Najlepší Aku skrutkovač a vŕtačka? Recenzie poradia, ako vybrať

Aku vŕtačka či skrutkovač sú nástrojmi, s ktorými uskutočníte ten správny záťah. Neraz sa totiž stane, že niečo potrebuje dotiahnuť, povoliť alebo aj prevŕtať. Aku náradie je pritom z kategórie tých najpraktickejších.

Najlepšia akumulátorová vŕtačka

Práve aku vŕtačka a skrutkovač dokážu splniť niekoľko pracovných úkonov, ktoré využije bežná domácnosť i skúsený remeselník. Ako sa na trhu orientovať?

Zjednodušte si domáce práce

Chceli by ste konečne pripevniť odloženú poličku na knihy? Už mesiac skladáte novú kuchynskú linku? Obraz je na stole namiesto toho, aby visel na stene? Tak aj tieto problémy za vás vyrieši aku skrutkovač a vŕtačka. Na trhu je niekoľko desiatok výrobcov a modelov, ktoré sa odlišujú svojim vlastnosťami. V našom článku nájdete cenné rady a tipy, vďaka, ktorým budete vedieť, ktoré parametre sú pri týchto zariadeniach najdôležitejšie.

Obľúbené aku skrutkovače a vŕtačky

Ako správne vybrať

Výber aku skrutkovača či vŕtačky spočíva predovšetkým v potrebách samotného kupujúceho. Potrebné je preto prvotne zvážiť účel a až následne parametre, ktoré ponúkajú samotný výrobcovia. V tomto prípade budeme posudzovať akumulátor aj jeho kapacitu, napätie batérie, funkciu príklepu a rôzne iné funkcie alebo príslušenstvo, ktoré vám môže pomôcť vybrať sú tú najlepšiu alternatívu.

Typ akumulátora a počet akumulátorov

V tomto prípade ide o druh batérie, ktoré aku náradia využívajú. Na základe typov akumulátorov poznáme tri druhy aku vŕtačiek.

    • NiCd akumulátor je skutočne výkonným zdrojom energie, no v prípade vŕtačiek či skrutkovačov sa využívajú len sporadicky kvôli veľkosti a hmotnosti batérie. Navyše v čase nepoužívania z kapacity batérie ubúda.
    • NiMh akumulátory sú starším typom, no oplývajú vysokou kapacitou a teda dobrou výdržou. Sú lacnejšie, no z hľadiska životnosti nemôžu iným druhom akumulátorov vôbec konkurovať.
    • Li-Ion akumulátor je tým najpoužívanejším a zároveň i najmodernejším zdrojom energie. Poskytuje adekvátny výkon, skvelú výdrž a životnosť samotných článkov. Batéria tohto druhu navyše v čase nepoužívania nestráca svoju kapacitu. Pokojne teda môžeme povedať, že Li-Ion akumulátor je najlepšou voľbou.

Pri kúpe si takisto všímajte s koľkými akumulátormi je model dodávaný. Býva totiž zvykom, že balenie obsahuje akumulátory minimálne dva. Zatiaľ čo jeden sa vybije a dáte ho na nabíjačku, zameníte ho za druhý, plne nabitý.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie aku vŕtačky a skrutkovače

Kapacita a napätie akumulátora

Ak patríte medzi príležitostných používateľov, príkladom môže byť skladanie nábytku, upevnenie poličky, vešanie obrazu a nevyužívate aku skrutkovač a vŕtačku často, nepotrebujete ani veľkú kapacitu batérie. Štandardom však býva akumulátor s kapacitou aspoň 1 200 mAh. Pri hobby skrutkovačoch natrafíte aj na batérie s kapacitou nižšou, iba 600 mAh. Pri výkonnejších druhoch pokojne aj 2 000 až 2 600 mAh.

Najlepší aku skrutkovač

Čo sa týka napätia, netreba ho podceňovať. Ak na to pôjdeme po lopate, väčšie napätie sa rovná väčší výkon. Pre bežné práce okolo domu určite postačí napätie na úrovni 12 až 14,4 V. Pri práci majstra určite bude lepšou alternatívou napätie 18 až 20 V.

Krútiaci moment

Práve maximálny krútiaci moment je parametrom, ktorý nepriamo určuje výkon motora samotného aku skrutkovača. Tu zohráva rolu práve napätie a kapacita batérie. Vyššie napätie sa rovná vyššiemu maximálnemu krútiacemu momentu. Ten sa udáva v Nm (Newtonmeter). Ak je krútiaci moment vyšší, sila vŕtania i skrutkovania je efektívnejšia. Odporúčame hľadať zariadenie na úrovni 40 až 60 Nm.

Typ motora

Bežné sú tzv. uhlíkové motory, ktoré sú klasicky obdarené vysokým výkonom, no časom sa samotné uhlíky opotrebúvajú a životnosť zariadenia klesá. Sú však lacné a na bežné práce úplne postačujúce. Modernými sú bezuhlíkové motory, ktoré sú odolnejšie a menej sa zahrievajú.

Kvalitná akumulátorová vŕtačka

Hoci sú drahšie ako klasické elektromotory, ich kúpa sa naozaj vyplatí. Odpadá vám totiž nutnosť výmeny uhlíka ako u klasických elektromotrov. Takisto sú energeticky šetrnejšie a menej namáhajú kapacitu akumulátora.

Najlepšie Aku skrutkovače a vŕtačky podľa recenzií a testov

Na základe recenzií a skúseností zákazníkov sme pre vás vybrali tie najlepšie aku vŕtačky a skrutkovače, na ktoré môžete na trhu naraziť. 

Počet rýchlostí a príklep

Jednorýchlostné hobby skrutkovače sa už pomaly ale isto vytrácajú, ale svoje uplatnenie pochopiteľne nájdu stále. Nuž, my vám odporúčame siahnuť po dvojrýchlostnej aku vŕtačke hneď z niekoľkých dôvodov. Jednorýchlostné zariadenia dokážu len skrutkovať a na vŕtanie nemajú dostatok otáčok.

Rovnako tak nezvládnu tvrdšie materiály. Ak chcete vŕtať do tehly či tvrdého panelu, dvojrýchlostná vŕtačka je nutnosťou. Navyše nesmie chýbať ani príklep, ktorý je u mnohých majstrov podmienkou. Hoci existujú rôzne vrtáky na murivo a podobne, príklep efektivitu práce jednoznačne zvýši.

Funkcie a príslušenstvo

Kufrík je v mnohých prípadoch veľmi vítaným príslušenstvom. Predsa len je manipulácia s kufríkom omnoho jednoduchšia. Pri drahších modeloch určite poteší, ak je v kufríku aj príslušenstvo v podobe nástavcov, skrutkovačov alebo vrtákov na rôzne materiály a podobne.

Akumulátorový skrutkovač

Spestrením je aj LED osvetlenie, ktoré vám pri práci posvieti, keď bude treba. Poteší aj rýchloupínacie skľučovadlo. Rýchla výmena nástavcov či vrtákov je niekedy želaním. Regulácia uťahovania sa hodí v prípade, že nechcete strhnúť závit a podobne. Bonusom je napríklad spona na opasok. A rozhodne nie je na zahodenie ako ergonomicky tvarovaná rukoväť a nízka hmotnosť.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 19.10.2018
Hodnotenie článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Antialergická interiérová farba - prevencia vzniku plesní v byte Antialergická interiérová farba - prevencia vzniku plesní v byte

Antialergická farba na stenu nie je vôbec nejakým rozmarom senzitívnych ľudí. Ide totiž práve o vaše zdravie, ktoré je v hre. Viete, prečo ju potrebujete?

Parkside náradie z Lidlu - čo hovoria recenzie a skúsenosti Parkside náradie z Lidlu - čo hovoria recenzie a skúsenosti

Pri ponuke príliš lacných výrobkov väčšina z nás zbystrí pozornosť v očakávaní, že výrobok bude oproti konkurencii menej kvalitný či spoľahlivý. Aké je teda náradie značky Parkside z...

Najlepšia pokosová píla. Recenzie a test poradia, ako vybrať Najlepšia pokosová píla. Recenzie a test poradia, ako vybrať

Rozmýšľate nad tým, ako sa reže drevo do presne určeného stupňa? Na svedomí má všetko pokosová píla. Viete, na čo myslieť pri jej kúpe?