Antúria – rozmnožovanie, polievanie a hnojenie

Antúria je rastlina, ktorá pochádza z oblasti tropických pralesov Severnej a Južnej Ameriky. V tejto oblasti je ich rozšírených takmer 500 druhov. V izbových podmienkach sa však najčastejšie zvyknú vyskytovať hybridy, ktoré sú známe pre svoj bohatý rast a výrazné okvetie. 

kvitnutie antúrieIzbová antúria – červená

V záhradníctve najčastejšie dostať Anthurium scherzerianum či Anthurium culturum. Nájdete ich v červenej, ružovej, žltej a v niektorých prípadoch i zelenej farbe.

Kvalitné hnojivá pre celkovú výživu antúrie


Umiestenie antúrie

Antúriu môžete pestovať v teplej miestnosti v blízkosti okien, ale výhradne nie priamo na slnečnom svetle. Vyhovujú im svetlé miesta, mierne osvetlené i polotieň. Ak na rastlinu dopadá svetlo z okien, ktoré sú obrátené na juh, je najlepšie rastlinu tieniť, pretože intenzívne slnečné svetlo v letnom období jej môže spôsobovať popálenie listov. V zimných mesiacoch by mala byť teplota v miestnosti minimálne 20 až 23 °C, ale je prijateľná i teplota okolo 16 až 18 °C, ktorá podporí kvitnutie antúrie.

Rastlina vyslovene neznáša miesta v blízkosti tepelného zdroja, pri ktorých je vzduch prirodzene suchší. Preto, ak ju budete pestovať na parapetnej doske, by ste si mali vybrať takú, ktorá nie je priamo nad radiátorom. Podobne nevhodné sú aj miesta, kde sú antúrie vystavené priamemu prievanu.

Pôda pri pestovaní

Najlepšie vyhovuje antúrii ľahká až stredne ťažká zemina, vzdušná, ktorú môžete obohatiť o dubovú kôru, substrát z bukového lístia alebo vláknitej rašeliny. Do substrátu môžete pridať i kúsky dreveného uhlia, ktoré zabránia prípadnej hnilobe koreňov.

červená antúriaAntúria – kvitnutie v plnej kráse

Antúrie sú blízke príbuzné orchideí. Rovnako ako ony patria k epyfitickým rastlinám, ktoré v podstate nemajú vlastný koreňový systém, ale vegetujú na iných rastlinách či povrchoch. Neznamená to, že na nich parazitujú. Vodu a živiny získavajú cez vzdušné korene alebo výhonky. Antúria sa preto dá pestovať tiež v rovnakom substráte ako orchidey. Pri použití klasického substrátu (respektíve rašeliny) pre izbové rastliny, by ste ho mali v pomere 1 : 1 premiešať so spomínanými materiálmi, poprípade pieskom, keramzitom alebo liaporom.

Antúria obľubuje kyslejšie pôdy. Ideálne s pH od 5,5 do 6,5. Keďže rastlina potrebuje presádzanie len raz za 2 roky, je dobré pH substrátu upravovať priebežne. To môžete urobiť pomocou občasného použitia kávovej usadeniny, ktorú rozsypete na vrch zeminy v kvetináči.

Kropenie rastliny

Keďže antúria pochádza z oblastí tropických pralesov je zvyknutá na vysokú vzdušnú vlhkosť, preto je vhodné ju aspoň jedenkrát týždenne rosiť. Vyhnite sa pri tom však kvetom! Môžete na nich spôsobíte nepekné škvrny, ktoré isto nepotešia žiadneho záhradkára.

Zalievanie

Pri úspešnom pestovaní je dôležité mať zeminu, v ktorej máte zasadenú rastlinu neustále vlhkú, ale treba si dávať pozor na to, aby nebola premokrená. Je dobré antúriu zalievať odstátou vodou, minimálne jedenkrát do týždňa.

Polievanie antúrie raz za týždeň
Polievanie červenej antúrie

Ak by však bola pôda príliš suchá, môžete polievať i viackrát, pri tom však treba zvýšiť pozornosť a všímať si korienky rastliny. Prílišným množstvom vody môžete spôsobiť ich zhnitie.

Dajte si pozor, aby kvetináč s antúriou nestál priamo vo vode. Po zaliatí rastliny chvíľku počkajte a prebytočnú vodu z misky zlejte. Ak patríte k pohodlnejším pestovateľom, do misky pod kvetináčom poukladajte niekoľko ploských kameňov, a kvetináč položte na ne. Korene antúrie tak nebudú v priamom kontakte s prebytočnou vodou.

Rozmnožovanie, presádzanie a hnojenie

Rozmnožovanie pri antúrii je pomerne náročný proces. Môžete na to použiť jej odrezky, ale pokiaľ si trúfate, môžete antúriu rozmnožovať i zo semena.

Zvoľte si na to antúriu, ktorá práve nekvitne. Najprv ju vyberte z kvetináča a opatrne oddeľte niekoľko častí. Zasaďte ich samostatne do kvetináčov s prispôsobenou zeminou pre rast antúrií. Prvé dva týždne ju nepolievajte, iba jemne roste listy, ich zakorenenie trvá 3-4 týždne.

Rastlinu presádzajte raz za dva roky, keď korene prerastú kvetináč do priepustného a vzdušného substrátu, najlepšie v období od marca do augusta. Rastlinu je vhodné prihnojiť raz či dvakrát za mesiac (marec až október).

Vhodné sú kompletné hnojivá rozpustné vo vodes nižším obsahom dusíka a draslíka a s o čosi vyšším množstvom fosforu. Ideálny pomer je 1 : 1 : 2. Priemyselné hnojivá zvyknú spôsobovať hromadenie škodlivých solí v pôde. Dôležitý je preto aj postup hnojenia. Deň alebo dva potom, ako rastlinu pohnojíte, by ste mali jej koreňový systém aj so substrátom prepláchnuť čistou vodou. Kvetináč položte do vane alebo umývadla a miernym prúdom vody namáčajte substrát až dovtedy, kým zo spodných otvorov kvetináča nezačne voda vytekať. Antúriu nechajte dôkladne odkvapkať, potom ju vráťte na jej pôvodné miesto.

Ako získať semená antúrie

Rozmnožiť antúriu zo semien, to je výzva pre skutočne odvážnych pestovateľov. Hneď prvou prekážkou je kúpa osiva. Na Slovensku ho nenájdete v žiadnych online obchodoch, v kamenných predajniach je to možné, no len s veľmi malou pravdepodobnosťou. Ani v zahraničných e-shopoch nie je tento tovar obvyklý. Na semená narazíte napríklad na Etsy, eBay-i alebo Amazone.

Ak premýšľate nad tým, že si pozbierate semienka z vašej kvitnúcej antúrie, na 99,9 % to nebude možné. Kvety antúrií sú síce obojpohlavné, avšak samčí a samičí peľ dozrievajú v inom čase. Rastlina zakvitne, no nie je schopná opelenia, preto nemá semená. Na to, aby ich vytvorila, by ste museli pestovať dve odrody s rozdielnym časom dozrievania peľu, ktorý by ste navyše museli z rastliny na rastlinu prenášať vlastnoručne.

Kvitnúca červená antúria v kvetináči

Ak by sa vám aj toto všetko podarilo, semená, resp. plody antúrie, dozrievajú 6 – 7 mesiacov. Potom je ich potrebné ešte správne očistiť od lepkavej dužiny. Tento proces prebieha opakovaným vymývaním plodov pod tečúcou vodou. Očistené semená sa musia nakoniec nechať dôkladne usušiť.

Rozmnožovanie antúrie zo semien – ako na to

Povedzme, že ste všetko zvládli, alebo sa vám podarilo zohnať kvalitné semená antúrie. V tom prípade sa môžete pustiť do ďalšej neľahkej úlohy, teda do samotného pestovania. Na tento účel je najlepšie použiť vermikulit, ktorý dopredu namočíte. Semená doň jemne zatlačte, a to asi 1 cm od seba. Nádobu je potrebné zakryť igelitovým vreckom a položiť na miesto so stálou teplotou okolo 21 °C.

Vysiate semená musíte pravidelne kontrolovať. Ak povrch vermikulitu začne vysychať, zvlhčite ho pomocou rozprašovača. Pokiaľ by bol príliš vlhkývrecko aspoň raz za deň odokryte, a semená nechajte „vyvetrať“, inak začnú hniť. Vo chvíli, keď sa nad povrchom substrátu objavia malé rastlinky, je možné ich presadiť do samostatných nádob. Pôda, zálievka a ďalšia starostlivosť je rovnaká ako pri dospelých rastlinách. Pripravte sa na to, že mladé rastlinky rastú minimálne 4 roky.

Ako pestovať antúriu v záhrade

V našich klimatických podmienkach je možné antúriu v záhrade pestovať len počas leta. Na rozdiel od iných izbových rastlín si však jej „vykladanie“ do exteriéru vyžaduje trochu viac pozornosti.

Pestovanie antúrie v záhrade

  • Na záhradu alebo na balkón môžete antúrie vyložiť až vtedy, keď sa denné teploty budú trvalo držať nad 21 °C. V noci nesmú klesnúť pod 15 °C.
  • Rastlinám vyberte miesto dobre chránené pred vetrom a priamym slnečným úpalom. Vhodné sú stanoviská pri múroch domu, ktoré sa cez deň nahrejú, vďaka čomu budú antúriu ohrievať v priebehu noci.
  • Približne koncom mája začnite rastlinu vykladať na poloslnečné miesto, a to asi na 3 – 4 hodiny denne. V nasledujúcich 3 týždňoch túto dobu pomaly predlžujte, čím ju postupne otužíte.
  • V exteriéri môžu antúrie ostať najneskôr do prvej polovice augusta alebo do času, kým budú denné teploty trvalo nad 21 °C, a tie nočné nebudú klesať pod 15 °C.

Choroby antúrie

Rastliny sú veľmi odolné voči chorobám, ale náchylné na nesprávnu starostlivosť pri pestovaní. Prejavuje sa to hnedými, uschnutými listami či žltými škvrnami na listoch. Môže to byť spôsobené prievanom, preliatím rastliny či tým, že ste rastlinu umiestnili na priame slnko.

V prípade napadnutia antúrií voškami, použite prípravok Primor, ktorý by ich mal vyhubiť. Zo škodcov je najčastejším návštevníkom vlnatka, pri jej zničení sa riaďte domácou radou. Potrite listy handričkou navlhčenou v alkohole, čo vlnatku zneškodní.

choroba antúrie - žlté listy
Žlté listy antúrie kvôli zlej starostlivosti

Ďalším problémom, s ktorým sa pestovatelia týchto rastlín stretávajú pomerne bežne, sú kvety vyblednutej, väčšinou až zelenej farby. Takto sa vám antúria snaží povedať, že jej nevyhovujú dané podmienky. Najčastejšie ide o nadmerné hnojenie dusíkatými hnojivami, nesprávnu teplotu alebo zalievanie.

Prehnojenie týmto rastlinám spôsobuje vo všeobecnosti pomerne veľké problémy. Ak si všimnete hnedé okraje listov alebo úplne odhnité listy, je takmer na 100 % isté, že ste antúriu prehnojili. Ako rýchla záchrana pomôže jej vybratie z kvetináča, prepláchnutie koreňov a presadenie do nového substrátu.

Ďalším častým problémom je hniloba koreňov alebo listov, ktorá je zapríčinená častým a nadmerným zalievaním. Ak si tento problém všimnete príliš neskoro, keď bude napadnutá celá antúria, je rozumnejšie ju vymeniť za novú. Hnilobou sa totiž môžu nakaziť aj ostatné izbové rastliny.

Rada pri problémovom kvitnutí

Veľakrát je to, že vás autúria nepoteší svojimi kvetmi, spôsobené zlou teplotou v miestnosti. Potrebuje ideálnu teplotu a podmienky, ktoré sme už spomenuli v článku. Ďalším problémom býva i zanedbanie hnojenia či hnojenie v zime, ktoré sa neodporúča. Ak všetko dodržíte, antúria zakvitne i viackrát ročne.

Kvitnutie antúrie podporíte najlepšie hnojivom s vyšším obsahom fosforu. Ani s ním to však nie je dobré preháňať. Ideálne množstvo je ¼ z plnej odporučenej dávky pre iné izbové rastliny. Naopak, hnojivá bohaté na dusík podporia rast listov, v niektorých prípadoch až do takej miery, že rastlina nebude schopná zakvitnúť.

Kvalitné hnojivá pre celkovú výživu antúrie

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

31/05/2017 12:15
Sisina

Chcela by som sa spýtať, či nemáte problém s farbou kvetu. Moja antúria nemá vôbec takú peknú farbu, ako je na obrázkoch. Skôr takú oranžovo žltú. Nevyzerá, že by bola chorá, možno jej len chýba niečo (svetlo, hnojivo). Poradí niekto?

17/11/2021 11:31
Anna Gondová

Mala som peknú anturiu. Podarilo sa mi ju davnejšie preliať. Takto som ju zničila. Zasadila som odrezok a aj ta mi odchádza hoci mi už nasadila nejaké listy. Zrejme som aj tuto preliala,lebo som ju polievala hoci s malým množstvom vody, ale každý druhý deň. Neviem čo teraz mám s tým robiť . Za radu vopred ďakujem Anna

25/11/2021 07:36
Milota

Dobrý deň,
prvé dva týždne by ste antúriu nemali polievať, iba jemne rosiť listy, ich zakorenenie trvá 3-4 týždne. Skúste teda začať odznovu a doprajte jej menej vody.

31/05/2017 12:17
Redakcia

Ahoj Sisina, doplnili sme do článku ešte jeden odstavec o problémoch pri kvitnutí. Dúfam že pomôže.

06/06/2017 09:29
Veronika

Presne také žlté listy ako na obrázku má aj tá moja potvorka. Skúsim aplikovať vaše rady a uvidíme, či to pomôže. Antúriu mám už dlho od svojej mamy a bolo by mi to strašne lúto, ak by som ju musela vyhodiť. Ale ak sa to nezlepší, iné mi nezostane. Poprípade ju presuniem na chatu

03/06/2018 14:35
Anna Winklerova

Anturia mi kvitne pekne,ale zacali mi zltnut tie najväcsie listy....prosim o radu mozem ich odstrihnut-odstranit? Mam ju ulozenu vo vyhovojucich jej podmienkach. Po odstrihnuti tychto listov moze mi zahynut.? Dakujem ...Anna Winklerova

19/01/2019 12:04
Bogna

Dobrý deň, moje auturium kvitne stále od 3 rokov. Vidím ze zdalo by sa je presadiť do novej zeme. Kiedy môžem sto spraviť? Ináč ma stále kvety. Ešte ani krát ne bola bez kvetov

24/02/2019 09:55
Lucia Keťková

Dobry den ja sa chcem opytat, nenasla som v clanku. Nasla som v zemine nejake drobne cervicky akoby, samozrejme listy zlte, hnede a zvadnute, presadila som, poumyvala aj korene, no ten stav pretrvava,teda tie chrobace som uz nevidela, len rastlina je taka smutna. Dakujem

21/04/2019 21:34
Jana Hudikova

Dobry den chcela by som sa informovat preco kvety zmenili farbu na zelenu. Co robim zle,polievam ako je v clanku aj svetlo a teplota je podla mna v poriadku.Dakujem

29/09/2019 19:56
Jaroslav

Dobrý večer!
Na mojej anturií tiež na krajičkoch lista sú hnedé škvrny...zalievám ju 1x do týždňa, ale nie odstatou vodou?
Môže jej to vadiť?
Môžem tie listy odstrihnúť?

08/09/2020 19:41
Gabriela

Mám na anturiach príliš dlhé holé hnedé stonky. Poraďte, prosím, čo s tým. Nie je to estetické. Ďakujem.

25/02/2021 08:37
Emilia

Dobrý deň čo sa stane zajac na obzeral anturiu. Čo máme robiť?

12/11/2021 16:44
Petra Nechvátalová

Zviera by vôbec nemalo prísť do styku s anthuriou, nakoľko je jedovatá pre zvieratá, môže im spôsobiť hlavne tráviace ťažkosti sa mi zdá.

26/06/2022 22:59
Veronika

Dobrý deň , chcela by som sa opýtať kedy ju môžem presadiť , lebo mi kvitne ale mam okolo nej 5 výhonkov. Tak neviem či mám počkať kym dokvitne ale ju môžem aj teraz presadiť.

23/07/2022 14:41
Eva Stefanov icova

Dostalasom anturiu v marci krasne kvitla,po case som ju rozsadila lebo mala vela vyhonkov.Teraz jej hnednu listy a o kvitnuti ani chyru,zalievam ju malo a hnojivo mam univerzalne na kvety,dakujem za radu.

30/09/2022 11:21
Anna Malcekova

Dobrý deň chcela by som poradiť čo robím zle dostala som anturiu polievam ju raz za týždeň a začali mi schnúť listy to je už asi tretia čo mi kape ????

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 01.05.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(85.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať tulipány v záhrade aj kvetináčiAko pestovať tulipány v záhrade aj kvetináči

Starostlivosť o tulipány nie je náročná, zvládne to každý začínajúci záhradkár. Prezradíme vám, ako tulipány pestovať.

Magnólia: druhy (Stellata, Grandiflora či Soulangova), pestovanie, sadenie, hnojenie, strihanieMagnólia: druhy (Stellata, Grandiflora či Soulangova), pestovanie, sadenie, hnojenie, strihanie

Chceli by ste, aby biela, ružová alebo krémová magnólia zdobila vašu záhradu? V našom pestovateľskom špeciáli sa dočítate, ako magnóliu pestovať.

Najlepšie postreky na burinu v trávniku, zemiakoch i na chodníku Najlepšie postreky na burinu v trávniku, zemiakoch i na chodníku

Burina je nepriateľom každej úžitkovej záhrady. Jej likvidácia môže pripomínať boj s veternými mlynmi. Existuje však množstvo účinných postrekov proti burine, ktoré dokážu v záhrade...