Najlepšie chladničky 2019 - recenzie a test poradia

Chladnička je súčasťou každej domácnosti. Hoci je dlhodobou investíciou, po rokoch užívania ju berieme iba ako spotrebný materiál, ktorý musíme vymeniť.

Čerstvé potraviny v novej chladničke

Či už kupujete svoju prvú alebo piatu chladničku, ponúkneme vám rady, ktoré sa vám pri vyberaní novej chladničky určite zídu a uľahčia vám celý nákup.

Najpredávanejšie chladničky

Ako vybrať chladničku?

Umiestnenie a rozmery

Predtým než sa vyberiete na samotný nákup chladničky je dôležité uvedomiť si, kde ju chcete umiestniť a aký veľký priestor máte pre chladničku vyhradený. Premerajte si rozmer priestoru a nezabúdajte na to, že pre zabezpečenie správnej cirkulácie vzduchu potrebuje chladnička ešte zopár cm navyše a to na každej strane.

Pokiaľ chcete bezproblémové zaobchádzanie, potom určite zvážte do ktorej strany chcete otvárať dvere na chladničke. Väčšina chladničiek dnes umožňuje montáž dverí na obe strany, pri kúpe konkrétneho modelu si však pre istotu overte, či práve ten nie je náhodou výnimkou.

Objem chladničky

Koľko hladných krkov bude živiť a koľko potravín bude potrebné uskladniť v novej chladničke? Pre každého člena rodiny je to približne 50 – 70 litrov chladiaceho priestoru v chladničke a okolo 30 litrov v mrazničke.

Biela voľne stojaca chladnička s mrazničkou

Pri výbere si preto všímajte obe čísla. Aj napriek tomu, že výrobca udáva maximálnu hodnotu objemu chladničky, táto hodnota je vždy teoretická. Pamätajte na to, že z objemu "ukroja" poličky aj špeciálne zásuvky. Reálne hodnoty objemu chladničky i mrazničky sú vždy nižšie.

Energetická trieda

Dôležitým faktorom pri výbere chladničky je jednoznačne jej spotreba. Novšie a modernejšie chladničky majú inteligentnejšie technológie, ktoré spotrebu energie znižujú. Dôležité informácie vám prezradí tzv. energetický štítok chladničky.

Najúspornejšie chladničky patria do triedy A+++ až A+, ktoré majú o 25% nižšiu spotrebu od triedy A. Stupnica energetických tried končí písmenom G. Modelom s tak vysokou spotrebou sa treba radšej vyhnúť.

Energetický štítok chladničky

Spotrebu energie môžeme optimalizovať umiestnením chladničky na miesto, na ktorom nebude vystavená nadmernému slnečnému žiareniu či inému zdroju tepla.

Ročná spotreba energie

Pri výbere konkrétneho modelu si všímajte údaj o spotrebe, ktorý sa udáva v kWh/rok. Niektoré eshopy uvádzajú aj informačný prepočet, z ktorého sa dozviete približné náklady v €  na ročnú prevádzku spotrebiču.

Hlučnosť

Príliš hlučné spotrebiče nevyhovujú nikomu z nás. Preto si všímajte aj tento údaj, ktorý sa udáva v dB. Čím menšie číslo, tým menej nás bude spotrebič obťažovať svojou prevádzkou.

Vyjedanie chladničky v noci

Hlučnosť je síce veľmi subjektívny parameter, oplatí sa však naň prihliadať - našu radu oceníte najmä vo večerných hodinách, kedy zvuky vnímame oveľa citlivejšie než počas rušného dňa.

Technológie, špeciálne funkcie, príslušenstvo

Pred kúpou je potrebné premyslieť si, čo od svojej novej chladničky očakávame. Chceme, aby mala naša chladnička nejakú inteligentnú technológiu či aspoň samostatné priehradky na zeleninu a ovocie, v ktorej je automaticky nižšia vhlkosť a teplota pre ich správne skladovanie? 

Páčia sa nám modely so zásobníkom ľadu alebo digitálnym panelom s monitorovaním teploty a výpadku napájania? Postačí nám základný model alebo chceme chladničku s funkciou regulácie námrazy, automatickým rozmrazovaním a dovolenkovým režimom?

Zabúdať netreba ani na "maličkosti", akými sú počet poličiek v chladničke či počet chladiacich boxov v mrazničke. Pre niekoho totiž môže byť mimoriadne dôležité aj pribalené príslušenstvo (drôtený držiak na fľaše, stojan na vajíčka).

Klimatické triedy chladničky

Pri výbere chladničky treba zohľadniť aj teplotu vonkajšieho okolia - teda miestnosti alebo priestoru, v ktorom bude spotrebič umiestnený. Od nej sa odvíjajú nemenej dôležité parametre chladničky, akými sú napríklad hrúbka izolácie či výkon kompresora. Chladničky a mrazničky delíme do 4 tried:

  • SN – teplota okolia +10 až +32 °C
  • N   – teplota okolia +16 až +32 °C
  • ST – teplota okolia +18 až +38 °C
  • T   – teplota okolia +18 až +43 °C

Výber a kúpa novej chladničky

Pri výbere modelu sa môžeme stretnúť aj s tým, že jedna chladnička spadá do viacerých klimatických tried. V takomto prípade si treba všímať výsledný interval (napr. ak ide o triedy ST a T, výsledný interval teplôt je +18°C až +43 °C).

Tento parameter sa oplatí sledovať najmä v prípade, ak kupujeme spotrebič do chladnejších priestorov, akými sú pivnice, komory či nepravidelne vykurované chaty a chalupy.

Aké typy chladničiek poznáme?

Potrebujete, aby bola kombinovaná s mrazničkou alebo nie? S priamym chladením alebo beznámrazová? Pre koho bude slúžiť?

Voľne stojaca kombinovaná chladnička

Tento typ patrí medzi najčastejšie používané chladničky v domácnostiach. Nedá sa zabudovať do kuchynskej linky, čo je zrejme jej jedinou nevýhodou. Súčasťou spotrebiču je i zabudovaná mraznička, ktorá je uložená dole alebo hore. Na trhu nájdeme najrôznejšie dizajny - od moderných až po retro chladničky. Pri výbere nezabudnite zohľadniť farbu chladničky, rozmery, vnútorný objem, spotrebu elektrickej energie a funkcionalitu.

Vstavaná chladnička

Pokiaľ túžite po zabudovanej chladničke, táto je na to ako stvorená. Skladá z dvoch priestorov - v jednej časti môžete potraviny chladiť v druhej mraziť. Skriňa, do ktorej chladničku chcete zabudovať, musí mať vetracie otvory, aby sa chladnička neprehrievala. Šírka skrine predstavuje 60 cm.

Vstavaná chladnička v kuchynskej linke

Zabudovateľné chladničky s mrazničkou mávajú spravidla menší objem a sú aj drahšie. Ich výhodou je najmä to, že nenarúšajú celkový dizajn kuchynskej linky.

Americká chladnička

Táto chladnička je ideálna pre veľké rodiny, ktoré potrebujú uskladniť veľké množstvo jedla. Skladá sa z dvoch samostatne sa otvárajúcich dverí, v pravo je chladnička a vľavo mraznička. Väčšinou obsahujú tieto typy chladničiek výrobník ľadu a zásobník vody, pokiaľ ho majú musíte si uvedomiť, že je nutné, aby bolo chladnička napojená na prívodný ventil.

Nevýhodou je, že sa nedá zabudovať do nábytku a zaberie veľký priestor.

Veľká dvojkrídlová americká chladnička

Kombinovaná chladnička

Zabezpečí nezávislý chod oboch spotrebičov

  • jednokompresorová – ovládaná jedným termostatom, vypína sa vždy celý spotrebič.
  • jeden kompresor a elektroventil -  je ovládateľná 2 termostatmi, čo znamená, že sa dá vypnúť chladnička a mraznička stále pobeží, opačná funkcia však nie je možná, pri vypnutí mrazničky sa vypína celý spotrebič.
  • dvojkompresorová chladnička – je ovládaná dvoma ventilmi, chladničku aj mrazničku môžeme zapínať i vypínať samostatne.

Najlepšie chladničky? Sledujte recenzie chladničiek

V prvom rade je potrebné si ujasniť, čo potrebujete a vybrať si pár chladničiek, ktoré vyhovujú vašim parametrom. Následne si z už vyfiltrovaného zoznamu musíte vybrať. A práve tu sa dostávame k recenziám chladničiek, odborným porovnaniam a redakčným testom.  My sme pre vás zozbierali takéto informácie dostupné na internete a upratali ich do prehľadného rebríčka najlepších chladničiek, ktorých užívatelia a odborná verejnosť hodnotia ako najlepšie. 

Najlepšie voľne stojace kombinované chladničky do 500 €

Najlepšie vstavané kombinované chladničky do 700 €

Najlepšie americké chladničky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 29.06.2017
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Pri výbere spotrebiča vám často ani nenapadne, že by ste sa mali zaujímať o jeho hlučnosť. Ide pritom o jednu z kategórií, ktorej dôležitosť sa často ukáže až po začatí používania...

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?

Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar? Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar?

Výhodou kapsulových kávovarov je predovšetkým   jednoduchosť ich obsluhy a rýchlosť prípravy kávy. Poradíme vám, ako si vybrať najlepší kapsulový kávovar do domácnosti.