Ako vybrať správnu chladničku? Najlepšia je kombinovaná chladnička s mrazničkou

Chladnička je súčasťou každej domácnosti. Hoci je dlhodobou investíciou, po rokoch užívania ju berieme iba ako spotrebný materiál, ktorý musíme vymeniť.

Čerstvé potraviny v novej chladničke

Či už kupujete svoju prvú alebo piatu chladničku, ponúkneme vám rady, ktoré sa vám pri vyberaní novej chladničky určite zídu a uľahčia vám celý nákup.

Najpredávanejšie kombinované chladničky


Ako (si) vybrať chladničku?

Najobľúbenejšou voľbou sú kombinované chladničky, prím hrajú voľne stojace modely. Samozrejme, nie je to jediná možnosť. Či už hľadáte najlepšiu malú chladničku, americkú chladničku alebo klasiku v podobe kombinovanej chladničky s mrazničkou, náš návod vám s výberom pomôže.

Rozmery chladničky

Predtým než sa vyberiete na samotný nákup chladničky je dôležité uvedomiť si, kam ju chcete umiestniť a aký veľký priestor máte pre chladničku vyhradený. Premerajte si rozmery priestoru a nezabúdajte na to, že pre zabezpečenie správnej cirkulácie vzduchu potrebuje chladnička ešte zopár cm navyše a to na každej strane.

Pre veľké rozmery (týka sa to najmä amerických chladničiek) často dochádza k problémom pri logistike. Je rozdiel, či má chladnička šírku 50 cm alebo 70 cm, či je jej hĺbka 55 alebo 70 cm.

Objem a rozloženie chladničky

Koľko hladných krkov bude živiť a koľko potravín bude potrebné uskladniť v novej chladničke? Pre každého člena rodiny je to približne 50 – 70 litrov chladiaceho priestoru v chladničke a okolo 30 litrov v mrazničke. Pri výbere si preto všímajte obe čísla. Aj napriek tomu, že výrobca udáva maximálnu hodnotu objemu chladničky, táto hodnota je vždy teoretická. Pamätajte na to, že z objemu "ukroja" poličky aj špeciálne zásuvky. Reálne hodnoty objemu chladničky i mrazničky sú vždy nižšie. Objem chladničky sa zvyčajne pohybuje medzi 180 až 240 l a objem mrazničky medzi 65 až 90 l.

Malé chladničky s mraziakom môžu vďaka správnemu usporiadaniu poskytnúť dostatok miesta, byť teda vhodnejšou voľbou, ako keby ste zvolili veľkú kombinovanú chladničku s nepraktickým usporiadaním. Vhodné je, aby chladnička a mraznička mali oddelené dvere. V chladničke zvyčajne nájdete zásuvky (na mäso a zeleninu), nad nimi sa nachádza pevná sklenená polica a niekoľko nastaviteľných políc. Môžu byť tiež zo skla alebo kovu. Mali by byť aspoň tri alebo štyri, chýbať by nemal držiak na fľaše. Na dverách by sa mali nachádzať priehradka na fľaše, box na vajíčka a mini poličky na drobnosti.

V mrazničke sa obvykle nachádzajú zásuvky alebo priehradky, dôležité je, aby sa dali jednoducho otvárať a ich počet a veľkosť vám vyhovovali.

Priehradky a police v chladničke by mali byť polohovateľné, aby ste si mohli priestor podľa potrieb upraviť.

Biela voľne stojaca chladnička s mrazničkou

Energetické triedy chladničiek

Dôležitým faktorom pri výbere chladničky je jednoznačne jej spotreba. Novšie a modernejšie chladničky majú inteligentnejšie technológie, ktoré spotrebu energie znižujú. Dôležité informácie vám prezradí tzv. energetický štítok chladničky.

Najúspornejšie chladničky patria do triedy A. Stupnica energetických tried končí písmenom G. Ročná spotreba chladničiek v energetickej triede A je okolo 160 kWh, tých v energetickej triede D až 304 kWh. Čím nižšie písmeno, tým vyššia spotreba. Modelom s takou vysokou spotrebou sa treba radšej vyhnúť.

Spotrebu energie môžeme optimalizovať umiestnením chladničky na miesto, na ktorom nebude vystavená nadmernému slnečnému žiareniu či inému zdroju tepla.

Energetický štítok chladničky

Hlučnosť

Príliš hlučné spotrebiče nevyhovujú nikomu z nás. Preto si všímajte aj tento údaj, ktorý sa udáva v dB. Čím menšie číslo, tým menej vás bude spotrebič obťažovať svojou prevádzkou.

Hlučnosť je síce veľmi subjektívny parameter, oplatí sa však naň prihliadať – našu radu oceníte najmä vo večerných hodinách, keď zvuky vnímate oveľa citlivejšie než počas rušného dňa.

Priemerná hlučnosť chladničiek sa pohybuje okolo 40 dB. Ide o pomerne nízke číslo, ani pri spínaní motora by vás chladnička nemala priveľmi rušiť. Na hlučnosť si dajte pozor, pretože intenzita zvuku rastie exponenciálne. Chladnička s hlučnosťou 40 dB vás nebude rušiť tak ako model produkujúci hluk 50 dB.

Dizajn chladničky

Pokiaľ uvažujete nad voľne stojacim modelom, pôjde o dôležitý parameter. Stretnete sa s modelmi s ostrými hranami a veľkými madlami, ktoré majú často na dverách veľké logo výrobcu, ale aj s rôznymi retro modelmi a farebnými variáciami (nielen biela a čierna, ale aj pastelovo ružová, modrá či červená). Lacnejšie modely majú zvyčajne minimalistický, často neutrálny dizajn, drahšie už ponúknu tvarované krivky s dizajnovými madlami a farbou pútajúcou pozornosť.

Mraziaca kapacita a akumulačná doba

V prípade kombinovanej chladničky je mraziaca kapacita dôležitým parametrom. Prezradí vám, aké množstvo potravín dokáže zmraziť za 24 hodín. Tento údaj súvisí s veľkosťou mrazničky – pri väčšej mrazničke je vhodnejší vyšší výkon mrazenia. Bežne sa mraziaca kapacita pohybuje v rozmedzí 4 až 10 kg/deň, avšak môžete sa stretnúť aj s menším (najmä pri lacných chladničkách) a väčším číslom.

V prípade výpadku prúdu alebo poruchy chladničky vás bude zaujímať akumulačná doba, teda údaj, ako dlho vydržia potraviny čerstvé/zmrazené aj bez prúdu. Minimom by malo byť 12 až 15 hodín, platí však, že čím viac, tým lepšie. Vďaka akumulačnej dobe vám potraviny vydržia čerstvé/zmrazené dostatočne dlho, aby ste problém dokázali vyriešiť.

Vyjedanie chladničky v noci

Antibakteriálna ochrana, nulová zóna, automatické odmrazovanie a ďalšie funkcie a technológie

Beznámrazová chladnička s mrazničkou, samorozmrazovacia chladnička s mrazničkou, inteligentný spotrebič s Wifi? Pred kúpou je potrebné premyslieť si, čo od svojej novej chladničky očakávate.

 • Antibakteriálna ochrana = ide o úpravu povrchu chladničky a tesnení dverí, ktorá zabraňuje tvorby plesní a množeniu baktérií.
 • Beznámrazová technológia = NoFrost, LessFrost, MiniForst, TrueNoFrost, TotalNoFrost sú len niektoré z názvov tej istej technológie. Jej úlohou je brániť vzniku námrazy v chladničke.
 • Automatické odmrazovanie = pokiaľ je ňou spotrebič vybavený, nemusíte sa vzniku námrazy v mrazničke obávať. Systém sa stará o minimalizovanie tvorby námrazy.
 • Oddelená regulácia = táto funkcia je k dispozícii, ak má kombinovaná chladnička dva kompresory. Vďaka dvom termostatom môžete zvlášť regulovať teplotu pre mrazničku a zvlášť pre chladničku.
 • Super chladenie/mrazenie = ide o dočasné zvýšenie chladiaceho alebo mraziaceho výkonu, aby ste potraviny rýchlo zachladili alebo zamrazili.
 • Nulová zóna = v chladiacej časti sa nachádza miesto so stálou teplotou 0 až 3 °C, zvyčajne ide o samostatnú zásuvku (CrispZone, FreshZone a pod.) na uskladnenie zeleniny, ovocia alebo čerstvého mäsa.
 • AdaptTech = technológia, ktorá sleduje teplotné výkyvy a na oteplenie reaguje dočasným znížením teploty, aby predĺžila trvanlivosť potravín.
 • Cirkulácia vzduchu (MultiAirFlow) = funkcia, zabezpečujúca rovnomernú cirkuláciu vzduchu v chladiacom priestore.
 • SmartDiagnosis = ide o technológiu chladničiek LG. Spotrebič možno spárovať cez mobilnú aplikáciu so smartfónom, bude vás informovať o správnej teplote či prípadnej poruche chladničky.
 • Varovný signál = zvukový alebo optický signál vás upozorní na náhle zvýšenie teploty v chladničke, teda na pridlho otvorené dvere chladničky.
 • Dávkovač vody a ľadu = výrobník ľadu či automat na chladenú vodu sú záležitosťou predovšetkým amerických chladničiek, ale dávkovače nájdete aj v klasických modeloch. Zvyčajne je potrebné napojenie na prívod vody.
 • Displej = dotykový displej či panel umožňuje nastavovať niektoré režimy (super chladenie/mrazenie, dovolenkový režim, ECO), ale aj teplotu alebo sledovať údaje o teplote.
 • Zmena smeru otvárania dverí = v tomto prípade má chladnička konštrukciu prispôsobenú na zmenu smeru otvárania dverí. To znamená, že pánty sú inštalované na oboch stranách a môžete si otváranie dverí prispôsobiť.

Akú značku chladničky kúpiť?

Značka často vypovedá mnoho o kvalite a životnosti spotrebiča. Napovie vám i to, aká je dostupnosť náhradných dielov či servisu.

Veľmi žiadané sú kombinované chladničky Samsung, voľne stojace chladničky LG a Gorenje. K najpredávanejším sa radia i chladničky Whirlpool a Beko. Kvalitou nezaostávajú ani značky Bosch a Electrolux. Dlhú životnosť a odolnosť ponúkajú drahšie chladničky Liebherr. Žiadané sú i modely AEG, Siemens a Klarstein, ktoré zaujmú kvalitou i prevedením.

Lacné chladničky s mrazničkou nemusia byť zlou voľbou

Keďže kombinované, americké i retro chladničky sú dostupné v rôznych cenových reláciách, je na vás, koľko sa rozhodnete zainvestovať a aké požiadavky na spotrebič máte. Tie najlacnejšie modely nájdete v cenovej kategórii do 500 eur. Voľne stojace i vstavané chladničky majú v tejto cenovej kategórii pomerne bohaté zastúpenie. Dostupné sú menšie i väčšie modely, funkcií je zvyčajne pomenej.
Ak zainvestujete trochu viac, a na chladničku si vyčleníte 500 až 800 eur, získate úsporný spotrebič s inteligentnými funkciami. Nad hranicou 800 eur už nemusíte robiť kompromisy. Samozrejmosťou je kvalitné vyhotovenie, praktické funkcie i veľká kapacita.

Najlepšie chladničky? Sledujte recenzie chladničiek

V prvom rade je potrebné si ujasniť, čo potrebujete a vybrať si pár chladničiek, ktoré vyhovujú vašim parametrom. Následne si z už vyfiltrovaného zoznamu musíte vybrať. A práve tu sa dostávame k recenziám, odborným porovnaniam a redakčným testom chladničiek s mrazničkou. My sme pre vás zozbierali takéto informácie dostupné na internete a upratali ich do prehľadného rebríčka najlepších chladničiek, ktorých používatelia a odborná verejnosť hodnotia ako najlepšie. Aká je najlepšia chladnička s mrazničkou?

Klimatické triedy chladničky

Pri výbere chladničky treba zohľadniť aj teplotu vonkajšieho okolia - teda miestnosti alebo priestoru, v ktorom bude spotrebič umiestnený. Od nej sa odvíjajú nemenej dôležité parametre chladničky, akými sú napríklad hrúbka izolácie či výkon kompresora. Chladničky a mrazničky delíme do 4 tried:

 • SN – teplota okolia +10 až +32 °C
 • N   – teplota okolia +16 až +32 °C
 • ST – teplota okolia +18 až +38 °C
 • T   – teplota okolia +18 až +43 °C

Pri výbere modelu sa môžeme stretnúť aj s tým, že jedna chladnička spadá do viacerých klimatických tried. V takomto prípade si treba všímať výsledný interval (napr. ak ide o triedy ST a T, výsledný interval teplôt je +18°C až +43 °C).

Tento parameter sa oplatí sledovať najmä v prípade, ak kupujeme spotrebič do chladnejších priestorov, akými sú pivnice, komory či nepravidelne vykurované chaty a chalupy.

Výber a kúpa novej chladničky

Aké typy chladničiek poznáme?

Potrebujete, aby bola kombinovaná s mrazničkou alebo nie? S priamym chladením alebo beznámrazová? Pre koho bude slúžiť?

✅ Voľne stojaca kombinovaná chladnička

Tento typ patrí medzi najčastejšie používané chladničky v domácnostiach. Nedá sa zabudovať do kuchynskej linky, čo je zrejme jej jedinou nevýhodou. Súčasťou spotrebiču je i zabudovaná mraznička, ktorá je uložená dole alebo hore. Na trhu nájdeme najrôznejšie dizajny - od moderných až po retro chladničky. Pri výbere nezabudnite zohľadniť farbu chladničky, rozmery, vnútorný objem, spotrebu elektrickej energie a funkcionalitu.

✅ Vstavaná chladnička

Pokiaľ túžite po zabudovanej chladničke, táto je na to ako stvorená. Skladá z dvoch priestorov - v jednej časti môžete potraviny chladiť v druhej mraziť. Skriňa, do ktorej chladničku chcete zabudovať, musí mať vetracie otvory, aby sa chladnička neprehrievala. Šírka skrine predstavuje 60 cm.

Zabudovateľné chladničky s mrazničkou mávajú spravidla menší objem a sú aj drahšie. Ich výhodou je najmä to, že nenarúšajú celkový dizajn kuchynskej linky.

Vstavaná chladnička v kuchynskej linke

✅ Americká chladnička

Táto chladnička je ideálna pre veľké rodiny, ktoré potrebujú uskladniť veľké množstvo jedla. Skladá sa z dvoch samostatne sa otvárajúcich dverí, v pravo je chladnička a vľavo mraznička. Väčšinou obsahujú tieto typy chladničiek výrobník ľadu a zásobník vody, pokiaľ ho majú musíte si uvedomiť, že je nutné, aby bolo chladnička napojená na prívodný ventil.

Nevýhodou je, že sa nedá zabudovať do nábytku a zaberie veľký priestor.

Veľká dvojkrídlová americká chladnička

Kombinovaná chladnička

Zabezpečí nezávislý chod oboch spotrebičov

 • jednokompresorová – ovládaná jedným termostatom, vypína sa vždy celý spotrebič.
 • jeden kompresor a elektroventil -  je ovládateľná 2 termostatmi, čo znamená, že sa dá vypnúť chladnička a mraznička stále pobeží, opačná funkcia však nie je možná, pri vypnutí mrazničky sa vypína celý spotrebič.
 • dvojkompresorová chladnička – je ovládaná dvoma ventilmi, chladničku aj mrazničku môžeme zapínať i vypínať samostatne.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujíma vás ohľadom výberu chladničky ešte niečo? Chcete sa podeliť o svoje skúsenosti s kombinovanou, americkou či malou retro chladničkou? Napíšte nám do komentárov.

Aké potraviny nepatria do chladničky?

Do chladničky by ste mali ukladať potraviny s izbovou teplotou, vyhýbajte sa uskladňovaniu teplých jedál. Nepatria do nej banány, zemiaky, rajčiny, ale ani cibuľa a cesnak.

Ako vyčistiť chladničku?

Pri upratovaní by ste nemali nechávať dvere chladničky dlho otvorené. Najprv spotrebič vypnite a vyprázdnite. Potom vyberte poličky a zásuvky, umyte ich a osušte. Následne vyčistite a vysušte chladiaci a mraziaci priestor. Nezabudnite očistiť chladič, tesnenie a dvere chladničky zvonka. Potraviny vložte späť a chladničku zapnite.

Kde v chladničke je najchladnejšie?

Najchladnejším miestom je zvyčajne zásuvka na potraviny náchylnejšie na rýchle skazenie. Dole by ste preto mali skladovať mäso, zeleninu a ovocie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie chladničky

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

24/08/2021 08:18
Mária

Dobry chcem sa opytat na aka je pričina ak mi nesvieti svetelna signalizacia na chladničke a tym nedava zvuk lg..dakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 29.06.2017
Posledná aktualizácia: 21.02.2023
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.