Ibištek – presádzanie, rozmnožovanie, strihanie a hnojenie

Ibištek je rastlina, ktorá dorastá do výšky až dvoch metrov. Je ľahko tvarovateľný a pre jeho krásnu farbu dotvorí akúkoľvek záhradu. Ibištek nemá ale len dekoračné vlastnosti, obsahuje veľa vzácnych látok, ktoré napomáhajú zdraviu. Aktuálne poznáme viac ako 200 druhov ibišteka.

Pestovanie a kvety ibišteka sudánskeho

V Európe sa začal pestovať v 16. a 17. storočí. To, aký druh budete pestovať v záhrade je len na vás. Najlepší ibištek z hľadiska pozitívnych účinkov na zdravie je ibištek jedlý, Sudánsky alebo Ružový ibištek.

Druhy a odrody

Druhy ibištekov sú: Ibištek bahenný, Ibištek čínsky, sudánsky, jedlý, sýrsky, kanadský a trpasličí. V našich podmienkach sa najčastejšie pestuje odroda sudánsky (krvavý) a jedlý (okra).

Ibištek ružový

Sa využíva pri liečení močových ciest a prečisťuje organizmus. Je to okrasný ker, ktorý kvitne od polky leta do septembra. Dobre sa mudarí v pôde, ktorá je bohatá na živiny. Je vhodný aj ako živý plot. Má rád slnečné prostredie, ale mladé rastlinky treba chrániť pred silným slnkom, aby sa nespálili. Mladý ibištek obľubuje kyslejšiu pôdu. Ibištek sa zalieva rovnomerne.

Ibištek ružový a jeho pestovanie

Viete o tom, že v stredoveku zahrnul franský cisár Karol Veľký tento druh do kategórie rastlín, ktoré kláštorné záhrady museli pestovať?

Ibištek sudánsky

Má antistresové a uvoľňujúce účinky. Používa sa pri vyčerpanosti. Čaj z tohto ibišteku je kyslý, osviežujúci a pije sa najmä v letnom období. Ibištek sudánsky sa pridáva aj ako prísada do kvalitných ovocných čajov. Je to jednoročná rastlina, ktorá je veľmi náročná na teplo a svetlo.

Čaj z ibišteka ružového

Vypestovať sa dá zo semienok alebo z odrezkov. Semienka sa sadia po 4-6 kusoch a keď sa zazelenajú prvé lístky, polka sadeníc sa odstráni. Darí sa mu najmä v suchých piesčitých oblastiach, čiže na slovenské pomery nie je moc vhodný. Takisto nevie odolávať mrazu. Jeho domovom je Afrika, kde sa mu aj najlepšie darí.

Ibištek jedlý

Hibiscus esculentus, na Slovensku známy aj ako Okra, obsahuje veľa bielkovín, draslíka, vápnika, fosforu a horčíka. Slúži ako prevencia voči rakovine. Je blízkym príbuzným okrasným ibištekom, takže tak aj vyzerá. Tento druh ibišteka je náročný na vlahu a teplotu. Semená sa vysievajú v apríly. Priväzuje sa k opore od výšky cca 30 cm tak, aby sa ibištek rozkonáril. Stonka narastie do výšky 1 - 3 metrov.

Kvety Ibišteka jedlého alebo Okry

 

Kvety okry sú žlté a plodom je tobolka, v ktorej sa nachádzajú semená. Z tohto druhu ibišteku neoberáme kvety, ale práve tieto plody. Dajú sa jesť ako surové, tak aj tepelne upravené. Je to teplomilná rastlina, čiže nechránene sa dá pestovať len v tých najteplejších oblastiach južného Slovenska.

Plody okry - ibišteka jedlého

Ibištek bahenný

Nazýva sa aj ibištek veľkokvetý. Je to prevažne vonkajšia rastlina, ale môžete ho pestovať vo veľkej nádobe, napríklad na terase či balkóne. Pri jeho pestovaní nezabudnite na dodatočný prísun živín, čiže je potreba prihnojovania.

Pestovanie ibišteka v záhrade

Takisto treba myslieť na zazimovanie. Ako aj v iných prípadoch - je to teplomilná rastlina, ktorú treba pred zimou zabezpečiť.

Pri pestovaní vonkajších ibištekov v záhrade v našich podmienkach všeobecne platí, že ich je vhodné umiestniť na čo najteplejšie miesto s dostatočným množstvom svetla. Potrebujú zalievať a takisto hnojiť. Napriek tomu, že sú mrazuvzdorné, tak sa ich odporúča na zimu zakrývať.

Ako pestovať izbový ibištek?

Izbový ibištek, respektíve čínsky, je izbová rastlina, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Listy sú dlhé 6 až 10 centimetrov a kvety sú výrazné a široké cca 15 cm. Izbové ibišteky pestujeme v rôznych farbách ako červená, oranžová alebo žltá. Kvitne od júna do jesene. V tomto období je možné dať ho aj von alebo do záhrady.

Polievať by sa mal ako ostatné druhy, čiže rovnomerne. Je to rastlina, ktorá je náročná na živiny, tak sa odporúča prihnojovať. Pre izbový ibištek je vhodné zazimovať ho v miestnosti, kde je okolo 14 stupňov, ale niemenej ako desať, keďže to by ho mohlo zničiť. Koncom februára môžeme rezom rastlinu vytvarovať. Na začiatku jari je takisto vhodné obdobie na presadzovanie.

Rozmnožovanie ibišteka

Rozmnožovanie odrezkami je tiež jednoduché - stačí ak v júli zapichneme do zeme vrchné odrezky a prikryjeme igelitom či pohárom. Odrezky je vhodné pred zasadením namočiť do zakoreňovacieho prášku, podporíte tak rýchlejší rast nových korienkov.

Rozmnožovanie ibišteka odrezkami

Rozmnožovanie ibišteka odrezami

Novo zakorenený ibištek

Pestovanie ibišteka pre začiatočníkov

Pri izbových rastlinách - obzvlášť pri ibišteku -  je dôležité spomenúť dôležitosť výberu pri kúpe. Pozorne si prehliadnite listy, či nie sú fľakaté alebo žlté. Prípadne či sa listy na seba nelepia - to by mohla byť známka poškodenia. Zakúpte hneď aj vhodné hnojivo a takisto postrek proti škodcom.

Tip: Existujú hnojivá určené priamo na ibišteky. Sú však oveľa drahšie ako iné hnojivá pre izbové rastliny, ktoré sú pre hnojenie postačujúce.

Ak ibištek prinesiete domov, tak ho dajte na pár dni do karantény od ostatných kvetov. Je to kvôli prípadnému prenosu nákazy a ťažko by ste sa jej z iných kvetov zbavovali.

Ako sa zbaviť škodcov?

Najčastejším škodcom ibišteka sú molice. Sú to malé biele motýle, ktoré sa živia šťavou z listov. Takisto prenášajú veľa vírusových chorôb.

Škodca na ibišteku - molica

Na škodcov existujú prípravky, ktoré treba používať opakovane. Jednou z možností je lesk na listy, ktorý vytvorí ochranný film, likviduje vajíčka a zabraňuje usadzovaniu ďalších parazitov. A navyše sa listy krásne lesknú!

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

09/04/2019 15:48
EmA Trnkova

Poprosím o radu ako mám postupovať pri ibisteku bahenom keď je v zemi a ešte nevyšiel von a neviem či ho mám vybrať a pozrieť či zije

10/02/2021 11:40
Helena Risznerova

Dobrý deň, dostala som sa sem až po rokoch. Ale aj tak by som rada upozornila, že ibištek bahený klíči neskôr, mne začal rašiť zo zeme až v druhej polovici mája. Preto je dobré označiť si miesto, kde je zasadený, aby ste neporušili pri skoršej práci na záhone prebúdzajúcu sa rastlinku.

02/06/2021 21:26
Milanese

Aj u nás časť nad zemou úplne vychladnúť. Priateľka ho chcela vyhodiť. Vrchnunusvhnutu časť odrezali a koreň vykonala že ho vyhodí. A tu zrazu sme zbadali že sa z koreňového bslu tlačí púčiky. Bolo to koncom mája. Vyzera že bude v pohode rast ďalej. ????

22/06/2021 11:43
Ľubica Mészárosová

Dobrý deň,mám problém s ibištekom a to taký,že listy ,hrubnú menia farbu na bledozelenú a ako keby chrastaveli..Polievam každý deň a je na celodennom slnku.Je obložený mulčom s pokosenej trávy.Poradte mi prosím,čo robím zle alebo v čom je problém.
Ďakujem.

22/06/2021 13:08
Lenka

Dobrý deň, skúste odstrániť mulč, aby rastlina mohla viac dýchať, prípadne ho zameniť za drevnatý mulč. Snáď to pomôže.

07/09/2021 21:27
Zlevská Ľubica

Nádherne mi prvýkrát kvitne bahenný ibištek - odroda pink, chcela by som si ho rozmnožiť, prosím poradíte mi? Skúsenosti pri pestovaní - začal rašiť až začiatkom júna, už som ho chcela vyhodiť, puk sa otvoril - rozkvitol až včera t.j. 6.9. - má 10 púčikov, je prekrásny, priemer kvetu 22 cm. Pestujem ho už tri roky, pri kúpe mal asi 10 cm, hrozne biedna rastlinka, objednala som si aj červený, ale ten mi hneď vyhynul - má len dve byle cca 70 cm. Hnojila som ho celé leto a dosť hojne polievala. Ďakujem za rady! Ľubica

09/09/2021 06:41
Eva

Dobrý deň. Pred 2 týždňami som vysadila Ibištek velkokvety do zeme, bol krásny, a teraz sa mu začínajú zltnut listy a celý je taký bledo zelený, zvednuty. Čo robím zle? Polievame každý deň. Ďakujem za odpoveď.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 18.03.2018
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vertikálna záhrada v interiéri/v byte alebo v exteriéri svojpomocneVertikálna záhrada v interiéri/v byte alebo v exteriéri svojpomocne

Ako si vertikálnu záhradu vytvoriť, aké rastliny sa tam najviac hodia a kde by ste ju mali umiestniť? Všetky tieto informácie nájdete v tomto článku.

Prevzdušňovací ručný valec na trávnik si môžete aj vyrobiť. Aká je jeho cena?Prevzdušňovací ručný valec na trávnik si môžete aj vyrobiť. Aká je jeho cena?

Valec na trávnik sa používa predovšetkým pri kladení trávnikového koberca a vysievaní trávy. Na čo všetko sa valec na trávu používa, kedy je vhodné ho použiť a ako si poradiť s jeho...

Vermikulit – substrát do záhrady, dávkovanie, cenaVermikulit – substrát do záhrady, dávkovanie, cena

Čo to je vermikulit, na čo sa používa, kedy by ste nad jeho použitím mali premýšľať, čo všetko obsahuje a ako sa používa správne?