Vŕtačky Makita, Metabo alebo Extol. Ako si vybrať najlepšiu vŕtačku?

Pre šikovných majstrov tu máme ďalšie náradie, ktoré nesmie v ich výbave zaručene chýbať. Vŕtačka je nástroj, s ktorým dokážete urobiť poriadnu dieru do „sveta.“ Predovšetkým, ak potrebujete vŕtať do dreva, stien, betónu, tehly, panelu alebo do kovu. Na trhu je množstvo výrobcov i druhov vŕtačiek, z ktorých si môžete vyberať. 

Elektrická vŕtačka Black Decker

Pri výbere je však potrebné myslieť na to, čo všetko má najlepšia vŕtačka mať. Aké vŕtačky sú najlepšie? Ktoré vŕtačky sú určené na vŕtanie do betónu? Aké parametre sú pri výbere najdôležitejšie? Okrem iného sme si pre vás pripravili aj test vŕtačiek, ktoré sú na trhu najlepšie a najpredávanejšie. 

Obľúbené produkty

Zvážte, kde a k čomu bude vŕtačka slúžiť

Tak ako pri každom podobnom náradí, je nutnosťou vedieť k čomu bude nová vŕtačka slúžiť. To znamená, že ak plánujete montovať v byte poličky, skladať nábytok alebo občas vyvŕtať zopár dier do stien, nebudete potrebovať nijak špecifickú vŕtačku. Postačí vám obyčajná akumulátorová vŕtačka bez príklepu.

Ak však už plánujete občasné „tvrdšie“ práce a chystáte sa vŕtať do dreva, betónu, kovu či do tehly, elektrická vŕtačka bude zrejme rozumnejšou voľbou. Ideálna ak bude vŕtačka s príklepom. Aby vás teda vŕtačka pri práci nelimitovala, určite si jej účel a intenzitu požívania.  

Akumulátorová vŕtačka

AKU vŕtačka si nájde svoje miesto vo výbave každého majstra a aj keď vlastníte elektrickú vŕtačku, aku vŕtačka by vám nemala chýbať. Svoje uplatnenie si nájde naozaj všade. Od bytu, chalupy až po dielňu. Výhodou je čiastočná nezávislosť od elektrickej siete. Poháňaná je akumulátorom, ktorý sa nabíja prostredníctvom elektrickej energie. Výhodou však je, že vás neobmedzuje žiadny napájací kábel a manipulácia s ňou je veľmi jednoduchá.  

Akumulátorová vŕtačka na batériu

Logicky však sila a výkon akumulátora nenahradí motor poháňaný čistou elektrickou energiou. V prípade, teda že potrebujete skutočne výkonnú vŕtačku na kov či betón, AKU vŕtačka nie je ideálna. 

Pri výbere si však určite všímajte: 

  • výkon AKU vŕtačky, podľa typu práce, na ktorú ju chcete používať
  • hmotnosť vŕtačky
  • výdrž  a typ akumulátoru 
  • funkcie (svetlo, počet rýchlostí, typ skľučovadla, príklep)

Ponuka AKU vŕtačiek

Elektrická vŕtačka

Vŕtačka poháňaná čistou elektrickou energiou je vhodná aj na náročné dielenské práce na stavbách pri vysokej intenzite. Dokáže si bez problémov poradiť s materiálmi ako drevo, kov, plast, tehla, panely či betón. Disponuje predovšetkým väčším výkonom (príkonom) a vyššími otáčkami.

Výkonná elektrická vŕtačka Bosch

Rozhodovať sa pri výbere elektrickej vŕtačky treba predovšetkým podľa toho, kde ju budeme používať, do akého materiálu s ňou budem vŕtať a takisto ako často. Takisto rozhodujú aj ďalšie parametre ako hmotnosť, samotný výkon a funkcia v podobe príklepu.

Vybrať elektrickú vŕtačku

Elektrická vŕtačka bez príklepu

Ak vŕtate do dreva či dutého kovu vŕtačka bez príklepu je rozhodne ideálna. Predovšetkým vďaka nižšej hmotnosti. Využijete ju na prácu v dielni, kde nie sú stojanové vŕtačky alebo pri akejkoľvek montáži. Takisto ju použijete ako skrutkovač alebo miešadlo. Priemerný výkon vŕtačiek bez príklepu sa začína na 450 W.  Priemer vŕtaného otvoru do ocele je približne 10 mm zatiaľ čo pri dreve 20 – 25 mm. 

Elektrická vŕtačka s príklepom

Ak už kupujete elektrickú vŕtačku, príklep by mal byť jasnou voľbou. Pri vŕtaní do muriva, kovu či betónu je príklep vítanou pomocou. Vrták touto funkciou získava omnoho lepšiu priechodnosť.  

Prečo príklep, ak ho nepotrebujem? Áno, zdalo by sa to nelogické, kupovať vŕtačku s príklepom, keď ho nepotrebujete. Avšak, tieto vŕtačky majú možnosť vypnutia príklepu a pracovať bez príklepu je teda úplne normálne. Vŕtačky s príklepom sú tak jednoznačne univerzálne.

Výkon vŕtačiek s príklepom sa začína od 500 W vyššie. V závislosti o výkonu sú schopné vŕtať rôzne priemery. Do betónu je to 12 mm s príklepom a bez príklepu je to priemer 10 mm do ocele. Do mäkších materiálov ako drevo či plast je to až 20 – 25 mm. 

Vŕtacie kladivo nie je vŕtačka

Mnoho ľudí sa pýta, prečo nie je lepšie vŕtacie kladivo. Názov vás však môže zavádzať. Vŕtacie kladivo funguje na úplne inom princípe. Vŕtacie kladivo funguje vďaka elektro-pneumatickému príklepu, ktorý má omnoho vyššiu účinnosť ako mechanický príklep vo vŕtačkách.  

Vŕtacie kladivo Bosch

Vŕtacie kladivá sú teda špecificky určené na vŕtanie do betónu, kameňa, železobetónu alebo takisto ich možno použiť na menšie búracie práce. Základným rozdielom je okrem funkcie aj spôsob upínania vrtákov. Tu funguje princíp SDS, zatiaľ čo pri elektrických vŕtačkách ide o klasické skľučovadlá s ozubeným vencom. 

Dôležité parametre výberu

Výkon/Príkon

Opäť platí všeobecná zásada – čím je výkon vŕtačky väčší, tým je ťažšiavýkonnejšia a takisto drahšia. Preto s prihliadnutím na výkon treba myslieť, do akej miery a ako intenzívne budeme vŕtačku využívať. Spomínaný výkon začína na hodnotách okolo 400 W. Ak plánujete vŕtačku pravidelne využívať na stavbách, zamerajte sa na výkon cez 500 W. 

Upevnenie vrtákov

Poznáme dva typy upínania nástavcov. Tým prvým je skľučovadlo s ozubeným vencom, kedy vrták uťahujete pomocou kľučky. Tieto skľučovadlá ponúkajú väčšiu upínaciu silu ako v prípade nasledujúceho upínania. Druhý systém je rýchloupínacie skľučovadlo, ktoré dotiahnete aj rukou.  

Počet rýchlostí

Bežné vŕtačky zvyčajne disponujú jednou rýchlosťou a preto je vítané, ak môžete siahnuť po dvojrýchlostnej vŕtačke. Tým pádom zvýšenie rýchlosti znamená vyššiu intenzitu otáčok od 0 – 3000 ot/min. Vhodné na vŕtanie menších priemerov.  Zvyčajne vŕtačky tohto druhu disponujú aj kolieskom, ktoré umožňuje nastaviť potrebné otáčky (regulácia otáčok). To sa vypláca predovšetkým, ak vŕtate do tvrdého materiálu a potrebujete otáčky zvyšovať plynule pri prenikaní do materiálu.  

Hmotnosť

Tento parameter neradíme na prvé miesto, no pri každodennej práci oceníte, ak nebudete mať pocit, že držíte v rukách činku. V závislosti od výkonu sa odlišuje aj hmotnosť vŕtačky. Ideálna hmotnosť pre každodennú prácu s vŕtačkou je do 2 kg.  

Príslušenstvo

Nejde o žiadnu špecifickú vlastnosť či parameter, no ak už budete hľadať profi náradie, narazíte možno na modely, ktoré disponujú kufríkom. Súčasťou často bývajú sady vrtákov, náhradné uhlíky alebo rukoväť na hĺbkový doraz. Ak si už teda priplatíte za skutočnú kvalitu, prečo nedostať komplexné „balenie.“ 

Sada vŕtačky a príslušenstva

Cena by nemala rozhodnúť

Tu treba zvážiť všetky predošlé parametre vrátane výrobcu. Samozrejme, vŕtačka Lidl, respektíve modely, ktoré sa občas vyskytnú v ich ponuke, možno považovať skôr za hobby náradie. Lacné vŕtačky ani náhodou neponúknu takú kvalitu či už vo výkone alebo vo výdrži a odolnosti.  

Uprednostnite radšej overené značky ako Makita, Bosch či Extol, ktoré trhu aktuálne kraľujú. Takisto spoľahlivými výrobcami je aj NarexBlack&Decker či DeWalt. Lacnejším variantom sú možno modely značky Parkside. Samozrejme, kvalitnú vŕtačku zoženiete aj pod 50 €, no výkon možno nebude úplne postačujúci. Ak teda chcete investovať do kvalitného náradia hľadajte v cenovej relácii od 50€ vyššie. V prípade profi náradia môže ísť aj o stovky eur. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 26.02.2018
Hodnotenie článku:
(89.8%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside náradie z Lidlu - čo hovoria recenzie a skúsenosti Parkside náradie z Lidlu - čo hovoria recenzie a skúsenosti

Pri ponuke príliš lacných výrobkov väčšina z nás zbystrí pozornosť v očakávaní, že výrobok bude oproti konkurencii menej kvalitný či spoľahlivý. Aké je teda náradie značky Parkside z...

Najlepšia pokosová píla. Recenzie a test poradia, ako vybrať Najlepšia pokosová píla. Recenzie a test poradia, ako vybrať

Rozmýšľate nad tým, ako sa reže drevo do presne určeného stupňa? Na svedomí má všetko pokosová píla. Viete, na čo myslieť pri jej kúpe?

Najlepšie malé (125 mm) a veľké (230 mm) uhlové brúsky sú Bosch a Makita Najlepšie malé (125 mm) a veľké (230 mm) uhlové brúsky sú Bosch a Makita

Uhlová brúska je veľmi šikovné zariadenie, ktoré vďaka svojej univerzálnosti nájde uplatnenie u každého domáceho majstra. V našom článku vám predstavíme tie najlepšie modely na trhu.


Pridať komentár