Vyberáme príklepovú vŕtačku. Vŕtačky Makita, Narex a Metabo sú najlepšie

Toto náradie zaručene nesmie chýbať vo výbave žiadneho šikovného kutila. Kvalitná vŕtačka pomôže pri prácach okolo domu, v záhrade pri prestavbe domu alebo bytu, skladaní nábytku či montáži. Predovšetkým, ak potrebujete vŕtať do dreva, stien, betónu, tehly, panelu alebo do kovu. Hodiť sa môže práve vŕtačka s príklepom. Na trhu je množstvo výrobcov i druhov vŕtačiek, z ktorých si môžete vyberať. 

Elektrická vŕtačka Black Decker

Pri výbere je potrebné myslieť na to, čo všetko má najlepšia vŕtačka zvládať. Účel jej používania by teda pred kúpou mal byť zrejmý, pretože sa môžete rozhodovať pre lacné hobby vŕtačky, aku vŕtačku alebo práve výkonnú príklepovú vŕtačku. Aké vŕtačky sú najlepšie? Ktoré vŕtačky sú určené na vŕtanie do betónu? Aké parametre sú pri výbere najdôležitejšie?

Obľúbené vŕtačky


Ako vybrať vŕtačku a typy vŕtačiek na trhu

Tak ako pri každom podobnom náradí, je nutnosťou vedieť k čomu bude nová vŕtačka slúžiť. To znamená, že ak plánujete montovať v byte poličky, skladať nábytok alebo občas vyvŕtať zopár dier do stien, nebudete potrebovať príklepovú vŕtačku. Stačiť vám bude aku vŕtačka a pre úplne nenáročných dokonca aj aku skrutkovač. Ak ste fanúšikom akumulátorových technológií a nechcete, potrebuejte výkon a nechcete, aby vás obmedzoval kábel aku vŕtačka s príklepom bude skvelý kompromis.

Ak však už plánujete občasné „tvrdšie“ práce a chystáte sa vŕtať do odolnejších materiálov, ako kov, betón, betónové panely, tehla alebo iné tvrdé povrchy, elektrická vŕtačka bude zrejme rozumnejšou voľbou. Ideálne, ak bude vŕtačka s príklepom, aby ste si pri vŕtaní do tvrdých materiálov nespôsobili zbytočné komplikácie. Aby vás vŕtačka pri práci nelimitovala, určite si jej účel a intenzitu používania. 

Aku vŕtačky

AKU vŕtačka si nájde svoje miesto vo výbave každého majstra a aj keď vlastníte elektrickú vŕtačku, aku vŕtačka by vám nemala chýbať. Výhodou je čiastočná nezávislosť od elektrickej siete. Poháňaná je samostatným akumulátorom, ktorého kapacita ovplyvňuje pracovnú výdrž vŕtačky. Výhodou však je, že vás neobmedzuje žiadny napájací kábel a manipulácia s ňou je veľmi jednoduchá. Aku vŕtačky sú veľmi tiché a majú aj nižšiu hmotnosť. Poradia si s vŕtaním do plastu, dreva, sadrokartónu alebo do tenkých kovových profilov.

Logicky však sila a výkon akumulátora nenahradí motor poháňaný čistou elektrickou energiou. Preto sú pre náročnejšie práce stále preferované elektrické vŕtačky. Ak potrebujete naozaj výkonnú akumulátorovú vŕtačku, siahnite po modeloch s príklepom. Aku príklepové vŕtačky možno v niektorých prípadoch využiť i na vŕtanie do muriva. Vzhľadom na ich výkon však stále nedokážu plnohodnotne nahradiť elektrické vŕtačky s príklepom. Aku vŕtačku, ktorá disponuje nastavením krútiaceho momentu a predodovkou, môžete používať aj ako klasický skrutkovač.

Akumulátorová vŕtačka na batériu

Aku skrutkovače

Hoci ich možno považovať zaklasické aku vŕtačky bez príklepu, aku skrutkovače majú svoje jasné určenie. A tým je skrutkovanie, uťahovanie alebo uvoľňovanie skrutiek. Sú menšie, ľahšie a menej výkonné. Pri výbere si sledujte hlavne údaj o krútiacom momente (Nm), ktorý určuje silu skrutkovača. Na samotné vŕtanie nie sú ideálne, hoci nenáročné práce zvládnu. Hodia sa pri montážnych prácach, skladaní nábytku a iných bežných činnostiach v domácnosti. Špecifický účel plnia rázové uťahováky, ktoré dokážu utiahnuť skrutku v presne určenom rozsahu uťahovacieho momentu.

Elektrické vŕtačky

Vŕtačka poháňaná čistou elektrickou energiou je vhodná aj na náročné dielenské práce na stavbách pri vysokej intenzite. Dokáže si bez problémov poradiť s materiálmi ako drevo, kov, plast, tehla, panely či betón. Disponuje predovšetkým väčším výkonom (príkonom) a vyššími otáčkami.

Rozhodovať sa pri výbere elektrickej vŕtačky treba predovšetkým podľa toho, kde ju budeme používať, do akého materiálu s ňou budem vŕtať a takisto ako často. V takom prípade sotjí za zváženie či nebude vhodné zvoliť príklepovú vŕtačku.

Výkonná elektrická vŕtačka Bosch

Elektrické vŕtačky bez príklepu

Ak vŕtate do dreva či dutého kovu vŕtačka bez príklepu je rozhodne dostačujúcim vybavením. Predovšetkým vďaka nižšej hmotnosti. Využijete ju na prácu v dielni, kde nie sú stojanové vŕtačky alebo pri akejkoľvek montáži. Takisto ju použijete ako skrutkovač alebo miešadlo.

Elektrická vŕtačka s príklepom

Ak už kupujete elektrickú vŕtačku, príklep by mal byť jasnou voľbou. Pri vŕtaní do muriva, kovu či betónu je príklep vítanou pomocou. Vrták touto funkciou získava omnoho lepšiu priechodnosť materiálom.

Prečo príklep, ak ho nepotrebujem? Áno, zdalo by sa to nelogické, kupovať vŕtačku s príklepom, keď ho nepotrebujete. Avšak pri používaní príklepovej vŕtačky nutne príklep používať nemusíte. Vŕtačky s príklepom sú tak jednoznačne univerzálne.

Výkon príklepových vŕtačiek sa začína od 500 W vyššie. V závislosti o výkonu sú schopné vŕtať rôzne priemery. Do betónu je to 12 mm s príklepom a bez príklepu je to priemer 10 mm do ocele. Do mäkších materiálov ako drevo či plast je to až 20 – 25 mm.

Elektrická vŕtačka s príklepom a vŕtanie do steny

Stojanové vŕtačky

Sú to spavidla statické vŕtačky, ktoré majú svoje pevné miesto v dielni. Ich úlohou je presné vŕtanie do rôznych povrchov. Stabilne pripevnená vŕtačka k pracovnému stolu realizuje presný vertikálny vrt. Je možné presne určiť hĺbku vrtu, priemer či uhol. Stojanové vŕtačky sa nájdu predovšetkým u remeselníkov, ktorí pracujú s drevom alebo obrábajú kovy.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vŕtačky

Vŕtacie kladivo vs príklepová vŕtačka

Mnoho ľudí sa pýta, prečo nie je lepšie vŕtacie kladivo. Názov vás však môže zavádzať. Vŕtacie kladivo funguje na úplne inom princípe. Vŕtacie kladivo funguje vďaka elektro-pneumatickému príklepu, ktorý má omnoho vyššiu účinnosť ako mechanický príklep pri príklepových vŕtačkách. Vŕtačky s príklepom pracujú pri vyšších otáčkach, zatiaľ čo vŕtacie kladivo s príklepom pracuje pri nižších otáčkach.

Vŕtacie kladivá sú teda špecificky určené na vŕtanie do betónu, kameňa, železobetónu alebo takisto ich možno použiť na menšie búracie práce. Môže tak fungovať ako malá zbíjačka. Základným rozdielom je okrem funkcie aj spôsob upínania vrtákov. Tu funguje princíp SDS, zatiaľ čo pri elektrických vŕtačkách ide o klasické skľučovadlá s ozubeným vencom (trojhranná či šesťhranná stopka). 

Vŕtacie kladivo a búranie

Čo pri výbere kvalitnej vŕtačky zvážiť?

Výkon/príkon vŕtačky

Opäť platí všeobecná zásada – čím je výkon vŕtačky väčší, tým je ťažšiavýkonnejšia a takisto drahšia. Preto s prihliadnutím na výkon treba myslieť, do akej miery a ako intenzívne budeme vŕtačku využívať. Spomínaný výkon začína na hodnotách okolo 400 W. Nižší výkon môžu mať len aku skrutkovače. Ak plánujete vŕtačku pravidelne využívať na stavbách, zamerajte sa na výkon cez 700 W. Vŕtačky s príklepom môžu mať príkon okolo 1 000 až 1 600 W.

Maximálne otáčky a priemer vŕtania

Bežné vŕtačky so stálym prevodom zvyčajne disponujú jednou rýchlosťou s maximálnymi otáčkami okolo 3 000 ot./min. Preto je vítané, ak môžete siahnuť po dvojrýchlostnej vŕtačke. Tým pádom zvýšenie rýchlosti znamená vyššiu intenzitu otáčok od 0 – 3 500 ot/min. Vhodné na vŕtanie menších priemerov. Zvyčajne vŕtačky tohto druhu disponujú aj plynulou alebo stupňovou reguláciou otáčok. To sa vypláca predovšetkým, ak vŕtate do tvrdého materiálu a potrebujete otáčky zvyšovať plynule pri prenikaní do materiálu. Jednotlivé prevody sa tak nadmerne neprehrievajú.

Pri aku srkutkovačoch, ale aj vŕtačkách vás bude zaujímať tiež krútiaci moment zariadenia. Tento údaj sa uvádza v newtonmetroch. Na bežné skrutkovanie či vŕtanie postačuje približne hodnota 5 až 20 Nm v závislosti od priemeru skrutky a druhu materiálu. Krútiaci moment 20 až 50 Nm je pre väčšinu úkonov dostatočný.

Krútiaci moment následne ovplyvňuje tiež maximálny priemer vŕtania do konkrétneho materiálu. Ak máme vŕtačku s krútiacim momentom 40 Nm, maximálny priemer vŕtania do betónu je 22 mm, do ocele 16 mm a do dreva 40 mm. Zamerajte sa tak na dostatočne výkonné vŕtačky, ktoré splnia vaše očakávania a potreby.

Upevnenie vrtákov

Poznáme dva typy upínania nástavcov. Tým prvým je skľučovadlo s ozubeným vencom, kedy vrták uťahujete pomocou kľučky. Tieto skľučovadlá ponúkajú väčšiu upínaciu silu ako v prípade rýchloupínania. Druhý systém je rýchloupínacie skľučovadlo, ktoré dotiahnete aj jednou rukou a výmena je pohotovejšia. 

Aku vŕtačka a upínanie vrtákov

Hmotnosť vŕtačky s príklepom

Tento parameter neradíme na prvé miesto, no pri každodennej práci oceníte, ak nebudete mať pocit, že držíte v rukách činku. V závislosti od výkonu sa odlišuje aj hmotnosť vŕtačky. Ideálna hmotnosť pre každodennú prácu s vŕtačkou je do 2 až 2,5 kg. Vŕtačky s príklepom sú však vždy ťažšie. V priemere sa hmotnosť elektrických vŕtačiek s príklepom pohybuje okolo 2 až 4 kg.

Príslušenstvo k vŕtačke

Nejde o žiadnu špecifickú vlastnosť či parameter, no ak už budete hľadať profi náradie, narazíte možno na modely, ktoré disponujú kufríkom. Súčasťou často bývajú sady vrtákov, náhradné uhlíky alebo rukoväť na hĺbkový doraz. Ak si už teda priplatíte za skutočnú kvalitu, prečo nedostať komplexné „balenie.“ 

Sada vŕtačky a príslušenstva

Lacné vŕtačky s príklepom pre nenáročných

Tu treba zvážiť všetky predošlé parametre vrátane výrobcu. Samozrejme, vŕtačka Lidl, respektíve modely, ktoré sa občas vyskytnú v ich ponuke, možno považovať skôr za hobby náradie. Lacné vŕtačky ani náhodou neponúknu takú kvalitu či už vo výkone alebo vo výdrži a odolnosti. Najnižšiu cenovú hladinu predstavujú vŕtačky okolo sumy 30 až 50 eur. Ich príklep je často len doplnkom na papieri. Paradoxne, mnohýcm domácim majstrom takéto hobby náradie postačuje. Ak však chcete mať po ruke výkonnú vŕtačku s príklepom nebojte sa investovať a choďte do kategórie 100 až 300 eur, kde dostanete aj kvlaitné značky a vŕtačky s príslušenstvom.

Uprednostnite radšej overené značky ako MakitaBosch či vŕtačky Narex, ktoré trhu aktuálne kraľujú. Spoľahlivé sú tiež vŕtačky Extol, Ryobi, Black&Decker či DeWalt. Lacnejším variantom sú možno modely vŕtačiek ParksideEinhell alebo vŕtačky Asist a Fieldmann.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímajú vás nejaké otázky ohľadom výberu vŕtačky? Neviete sa rozhodnúť pre aku vŕtačku alebo klasickú elektrickú vŕtačku s príklepom? Neváhajte a napíšte nám komentár. Radi vám odpovieme a poradíme.

Môžem použiť vŕtačku i na brúsenie?

Áno, no je potrebné si zakúpiť potrebné príslušenstvo. Kľúčový je nadstavec s kartáčom podľa potreby brúsenia. Takýto brúsny kotúč na vŕtačku sa najčastejšie používa na brúsenie hrdze.

Dokáže aku vŕtačka s príklepom vŕtať do muriva?

Áno, dokáže. Stále však platí, že elektrické vŕtačky s príklepom sú výkonnejšie a v prípade odolných materiálov sú takéto príklepové vŕtačky efektívnejšie.

Môžem príklepovú vŕtačku používať ako klasickú vŕtačku?

Áno, funkcia príklepu nebráni klasickému vŕtaniu dier do rôznych povrchov. Príklep využijete len pri vŕtaní do odolných materiálov (kov, murivo, tehla, betón).

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

10/08/2021 08:40
Fero J.

Pre stavebno-montážne práce a údržbu používam vŕtačku Narex EVP 13 H-2CA. Jej použitie je mnohostranné, pretože sa dá používať pri vŕtaní do tvrdých aj mäkkých stavebných materiálov vďaka príklepovémo mechanizmu a robustnej prevodovke, ktorá je dvojrýchlostná. Vŕtačka je kvalitne vyhotovená a veľké plus dávam za dobrú dostupnosť náhradných dielov v prípade potreby. Je to český výrobok, pri výrobe ktorého neboli použité žiadne nekvalitné plasty, ako je to pri iných svetových značkách. Použitie prvotriednych materiálov pri výrobe je zárukou dlhej funkčnosti a životnosti. Narex je kvalitné náradie, s ktorým som mal už predtým skúsenosti. Túto vŕtačku som si vybral z dôvodu jej vysokého výkonu i možnosti výmeny či variability. Taktiež preto, že vŕtačku je možné v prípade nefunkčnosti ľahko opraviť aj v domácom prostredí, ak ste aspoň troška šikovný a zručný. Náhradné diely sa dajú objednať aj do konkurencie. Sila vŕtačky je perfektná a potešil ma tiež praktický kufrík, s ktorým sa náradie ľahšie a pohodlnejšie prenáša. Jediným malým mínusom je vyššia hmotnosť vŕtačky, ale poriadnemu chlapovi to nevadí. Skôr to môže vadiť ženám, ktorú sú domáce majsterky. :-) Nábeh do nastavených otáčok je plynulý a hladký. Vŕtačku používam na hobby účely pre práce okolo domu a podobne. Pomer ceny a kvality je výborný a preto nemám dôvod neodporúčať ju, no práve naopak - odporúčam ju všetkým, ktorí chcú spoľahlivý a funkčný prístroj.

10/08/2021 10:35
Jozef K.

Veľmi dobrá príklepová vŕtačka je Makita HP1630K, ktorá dokáže odviesť poriadny kus práce. Je to spoľahlivý pomocník, ktorého používam v mojej domácej dielničke. Vŕtačka splnila moje očakávania, pretože je vhodná aj na jednoručné vŕtanie. Najväčšia výhoda tohto prístroja je veľmi presne uložené vreteno, čo sa odráža na presnosti pri práci. Vhodná je tiež na diery pod nitovacie matice alebo závity. Skúšal som s ňou vŕtať aj do tvrdého betónu s priemerom pod 10 mm a zvládla to v pohode. Makita je overená značka a navyše pomer ceny, kvality a výkonu je výborný. Je ľahká a malá, preto sa s ňou veľmi dobre pracuje. Rovnakú som objednal aj pre otca. Príjemným bonusom je praktický kufrík, do ktorého sa zmestí nielen samotná vŕtačka, ale aj množstvo príslušenstva, ako napríklad skrutky, vruty a podobne. Ovládanie je tak jednoduché, že ho zvládnu obe pohlavia, čiže občas vŕtačku používa aj moja manželka. :-) Plus si vyslúži elektronická regulácia otáčok aj skľučovadlo s ozubeným vencom. Určite budete s jej službami spokojní.

18/10/2021 09:52
Nin

všetky tie značky sú kvalitné

18/10/2021 09:53
Bea

ja mám doma makitu

18/10/2021 09:54
Lena

my tiež

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 26.02.2018
Posledná aktualizácia: 15.03.2023
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.