Morenie cesnaku, cibule, sadbových zemiakov a iných semien

Chcete vypestovať peknú a chutnú zeleninu? Úroda nie je vždy taká ukážková, ako si predstavujete. Často v nej nájde domov plieseň a rôzni škodcovia. Keď ich na zelenine zbadáte, s jej záchranou je už väčšinou neskoro. Myslite preventívne a proti škodcom zakročte skôr, ako sa objavia.

Pestovanie cibule

Morenie vhodnými fungicídmi alebo zmesou huminových a fulvo kyselín-lignojumátu ich pred plesňou a škodcami ochránia. Prezradíme vám, ako na to.

Čo to morenie vlastne je?

Morenie má preventívny charakter a jeho cieľom je zničiť všetky choroboplodné zárodky, ktoré sa usadili na povrchu semien, alebo vnikli kúsok pod povrchom bez toho, aby im uškodili. Rozlišujeme morenie za sucha a morenie za mokra.

Morenie za sucha

Ide o najjednoduchšie morenie väčšiny drobnosemennej zeleniny, hrachu a fazule, pri ktorom sa používajú práškové prípravky. Každé semienko sa obalí tenkou vrstvou ochrannej látky a môžete sadiť. Pri semenách hlávkového šalátu a paradajok dávajte pozor. Na morenie sú veľmi citlivé.

Morenie za mokra

Odporúča sa pri zelenine s veľkými semenami (uhorky, melón, špenát, cukety). Moridlo sa riedi vodou podľa návodu uvedenom na každom obale. Ponorte semienka do pripraveného roztoku na čas, ktorý je v návode určený, nechajte ich poriadne stiecť a rýchlo usušte na mieste, ktoré viete dobre vyvetrať.

Morenie cesnaku a cibule

S morením sa pri cibuľovinách stretávame najčastejšie. Morenie má preventívny charakter a chráni zeleninu pred rôznymi škodcami. O tom sme už hovorili. Teraz si predstavíme škodcov cibule a cesnaku, ktorým morenie nedá šancu a moridlá, s ktorými sa na trhu stretnete najčastejšie.

Sadenie cesnaku

Najčastejšie choroby cibuľovín

Jeden rok je cibuľa krásna a zdravá, ďalší rok sa na ňu nalepí hádam každá choroba a škodca. Nikdy neviete, aká cibuľa vám vyrastie, ale vždy sa na škodcov môžete pripraviť. Nepriateľa musíte dobre poznať, aby ste vedeli, ktorými zbraňami s ním máte bojovať.

Pleseň cibuľová

Pleseň na cibuli patrí medzi najzávažnejšie choroby, s ktorými sa pri cibuli stretnete. Vyskytuje sa najmä počas vlhkého leta a prejavuje sa bledými šedo-zelenými oválnymi škvrnami na listoch a tie postupne odumierajú. Cibuľa stále púšťa nové listy, preto má hrubý kŕčok. Pleseň dokáže prezimovať v napadnutej cibuli, semenách, ale aj v pôde na zvyškoch rastlín, kde je schopná prežiť aj šesť rokov. Semená z takto napadnutého porastu ani nezbierajte.

Skleróciová hniloba cesnaku a cibule

Chorobe sa najviac darí vo vlhkom počasí pri teplote 15 až 20 °C. Korene napáda biely mycéliom huby a v tomto povlaku neskôr vznikajú drobné čierne útvary – skleróciá. V pôde sú schopné života aj 10 rokov, a preto sa jej v zamorenej pôde tak ľahko nezbavíte. Vyhovuje jej kyslejšia pôda a vyššie dávky dusíka. Morenie cesnaku a cibule je jedným z najúčinnejších preventívnych opatrení.

Sadenie cibule

Krčková hniloba cibule

Príčinou tejto hniloby sú rôzne druhy húb rodu Botrytis (najmä Botrytis allii). Ochorenie sa prejavuje sivým práškovitým povlakom na listoch koncom vegetačného obdobia. Na uskladnenej cibuli postihuje najskôr koreňový kŕčok a spoznáte ju vďaka hnedým málo prehĺbeným škvrnám. Postupne sa rozširuje a cibuľa postupne mäkne, vodnateje a hnije. Hniloba na cibuli prezimuje vo forme sklerócií. Z pivnice sa na pole dostane prostredníctvom semenačky a keď proti nej nezakročíte, nákazy sa nezbavíte. Nakazenú cibuľu už nevysádzajte. Najlepšie sa jej darí, keď má vlhko. Morenie osiva a sadiva je aj v tomto prípade účinným preventívnym opatrením.

Háďatko zhubné

Medzi škodcov, ktorý napáda najmä cesnak patrí háďatko zhubné. Prejavuje sa poprehýbaným zeleno-sivým listom. Cesnak pri háďatku normálne rastie a neskôr hnedne a hnije. Háďatko vie v záhrade narobiť veľa paseky. Ak sa vyskytne, 4 až 5 rokov na nej nesmiete pestovať cibuľoviny a rastliny, ktoré háďatko napáda. Vyhnete sa mu, keď na záhradu prinesiete len zdravé sadivo a postriedate pestovateľské plochy. Účinný je aj 5 % prípravok Sulka, do ktorého cesnak pred sadením ponoríte.

Prípravky na morenie cibule a cesnaku

Cibuľa a cesnak patria medzi zeleninu, ktorá posilňuje imunitu a účinne bojuje s nachladnutím. Cibuľový alebo cesnakový sirup už vyskúšal asi každý. Na niektorých škodcov je aj cibuľa s cesnakom krátka a preto im musíme pomôcť moridlom na cibuľu a cesnak, ktoré ich udržiavajú v 100 % stave.

Na  morenie je vhodný aj Fungicid Rovral Aquaflo. Ide o širokospektrálny prípravok, ktorý sa používa v 0,4 % koncentrácii (4 ml prípravku/liter vody). Spomaľuje klíčenie spor a rast mycélií hubových patogénov.

Chemické prípravky ako posledná možnosť

Chcete sa vyhnúť chemickým prípravkom? Vyskúšajte horúci kúpeľ. Ešte ste o tom nepočuli? Ponorte cibuľu alebo cesnak do vody ohriatej na 50 °C na 25 minút. Teplotu vody neprekračujte a snažte sa udržať ju rovnakú počas celého kúpeľa. Vyššia teplota by mohla zárodok zničiť a a žiadny cesnak ani cibuľa z neho už nevyrastie. Horúci kúpeľ ničí háďatká, vírusy, baktérie a pleseň a nepôsobí len na povrchu, ale aj vo vnútri cibuľoviny.

Prasličkový odvar proti plesni

Prasličkový odvar s plesňou bojuje ešte účinnejšie. 100 g sušenej prasličky zalejte litrom studenej vody a nechajte luhovať. Na druhý deň ho 30 minút povarte a nechajte prevrieť. Keď vychladne na 50°C, ponorte do neho cibuľoviny na 25 minút. Nakoniec ich vyberte, nechajte oscbnúť a vysaďte.

Praslička vhodná na morenie cibuľovín

Morenie zemiakov

Zemiaky nepostihuje len mandolinka pásavá. Ochorení zemiakov je oveľa viac, ale dá sa s nimi úspešne bojovať. Najčastejšie sa u nás stretnete s vločkovitosťou zemiakov.

Koreňomorka zemiaková (vločkovitosť zemiakov)

Toto ochorenie sa šíri zo sklerócií huby alebo mycélia, ktoré prežíva v pôde ako súčasť bežnej mikroflóry. Vlhko, chlad (10 až 12 °C) a neprevzdušnená pôda pre ňu vytvárajú ideálne prostredie. Tvoriť sa začína už na začiatku dozrievania hľúz. Ich farba sa mení na hnedú až čiernu a klíčky pomaly zahnívajú. Rastliny skôr kvitnú a žltnú a ich vrchné lístky sa zavinujú. Na stonkách sa často tvoria mycéliové povlaky a sklerócie a vytvárajú na hľuzách vločky. Jediný spôsob, ktorý s touto chorobou dokáže úspešne bojovať, je morenie hľúz.

Pôdu pred výsadbou poriadne prekyprite (aspoň so hĺbky 30 cm). Zemiakom sa v nej bude lepšie dariť. Riadky zemiakov majú byť od seba vzdialené aspoň 65 cm a zemiaky v nich ukladajte 35 cm od seba. Aby mal zemiak kam rásť a aby ste znížili riziko nakazenia.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 15.04.2019
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si doma pestovať stéviu? Pestovanie zo semien je možné aj v kvetináčiAko si doma pestovať stéviu? Pestovanie zo semien je možné aj v kvetináči

Stévia je obľúbená aj na Slovensku. Ide o sladkú rastlinku - zdravšiu alternatívu cukru, ktorú si vieme vypestovať aj doma. Ako na to? Je starostlivosť náročná alebo ju zvládne aj...

Inteligentné kvetináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and GrowInteligentné kvetináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and Grow

Inteligentné kvetináče sú v súčasnosti veľmi populárne, hlavne u ľudí, ktorí často cestujú. Zaujíma vás, v čom sú také inteligentné a výnimočné? Pozreli sme sa na to, ako fungujú.

Ako pestovať chren? Vysádzanie, starostlivosť, zber, uskladnenieAko pestovať chren? Vysádzanie, starostlivosť, zber, uskladnenie