Záhradný kompostér z paliet, pletiva alebo plastu. Do bytu Foodcycler alebo vermikompostér

Zriadením kompostoviska znížite objem odpadu vo vašej domácnosti približne o 30%. Kompostovať môžete v záhrade, ale dokonca aj v paneláku. Je to ideálny spôsob, ako premeniť odpad na výživné hnojivo.

Drevený kompostér a kompostér z pletiva

Čo je to kompostovanie?

Ide o biologický proces rozkladu, ktorý je súčasťou akejsi formy samozásobovania. V praxi to znamená, že si z rastlinného odpadu vytvoríme kvalitný výživný substrát a následne z neho vyrastú rastliny, ktoré skonzumujete a časť znova skompostujete. Na proces samotného kompostovania sa využívajú kompostéry. Teda nádoby, kde tento „zázračný“ proces premeny odpadu na životodarnú pôdu prebieha.

Aký kompostér si vybrať?

Na záhradné kompostovanie je možné využiť kompostér z dreva, kompostér z paliet, pletivový kompostér, alebo plastový termokompostér, kde vďaka vyššej teplote a stabilnejšej vlhkosti prebieha kompostovanie rýchlejšie. Kompostér si však nemusíte kupovať, dá sa lacno vyrobiť.

Najjednoduchšie je vyrobiť kompostér z paliet. Jednotlivé palety spojiť do štvorcovej ohrady. Tú následne postavíte na miesto kompostoviska a jednoduchý kompostér je hotový. Je možné založiť kompost aj niekde v rohu záhrady ako kopu, no to je najmenej vhodné riešenie. Takýto kompost rýchlo vysychá, nevzniká rovnomerne a nedá sa správne kontrolovať. Preto je vhodné mať kompost v ohrade.

Ako urobiť kompostovisko?

Kompostér musí byť v priamom kontakte so zemou. Je to základná premisa úspechu. Zo zeme budú prenikať do novozaloženého kompostu správne mikroorganizmy, červy, ale napríklad aj dážďovky, ktoré sú najvýkonnejšou kompostovacou zložkou. V spodnej časti je základom hrubší materiál, ktorý prepustí vodu až na spodok, čo sú napríklad dreviny, alebo hrubšie a tvrdšie vňate.

Ideálne umiestnenie kompostoviska je v polotieni, kde nebude vystavené priamemu slnku, ktoré by ho vysúšalo. Kompost je vhodné raz ročne prehadzovať, aby sa prevzdušnil.

Pozor na jednotvárnosť

Nikdy do kompostu nesypte veľké množstvo jedného druhu odpadu. Napríklad veľkú porciu trávy alebo lístia, pretože sa môže namiesto kompostovania spustiť proces hnilobný. Vždy dbajte na rôznorodosť zmesky.

Vyberáme z nášho katalógu

Čo patrí a nepatrí na kompost?

Do kompostu patria zvyšky zo záhrady, tráva, vňate, lístie, kúsky zeleniny, tak isto sa hodia aj zvyšky z kuchyne, rybničné bahno, listy z orechov tiež. Tie sa síce rozkladajú dlhšie, ale ak sa podrvia, posekajú, alebo zmiešajú s inými listami, do kompostu zapasujú.

Do kompostu nepatrí sklo, plasty, nahnité ovocie a zelenina, ani lesklé časopisy, či tráva ošetrená herbicídmi.  

Správny kompost

Zrelosť kompostu spoznáme najlepšie podľa čuchu. Mal by mať charakteristickú lesnú vôňu. Na prvý pohľad by v ňom už nemali byť rozpoznateľné žiadne pôvodné prvky, ktoré sa mali skompostovať. V klasických kompostoch to potrvá pol roka až rok a pri termokompostéroch už možno čakať substrát za 8 – 10 týždňov.

Urýchľovače kompostu

Extrémnym urýchlením kompostovania je močovina. Ide o nárazové pridanie dusíka, čo kompostovanie doslova „zapáli“. Najlepším živým urýchľovačom sú výnimočne žravé kalifornské dážďovky, ktoré efektívne zrýchlia celý proces.

Kompostér do bytu s dážďovkami (Vermikompostér)

Ide o najideálnejší bytový kompostér. Výhodou je, že spracuje všetok rastlinný aj rozložiteľný odpad ako papier aj škrupiny z vajec. Nezapácha a poskytuje unikátne tekuté hnojivo aj kompostový substrát.

Vormikompost so žravými kalifornskými dážďovkami

Počas leta môže byť takýto kompostér na balóne, počas zimy ho ľahko premeníte na kuchynský kompostér. Jeho tajomstvom sú dážďovky. Ideálne kalifornské, ktoré sú pažravé a dostanete ich bežne u chovateľov. Základná štartovacia sada dážďoviek okolo 500 kusov vás vyjde na 20 – 30 eur a denne zošrotujú približne pol kila odpadu.

Vormikompostér si vyrobíte sami z troch vedierok, ktoré medzi sebou prepojíte dierkami. Do spodnej časti bude stekať takzvaný dážďovkový čaj, ktorý sa riedi s vodou ako hnojivo v pomere 10:1. V stredom vedierku budete domov dážďoviek, tvorí sa tu kompost a vhadzujete im organický odpad. Keď sa toto vedierko naplní, pridáte tretie vedierko, kam dážďovky zo stredného hotového kompostu prelezú a vy máte kvalitný substrát.

Kompostér si vyrobíte takmer zadarmo napríklad z vedierok od farby. Takéto lacné riešenie však poslúži skôr ako balkónový kompostér, alebo kompostér do pivnice. Ak chcete niečo krajšie, dizajnovo pripomínajúce stolík, priplatíte si. Originálne vermikompostéry stoja od 100 do 200 eur.

Elektrický kompostér do kuchyne

Ak by ste si chceli zabezpečiť domáci kompostér bez dáždoviek, odporúčame vám siahnuť po elektrickom kompostéri Sage Foodcycler. Tento elektrický kompostér na kuchynský odpad zminimalizuje zvyšky zeleniny či ovocia a premení ich na substrát, ktorý využijete napríklad aj pri presádzaní kvetov.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 05.10.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.