Foodcycler Sage SWR550 (domáci elektrický kompostér) – recenzia, skúsenosti, cena

Elektrický kompostér Foodcycler Sage je jedným z množstva typov kompostérov, ktoré vám pomôžu s uskladňovaním bioodpadu, zbavia vás zápachu počas hnitia potravín, a zároveň vám vie vytvoriť biohnojivo rýchlo a efektívne.

Foodcycler Sage

Elektrický kompostér Foodcycler Sage SWR550

Až takmer polovicu odpadu z domácnosti tvorí bioodpad. Tento elektrický kompostér premení kuchynský bioodpad za pár hodín na sypkú, suchú zmes. Nielenže spracujete odpad ekologickým spôsobom, ale vzniknutý živý humus môžete použiť na hnojenie kvetov v interiéri a záhrade. Je to najúčinnejší spôsob spracovania potravinového odpadu nielen v domácnostiach.

Kompostér je riešením aj v prípade, ak nemáte možnosť využívať komunitný kôš alebo sa vám je nepríjemné chovať dážďovky (vermikompostér). Foodcycler Sage je skladný a finančne dostupný. Objem potravín zmenší až o 80 %. Okrem organických zvyškov jedla dokáže tento prístroj spracovať napríklad aj škrupiny z vajec alebo zvyšky mäsa. Výsledný substrát je možné skladovať vo vzduchotesnej nádobe do jedného roka.

Základné parametre kompostéra Foodcycler Sage:

 • Spotreba energie: 1 kWh na jeden cyklus kompostovania, čo je menej ako cyklus v práčke či umývačke.
 • Kapacita: z 2 l odpadu vytvorí 0,34 l organického substrátu EcoChips.
 • Doba trvania jedného cyklu: 6 hodín, pričom zariadenie nevydáva žiadny zvuk a či zápach.
 • Dĺžka pripájacieho kábla: 1,4 m.
 • Vedierko je vyrobené z porcelánu a je navyše potiahnuté hliníkom.
 • Rozmery zariadenia: šírka 28 cm x hĺbka 32 cm × výška 35 cm. Jeho veľkosť sa dá prirovnať k fritéze, väčšine hrncov alebo väčšiemu kávovaru.
 • Hmotnosť je 9 kilogramov.

Ako funguje elektrický kompostér

Najprv do vedierka kompostéra vložíte okolo 2 litrov potravín, ktoré chcete nechať spracovať. Predtým ich však treba nakrájať na menej ako 20 centimetrov dlhé kúsky. Vňať z mrkvy, póru alebo petržlenu je potrebné nakrájať na ešte menšie kúsky. Následne už stačí elektrický kompostér zapnúť.

Samotné spracovávanie trvá väčšinou 4 – 6 hodín a prebieha v 4 fázach. Prvou je vysušenie kompostu, druhou je jeho rozomletie, treťou fázou sa kompost znova vysuší a nakoniec sa schladí. Na vrchnej časti kompostéra sú zabudované tri kontrolky, ktoré vás informujú o tom, v ktorej fáze sa kompost nachádza.

Celý tento proces prebieha pri teplote 170 ºC, aby sa zaručilo, že kompost bude hygienicky čistý a zbavený všetkých patogénnych organizmov. Foodcycler Sage SWR550 obsahuje aj senzory, ktoré sledujú obsah vedierka, a tak si elektrický kompostér sám vypočíta, ako dlho budú jednotlivé fázy prebiehať. Preto dĺžka celého procesu závisí od druhu potravín, ktoré ste do kompostéra vložili.

Počas spracovávania je kompostér nehlučný, a vďaka uhlíkovým filtrom neucítite žiadny zápach. Filtre je však dobré meniť každé 4 mesiace. Ak budete mať pocit, že kompostér zapácha, filtre vymeňte skôr. Nakoniec vznikne substrát, podobný suchému čaju, ktorý je zároveň sterilný, nezapácha a ani naň nepôjdu vínne mušky. Kompostér môžete uviesť do prevádzky hneď po odbalení, inštalácii filtrov a zapojení do siete. Nie je potrebné riešiť prívod vody či zapájať prívod vzduchu.

Elektrický kompostér Foodcycler Sage

Vhodné a nevhodné potraviny do Sage SWR550

Elektrický kompostér spracuje naozaj množstvo bežného organického odpadu, ktorý sa vám počas dňa nahromadí v kuchyni. No sú aj druhy potravín, ktoré nie sú vhodné na spracovanie týmto zariadením. Vopred by ste sa mali informovať o tom, ktoré jedlá sú a nie sú vhodné do Foodcycler Sage kompostéra, aby ste predišli jeho prípadnému poškodeniu a vytvorilo sa vám kvalitné hnojivo.

Do kompostéra Foodcycler Sage môžete dávať tieto potraviny:

 • zvyšky z ovocia a zeleniny (šupky, odrezané časti, jadierka...),
 • zvyšky mäsa a rýb (ktoré sú zbavené všetkých kostí),
 • strukoviny a semienka,
 • prefiltrovaná káva a papierové vrecúška s čajom,
 • obilniny a zrná,
 • vajcia aj so škrupinami,
 • syry,
 • jedlo pre maznáčikov bez kostí.

Organický odpad, ktorý nie je vhodný na spracovanie v tomto kompostéri:

 • tvrdé kosti (hovädzie, bravčové...),
 • tuky a spálený olej,
 • tvrdé kôstky (z nektáriniek, broskýň, marhúľ, sliviek...),
 • škrupinové plody (napríklad orechy),
 • tvrdé ovocie (šupky z ananásu),
 • sladkosti a žuvačky.

Spracovaný odpad z Foodcyclera Sage

Výhody a nevýhody – čo by ste mali pred kúpou vedieť? 

Zariadenie Foodcycler Sage má naozaj množstvo výhod. Organický odpad spracováva efektívne a jeho množstvo dokáže znížiť o desiatky percent. Zároveň s odpadom nemusíte nikam chodiť – elektrický kompostér si viete jednoducho umiestniť neďaleko kuchynskej linky. Na druhej strane, ak v kuchyni nie je dostatok miesta, môžete zvoliť aj chodbu či technickú miestnosť. Vďaka vyberateľnému vedierku si môžete kompostér umiestniť tam, kde sa vám to hodí.

Aj napriek množstvu pozitív, ktoré elektrický kompostér má, treba rátať aj s pár nevýhodami:

Pozitíva:

 • Rýchle spracovanie rôznych zvyškov potravín.
 • Možnosť vložiť vedierko do umývačky riadu.
 • 3-stupňový proces spracovania odpadu – sušenie, mletie a chladenie organických zvyškov.
 • Cena – tento elektrický kompostér je cenovo prijateľnejší ako väčšina podobných zariadení.
 • Výsledný kompost sa dá použiť ako hnojivo.
 • Samostatná a tichá prevádzka.
 • Kompaktné prevedenie z kvalitných a odolných materiálov.
 • Ovládací systém One-Touch pre jednoduchšiu manipuláciu.
 • Obsahuje uhlíkový filter so životnosťou až 500 cyklov.

Negatíva:

 • Nie je možné spracovať všetok organický odpad.
 • Hmotnosť zariadenia.

Čo robiť so spracovaným odpadom

Suchý substrát, ktorý vyberiete z elektrického kompostéra, je asi len 20 % z toho, čo ste do kompostéra vložili na začiatku. Dokážete ho využiť pri hnojení izbových rastlín alebo rastlín v záhrade. Na túto prácu treba kompostový substrát zmiešať s inou pôdou v pomere 1 : 10. Substrát by sa mal do 3 týždňov rozpadnúť a vstrebať do pôdy, a tak obohatí pôdu o biologicky čisté látky.

Kompost z Foodcycler Sage

Bioodpad z Foodcycler Sage

Filtre v balení

Ako vám príde prístroj Sage SWR550 zabalený? Hlavnou časťou je samotný kompostér. Pri jeho uvádzaní do prevádzky nezabudnite, že treba postupovať podľa odporúčaní od výrobcu. Ďalšou časťou je vedro s uhlíkovým filtrom. Je odnímateľné, preto môžete odpad aj výsledný kompost jednoducho prenášať či presýpať.

Vedro je možné umývať v umývačke riadu. Veko je vybavené ochranou proti zápachu v podobe dvoch vymeniteľných uhlíkových filtrov. Na ich výmenu vás upozorní indikátor. V balení sa nachádzajú aj samotné filtre. Majú za úlohu neprepustiť nepríjemný zápach. Pri používaní sa aj tie „spotrebujú“ a po čase je potrebné ich vymeniť.

Skúsenosti zákazníkov s Foodcycler Sage SWR550

Niekomu sa zdá, že je tento prístroj presne to, čo hľadal. Iní zas považujú elektrický kompostér len za vymoženosť, ktorá je pre nich zbytočná. Ako to teda naozaj je? To vám odhalia až recenzie od zákazníkov. Väčšina túto investíciu neľutuje. Pozitívne hodnotia hlavne pohodlnosť – nemusia sa trápiť s vynášaním smetí do kompostéra v záhrade, ale odpad spracujú priamo vo vlastnej kuchyni. Ďalším plusom, na ktorý príde človek až pri používaní je, že sa z vašej domácnosti vytratia všetky malé mušky. Tie zvyknú prebývať v dlho odstátom organickom odpade.

Aj keď sa zariadenie zaplní viac, ako je odporúčané, doba spracovania odpadu sa veľmi nepredĺži. Bežný kuchynský odpad spracováva 4 – 6 hodín, pri väčšom množstve je to približne 7 hodín. Určite oceníte aj to, že vzniknutý kompost nezapácha, práve naopak. Pravdepodobne vás prekvapí jeho príjemná vôňa. No a jednoznačne je tento prístroj najviac odporúčaný tým, ktorí majú radi inovatívne prístroje vo svojej domácnosti.

A čo bolo hodnotené na Foodcycler Sage negatívne? Asi len to, že si tento prístroj neviete kúpiť len tak – zo dňa na deň. Väčšina domácností si naň potrebuje našetriť. No aj napriek tomu, že si za elektrický kompostér trošku priplatíte, nikto zo spomínaných zákazníkov túto investíciu neľutuje. Zároveň nestojí viac ako lepší kávovar alebo robotický vysávač, čo sú tiež vychytávky uľahčujúce každodenný život.

Recenzie a skúsenosti s elektrickým kompostérom Sage SWR550
Zdroj: Greenhome.sk

Recenzie a skúsenosti s FoodCyclerom Sage SWR550
Zdroj: Mall.sk

Aký je elektrický kompostér z nášho pohľadu?

Podľa nás je elektrikcý kompostér Sage SWR550 presne taký, ako od neho očakávate. Je to prístroj, ktorý spĺňa v domácnosti špecifickú úlohu. A robí ju naozaj dobre. V prvom rade oceňujeme najmä to, že kompostér funguje v pohodlí domova. Nemusíte ísť s každou jednou šupkou alebo zvyškom z obeda do záhrady či do koša. Najviac oceňujeme to, že sa v domácnosti zbavíte nepríjemného zápachu a otravných mušiek. S tým má problém asi väčšina z nás. Možnosťou je pravidelné vynášanie smetného koša alebo práve elektrický kompostér.

Objem potravín sa zredukuje až o 80 %, takže výsledný produkt bude zaberať oveľa menej miesta. Kompost z jednotlivých cyklov si môžete zbierať do uzavretej nádoby a počas roka sa s ním dajú prihnojovať rastliny v interiéri a exteriéri. Elektrický kompostér je teda skvelou voľbou aj z ekologického hľadiska. Prevádzka zariadenia je veľmi tichá. Na zariadenie si viete predĺžiť záruku na 3 roky. V dnešnej dobe je určite dobré spomenúť aj to, že prístroj nepotrebuje na prevádzku veľa elektrickej energie. Spotreba je 1 kWh.

Čo hodnotíme negatívnejšie, je cena. No zákazník si zaplatí za inovatívne riešenie a pohodlie. Je jasné, že tento produkt nie je nevyhnutný pre život, no určite si nájde spokojných zákazníkov v množstve domácností. Okrem prvotnej investície tiež treba pri pravidelnej prevádzke vymieňať uhlíkové filtre, čo sú ďalšie náklady. Výrobca odporúča výmenu každé 4 mesiace.

Náhradné filtre pre Foodcycler Sage

Náhradné filtre do tohto zariadenia obsahujú čistý uhlík, ktorý napomáha zabraňovať šíreniu zápachu z kompostéra počas prevádzky zariadenia aj zbierania odpadu. Tieto filtre síce vážia len 550 gramov a majú priemer 7 centimetrov, no zato veľmi dobre zabraňujú zápachu z hnijúcich potravín. Sú 100 % recyklovateľné. Ak filtre nie sú poškodené, môžete ich naplniť aktívnym uhlím. Síce to nie je to isté, ale efektivita je rovnaká.

Tu je niekoľko rád, ako náhradné filtre používať:

 • Odporúčaná doba menenia filtrov sú 4 mesiace. Ak ucítite zápach skôr, je potrebné filtre vymeniť.
 • V jednom balení nájdete dva filtre, takže by sa mali vymieňať oba naraz. Zápach by sa totiž nemusel dostatočne eliminovať.
 • Dajte si pozor, ako filtre vložíte do kompostéra. Pri nesprávnom vložení by tiež mohol nastať problém s filtrovaním zápachu.
 • Po vložení ich ešte skontrolujte, či sa náhodou nepohybujú.

Likvidácia náhradných filtrov

Uhlíková náplň filtra je čisto prírodná látka a všetky jeho časti sú recyklovateľné. Ak sa už filtre opotrebovali, odopnite mriežku na vrchu filtra a uhlík môžete vysypať do záhrady, do kompostu, do lesa a pod. Prázdne nádoby potom dajte do separovaného odpadu ako plast.


Najčastejšie otázky – FAQ

Nenašli ste v článku informáciu, ktorú ste hľadali? Tu, v závere, máme zodpovedané najčastejšie otázky, ktoré ľudí pred nákupom tohto elektrického kompostéra zaujímajú. 

Ako často treba meniť filter?

Výrobca odporúča výmenu uhlíkového filtra každé 4 mesiace (pri pravidelnom používaní zariadenia).

Čo môžem dať do Foodcycler Sage a čo, naopak, do kompostéra nepatrí?

Do kompostéra Foodcycler Sage môžete dávať tieto potraviny: zvyšky z ovocia a zeleniny (šupky, odrezané časti, jadierka...); zvyšky mäsa a rýb (ktoré sú zbavené všetkých kostí); strukoviny a semienka; prefiltrovaná káva a papierové vrecúška s čajom; obilniny a zrná; vajcia aj so škrupinami; syry; jedlo pre maznáčikov bez kostí. Medzi organický odpad, ktorý nie je vhodný na spracovanie v tomto kompostéri, patrí: tvrdé kosti (hovädzie, bravčové...); tuky a spálený olej; tvrdé kôstky (z nektáriniek, broskýň, marhúľ, sliviek...); škrupinové plody (napríklad orechy); tvrdé ovocie (šupky z ananásu); sladkosti a žuvačky.

Ako na údržbu kompostéra?

Aby ste predĺžili životnosť kompostéra, je dôležité ho pravidelne čistiť. Údržba však nie je zložitá. Okrem pravidelnej výmeny filtrov k nej patrí umývanie vnútornej nádoby, kde sa skladuje a spracováva odpad. Tá je vhodná aj do umývačky riadu. Ak umývačku nemáte, dôkladne ju vyčistite vodou a vhodným čistiacim prostriedkom. Následne ju nechajte vyschnúť na vzduchu.

Koľko trvá jeden cyklus spracovania odpadu?

Doba spracovania odpadu v elektrickom kompostéri závisí od množstva organického odpadu v nádobe. Bežne sa to pohybuje medzi 4 – 6 hodinami, pri väčšom množstve alebo inom zložení to môže byť aj 7-hodinový cyklus.

Galéria obrázkov

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 17.04.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia Rowenta Clean and Steam RY7557WH – kvalitný parný vysávačRecenzia Rowenta Clean and Steam RY7557WH – kvalitný parný vysávač

Otestovali sme pre vás vysávač v kombinácii s parným mopom Rowenta Clean and Steam RY7557WH. Ako si vysávač a mop v jednom počínal v našom teste? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko...

Recenzia ryžovaru Sencor SRM 1500WH. Dopadol dobre v našom teste?Recenzia ryžovaru Sencor SRM 1500WH. Dopadol dobre v našom teste?

Raz je ryža rozvarená, tvrdá či nakoniec pripálená? Skvelým pomocníkom do kuchyne aj pre skúsené gazdinky je ryžovar Sencor SRM 1500WH.

Beurer MK 500 simulátor morského vzduchu – recenzia, skúsenosti, testBeurer MK 500 simulátor morského vzduchu – recenzia, skúsenosti, test

Čistička vzduchu a simulátor morského vzduchu Beurer MK 500 vzduch zvlhčuje, ale ho aj čistí, sterilizuje, ionizuje a dodáva mu minerály. Aké sú všetky jeho výhody?