Ako využiť domáci kompost?

Kompostovanie – dnes eko trend, kedysi prirodzená súčasť života. Myšlienku, že kompostovanie nie je len záležitosťou vidieku, si v poslednom čase začalo osvojovať čoraz viac ľudí žijúcich v mestách a v panelákoch.

Ako využiť domáci kompost?

Pretože aj tam sa dá účinne kompostovať a zredukovať tak svoj komunálny odpad o 40 – 60 %. No aby sme nezostali len pri triedení, v tomto článku si povieme, ako dokážeme kompost prakticky využiť a čo možno po skompostovaní s biologickým odpadom urobiť.

Kompost v záhrade, ale aj v byte

Dnes už vieme, že kompostovať sa dá nielen na záhrade, ale aj priamo v byte. Typ kompostéra aj spôsob kompostovania sa pritom líšia. Kým v záhrade si spravidla môžeme dovoliť väčší kompostér, v bytoch našiel využitie vermikompostér. V oboch prípadoch je však dôležité dbať na:

 • to, čo do kompostu dávame – vyhneme sa napríklad mäsu a zvyškom vareného jedla, ktoré by na záhrade mohli prilákať potkany
 • aké veľké kusy biologického odpadu dávame – príliš veľké kusy by potrebovali pridlhý čas na rozloženie, spravidla čím ťažšie rozložiteľný materiál, tým menšie kusy dávame
 • aká je materiálna kompozícia – najmä na záhrade, nemôžeme dávať napríklad len drevo a tvrdé časti rastlín, pretože tie sa kompostujú ťažko, ale vmiešavať aj vlhšie materiály ako šupky z ovocia a zeleniny
 • dostatok vlhkosti a vzduchu – pretože vzduch, vlhkosť a teplo pomáhajú rozkladu

Do záhradného kompostu toho zväčša ide oveľa viac, a to biologický odpad zo záhrady ako tráva, seno, časti rastlín, ovocie, zelenina, ale aj piliny, drevo, srsť zvierat a hnoj. Iné je zas zloženie vermikompostéra, pretože na kompostovanie používa kalifornské dážďovky, pre ktoré je bioodpad potravou. Zjedia najmä na menšie kúsky nakrájané šupky z ovocia a zeleniny, ale aj bylinky, rastliny, rozdrvené škrupiny z vajec a orechov. Do vermikompostéra však treba pridávať aj uhlík, a to na udržanie symbiózy.

Kedy je kompost hotový?

Každý kompost je iný, preto nemožno presne povedať, po akom čase po založení kompostu býva kompost pripravený na ďalšie využitie. Aj keď zrelosť kompostu prichádza zhruba v 6. mesiaci, táto doba sa v závislosti od rôznych faktorov môže líšiť od 2 mesiacov do 2 rokov. Zrelý kompost má tmavohnedú až čiernu farbu, nezapácha, ale vonia zeminou, je drobivý a jemný s drobnými hrudkami.

Na to, či je kompost pripravený, sa zvykne používať žeruchový test. Potrebujete naň len vzorku kompostu, menšiu nádobu na vzorku a žeruchové semienka. Semienka je treba v komposte zasiať, zaliať vodou a pozorovať, kedy začnú klíčiť. Kompost je hotový vtedy, ak žerucha do pár dní pekne vyklíči a má peknú, zelenú farbu.

Aké druhy kompostu možno využiť

Kompost môžeme rozdeliť na surový a zrelý. ✅ Surový (čerstvý) kompost má 2 až 6 mesiacov a zapácha po čpavku. Na rozdiel od vyzretého kompostu, v surovom ešte stále prebieha rozklad bioodpadu, a preto nepatrí k priesadám, ktoré by mohol spáliť, no využitie nájde pri mulčovaní okolo stromov a kríkov. Vďaka kompostu zabránite rýchlemu šíreniu sa burín a pôda ostane dostatočne vlhká.

Využitie surového a zrelého kompostu

✅ Zrelý kompost je ten, ktorý prešiel žeruchovým testom, má zhruba pol roka až rok a jeho využitie je široké. Používa sa ako hnojivo k priesadám, zelenine, kvetom, ovocným kríkom aj stromom, trávniku a kdekoľvek v záhrade najmä v jari a na jeseň. Množstvo kompostu závisí od predmetu použitia. Napríklad v kvetináči ho môžeme použiť v pomere 1:1 s pôdou, podobne je to aj pri priesadách, zelenine a kvetoch. V prípade trávnika či ovocných stromov a kríkov stačí pomer 3:1. Pred použitím je vhodné zbaviť ho veľkých častíc, napríklad preosiatím, a následne ho zapracovať do pôdy hrabľami.

Zo zrelého kompostu možno pripraviť výluh, a to zmiešaním preosiateho kompostu s vodou v pomere 1:10. Tento výluh sa nechá približne 2 týždne odstáť a následne sa používa ako výživný postrek, ktorý môže byť aj prevenciou proti rôznym škodcom. Podobné využitie má aj tzv. dážďovkový čaj, ktorý odteká zospodu vermikompostéra. Je to výživná tekutina, ktorá sa s vodou zmiešava v rovnakom pomere – 1:10 (ale aj v iných pomeroch podľa potreby rastlín) a je skvelým hnojivom najmä na jar a na jeseň, ale dokáže rastliny chrániť aj pred škodcami a hubovitými chorobami.

10 najčastejších spôsobov využitia kompostu

 1. Mulčovanie – kompost pomáha pôde lepšie absorbovať vodu, udržať živiny a predchádza rastu burín
 2. Hnojivo pre ovocné stromčeky – kompost sa používa na jar, pred tým, než vyjdú prvé púčiky
 3. Hnojivo v záhrade – kompost podporuje rast najmä pri ovocí, ale aj zelenine ako sú uhorky, tekvice a baklažán
 4. Vytvorenie výživnej zeminy pre črepníkové rastliny – kompost sa pridáva do pôdy, do ktorej sa zasadí rastlina, čím vznikne výživnejšie pôda s lepšou absorpciou
 5. Presádzanie – používa sa pri presádzaní do väčšieho kvetináča na podporu rastu rastliny
 6. Vysádzanie rastlín – kompost sa pridáva do jamy/kvetináča, kam sa rastlina vysadí, čím má pôda správnu štruktúru pre korene rastliny, zadržiava viac vody a živín
 7. Kompostový výluh – vďaka nemu sú rastliny silnejšie, odolnejšie voči škodcom a rastú rýchlejšie
 8. Ochrana pred škodcami – kompost nie je len prírodným hnojivom, ale aj postrekom, ktorý dokáže zbaviť škodcov
 9. Príprava pôdy pred sadením – kompost sa na jar rozhrabe v záhrade pred zasadením priesad, čím im dodá výživu
 10. Príprava pôdy na odpočinok – aj na jeseň má kompost svoje využitie a možno ho použiť v záhrade po pozbieraní úrody

Kedy je najlepšie použiť kompost?

Kompost najlepšie nájde svoje využitie na jar a v jeseni. Na jar je vhodné kompost použiť 2 až 3 týždne pred výsadbou, na jeseň pomáha po pozbieraní úrody. Ak je jeseň obzvlášť bohatá na dážď, kompost si môžete nechať na jar, pretože častý a hustý dážď by živiny len vyplavil. Kompost sa dá využiť aj v lete na prihnojenie živín a v dome, pre rastliny v kvetináčom podľa potreby.

Domáci vermikompostér s dážďovkami do bytu

Výhody využívania kompostu

 • Kompostovaním zredukujete svoj komunálny odpad o 40 – 60 %.
 • Kompost dodáva rastlinám potrebnú výživu bez využitia chemických hnojív.
 • Kompost sa dá využiť aj ako účinný postrek, čím sa tiež vyhnete chémii.
 • Kompost dodáva pôde tú správnu štruktúru, čo znamená, že pôda dokáže zadržať viac vody a získať viac živín pre rastliny.
 • Kompostovanie predchádza nepriaznivým javom, akými je napríklad sucho.
 • Vďaka kompostovaniu si pôda udržiava neutrálne pH.
 • Kompost vyživuje dážďovky a ďalšie mikroorganizmy v pôde, ktoré ju pomáhajú zvetrávať.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 19.12.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cenaAko namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cena

Chcete umiestniť televízor na stenu, ale neviete si poradiť s trčiacimi káblami? Poradíme vám, ako si vybrať správny držiak na televízor, ako pripevniť TV na stenu a ako skryť káble z TV.

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.