Sadenie cesnaku aj na jeseň z pacibuliek podľa lunárneho kalendára

Cesnak je na Slovensku veľmi obľúbený najmä vďaka jeho zdravotným účinkom. Je vynikajúcim prírodným liekom proti baktériám, vírusom, znižuje krvný tlak aj cholesterol, zlepšuje imunitu, má antioxidačné a afrodiziakálne účinky. 

Jesenný domáci cesnak

Pestovanie cesnaku v záhrade nie je vôbec náročné. My vám prinášame podrobný návod, ako a kedy sadiť cesnak podľa lunárneho kalendára, poradíme vám aj to, kedy ho zbierať a ako ho skladovať.

Pre zdravý a krásny cesnak


Rozdiel medzi jarným a jesenným cesnakom

Skúsenejší záhradkári vedia, že nie každú odrodu cesnaku treba vysádzať na jar. Okrem jarného cesnaku poznáme ešte tzv. ozimný cesnak. S jeho výsadbou sa začína až neskoro na jeseň, aby sa predišlo poškodeniu úrody mrazmi. Jesenný cesnak má spravidla väčšie cibuľky a viac strúčikov v cibuľke. Jeho nespornou výhodou oproti jarnému cesnaku je teda výnosnosť. Na druhej strane jarný cesnak je odolnejší proti chorobám a je možné ho skladovať dlhšie. 

Paličiaky vs nepaličiaky: aké odrody jesenného cesnaku poznáme?

Paličiaky sú druh cesnaku, ktorému z cibuľky vyrastá kvetná stonka s pacibuľkami. Ide o odrody Bjetin, Havel, Blanin II, Havran, Slavin...

Preto mávajú menšie cibuľky ako nepaličiaky, ktoré kvetnú stonku nevytvárajú. Medzi najznámejšie odrody nepaličiakov patria Anton, Lukan, Benátčan, Záhorský II a Matin. Kvetnú stonku môžete vylomiť, čím zabezpečíte, že paličiaku zostane viac živín v cibuľke a zvýši sa jeho výnosnosť podobne ako pri nepaličiakoch. 

Jesenný cesnak

Jesenný cesnak paličiak
Jesenný cesnak paličiak so stonkou uprostred

Vyberáme z nášho katalógu

Príprava pôdy na sadenie cesnaku

Cesnaku sa bude dariť v piesočnatých aj v ťažkých pôdach, dôležité je, aby nebol pozemok, na ktorý sa chystáte sadiť, premočený. Taktiež by sa mal nachádzať na slnečnom mieste. Pokiaľ sa na danom pozemku zvykne vyskytovať burina, postriekajte ho ešte pred výsadbou totálnym herbicídom. Cesnaku totiž vyhovuje prevzdušňovanie pôdy a očistenie od buriny. Zavlažovanie vyžaduje iba počas najsuchšieho obdobia. 

Čím hnojiť cesnak

Cesnak je náročný na obsah živín v pôde, preto ju môžete ešte pred výsadbou pohnojiť. Z domácich hnojív je vhodný odležaný hnoj (musí byť rovnomerne premiešaný s ornicou), ale aj kompost (doň môžete pridať popol z čistej drevnej hmoty). Ak sa rozhodnete pre priemyselné hnojivo, použiť môžete použiť kombinované hnojivá s obsahom síry. Vyhnite sa chlóru, cesnak ho veľmi neobľubuje, povolený je draslík (vo forme síranu draselného).

Kedy sadiť cesnak

Jarné odrody môžete vysádzať od jesene až do jari (najskôr po odmrznutí pôdy, ale najneskôr v marci), ozimné odrody saďte koncom októbra a počas celého novembra. Vzhľadom na počasie a oblasť, v ktorej sa nachádzate, môže byť výsadba vhodná dokonca aj začiatkom decembra. Teplota pôdy by v čase výsadby mala byť dlhodobo pod 9 °C.

Ako sadiť cesnak

Cibule pred výsadbou rozdeľte na strúčiky. Nemali by byť olúpané, ak k tomu nechtiac dôjde, môžete ich taktiež použiť. Avšak rast cesnaku to nijako neovplyvní. Na výsadbu sú vhodné strúčiky všetkých veľkostí. Väčšie strúčiky majú rýchlejší štart, preto ich môžete použiť pri výsadbe v suchších oblastiach.

Hĺbka sadenia a vzdialenosť riadkov

Jarný cesnak treba sadiť do hĺbky 5 až 6 cm, jesenný cesnak minimálne do hĺbky 8 cm, v závislosti od typu pôdy môžete aj hlbšie. Neexistuje univerzálna a presná rada, ako hlboko vysádzať sadenice cesnaku. Odporúčame časť jesenných sadeníc vysadiť do hĺbky 8 cm, a časť sadeníc do hĺbky 9 a 10 cm. Ak budú mať všetky sadenice okrem hĺbky výsadby rovnaké podmienky, na základe výnosnosti úrody si sami viete určiť, aká hĺbka im najviac vyhovuje. Cesnak vysadený hlbšie je menej vystavený stresu z výkyvov teplôt a vlhkosti.

Vzdialenosť riadkov by mala byť 25 až 50 cm. Vzdialenosť rastlín medzi riadkami 8 až 15 cm.

Ako pestovať cesnak

Morenie

Morenie má preventívny charakter a chráni cesnak pred rôznymi škodcami a plesňou, najčastejšie ide o skleróciovú hnilobu, háďatko zhubné či vlnovník cesnakový. Cesnak počas teplých a vlhkých liet napáda fuzáriová hniloba, listy cesnaku rada obžiera fúzavka cesnaková. Viac o ošetrení cesnaku pred sadením si môžete prečítať v našom článku Morenie cesnaku, cibule, sadbových zemiakov a iných semien.

Ako sadiť jesenný cesnak – postup sadenia cesnaku

1. Cibuľky cesnaku rozoberte a vyberte zhruba stredne veľké a veľké strúčiky, ideálne rovnakej veľkosti. Zrastené strúčiky nerozoberajte, ale vysádzajte v celku.

2. Zdravé a nepoškodené strúčiky namorte v 5 % (10 l vody + 500 ml Sulky) roztoku Sulky proti háďatku zhubnému. Ak strúčiky cesnaku vložíte pred morením do sieťky, jednoduchšie ich vyberiete z roztoku. Následne môžete sieťku s cesnakom po vybratí zavesiť a nechať odkvapkať, pretože strúčiky treba vysádzať suché. Zvyšok roztoku môžete použiť na zaliatie pôdy, do ktorej budete cesnak vysádzať.

3. Hnojenie cesnaku na jeseň sa vyžaduje iba pri chudobnejších pôdach. Vtedy môžete zhruba do hĺbky 15 cm zapracovať kompost alebo prípravok Slovcerit.

4. Strúčiky cesnaku vkladajte do 8 cm až 10 cm hĺbky pôdy, podpučím (koreňovou časťou) dolu. Medzi podpučím a pôdou by nemala byť vzduchová medzera. Tomuto zabránite tým, že cesnak budete vysádzať ručne.

5. Rozostupy medzi jednotlivými výsadbami jarného i jesenného cesnaku sú 10 cm – 15 cm v riadku a vzdialenosť medzi riadkami sa pohybuje od 20 do 30 cm.

6. Po vysadení cesnaku pôdu kyprite v pravidelných intervaloch a zbavujte buriny. Zhruba trikrát ju prihnojte síranom draselným a dusičnanom vápenatým. Polievajte iba počas príliš suchého obdobia, inak vôbec.

Strúčiky jesenného cesnaku na sadenie

Kedy zbierať cesnak a ako ho skladovať

Cesnak dozrieva v závislosti od odrody od polovice júla do začiatku septembra. Pri paličiakoch môžete cesnak zbierať hneď ako sa kvetné stvoly narovnajú do vzpriamenej polohy. Pri nepaličiakoch je čas zberu, keď žltnú konce listov a rastlina si ľahne na zem. Cesnak po zbere očistite od pôdy, skráťte vňať aj korienky, voľne sušte na suchom a tienistom mieste, akým býva napríklad špajza alebo pivnica.

Ešte stále sa nájdu ľudia, ktorí si dajú námahu so zapletaním tzv. vencov alebo vrkočov cesnaku. Takéto vence neplnia len estetickú úlohu, voľne zavesené sa totiž lepšie a rýchlejšie presušia.

Cesnak zapletený do copov

Najčastejšie otázky – FAQ

Dúfame, že sme vás zaujali a pestovanie cesnaku vo vašej záhrade sa stane samozrejmosťou. Prinášame vám ešte odpovede na časté otázky ohľadom výsadby a pestovania tejto zeleniny.

Ako dlho môžem pestovať cesnak na jednom mieste?

Cesnak by ste na jednom mieste nemali pestovať dlhšie ako 4 roky. Dochádza totiž k únave pôdy a postupnému znižovaniu úrody.

Aké sú vhodné predplodiny pred výsadbou cesnaku?

Vhodné predplodiny sú uhorky a rôzne hlúboviny, ako napríklad kapusta, kel, kaleráb, karfiol či brokolica. Zemiaky sú diskutabilné a názory záhradkárov sa v tomto odlišujú. Ak však cesnak zasadíte dostatočne neskoro, nemali by ste mať s úrodou žiadny problém. Nevhodné predplodiny pre cesnak sú cibuľa, pór, paradajky a  strukoviny, ako hrach, bôb či fazuľa. 

Ako na sadenie cesnaku z pacibuliek?

Pacibuľkami sa nazývajú drobné strúčiky na stonkách cesnaku. V kvietku cesnaku ich môže byť 10, ale aj viac ako 100. Na výsadbu sú vhodné na jar i na jeseň, sadia sa do hĺbky 3 cm a redšie do riadku.

Kedy použiť na pestovanie cesnaku slamu?

Použitie slamy je žiadané v prípade, že pestuje cesnak v oblasti, kde je tuhá zima. Keď nebezpečenstvo prízemných mrazov pominie, môžete slamu odstrániť.

Pre zdravý a krásny cesnak

Galéria obrázkov

Autor článku

Marek Baláž

V žilách mi koluje minimalizmus, ktorý sa snažím aplikovať do každej sféry života. S nadšením sledujem najnovšie technologické inovácie a trendy v...


Komentáre

03/10/2019 10:07
gitka

jesenny cesnak mi vzdy lepsie narastie ako jarny - neviem, ci je taky rozdiel v sadeniciach alebo ma ten cesnak len viac casu na rast, ale jarny cesnak je v mojej zahrade vzdy uplne malicky :( nevie mi niekto poradit kde moze byt chyba? chyba mu nejaka zivina?

09/10/2019 07:00
Lubos

Jarný treba sadiť plytšie.. 5cm max. Výsadbové lôžko podsypte pieskom. Stačí pol hrste piesku..

10/10/2019 13:21
gitka

dakujem za radu, vyskusam najblizsiu sezonu zasadit tak ako radite

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 08.11.2017
Posledná aktualizácia: 05.04.2023
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.