Ako sa zbaviť pásavky zemiakovej

Pásavka zemiaková, domácky nazývaná mandelinka je pôvodom zo Severnej Ameriky. Predpokladá sa, že sa do oblastí Európy a následne celého sveta rozšírila prostredníctvom zemiakov, na ktorých parazituje.

Pásavka zemiaková na listoch zemiakov

Typická je svojím vzhľadom - bieložltými a bielooranžovými pásmi a 10 čiernymi pozdĺžnymi pásikmi cez jej telo. Dorastá do veľkosti 12 milimetrov. Larvy a dospelé jedince spôsobujú škody požieraním listov zemiakov až do podoby holožerov.

Pre záhradkárov je postrachom a dobre vedia, že pri pestovaní zemiakov si na ne treba dávať veľký pozor. Ako sa proti nim brániť a v prípade, že už je neskoro, ako ich vyhubiť?

Účinné postreky proti pásavke zemiakovej


Chemické prípravky, ktoré fungujú

 • Actara 25 WG - tento prípravok je špecialista na pásavku zemiakovú. Je schopný si poradiť i s ostatnými škodcami , voškami či molami vo vašej záhradke. Môžete ho aplikovať rýchlo a jednoducho rovno na listy alebo do pôdy. Ovplyvňuje nervové receptory, čo sa prejavuje rýchlym uhynutím škodcov.
 • Careo ultra – je koncentrát, ktorý účinkuje na dospelé jedine i larvy. Aplikuje sa vo forme roztoku na rastliny a spôsobuje ich následné uhynutie.
 • Coragen 20 SC – postrekový insekticíd, ktorý je určený na ochranu rastlín proti škodcom. Jeho cena je veľmi vysoká, čo môže odrádzať veľa zákazníkov. Aplikuje sa v malých dávkach, ktoré majú silné účinky. Pôsobí proti akémukoľvek vývojovému štádiu pásavky.

Chemické postreky proti pásavke zemiakovej

Domáci postrek na mandelinky

Pri malých plochách je možný mechanický (ručný) zber, pri ktorom vyzberajte všetky dospelé jedince a zničte vajíčka, ktoré pásavky kladú na spodnú stranu listov. 

Zbieranie vajíčok pásavky zemiakovej z listov

Nehovoriac o tom, že tento proces je časovo náročný a nepraktický, musíte sa postarať o to, aby ste mandelinky trvalo odstránili. Pripravte si roztok z vody a soli, kde ich budete ponárať. Túto metódu vyhubenia určite opakujte viackrát.

Ako na mandelinky bez chémie?

Pomôcť však môžu aj "babské rady", ktoré sa v našich končinách tradujú už odnepämati:

 • Kukuričná múka/škrob – listy zemiakov posypte škrobom a jemne ich navlhčite. Na pásavku pôsobí poprášená kukuričná múka toxicky. Zduje sa a odumrie.
 • Popol – najúčinnejší je popol z brezy, ale pokojne môžete použiť i iný. Listy poprášte ráno, keď je na nich ešte usadená ranná vlhkosť. Na 1 m2 vysadených zemiakov budete potrebovať aspoň 100 g popola. Pripravte si roztok zo 100 g popola a 10 litrov vody a poprašujte rastliny. Pred zakvitnutím zemiakov opakujte proces 1 – 2 do týždňa, po odkvitnutí 1-krát do mesiaca.
 • Slaná voda – pripravte si roztok z dvoch základných prísad - soli a vody. Vyhnite sa však veľkému množstvu soli, ktorá by mohla spáliť listy.
 • Listy z vlašských orechov – pripravte si vývar z listov vlašského orecha. Budete potrebovať približne pol vedra, ktoré zalejete vodou a povaríte tak 15 minút. Na záver prilejete ešte 10 litrov vody a nechajte odstáť tri dni. Po vylúhovaní použite tento doma vyrobený postrek na listy.
 • Paradajky – mandelinky údajne neznášajú paradajkovú vňať. Vyskúšajte si urobiť silný roztok z vody a vňate a zemiaky ním postriekať. Niektorí záhradkári odporúčajú, najmä ak ide o menšie políčko, tiež vysadiť pomedzi zemiaky paradajky.
 • Nálevy z rastlín – účinný je nálev z bazalky, žihľavy a tabaku. Vyskúšajte do 10 l nádoby natlačiť žihľavu/tabak (1 kg čerstvých, alebo 150 - 200 g sušených), zalejte vodou a po jednom či dvoch týždňoch sceďte. Ďalšou verziou je liehový nálev z bazalky, postup je rovnaký. Tento silný roztok nalejte do rozprašovača a môžete aplikovať.
 • Mydlová voda a postrek z repkového oleja – vyskúšajte si urobiť roztok v pomere 1:50, jeden diel mazľavého mydla a 50 vody, prípadne postrek zo zmesi repkového oleja a vody. Obidva hubia škodcov tak, že im zalepia dýchacie otvory.
 • Vratič obyčajný – 300 až 500 g vratiča prelejte 1 litrom vriacej vody a nechajte vylúhovať. Je to pomocník nielen proti mandelinkám, ale aj voškám či vlnovníku ríbezľovému.
 • Bylinky – záhradkári odporúčajú v blízkosti zemiakov vysadiť kôpor, tymián, šalviu či mätu. Ich pach mandelinky odpudzuje.
 • Chren – pásavka zemiaková sa vraj oblúkom vyhýba chrenu. Vysadiť ho preto v blízkosti zemiakov.
 • Slncovka kalifornská – okolo zemiakového políčka vysaďte slncovku kalifornskú a vnútri rozhoďte pár semien. Na pásavku pôsobí táto letnička odpudivo, preto ho ochráni aj v prípade, že okolie bude týmto škodcom napadnuté.
 • Vápenný prach – pálené vápno pokropte vodou a nechajte ho rozpadnúť sa. Rastliny ešte za rosy vápnom poprášte.
 • Striasanie – v prípade, že sa vám na zemiakoch objavili larvy pásavky, vyskúšajte ich 3-krát denne niekoľko dní za sebou z rastlín postriasať. Lezením späť sa vysilia a uhynú. Aby bol tento spôsob účinný, treba ho robiť pravidelne.

Prirodzený nepriateľ pásavky zemiakovej

Na bio ochranu proti výskytu mandelinky zemiakovej vo vašej záhrade sa odporúča výsadba kôpru, paradajok, tymiánu, šalvie, zeleru a mäty piepornej. Možno sa tým zbavíte neželaných pásaviek vo svojej záhrade a vaša úroda bude rozkvitať.

Ak poznáte nejaký efektívny spôsob vyhubenia tohto škodcu, potom nám ho určite prezraďte v komentároch pod článkom.

Účinné postreky proti pásavke zemiakovej

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

06/06/2018 20:28
Lucia

najlepsi je rucny zber, clovek ma potom urodu bez zbytocnych chemikalii

08/06/2018 21:57
Ľubomír

Zaujal ma ten popol, ale kde vziať 5 ton popola?

12/06/2018 21:40
Andy

ten popol bude asi riesenie na mensie plochy ;-)

10/06/2023 14:58
Gabi

Dobre je vyzbierať mandelinky na začiatku keď zemiaky vyrastú zo zeme a priebežne, potom nestihnú narobiť veľkú škodu. Ale samozrejme v menších záhradách nie na veľkých plochách.

17/06/2018 18:12
Stevig

V článku ma zaujalo okrem iného, že " proti výskytu mandelinky zemiakovej vo vašej záhrade sa odporúča výsadba kôpru, paradajok, tymiánu, šalvie, zeleru a mäty piepornej." Lenže tento rok je tých mandaliniek toľko, ako keď robili nájazdy Tatari. Sú to desaťtisíce mandaliniek a žerú všetko, zemiaky, zeler, šalát aj spomínané paradajky a nepomáha proti nim už vôbec nič. Žiaden postrek, žiadne opatrenie. Toto je proste invázia, ako keby sa blížil koniec sveta. Neviem či je to aj u ostatných tak v záhradkách ale u nás je to neskutočné.More, more, more a nedá sa toho zbaviť. Ja už neviem čo mám robiť.

11/09/2018 14:09
Timea

Tak my sme mali toľko madoliniek že koniec. Ako na začiatku keď kvitli zemiaky tak samozrejme ručný zber ale oni su tam stále aj ked práve vykopavaju a to už je podozrivé..Ja to pred zimou asi naozaj niečím postriekam a uvidíme na jar keď sa zasadia nové zemiaky či sa opäť objavia v takom množstve ako boli tento rok.

11/01/2019 20:23
Terézia

Mám takú skúsenosť a chcem sa o ňu podeliť.V minulosti sa nám viackrát stalo,že sme neboli doma,takže sa chemický postrek nekonal.Ked sme prišli,zo zeme trčali len polouhynuté byľky.Oćakávali sme,že úroda bude podpriemerná.Opak bol však pravdou.Krásne zemiaky a veľa.Po čase sme prišli na to,že ak zemiaky posadíme čo najskôr,hneď,ako to zem dovolí,máme vždy krásnu úrodu.Mandolínky zberáme už len preto,že sa nám nepáčia ????.Pretože sme doma málo,nemôžme sa venovať záhrade tak,ako by potrebovala,sa stáva,že mandolínok sú v niektorých rokoch tisíce,inokedy menej.Tie,čo sa potom rozbehnú na paradajky a inú zeleninu,významnejšie škody nenarobila.Výnimkou je baklažán,ten neprežije.

16/07/2020 10:48
Lubo

odkiaľ sa vlastne berú? a ak ich tento rok pozbieram bude ich na ten ďalší rok menej ?

22/01/2022 23:28
Anna

Mandelinky ,ktoré vidíme hneď na jar sú z minulého roku. Larvy sa vyžerú a zalezú do zeme. Na jar sú hneď pripravené klásť vajcia a zdochnú. Larvy žerú a žerú a zalezú . Do jesene stihnú vyliesť dospelé a znova nasadia vajcia a tie zas žerú ,zalezú a na jar sú pripravené zachovať rod. Iba keď sú mrazy také,že zem zmrzne aspoň 60 cm hlboko vtedy je od nich pokoj,ale vždy sa nájde nejaká otužila

26/03/2021 18:37
Mária Filová

"Na 1 m2 vysadených zemiakov budete potrebovať aspoň 10 kg popola. Pripravte si roztok zo 100 g popola a 10 litrov vody a poprašujte rastliny." To naozaj???

29/06/2021 11:36
Anna

Na menších plochách v záhrade sa mi osvedčilo ručnú zbieranie dospelého chrobáka-teda mandelinky zemiakovej, ktrorý kladie vajíčka na spodnej strane listov, chrobáky a vajíčka "pučím" samozrejme prstami.Na toto poslúžia gumené rukavice.Larvy striasam, najúčinnejšie to je za slnka, larva sa nedokáže vrátiť na zelenú byľ.Treba to robiť opakovane.Oplatí sa.

10/06/2022 07:45
Anna Jenčiková

Dobrý deň.Ja som už posypala z drevným popolom a stále žijú a ničia zemiakovú vňať.Už sú aj na paradajkach.Neviem ako ďalej.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 16.07.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(82.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.