Najlepšie umývačky riadu 2018. Poradíme, ako vybrať

Umývačka riadu už dávno nepatrí k nedostupným spotrebičom. Kedysi bola umývačka riadu znakom nadštandardu, dnes je bežnou súčasťou veľkej väčšiny domácností. Zároveň však umývačka riadu nepatrí medzi spotrebiče, ktorý kupujete, aby ste o rok či dva kupovali nový.

Umývačka riadu v kuchynskej linke

Umývačka riadu patrí medzi dlhodobo úžitkové spotrebiče. Jej zaobstaraním nielenže ušetríte množstvo práce či času, ale aj náklady, ktoré do umývačky riadu investujete. Tie sa vám zároveň veľmi rýchlo vrátia. Umývačka nielenže ušetrí vodu, ale aj vašu peňaženku. Aké sú základné parametre pri výbere? Je lepšie mať vstavanú umývačku riadu? Aké sú najlepšie umývačky riadu? Ktoré funkcie nesmú umývačke riadu chýbať? V našom článku sa dozviete všetko podstatné!

Obľúbené produkty

Veľkosť umývačky riadu

Samotné rozmery či veľkosť sa týka aj kapacity umývačky riadu. V tomto prípade je potrebné brať do úvahy počet členov domácnosti. Od toho sa odvíja množstvo riadu, ktoré bude umývačka riadu pravidelne umývať. Na základe veľkosti si možno všímať i variabilitu umiestnenia košov. Ak by sme vám mali odporučiť či je lepšou voľbou menšia alebo väčšia umývačka, rozhodli by sme sa pre väčší variant. Časom sa vám náklady vrátia a zároveň v umývačke nebudete mať problém s umytím väčších hrncov či plechov 

Úzke umývačky sú v kurze

60 cm šírka – ide o klasický rozmer, ktorý možno pre predstavu porovnať s práčkou. Pojme približne 12 – 15 súprav riadu (1 tanier hlboký, 1 tanier plytký, 1 dezertný, šálka, podšálka, príbor a lyžička). V zásade ide o rodinný typ umývačky. Samozrejme, moderné funkcie zabezpečia, že aj v prípade menšieho množstva riadu umývačka v úspornom režime riad šetrne umyje.  

45 cm šírka – zvyčajne sa do nej zmestí 8-10 súprav riadu. Ak sa rozhodnete v takejto umývačke riadu umývať čierny riad, zrejem vás umývačka týchto rozmerov úplne neuspokojí. Ak ste však v domácnosti dvaja a príliš toho nenašpiníte, takáto voľba pre vás bude postačujúca. 

45 cm široká umývačka riadu

Malé/Stolné – ide o malokapacitné umývačky riadu, ktorá pojme maximálne 4 až 6 súprav riadu. Vhodné sú napríklad na chaty či pre domácnosť, kde varenie nie je na dennom poriadku. Pochopiteľne, nevýhodou je fakt, že sa do nej nevojde väčší riad ako hrnce, plechy či vyššie misy. Tým, že sú menšie, absentujú aj niektoré funkcie, no umývanie zvládnu bezproblémovo. 

Voľne stojace alebo vstavané umývačky

Voľne stojace – pri tomto type umývačky riadu je v zásade iba na vás, kde sa rozhodnete ju umiestniť. Môžete s ňou v priestore manipulovať, samozrejme, treba myslieť na prípojku vody a odpadu. Takisto dbajte na to, aby umývačka riadu ladila s vybavením kuchyne. Čo sa dizajnu týka, máte desiatky možno aj stoviek možností. 

Zabudované/Vstavané – nejde o nič výnimočné. Rovnako široká variabilita ako i v kategórii voľne stojacich je aj pri zabudovateľných modeloch. Vstavené umývačky riadu sú súčasťou kuchynskej linky a dokonale ladia s vybavením kuchyne. Avšak, dbajte na to, aby umývačka riadu pasovala na milimeter presne. Čo sa týka cien, všeobecne už ide o markantný rozdiel.

Veľký výber umývačiek riadu

Umývačka s nízkou spotrebou

Dnes už nájdete máloktorý model, ktorý by mal inú energetickú triedu ako A. Ak ide o energetickú triedu A, stačí si už len všímať počet plusov. A+, A++, A+++ je označenie tých najšetrnejších spotrebičov v danej kategórii.  

Variabilné usporiadanie košov

Vnútorné usporiadanie znamená v prípade umývačky riadu členenie samotného priestoru. Týka sa to predovšetkým vecí ako špeciálny priestor vyhradený pre príbory, košík na príbory, sklápacie časti koša, odnímateľné koše alebo integrovaný zásobník na leštidlo alebo leštiace tablety.

Usporiadanie košov v umývačke riadu

Takisto o otočné vrtule, zásobník na soľ alebo iné dodatočné príslušenstvo, ktoré sa môže nachádzať v útrobách umývačky riadu.  

Spotreba vody a energie

Dva atribúty, ktoré najviac šetria vaše peňaženky. Samozrejme, v závislosti od energetickej triedy závisí aj spotreba energie. Ruka v ruke s ňou kráča spotreba vody. Čím väčší objem vody musí umývačka riadu zohrievať, tým narastá aj spotreba energie. Pri bežnom umývaní riadu minie štvorčlenná rodina viac ako 60 litrov vody. Koľko minie umývačka riadu? V priemere neminie umývačka viac ako 12 litrov vody. Existujú aj najúspornejšie umývačky riadu, ktoré spotrebujú okolo 6-8 litrov. 

V rámci šetrenia sa využíva schopnosť využívať oplachovú vodu. Posledný oplachovací cyklus vodu neodvedie do odpadu, ale spätne ju odvedie do zabudovaného zásobníka. Následne vodu využije na oplach nového riadu. Keďže je posledný cyklus vykonávaný približne pri teplote 70°, zničí tak všetky baktérie. Umývačky riadu sú riadené určitými programami a tak sa dokážu prispôsobiť aktuálnemu množstvu riadu, čím znižujú celkovú spotrebu. 

Hlučnosť umývačky

Dnes už s izoláciou hluku nie je taký problém. V minulosti bolo bežné ak umývačka vydávala rámus. Hluk dosahoval hodnoty od 70 až po 100 dB a to už bola slušná „diskotéka.“ V súčasnosti najtichšie umývačky dosahujú hodnotu okolo 40 dB. V priemere je hlučnosť od 50 do 60 dB. V prípade vstavanej umývačky riadu je hlučnosť dokonca ešte o poznanie nižšia. 

Bezpečnostné prvky

Okrem funkcií, ku ktorým sa čochvíľa dostaneme, musíme spomenúť aj ochranné a bezpečnostné prvky, ktoré si treba všímať. Vďaka rôznym senzorom a programom sú umývačky riadu vybavené automatickým zámkom počas zapnutého režimu či senzormi v prípade skratu. Rovnako tak umývačka kontroluje hladinu vody v prípade, že by nebola optimálna. Pojmy ako AquControlAquaSafeAquaStop či AquaLock sú bežnými z hľadiska bezpečnosti. 

Najpredávanejšie umývačky riadu na trhu

Funkcie a programy, ktoré využijete

Nebojte sa, nemusíte byť programátor, aby ste umyli riad. Jednotlivé funkcie a umývacie programy sa pár stlačeniami aktivujú a celý cyklus už prebehne bez vašej asistencie. Možno povedať, že čím viac funkcií daný model umývačky riadu má, tým je používanie komfortnejšie. Takisto je však vyššia aj cena. Určite je však potrebné si detailne naštudovať návod. Každý režim, funkcia či program má totiž svoje parametre a u rôznych modelov môže mať odlišný priebeh. 

  • Eco režim – tento režim funguje na princípe enzymatického umývania riadu. Využíva prostriedky novej generácie, ktoré sú určené na bežné umývanie riadu. Pri teplote vody okolo 50°C využíva cyklus, ktorý rozkladá aj zaschnuté nečistoty. 
  • Rýchle umytie – tento program je skôr určený pre riad, ktorý nie je značne znečistený, prípadne neobsahuje zaschnutú špinu. Poháre, šálky alebo taniere, ktorým netreba viac ako 30 minút. Riad sa umýva pri teplote 40°C.
  • Odložené umývanie – funkcia, ktorá umožňuje nastavenie režimu automatického zapnutia vtedy, keď vám to vyhovuje. Čas jednoducho nastavíte, umývačku zavriete a program sa aktivuje v zadanom časovom horizonte.
  • Tablet program – program je určený pre umývanie s tabletami 2 v 1, 3 v 1, 4 v 1 alebo 5 v 1.
  • Funkcia Intensive – ide o umývanie veľmi zašpineného riadu. Riad tak nemusíte ani oplachovať. Tento program si zvolí ideálnu teplotu medzi 60 – 70°C a vďaka 6 zmyslu odstráni usadené nečistoty.
  • Sušenie- je funkciou respektíve záverom celého procesu umývania riadu. Vlhkosť, ktorá sa v umývačke riadu nachádza zabezpečí samovoľné odparenie a kondenzáciu na chladnejšie molekuly. Po vypustený z umývačky tak riad schne rýchlejšie.

Umývačka riadu Bosch s užitočnými funkciami

Čo do umývačky nepatrí?

To ako riad od umývačky uložíte je v zásade vaša vec, no vedzte, že správnym uložením riadu, zvýšite aj samotnú účinnosť celého procesu umývania. Podstatné je však vedieť, čo do umývačky nepatrí. Rozhodne so umývačky nedávajte riad z mede, zinku alebo striebra. Takisto nie je vhodné vkladať do umývačky riad s teflónovým povrchomDrevené dosky, varešky či nože s drevenou rukoväťou takisto nie sú vhodné. Takisto pozor na plasty, ktoré nie sú určené pre umývanie v umývačke riadu. Tie sa môžu ľahko zdeformovať. 

Najlepšie umývačky podľa recenzií a testov

V našej redakcii sme sa pozreli na rôzne porovnania, rebríčky a testy na internete. Veľmi dobrým zdrojom informácií sú napríklad aj recenzie zákazníkov na Heureka.sk. My sme tieto informácie zozbierali a podľa nášho subjektívneho hodnotenia vám môžeme odporučiť nasledovné modely: 

✅ Najlepšie vstavané umývačky riadu 60 cm

✅ Najlepšie vstavané umývačky riadu 45 cm

✅ Najlepšie voľne stojace umývačky riadu 60 cm

✅ Najlepšie voľne stojace umývačky riadu 45 cm

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 30.12.2017
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia domáca vodáreň: Recenzie a referencie poradia, ako vybrať Najlepšia domáca vodáreň: Recenzie a referencie poradia, ako vybrať

Domácu vodáreň zrejme netreba nijak špeciálne predstavovať. Ak kupujete tú, ktorá bude slúžiť vám, všetko dôležité vám povieme v dnešnom článku.

Ako vybrať zastihávač na bradu, vlasy, fúzy či chĺpky v nose? Ako vybrať zastihávač na bradu, vlasy, fúzy či chĺpky v nose?

Čoraz viac mužov sa snaží starať o svoj vzhľad. Dobrým pomocníkom je zastrihávač, s ktorým nebude úprava vlasov, brady či zastrihávaie chĺpkov v nose problém.

Ako vybrať domáci či cestovný fén na vlasy? Najlepší je s ionizátorom. Ako vybrať domáci či cestovný fén na vlasy? Najlepší je s ionizátorom.

Fén na vlasy je praktickou záležitosťou - pomôže vám ušetriť čas, je nápomocný pri príprave účesu a tiež môže byť ozdobou vašej kúpeľne. Ako si vybrať ten správny?


Pridať komentár