Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Podlaha je dôležitým prvkom každej miestnosti. Dokáže zmeniť jej celkový vzhľad a dotvára tak jej atmosféru. Preto by mala pasovať do interiéru – či už na pohľad alebo na dotyk. Vinylové podlahy sú preto skvelým riešením, ak plánujete rekonštrukciu.

Ako položiť vinylovú podlahu

Zvoliť si môžete z rôznych vzorov a imitácií prírodných materiálov. Vinylové podlahy sú navyše teplé a príjemné na dotyk. Vo veľa prípadoch dokážu taktiež izolovať hluk a sú dobre využiteľné pri podlahovom vykurovaní. Inštalácia tejto podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Typy vinylových podláh podľa spôsobu kladenia

Na trhu je akruálne týchto niekoľko typov podláh, z ktorých si môžete vyberať:

Samolepiaca podlaha

Pri samolepiacej podlahe nepotrebujete dávať na podklad žiadne ďalšie lepidlo. Povrch stačí len pred inštaláciou natrieť penetračným náterom a zabezpečiť jeho rovnosť. Tento typ podlahy má všetky kvalitatívne vlastnosti ako ktorákoľvek iná vinylová podlaha.

Vinylové dielce majú zospodu časť, ktorú stačí dať dole a podlahu jednoducho nalepiť na dané miesto. Lepidlo je silné a ťažko sa dáva dole. Preto si dopredu premyslite, kam ho chcete dať. Výhodou je jednoduchá, rýchla montáž a priaznivá cena.

Vinylová podlaha na lepenie

Skladá sa z viacerých väčších dielov, ktoré sú určené na lepenie o podklad. Vo väčšine prípadoch majú hrúbku 2 až 2,5 mm. Treba však dávať pozor na to, aby bol povrch dokonale rovný. Ak by ste položili takúto podlahu na nerovný podklad, podlaha ho skopíruje. Tak sa ukáže aj tá najmenšia nedokonalosť.

Existujú dva typy lepenia podlahy. Vlhké a suché. Pri vlhkom lepení používate lepidlo priamo určené na lepenie podláh. Je vystužené špeciálnymi vláknami, aby bolo po zaschnutí 100-percentne pevné, zabraňuje vzniku špár alebo zvyškových vtlakov. Vlhké lepenie je dnes asi najrozšírenejším typom kladenia tejto podlahoviny.

Suché lepenie je vhodnejšie, ak plánujete v budúcnosti podlahu znova meniť. Takýmto lepením viete dať starú podlahu ľahko dole, a to bez zvyškov vystierkovaného podkladu. Pri suchom lepení namiesto lepidla používate špeciálnu lepivú fóliu. Kladenie je rýchle a čisté, bez zápachu či hluku. Po inštalácii novej podlahy môžete po nej ihneď chodiť, netreba ju nechať zasychať.

Lepenie vinylovej podlahy

Vinylová podlaha s click spojom (plávajúce kladenie)

Plávajúca podlaha sa inštaluje rovnako ako klasická laminátová podlaha. Hrúbka podláh so zámkom je o niečo väčšia ako pri normálnych lepiacich podlahách (pohybuje sa okolo 4 až 6 mm). Preto s tým treba dopredu počítať. Taktiež si treba premyslieť, aký typ zámku zvolíte. Na trhu ich je veľké množstvo, ale nie všetky sú až také kvalitné. Klikový systém je veľmi obľúbený pre jednoduchosť a rýchlosť kladenia.

Môžete sa tiež stretnúť s vinylovou podlahou na HDF doske. Systém kladenia je rovnaký ako pri laminátových podlahách. No po skúsenostiach viacerých ľudí sa zistilo, že práve HDF doska nie je najlepším riešením. Takýto druh vinylovej podlahy sa nemôže dostať do kontaktu s vyššou vlhkosťou. Pri vytopení alebo zvýšenej vlhkosti sa začne HDF doska deformovať, čo môže spôsobiť vizuálne zmeny na podlahe. Plusom je, že nekopíruje nerovnosti na podklade a taktiež je skvelým izolantom. Vo všeobecnosti je lepšie zvoliť podlahu bez HDF dosky.

Voľné kladenie vinylovej dosky

Pri tomto type podlahoviny sa jednotlivé diely na zem nelepia, len sa voľne kladú. Vďaka svojej hmotnosti a spodnej protišmykovej vrstve sa jednotlivé časti ani nepohnú. Je to najrýchlejší spôsob kladenia podlahy. Pri poškodeniach sa dá jeden dielec jednoducho vybrať a nahradiť novým. Keďže je táto podlaha o dosť hrubšia ako predošlé typy, dobre izoluje, je protihlukový a vytvorí najväčší komfort pre vaše chodidlá.

Výpočet plochy podlahy

Vypočítať čistú plochu podlahy je jednoduché. Stačí len odmerať jej šírku a dĺžku, tieto rozmery potom vynásobiť a máte vypočítanú základnú plochu. Ďalej k tomuto výpočtu čistej plochy treba pripočítať plochy výklenkov. Ak ste sa rozhodli, že chcete podlahu so špecifickým vzorom, do úvahy potrebujete zobrať dĺžku samotnej vinylovej dosky a jej vzor. Pre lepšie výpočty si môžete rozkresliť tvar miestnosti aj s rozmermi a k tomu náčrt vzoru z dosky.

K čistej ploche podlahy sa odporúča dokúpiť vždy minimálne 5 % podlahovej plochy navyše na odrezky (pre nerovnosti stien). Takisto sa môže stať, že sa pri pokladaní niečo poškodí a pár dosiek navyše sa vždy zíde. Pri veľmi členitých miestnostiach je lepšie objednať až o 8 % podlahy navyše, vtedy je lepšie všetky čísla zaokrúhľovať nahor na desiatky. Taktiež nezabúdajte, že okrajové lamely by nemali byť užšie ako 5 cm.

Nezabúdajte ani na prechodové lišty. Tie budete potrebovať vtedy, ak budete pokladať viac ako 8 súvislých metrov podlahy. Každých 8 metrov sa odporúča nechávať dilatáciu, ktorá zohľadní zmeny na podlahe počas používania. Ak máte v pláne dávať podlahu do viacerých spojených miestností, zvážte, či nedáte dilatačnú špáru na prahu, čo je asi najrozumnejšie a najpraktickejšie riešenie.

Vinylová podlaha meranie

Použitý materiál a náradie

Na celý proces kladenia podlahy sa treba vopred pripraviť. A to nielen vyprataním miestnosti, vyrovnaním povrchu a naštudovaním si presného postupu, ale aj prípravou všetkých potrebných položiek na zozname. Na rôzne typy podláh si treba nachystať rôzne náradie. Ale vo všeobecnosti vám treba tieto nástroje a materiály:

 • Vami zvolený typ vinylovej podlahy
 • Univerzálny nôž alebo kliešte
 • Meter a ceruzku

Ďalšie potrebné náradie sa líši podľa toho, aký typ vinylovej podlahy si zvolíte. Keďže sa líšia podľa typu pokladania, nie vždy je potrebné lepidlo alebo izolačná podložka. Na pokladanie samolepiacej podlahy budete potrebovať tieto materiály:

 • Samonivelizačnú hmotu
 • Ozperky (hmoždinky)
 • Hĺbkový penetračný náter
 • Samolepiace vinylové lamely
 • Soklové lišty
 • Vrták do dreva

Na vinylové podlahy, ktoré potrebujú na inštaláciu lepidlo, budete používať:

 • Kvalitné lepidlo v správnom množstve
 • Stierky na lepidlo, odporučené výrobcami lepidla
 • Záťažový valec

Kvalitné lepidlá na vinylovú podlahu


A pri plávajúcich podlahách budete potrebovať aj:

 • Tesniacu pásku
 • Izolačnú podložku
 • Parotesnú fóliu pod plávajúce podlahy
 • Zarážacie kolíky
 • Lišty
 • Silikónové lepidlo

Vinylová podlaha použitý materiál

Príprava povrchu a materiálu

Opäť je dôležité, aký typ vinylovej podlahy ste si vybrali. Pri samolepiacej podlahe si musíte dať pozor na detailnú prípravu povrchu, na jeho dokonalé vyhladenie a vyrovnanie. V prípade podlahy s klikovým systémom sa nemusí odstraňovať predošlá podlaha alebo dlažba. Nerovnosti sa jednoduchšie prekryjú, no nemali by ste ju použiť na parkety a koberce. Poďme si prejsť prípravu povrchov detailnejšie.

Samolepiaca podlaha

Ako prvé si musíte pripraviť podklad, na ktorom bude podlaha. Mal by byť dokonale hladký, rovný a dôkladne očistený od prachu a iných nečistôt. Následne potom natrite povrch penetračným náterom, aby lepidlo dobre priľnulo a bolo pevné.

Ďalším krokom bude otvoriť balenie s podlahou a premiešať lamely. Zospodu každej dosky podlahy je nakreslená šípka, ktorá ukazuje smer kladenia podlahy. Smer treba dodržať v celej miestnosti rovnaký, aby sa vám náhodou nestalo, že vám niekde nebude sedieť vzor podlahy. S lepením začínajte vždy od dverí, pretože je to hlavný pohľadový smer.

Podlaha s klikovým systémom

Takéto vinylové podlahy sú skvelou voľbou pri renovácii, pretože sa môžu pokladať na keramickú dlažbu, lepené podlahy alebo iné tvrdé podlahy, ktoré nie je treba odstraňovať. Neodporúča sa pokladať plávajúcu podlahu na parkety, laminátové podlahy a koberce. Základ je, aby bol tvrdý, rovný a hladký. Menšie nerovnosti by sa dali rôzne tolerovať, to závisí hlavne od štruktúry vinylovej lamely. Túto informáciu vždy hľadajte u výrobcu alebo na predajni, kde ste si danú podlahu kúpili. No vždy je lepšie očistiť podlahu od väčších nečistôt, ktoré by podlahu mohli zospodu poškodiť.

Najlepším základom by bol upravený betónový podklad. Takýto začistený betónový povrch by mal mať hrúbku 3 mm na 1 m². Ak nie je betón vystierkovaný dohladka, vytvárajú sa na jeho povrchu nerovnosti, prach a malé kamienky, ktoré pred pokladaním podlahy budete musieť odstrániť.

Vinylová podlaha vyžaduje pred pokladaním prispôsobenie sa podmienkam v priestore, v ktorom bude kladená. Takáto aklimatizácia by mala prebehnúť 24-48 hodín pred začatím kladenia – jednotlivé balíky s podlahou treba rozložiť po miestnosti, nie viac ako 3 na seba, aby sa pod váhou nepoškodili a je lepšie ich dať vodorovne ako zvisle. Tak sa prispôsobia teplote a vlhkosti danej miestnosti. Ideálne je udržiavať v miestnosti vlhkosť medzi 40 – 70 % a teplotu okolo 20 °C. Teplotu, ktorú mala podlaha počas aklimatizácie, je najlepšie udržiavať aspoň 24 hodín po jej zakladaní.

Predtým, ako položíte na podklad parotesnú fóliu, skontrolujte vlhkosť podkladu. Ak má v sebe nejakú vlhkosť, je lepšie počkať, kým vyschne. Môžete to urýchliť vyvetraním celej miestnosti. Ak by sa fólia položila na vlhký podklad, začala by sa pod ňou hromadiť vodná para a po čase by začalo všetko vlhnúť.

Ak sa chystáte položiť vinylovú podlahu na už zapnuté podlahové kúrenie, je nutné nechať podlahu prispôsobiť sa minimálne 48 hodín. Pokiaľ ho budete púšťať až po položení podlahy, je dobré ho nastaviť tak, aby vyhrievalo pomaly a postupne, aby si na to podlaha vedela zvyknúť. Najlepšie o jeden stupeň denne. Podlahy nemajú rady vysoké teploty ani výkyvy teplôt. Aj keď by vinylové podlahy mohli byť inštalované v každej miestnosti, v saune, wellness ani v sezónnych záhradách s nimi nepočítajte. Tak isto sa vyvarujte ich pokladaniu pri peci alebo elektrických radiátoroch.

Vinylová podlaha s klikovým systémom

Postup, ako správne položiť vinylovú podlahu

Pred pokladaním každého kusu podlahy si ho poriadne pozrite na svetle. Už namontované diely sa nedajú reklamovať. Preto by ste nemali montovať podlahu v miestnosti, kde nie je dostatok svetla a až neskôr si všimnúť prípadné poškodenia.

Zvážte aj pokladanie podlahy podľa vzoru, pretože prirodzenejší vzhľad by ste dosiahli skôr náhodným striedaním rôznych dosiek. Niektorí výrobcovia odporúčajú si lamely premiešať tak, aby ani na jednom mieste nebolo sústredených viacero svetlejších alebo tmavších kusov. Pre ešte lepší efekt je dobré klásť podlahu pozdĺž najdlhšej steny alebo rovnobežne s dopadom svetla – čiže podľa okna.

Samolepiaca podlaha

Pokladanie samolepiacej podlahy je pomerne jednoduché. Nepotrebujete nanášať lepidlo ani aplikovať vopred izolačnú podložku. Dávajte si pozor na to, aby ste ju položili na správne miesto. Fóliu zo zospodu odstráňte až vtedy, keď budete mať všetko vymerané a v rovine. Najprv odporúčame položiť časti podlahy „na nečisto“ a až potom sa pustiť do pokládky.

 1. Ako prvé si môžete kriedou alebo značkovacou šnúrou zaznačiť pomocnú čiaru. Z lamely stiahnite kúsok fólie. Priložte ju k pomocnej čiare, stiahnite zvyšnú fóliu a lamelu pevne pritlačte k podlahe.
 2. Pokračujte ďalším radom, pretože tak ľahšie dodržíte rovný priebeh podlahy. Prvú lamelu v nasledujúcom rade posuňte asi o tretinu dĺžky dopredu. Takýmto spôsobom kladenia sa vyhnete tvoreniu priebežných škár.
 3. Keď budete dokladať koniec radu (tú posunutú jednu tretinu), položte novú lamelu presne na predposlednú v rade. Ďalšiu lamelu položte navrch až po stenu. Strednú lamelu zrežte podľa vrchnej. Dokonale tak sadne do medzery. Zvyšným kusom môžete začať nový rad.
 4. Okolo stien nechávajte odstup minimálne 2 mm. Pri zárubniach a výklenkoch si všetky rohy preneste na jednu podlahovú lamelu. Následne si požadovaný tvar vyrežte pomocou noža a pravítka a potom už len stačí narezaný kúsok pozdĺž čiary odlomiť.
 5. Pri kladení podlahy okolo radiátora si k rúrkam kúrenia priložte dosku a zakreslite si tak na lamelu ich šírku a polohu. Všetko si presne odmerajte, potom kružidlom alebo aj voľnou rukou načrtnite požadovaný tvar, ktorú budete vyrezávať. Následne nožíkom vyrežte otvor. Ak máte doma Forstnerov vrták, môžete použiť ten, ale pre urýchlenie práce postačí aj nožík.
 6. Posledným krokom sú soklové lišty. Pred ich montážou skontrolujte, kde v stene máte rozvody a rúrky, aby ste ich pri vŕtaní netrafili. Na lištách si najprv v rozostupoch vyznačte a vyvŕtajte 5 mm dierky na skrutky a vyvŕtajte ich vrtákom do dreva.
 7. Nakoniec už len priložte lištu k stene a vyznačte si na stene polohy dier. Vyvŕtajte ich podľa dĺžky hmoždinky. Do dier vložte hmoždinky, priložte lištu a priskrutkujte ju. Kúty a rohy zrežte v 45° uhle.

Lepenie vinylovej podlahy

V prípade, že ste sa rozhodli pre tento typ podlahy, pokladanie je o niečo zložitejšie. V niektorých prípadoch je lepšie zvážiť prenechanie tejto práce odborníkom. Pre čo najlepší výsledok musíte použiť dobré lepidlo v správnom množstve, podľa odporúčania výrobcov. Najbežnejšia spotreba lepidla je 350 g na 1 m².

 1. Pred lepením takýchto vinylových podláh je lepšie si ešte pred samotným lepením rozložiť aspoň niektoré časti podlahy, aby ste vedeli, kde aký kus bude. Overíte si tak tiež, či naozaj všetky kusy do seba zapadajú a majú neporušený systém.
 2. Umiestnenie a nalepenie prvej dosky je vždy najdôležitejšie, pretože od toho sa bude odvíjať položenie celého zvyšku podlahy.
 3. Lepidlo nanášajte vždy nástrojmi, ktoré odporučil výrobca.
 4. Po nalepení celej podlahy sa odporúča po nej prejsť záťažovým valcom, ktorý je na to určený.

V ostatných krokoch, akými sú rezanie podlahy podľa zakrivenia steny alebo výrezov pre radiátor, postupujte rovnako ako pri samolepiacej vinylovej podlahe. Všetko si najprv zakreslite, vymerajte a až potom režte.

Lepenie vinylovej podlahy

Inštalácia zaklikávacej podlahy

Krokom navyše pri inštalácií zaklikávacej podlahy je použitie parotesnej fólie a tlmiacej podložky ako podkladu. No aj napriek tomu je to jeden z najjednoduchších spôsobov pokládky. Preto tento typ preferuje množstvo domácich majstrov. Zaklikávaciu podlahu odporúčame najmä pre začiatočníkov alebo v prípade, že potrebujete podlahu vymeniť čo najrýchlejšie.

 1. Ako prvé si pripravte parotesnú fóliu a izolačnú podložku. Fóliu si rozložte na zem tak, aby každý kus presahoval aspoň o 20 cm cez ten ďalší. Keď sa dostanete ku stene, vytiahnite fóliu do výšky 2 cm. Následne všetko zlepte dokopy lepiacou páskou.
 2. Na fóliu teraz môžete začať ukladať izolačnú podložku. Táto podložka je určená na to, aby tlmila zvuk smerom do miestnosti. Jednotlivé časti potom k sebe prilepte pomocou lepiacej pásky. Ak je izolačná podložka súčasťou lamely, nemusíte sa touto vrstvou zaťažovať.
 3. Dôležité sú medzery medzi podlahou a stenou – mali by byť veľké minimálne 10 mm, pretože podlaha sa prispôsobuje teplote a vlhkosti prostredia (rozťahuje a sťahuje sa). Na to potrebuje dostatočný priestor. Po položení prvého radu tieto medzery zafixujte zarážacími kolíkmi. Kolíky dajte po oboch stranách na prechode medzi lamelami.
 4. Začnite pokladať jednotlivé časti a ich presah by nemal byť menší ako 20 cm.
 5. Poslednú lamelu na konci odmerajte a zrežte podľa potreby. Postup je rovnaký ako pri samolepiacej podlahe (krok č. 3). Pamätajte len na to, že kratšie strany lamiel by nemali byť pri susediacich doskách v jednej priamke, ale musia sa striedať. Taktiež lamely, ktoré sú pri stene by nemali mať zacvakávací systém. Ten treba odrezať.
 6. V prípade, že máte v miestnosti výklenky, nedávajte lamely až tesne ku stene. Vždy si nechávajte aspoň 10 mm rezervu. Roh sa snažte vždy obložiť jednou lamelou. Odmerajte, zakreslite a zrežte dosku podľa tvaru steny a môžete ďalej pokračovať. Na rezanie je vhodný nôž, no pre bezchybný tvar je lepšie použiť kliešte, ktoré odlomia presne aj tie najmenšie kúsky.
 7. Na rúrky od kúrenia vyrežte do lamiel otvory. Takisto bude treba takéto otvory spraviť, keď budete dávať plávajúcu podlahu do kuchyne, pretože kuchynská linka by na vinylovej podlahe nemala stáť.
 8. Počas postupného kladenia podlahy kontrolujte každé tri rady rovnosť podlahy.
 9. Ako ďalšie si namerajte ukončovacie lišty a ich konce zrežte v 45 ° uhle. Tak potom do seba perfektne zapadnú. Naneste lepidlo a prilepte ich na stenu.
 10. Nakoniec medzery pri dverách vyplňte silikónom a zahlaďte gumovou stierkou.

Starostlivosť o vinylovú plávajúcu podlahu

Po položení vinylovej podlahy môžete po nej hneď chodiť. Starať sa o ňu môžete suchým aj mokrým mopom, môžete ju taktiež vysávať. Na vinylové podlahy sa neodporúča použiť mydlový čistič, pretože ten vytvára na povrchu lepkavý film, na ktorý sa prichytávajú nečistoty. Taktiež si dajte pozor na brúsne čistiace prostriedky. Môžu podlahu vyšúchať a zbaviť lesku. S každým, aj odporúčaným čistiacim prostriedkom, by sa to nemalo preháňať. Tu je pár tipov, ako sa vyhnúť ďalším poškodeniam podlahy:

 • Pri sťahovaní nikdy nešúchajte ťažký nábytok po podlahe. Lepšie je preniesť ho v rukách, a tak nepoškodiť podlahu.
 • Nohy na nábytku by mali mať zospodu ochranu, aby nezanechávali škvrny na podlahe.
 • Čím širšie budú nohy nábytku a čím väčšia plocha, na ktorú sa rozloží celá váha nábytku, tým sa pravdepodobnosť poškodenia podlahy zníži.
 • Nepoužívajte gumové podložky na miesta, kde bude podlaha najviac používaná. Trvalý kontakt s niektorými druhmi gumy môže podlahu poškodiť.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 21.08.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.

Najlepšie hobľovačky na drevo s prieťahom sú Metabo, DeWalt a Scheppach Najlepšie hobľovačky na drevo s prieťahom sú Metabo, DeWalt a Scheppach

Stroje na hobľovanie a hrúbkovanie dreva boli odjakživa výsadou veľkých stolárskych dielní. Od čias, kedy sa ručné a stacionárne náradie stalo lacnejším, začali byť tieto aj mnohé iné...