Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku vŕtačka či aku skrutkovač sú nástrojmi, s ktorými uskutočníte ten správny záťah. Neraz sa totiž stane, že niečo potrebuje dotiahnuť, povoliť alebo aj prevŕtať. Hoci by sa mohlo zdať, že s výberom takéhoto zariadenia nemôže byť problém už samotné pojmy ako vŕtačka a skrutkovač treba rozlišovať. Ani náhodou totiž nejde o totožné zariadenia. Prirpavili sme pre vás návod, ako vybrať aku skrutkovač či aku vŕtačku a taktiež vám predstavíme niekoľko konkrétnych modelov aj s recenziami.

Najlepšia akumulátorová vŕtačka

Práve aku vŕtačka a skrutkovač dokážu splniť niekoľko pracovných úkonov, ktoré využije bežná domácnosť i skúsený remeselník. Ako sa na trhu orientovať?

Obľúbené aku skrutkovače a aku vŕtačky


Aku vŕtačky a skrutkovač uľahčia prácu

Chceli by ste konečne pripevniť odloženú poličku na knihy? Už mesiac skladáte novú kuchynskú linku? Obraz je na stole namiesto toho, aby visel na stene? Prišiel nový nábytok, ktorý treba poskladať z večera do rána? Tak aj tieto problémy za vás vyrieši aku skrutkovač alebo univerzálna aku vŕtačka. Na trhu je niekoľko desiatok výrobcov a modelov, ktoré sa odlišujú svojim vlastnosťami. V našom článku nájdete cenné rady a tipy, vďaka, ktorým budete vedieť, ktoré parametre sú pri týchto zariadeniach najdôležitejšie.

Najlepšie Aku skrutkovače a vŕtačky podľa recenzií a testov

Na základe recenzií a skúseností zákazníkov sme pre vás vybrali tie najlepšie aku vŕtačky a skrutkovače, na ktoré môžete na trhu naraziť. 

Výber aku skrutkovača či vŕtačky spočíva predovšetkým v potrebách samotného kupujúceho. Potrebné je preto prvotne zvážiť účel a až následne parametre, ktoré ponúkajú samotný výrobcovia. V tomto prípade budeme posudzovať akumulátor aj jeho kapacitu, napätie batérie, v prípade aku vŕtačiek funkciu príklepu a rôzne iné funkcie alebo príslušenstvo, ktoré vám môže pomôcť vybrať sú tú najlepšiu alternatívu.

Aku skrutkovač

Konštrukčne ide o základný model. Aku skrutkovač je určený primárne na skrutkovanie, odskrutkovanie a veľmi nenáročné vŕtanie do mäkkých materiálov. Ich výhodou je jednoduchosť používania a menšie rozmery. Oproti aku vŕtačkám sú menej výkonné, majú menšie telo a takisto majú nižšiu kapacitu akumulátora. Ak teda potrebujete náradie vyslovene určené len na skrutkovanie či odskrutkovanie v domácich podmienkach je aku skrutkovač dostačujúcim vybavením. Akumulátorový skrutkovač sa zvykne označovať aj ako aku uťahovačka.

Aku vŕtací skrutkovač

Aku vŕtačky

Patria k najobľúbenejším v rámci danej kategórie. Výhodou je ich univerzálnosť. Už z názvu vyplýva, že sú určné na vŕtanie do rôznych materiálov, ako drevo, plast, plech, kov, sadrokartón, tehla, kváder alebo betón. Z toho vyplýva, že aku vŕtačky sú výkonnejšie, s vyššou kapacitou akumulátora a takteiž konštrukčne väčšie.

Akumulátorové vŕtačky dokážu fungovať aj ako plnohodnotné skrutkovače, pretože disponujú spätným chodom. Sú výkonnejšie a práca s nimi je rýchlejšia. Potrebné je dávať pri skrutkovaní pozor na závity. Väčšie telo môže niekomu prekážať, ak sa potrebuje dostať na horšie prístupné miesto. Vŕtanie, uťahovanie i odskrutkovanie. Univerzálnsoť aku vŕtačky je v tomto smere nepocyhbne prínosom.

Aku príklepová vŕtačka

Konštrukčne ide o klasickú aku vŕtačku, no prídavnou funkciou je príklep. Hoci aj s dostatočne výkonnou aku vŕtačkou bez príklepu môžete vŕtať do muriva, vďaka príklepu je vŕtanie do tvrdých materiálov omnoho jednoduchšie. Sila príklepu sa určuje počtom úderov alebo rázov a líši sa od výkonu danej aku vŕtačky. Ak teda chcete mať doma aku vŕtačku s maximálne univerzálnym využitím, príklepová vŕtačka môže byť pre vás tou najlepšou voľbou.

Aku vŕtačka

Typ akumulátora a počet akumulátorov

V tomto prípade ide o druh batérie, ktoré aku náradia využívajú. Na základe typov akumulátorov poznáme tri druhy aku vŕtačiek.

    • NiCd akumulátor je skutočne výkonným zdrojom energie, no v prípade vŕtačiek či skrutkovačov sa využívajú len sporadicky kvôli veľkosti a hmotnosti batérie. Navyše v čase nepoužívania z kapacity batérie ubúda.
    • NiMh akumulátory sú starším typom, no oplývajú vysokou kapacitou a teda dobrou výdržou. Sú lacnejšie, no z hľadiska životnosti nemôžu iným druhom akumulátorov vôbec konkurovať.
    • Li-Ion akumulátor je tým najpoužívanejším a zároveň i najmodernejším zdrojom energie. Poskytuje adekvátny výkon, skvelú výdrž a životnosť samotných článkov. Batéria tohto druhu navyše v čase nepoužívania nestráca svoju kapacitu. Pokojne teda môžeme povedať, že Li-Ion akumulátor je najlepšou voľbou.

Pri kúpe si takisto všímajte s koľkými akumulátormi je model dodávaný. Býva totiž zvykom, že balenie obsahuje akumulátory minimálne dva. Zatiaľ čo jeden sa vybije a dáte ho na nabíjačku, zameníte ho za druhý, plne nabitý.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie aku vŕtačky a skrutkovače

Kapacita a napätie akumulátora

Ak patríte medzi príležitostných používateľov, príkladom môže byť skladanie nábytku, upevnenie poličky, vešanie obrazu a nevyužívate aku skrutkovač a vŕtačku často, nepotrebujete ani veľkú kapacitu batérie. Štandardom však býva akumulátor s kapacitou aspoň 1 200 mAh. Pri hobby skrutkovačoch natrafíte aj na batérie s kapacitou nižšou, iba 600 mAh. Pri výkonnejších druhoch pokojne aj 2 000 až 2 600 mAh.

Čo sa týka napätia, netreba ho podceňovať. Ak na to pôjdeme po lopate, väčšie napätie sa rovná väčší výkon. Pre bežné práce okolo domu určite postačí napätie na úrovni 12 až 14,4 V. Pri práci majstra určite bude lepšou alternatívou napätie 18 až 20 V.

Najlepší aku skrutkovač

Krútiaci moment

Práve maximálny krútiaci moment je parametrom, ktorý do veľkej miery určuje výkon motora samotného aku skrutkovača alebo aku vŕtačky. Tu zohráva rolu práve napätie a kapacita batérie. Vyššie napätie sa rovná vyššiemu maximálnemu krútiacemu momentu. Ten sa udáva v Nm (Newtonmeter). Ak je krútiaci moment vyšší, sila vŕtania i skrutkovania je efektívnejšia.

V prípade aku skrutkovačov sa pohybuje hodnota krútiaceho momentu od 4 Nm do 30 Nm. S takýmto krútiacim momentom si spravidla vystačíte pri základných prácach, skrutkovaní a odskrutkovaní. Hoci si môže výkonnejší vŕtací aku skrutkovač poradiť aj s vŕtaním do mäkších materiálov, pre náročnejšie práce nie je vhodný. Pre náročnejšie účely hľadajte výkonnejšie aku vŕtačky s krútiacim momentom minimálne na úrovni 45 až 65 Nm. Najvýkonnejšie aku vŕtačky disponujú krútiacim momentom s hodnotou okolo 120 až 160 Nm.

Typ motora

Bežné sú tzv. uhlíkové motory, ktoré sú klasicky obdarené vysokým výkonom, no časom sa samotné uhlíky opotrebúvajú a životnosť zariadenia klesá. Sú však lacné a na bežné práce úplne postačujúce. Modernými sú bezuhlíkové motory, ktoré sú odolnejšie a menej sa zahrievajú.

Hoci sú drahšie ako klasické elektromotory, ich kúpa sa naozaj vyplatí. Odpadá vám totiž nutnosť výmeny uhlíka ako u klasických elektromotrov. Takisto sú energeticky šetrnejšie a menej namáhajú kapacitu akumulátora.

Kvalitná akumulátorová vŕtačka

Počet otáčok, rýchlostí a príklep

Jednorýchlostné hobby skrutkovače sa už pomaly ale isto vytrácajú, ale svoje uplatnenie pochopiteľne nájdu stále. Existujú aj dvoj- či trojrýchlostné skrutkovače, no my vám v príapde potreby vyššieho výkonu odporúčame siahnuť priamo po minimálne dvoj alebo trojrýchlostnej aku vŕtačke, ato hneď z niekoľkých dôvodov. Jednorýchlostné zariadenia dokážu len skrutkovať a na vŕtanie nemajú dostatok otáčok. Počet otáčok za minútu nie je vždy najdôležitejším údajom, no pri výkonnejších modeloch sa oplatí ho sledovať. 

Modely s menším počtom otáčok nezvládnu tvrdšie materiály. Ak chcete vŕtať do tehly či tvrdého panelu, dvojrýchlostná či trojrýchlostná vŕtačka je nutnosťou. Nehovoraic o viacrýchlostných aku vŕtačkách, ktoré sú doménou  profesionálneho náradia. Navyše nesmie pri vŕtaný do tvrdých materiálov chýbať ani príklep, ktorý je u mnohých domácich majstrov podmienkou. Hoci existujú rôzne vrtáky na murivo a podobne, príklep efektivitu práce jednoznačne zvýši. Veľkou výhodou je plynulá regulácia otáčok.

Upínanie vrtákov a bitov

Jednotlivé vrtáky alebo bity je potrebné do náradia upevniť. Spravidla sa pri aku vŕtačkách a akumulátorových skrutkovačoch stretávame s troma spôsobmi.

Jedným z nich je klasické skľučovadlo s aretáciou vretena. To sa dnes objavuje menej frekventovane. Takéto skľučovadlá majú špeciálny kľúč, ktorým sa uťahuje ozubený veniec, ktorý drží nástroj. Druhou možnosťou je rýchloupínacie skľučovadlo, ktoré je najbežnejšie. Pri miernych otáčkach v smere uťahovania alebo uvoľňovania sa povolí či dotiahne a týmto spsôobom je možné realizovať výmenu nástrojov.

Pri aku skrutkovačoch či lacnejších modeloch sa stretnete aj s vnútorným šesťhranom, do ktorého sa jednoducho vkladajú bity alebo vrtáky. Oblsuha je maximálne jednoduchá, no takéto skrutkovače sú určené pre nenáročné práce.

Aku vŕtačka a nadstavce na upínanie

Funkcie a príslušenstvo

Kufrík je v mnohých prípadoch veľmi vítaným príslušenstvom. Predsa len je manipulácia s kufríkom omnoho jednoduchšia. Pri drahších modeloch určite poteší, ak je v kufríku aj príslušenstvo v podobe nástavcov, skrutkovačov alebo vrtákov na rôzne materiály a podobne.

Spestrením je aj LED osvetlenie, ktoré vám pri práci posvieti, keď bude treba. Poteší aj rýchloupínacie skľučovadlo. Rýchla výmena nástavcov či vrtákov je niekedy želaním. Regulácia uťahovania sa hodí v prípade, že nechcete strhnúť závit a podobne. Bonusom je napríklad spona na opasok. A rozhodne nie je na zahodenie ako ergonomicky tvarovaná rukoväť a nízka hmotnosť.

Spätný chod by nemal byť žiadnou funkciou navyše, no predsa ho spomenieme. Dnes ním disponuje 95 % aku skrutkovačov a aku vŕtačiek, ako inak by predsa fungovalo skrutkovanie a odskrutkovanie? Spätný chod v protismere hodinových ručičiek tak určite poslúži.

Akumulátorový skrutkovač

Lacné aku vŕtačky pre všetko? Vyskúšajte DeWalt a Bosch

Najdostupnejším náradím v tejto kategórii sú nepochybne aku skrutkovače. Už do 30 eur môžte mať v rukách akumulátorový skrutkovač s krútiacim momentom od 3 do 30 Nm. V tomto segmente natrafíte na množstvo menej renomovaných výrobcov. Ak už chcete lacný hobby aku skrutkovač, siahnite po značke Güde, Parkside, Fieldmann, Black & Decker alebo Narex.

Zlato ustrednou cestou je vybrať sa do cenovej kategórie od 50 do 150 eur, kde natrafíte na univerzálne aku vŕtačky s krútiacim momentom nad 40 Nm. V tomto cenovom pásme už natrafíte na renomované značky aku náradia, ako Makita, Bosch, Metabo, DeWalt alebo Ryobi. Aj za túto cenu nájdete kvalitné aku vŕtačky s príklepom.

Samozrejme vyššie cenové pásmo nad 200 eur už značí vyšší výkon, lepšiu výbavu, príslušenstvo a do istej miery a kvalitnejšie spracovanie. Nachádzajú sa tu profesionálne modely určené pre vysokú záťaž a s vyššou výdržou batérie.

Najčastejšie otázky – FAQ

Potrebujete svoju domácu dielňu posilniť o výkonnú aku vŕtačku? Zišiel by sa vám praktický mini aku skrutkovač? Veríme, že vám náš návod a test aku vŕtačiek pomôže vybrať. V prípade otázok ohľadom výberu nás neváhajte kontaktovať v komentároch pod článkom. Ochotne vám poradíme. Ak máte vlastné skúsenosti s týmto náradím, budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie.

Aké parametre sú dôležité pri výbere aku skrutkovača alebo aku vŕtačky?

Pri výbere aku skrutkovača alebo aku vŕtačky je dôležité brať do úvahy parametre ako výkon motora, kapacitu batérie, rýchlosť otáčok, počet rýchlostí, krútiaci moment, veľkosť a ergonómiu. V neposlednom rade je dôležité, na aký účel chcete takéto zariadenia používať.

Je lepšie zvoliť aku vŕtačku alebo klasickú elektrickú vŕtačku?

Klasické elektrické skrutkovače a vŕtačky s káblovým napájaním sú obvykle výkonnejšie a majú väčší výkon motora. Na druhej strane, aku nástroje bez káblového napájania sú oveľa pohodlnejšie a mobilnejšie pri práci v rôznych miestach. Sú ľahšie a neboemdzuje vás napájací kábel. Zvoliť závisí od toho, na aké úlohy budú používané.

Je lepšia aku vŕtačka s príklepom alebo klasická elektrická príklepová vŕtačka?

Z hľadiska výkonu je elektrická príklepová vŕtačka lepšou voľbou. Ak plánujete s takýmto zariadením pracovať denne a neprekáža vám napájací kábel, vyberte si elektrický model. Aku vŕtačka s príklepom je vhodná na vŕtanie do tvrdých materiálov, betón, oceľ, murivo a iné, no nie je stavaná na maximálnu záťaž.

Ako dlho trvá nabíjanie batérie aku vŕtačky?

Niektoré aku modely disponujú rýchlonabíjaním za 30 až 45 minút. Bežne sa však doba nabíjania aj s ohľadom na typ a kapacitu akumulátora pohybuje okolo 60 až 180 minút.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

09/08/2021 16:59
Brani

Mám lacný akumulátorový skrutkovač Freddy 3,6 V, ktorý je vhodný na občasné použitie pri nenáročných prácach. Tento skrutkovač ma zaujal svojou nízkou cenou a pomerne dlhou životnosťou napriek jeho nízkej cene. Na nenáročné zmontovanie nábytku je tak akurát. Oceňujem jednoduché používanie, ľavý aj pravý chod či dostatočne výkonnú batériu, ktorá toho na jedno nabitie zvládne pomerne veľa. S týmto elektrickým skrutkovačom sa pohodlne manipuluje. Nedisponuje reguláciou otáčok, čo je však v tomto prípade trocha zbytočné, čiže nevnímam to ako mínus. Skrutkovač sa perfektne hodí aj pre modelovanie, čiže ak toto patrí k vašim záľubám, bude pre vás fajn, no ako som spomínal v úvode, zvládne aj menšie domáce práce / montovanie. Plus dávam za možnosť premeny z pištoľového tvaru na šroubovák. Za túto cenu ponúka naozaj postačujúci výkon.

09/08/2021 21:04
Kevin

Používam príklepový skrutkovač Makita HP457DWE, s ktorým môžem vŕtať aj skrutkovať. Je to výkonný a praktický pomocník s dlhou výdržou batérie. Veľmi dobre mi padne do ruky a pretože skrutkovačka nie je ťažká, pohodlne sa mi s ňou manipuluje. Produkt je celkovo dobre spracovaný a oceňujem, že v balení boli až dve batérie. Aku vŕtačka má vzhľadom k svojmu výkonu veľmi dobrú cenu. Makita je overená klasika, s ktorou je radosť pracovať. Splnila všetko, čo som od nej očakával. Používam ju najmä na bežné skrutkovanie a vŕtanie do dreva a steny. Na neprofesionálne používanie je úplne skvelá. Ak hľadáte kvalitu za rozumnú cenu, bude vám vyhovovať.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.Publikované dňa: 19.10.2018
Posledná aktualizácia: 19.04.2023
Hodnotenie článku:
(86.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie hobľovačky na drevo s prieťahom sú Metabo, DeWalt a Scheppach Najlepšie hobľovačky na drevo s prieťahom sú Metabo, DeWalt a Scheppach

Stroje na hobľovanie a hrúbkovanie dreva boli odjakživa výsadou veľkých stolárskych dielní. Od čias, kedy sa ručné a stacionárne náradie stalo lacnejším, začali byť tieto aj mnohé iné...