytím listov mydlovou vodou, použitím postreku proti škodcom alebo inými prípravkami.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

14/02/2020 11:11
Marcel

Nemyslím si, že by sa dal vypestovať ananás z odrezku plodu, ktorý kúpite v obchode. Určite ich nejakým spôsobom konzervujú, aby vydržali prevoz a zmenu podmienok.

16/02/2020 15:46
Emo

Da sa vypestovat aj z odrezku plodu, kupeneho v obchode. Mam rastlinky aj s velkeho ananasu, aj s baby ananasu, zasadene v zime, minuleho roku.

10/04/2020 09:37
Juraj

Jasné že sa dá aj ja mám dva krásne a robil som presne podľa návodu že som stonku(listy)opatrne vykrútil, otrhal spodné asi dva rady a dal do pohára s vodou tak aby bol spodok trošku ponorený. Po čase pekne videlo ako vytlačilo korienkya potom som ho zasadil a od vtedy pekne rastie.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 12.01.2020
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať dulu? Pestovanie, využitie, rozmnožovanie, zber, chorobyAko pestovať dulu? Pestovanie, využitie, rozmnožovanie, zber, choroby

Dula v sebe ukrýva mnoho vitamínu C, ktorý vám posilní imunitu, minerálov, obsahuje fruktózu, pektín. Ak by ste chceli pestovať toto záhadné ovocie, povieme vám ako nato.

Škodcovia a choroby ruží: Múčnatka, hrdza ružová, čierna škvrnitosť, vošky, piliarkyŠkodcovia a choroby ruží: Múčnatka, hrdza ružová, čierna škvrnitosť, vošky, piliarky

Viete, aké choroby sú najčastejšie pre tento druh kvetov? Okrem hubových ochorení to môže byť aj škvrnitosť a hrdza, či rôzne druhy hmyzu. V našom článku vám poradíme, ako ich riešiť.

Ako pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanieAko pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanie

Skúšali ste už pestovať arašidy? Možno budete prekvapení, že pestovanie arašidov na Slovensku nie je nijakou novinkou a navyše to nie je veľmi náročné. Prezradíme vám, ako si doma...