Najlepší rázový uťahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex alebo Dewalt

Rázové uťahováky obľubujú najmä automechanici či zámočníci, ktorí potrebujú za jeden pracovný deň utiahnuť väčšie množstvo spojov na silný uťahovací moment. Rázový uťahovák je však dobrým pomocníkom aj do domácej dielne, kde dokáže nahradiť vidlicové či račňové kľúče.

Razový uťahovák

Poradíme vám, ako si vybrať ten správny pre vaše potreby.

Obľúbené modely rázových uťahovákov

Rázové uťahováky a aku skrutkovače – rozdiel je v momente

Uťahovací moment je najdôležitejším parametrom rázového uťahováku. Udáva sa v newtonmetroch (Nm) a vyjadruje, akú silu je schopný uťahovák vyvinúť pri dotiahnutí, resp. povolení spoja.

Bežné aku skrutkovače dokážu utiahnuť spoj max. na cca 20 Nm (v závislosti od modelu), pričom tento uťahovací moment na nich môžete nastaviť, aby sa jemnejšie skrutky a matice vplyvom veľkej uťahovacej sily nepoškodili. Hodia sa teda skôr na upevňovanie samorezných skrutiek, prípadne matíc do 8 mm priemeru.

Rázové uťahováky však pracujú na odlišnom princípe. Vďaka špeciálnemu mechanizmu pôsobí ich motor na uťahovaný spoj silnými rázmi, čím ho dokáže dotiahnuť na omnoho väčší moment – spravidlá ide o stovky Nm. Uťahovací moment na rázových uťahovákoch nebýva nastaviteľný, preto sa hodia prevažne na doťahovanie väčších matíc a spojov od priemeru 8 mm. Na menších maticiach či skrutkách by mohli vplyvom veľkej sily strhnúť ich jemný závit.

Profesionálny rázový uľahovák v autodielni

Rázový uťahovák vám teda dobre poslúži ak často uťahujete, resp. povoľujete väčšie množstvo väčších spojov – napr. pri oprave auta, montáži oceľových konštrukcií a pod.

Pozor – údaje o krútiacom momente uvedené výrobcom nemusia byť úplne presné. V prípade, že uťahujete spoje s presne špecifikovaným uťahovacím momentom (napr. skrutky kolies na vozidlách), preverte si nakoniec úroveň dotiahnutia momentovým kľúčom.

Pohon rázového uťahováka

  • Elektrický 230 V – Tieto uťahováky sú určené na pripojenie do bežnej 230 V zásuvky podobne, ako napr. vŕtačky. Disponujú veľmi silnými elektromotormi a dokážu teda vyvinúť značnú silu. Ich nevýhodou je však prívodný kábel, ktorý vám môže pri montážnych prácach prekážať. Hodia sa teda skôr na stacionárne pracovisko, čiže do dielní, kde nemáte k dispozícii stlačený vzduch.
  • Akumulátorový – Vzhľadom pripomínajú objemnejšie aku skrutkovače a ich nespornou výhodou je mobilita. Manipuluje sa s nimi jednoducho aj pri práci vo výškach a v stiesnených priestoroch. Majú však slabší výkon a dokážu spravidla vyvinúť menší krútiaci moment ako ich kolegovia, ktorí čerpajú energiu zo zásuvky.  
  • Pneumatický – Ich motor poháňa stlačený vzduch generovaný kompresorom. Dokážu vyvinúť najväčšie krútiace momenty (často až tisícky Nm), avšak na pohon tých silnejších je potrebný výkonný kompresor, keďže majú vysokú spotrebu vzduchu. Ich ďalšou výhodou je o niečo nižšia hmotnosť i cena než pri elektrických a aku uťahovákoch. Vďaka potrebe rozvodu stlačeného vzduchu ich môžete vidieť najmä v autoservisoch a profesionálnych dielňach.  

Počet otáčok a počet rázov

Uťahováky s nízkym počtom otáčok pracujú pomalšie, čo si všimnete najmä pri uťahovaní väčšieho množstva spojov za sebou. Počet otáčok by mal byť teda čo najvyšší. Pri bežných uťahovákoch pohybuje od cca 1 500/min do nejakých 7 000/min. Vyšším počtom otáčok obvykle disponujú pneumatické uťahováky. Počet otáčok ide ruka v ruke s počtom rázov, resp. frekvenciou príklepu. Ten sa pohybuje taktež v tisíckach za minútu a mal by byť podobný ako počet otáčok. Kvalitnejšie uťahováky majú regulovateľné otáčky.

Montovanie postele s rázovým uťahovákom

Priemer uťahovaných skrutiek a matíc

Výrobcovia udávajú tento parameter s ohľadom na to, akú má uťahovák silu a akým upínacím systémom je vybavený. Udáva sa pre metrické skrutky a označuje sa podľa nich písmenom M s číslom. Napr. M20 znamená, že uťahovák si poradí so skrutkami a maticami s priemerom závitu 20 mm. Môžete s ním, samozrejme, skúsiť uťahovať aj väčšie skrutky, avšak na ich dotiahnutie už pravdepodobne nebude mať uťahovák dostatočnú silu.

Rázové uťahováky sú často dodávané bez príslušenstva, teda aj bez nadstavcov na skrutky či matice. Tie si musíte v tom prípade dokúpiť samostatne. Pozor však na systém upínania – pri rôznych modeloch môže byť odlišný. Najčastejšie sa stretnete so systémom vonkajší štvorhran s priemerom 1/2” alebo 1” pri silnejších modeloch.

Obľúbené modely rázových uťahovákov

Nabíjanie

Pri výbere akumulátorového rázového uťahováka by ste mali vyberať medzi modelmi s Li-Ion akumulátormi, tie totiž dokážu poskytnúť zariadeniu dostatok energie.

Pozor si dajte na dobu nabíjania, dlhé nabíjanie vás môže pri práci obmedzovať. Je preto vhodné, aby ste k uťahováku mali min. 2 kompatibilné akumulátory.

Niektoré lacnejšie varianty uťahovákov (vrátane tých od známych značiek) môžu byť dodávané bez akumulátora a bez nabíjačky.

Top 3 elektrické uťahováky

Top 3 akumulátorové uťahováky

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 23.03.2019
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Živý plot z tují, hraba, smreka alebo muchovníka. Ktoré sú vhodné rastliny? Živý plot z tují, hraba, smreka alebo muchovníka. Ktoré sú vhodné rastliny?

Živý plot je najprirodzenejšou formou oplotenia, ktoré vždy zapadne do koloritu akejkoľvek krajiny. Aké rastliny sa najčastejšie na jeho realizáciu využívajú a aké sú ich výhody a...

Najlacnejšie betónové ploty z Poľska nie sú kvalitné. Rozpadnú sa za pár rokov Najlacnejšie betónové ploty z Poľska nie sú kvalitné. Rozpadnú sa za pár rokov

Chcete plot, ktorý vám zabezpečí dostatok súkromia, dlho vydrží a bude dobre vyzerať. Náročná kombinácia, jednoduché riešenie. Betónový plot splní vaše očakávania. Sú lepšie poľské,...

Ako na silikónovanie vane, dlažby, umývadla, sprchového kúta a rohov kúpeľne Ako na silikónovanie vane, dlažby, umývadla, sprchového kúta a rohov kúpeľne

Výmena silikónu utesňujúceho vaňu, sprchový kút či umývadlo nie je nič, čo by ste nezvládli svojpomocne. Prinášame vám stručný návod, ako na to.