Ako vybrať chladničku

Chladnička je súčasťou každej domácnosti. Hoci je dlhodobou investíciou, po rokoch užívania ju berieme iba ako spotrebný materiál, ktorý musíme vymeniť.

Chladnička v kuchyni

Či už kupujete svoju prvú alebo piatu chladničku, ponúkneme vám rady, ktoré sa vám pri vyberaní novej chladničky určite zídu a uľahčia vám celý nákup.

Obľúbené produkty

Faktory, ktoré ovplyvňujú správny výber

Umiestnenie 

Predtým než sa vyberiete na samotný nákup chladničky je dôležité uvedomiť si, kde ju chcete umiestniť a aký veľký priestor pre chladničku máte vyhradený.  Pokiaľ chcete bezproblémové zaobchádzanie s ňou určite zvážte do ktorej strany chcete otvárať dvere na chladničke, hoci dnes to už nie je veľkým problémov a veľa chladničiek obsahuje možnosť premontovať si rúčky na otváranie dverí.

Aký typ vyžadujem

Je dôležité uvedomiť si čo od chladničky vyžadujete. Potrebujete, aby bola kombinovaná s mrazničkou alebo nie? S priamym chladením alebo beznámrazová? Pre koho bude slúžiť?

  • Voľne stojaca kombinovaná chladnička

Tento typ patrí medzi najčastejšie používaná chladničky v domácnostiach. Súčasťou je i zabudovaná mraznička, ktorá je rôzne uložená  v závislosti od modelu. Nájdeme ju v množstve dizajnov, rozmerových variantoch, energetického výkonu a jej celkový objem je až 350 litrov. Nedá sa však zabudovať do nábytku, čo je zrejme jej jedinou nevýhodou.

  • Vstavaná chladnička

Pokiaľ túžite po zabudovanej chladničke, táto je na to ako stvorená. Skladá z dvoch priestorov - v jednej časti môžete potraviny chladiť v druhej mraziť.  Celkový jej objem predstavuje 280 litrov. Skriňa, do ktorej chladničku chcete zabudovať, musí mať vetracie otvory, aby sa chladnička neprehrievala. Šírka skrine predstavuje 60 cm.

  • Americká chladnička

Táto chladnička je ideálna pre veľké rodiny, ktoré potrebujú uskladniť veľké množstvo jedla. Skladá sa z dvoch samostatne sa otvárajúcich dverí, v pravo je chladnička a vľavo mraznička. Väčšinou obsahujú tieto typy chladničiek zásobník ľadu, pokiaľ ho majú musíte si uvedomiť, že je nutné, aby bolo chladnička napojená na prívodný ventil.

Nevýhodou je, že sa nedá zabudovať do nábytku a zaberie veľký priestor.

  • Kombinovaná chladnička

Zabezpečí nezávislý chod oboch spotrebičov

a, Jednokompresorová – ovládaná jedným termostatom, vypína sa vždy celý spotrebič.

b, Jeden kompresor a elektroventil -  je ovládateľná 2 termostatmi, čo znamená, že sa dá vypnúť chladnička a mraznička stále pobeží, opačná funkcia však nie je možná, pri vypnutí mrazničky sa vypína celý spotrebič.

c, Dvojkompresorová chladnička – je ovládaná dvoma ventilmi, chladničku aj mrazničku môžeme zapínať i vypínať samostatne.

Vnútorný priestor chladničky

Objem chladničky

Veľmi výrazným faktorom je objem chladničky, je dôležité vedieť koľko hladných krkov bude živiť a koľko potravín bude potrebné uskladniť v nej. Pre každého člena rodiny je to približne 50 – 70 litrov chladiaceho priestoru v chladničke a okolo 30 litrov v mrazničke.

Spotreba

Dôležitým faktorom pri výbere chladničky je jednoznačne jej spotreba. Novšie a modernejšie chladničky majú inteligentnejšie technológie, ktoré spotrebu energie znižujú. Medzi najúspornejšie chladničky patria A+ a A++ triedy, ktoré majú o 25% nižšiu spotrebu od triedy A. Sami však spotrebu energie môžeme znižovať, ak umiestnime chladničku na správne miesto, kde sa nenachádza slnečné žiarenie, ktoré by ju otepľovalo, inteligencia elektroniky i termostat.

Špeciálne požiadavky

Patrí sem napríklad i to, či vyžadujeme, aby naša chladnička ovplývala samostatnými priehradkami na zeleninu a mäso, v ktorých je automaticky nižšia teplota pre správny údržbu.  Zásobník ľadu alebo digitálny panel s monitorovaním teploty a výpadku napájania. Drôtený držiak na fľaše, všetko toto je pred kúpou potrebné premyslieť, aby ste neoľutovali svoju investúciu.

Najlepšie chladničky? Sledujte recenzie chladničiek

V prvom rade je potrebné si ujasniť, čo potrebujete a vybrať si pár chladničiek, ktoré vyhovujú vašim parametrom. Následne si z už vyfiltrovaného zoznamu musíte vybrať. A práve tu sa dostávame k recenziám chladničiek, odborným porovnaniam a redakčným testom.  My sme pre vás zozbierali takéto informácie dostupné na internete a upratali ich do prehľadného rebríčka najlepších chladničiek, ktorých užívatelia a odborná verejnosť hodnotia ako najlepšie. 

Toto sú naj kombinované chladničky do 500 €

Gorenje RK 6192AW

Výhody: nízka spotreba, systém na obmedzenie tvorby ľad, možnosť nastavenia úrovne vlhkosti zásuvky na ovocie a zeleninu, nízka spotreba
Nevýhody: žiadne podstatné
Cena: od 280 €

   Chladnička Gorenje RK 6192AW

 

BEKO CSA 29026

Výhody: jedna z najlacnejších chladničiek vo výbornej kvalite
Nevýhody: žiadne podstatné
Cena: od 279 €

Chladnička Beko CSA 29026

 

SAMSUNG RB33J3300SA

Výhody: kvalitné plasty, nízka spotreba, veľký vnútorný objem, dizajnové prevedenie
Nevýhody: trochu hlučnejšia
Cena: od 369 €
Chladnička Samsung RB33J3300SA
 

 

BOSCH KGN 36NL30

Výhody: patrí medzi najkvalitnejšie chladničky s dlhou životnosťou
Nevýhody:  trochu vyššia cena
Cena: od 419 €

Chladnička BOSCH KGN 36NL30

 

Whirlpool BSF 8152 OX

Výhody: rýchle chladenie a mrazenie, nízka spotreba
Nevýhody: vyššia hlučnosť
Cena: od 438 €
 
Chladnička Whirlpool BSF 8152 OX

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 29.06.2017
Hodnotenie článku:
(89.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné

Výber miešačky nie je procesom, ktorý by sme uskutočňovali bežne. Ide o zariadenie, ktoré kupujeme možno raz za život. Ak si teda nechcete miešačku požičiavať od známych a susedov, tu sú...

Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať

Čo všetko potrebujete k vytvoreniu nefalšovanej filmovej zvukovej kulisy u vás doma a ako si vybrať tú správnu zostavu domáceho kina sa dočítate v nasledujúcom článku.

Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať? Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať?

Milovníci kávy určite poznajú aj tento tradičný kávovar, ktorý nikdy nesklame. V našom článku vám preto stručne objasníme niekoľko bodov, podľa ktorých sa pri voľbe vhodného moka...


Pridať komentár