Najlepšie robotické vysávače poradia recenzie. Ako vybrať robotický vysávač

Umývanie riadu, pranie bielizne, utieranie prachu alebo vysávanie. Činnosti, ktoré obľubuje len málokto z nás. Zaberie to čas, stojí to veľa námahy a niekedy sa zdá, že bez výsledku. Utierať prach alebo vysávať každý deň zrejme nie je ideálna predstava, ako sa starať o poriadok v domácnosti.

Ako vybrať robotický vysávač a ktoré sú najlepšie?

Dnes však už na všetko máme techniku alebo drobné „vychytávky“, ktoré nám aj takúto prácu uľahčujú. Napríklad také vysávanie sa môže stať čisto robotickou záležitosťou. No nie je to sen, vrátiť sa domov a všetky parkety, dlažby či koberce budú stále tip top?

S pokojom na duši si môžete dopriať takýto luxus aj vy. Samozrejme luxus niečo stojí, avšak mať doma robotický vysávač si rozhodne budete pochvaľovať. Práve preto sme si pre vás pripravili rady a tipy, ktoré vám s výberom robotického vysávača pomôžu. Aké poznáme robotické vysávače? Ktoré robotické vysávače sú najkvalitnejšie? Je pri výbere dôležitý druh povrchu? Ako dlho robotický vysávač vysávač?

Obľúbené produkty


Robotický vysávač, revolučný asistent

Ide o zariadenie, ktoré funguje „takmer“ rovnako, ako bežný vysávač. V jednoduchosti, funguje na základe senzorovej orientácie a GPS. Vďaka senzorom dokáže robotický vysávač snímať priestory a systematicky tak obsiahnuť celú plochu vášho bytu či domu. Vďaka nim sa vyhne nábytku, stenám či dokonca schodom.

Obsahuje nabíjací akumulátor, ktorý poháňa celý systém a zabezpečuje vysávanie. Väčšina robotických vysávačov vysáva a zároveň zametá. Pomocou rotujúcich kefiek zachytáva nečistoty a následne ich vysáva do vnútornej nádobky. Inteligentné modely nastavíte a vysávajú až dovtedy, kým sa nevybijú. V prípade vybitia batérie niektoré modely prostredníctvom navigácie určia trasu k nabíjacej (dokovacej) stanici a sami sa dobijú. Následne pokračujú vo vysávaní podľa časového programovania, ktoré si môžete prispôsobiť.

Podlahy, priestor a rozmery vysávača

Všetky tieto tri faktory spolu súvisia. Spravidla sú robotické vysávače určené na pevné tvrdé podlahy ako laminát, drevo, PVC, kameň, dlažba alebo vinyl. Koberce sú ešte pre množstvo robotických vysávačov problémom, s ktorým si poradia iba vyššie kategórie a drahšie modely. Od lacných robotických vysávačov to určite nečakajte.

Plochou na upratovanie môže byť samozrejme akákoľvek miestnosť domu či bytu. So samotným priestorom súvisí aj druh navigácie. Môže sa totiž stať, že niektoré modely budú mať s orientáciou vo vašej obývačke problém a to kvôli typu navigácie.

Vybrať si robotický vysávač Xiaomi, Tesla, Roomba, Sencor či Samsung?

Pri rozmeroch sa zamerajte na to, aby sa váš robot dostal pod sedačku či pod radiátor. Myslite teda na to, že minimálne 1 cm rezerva v prípade výšky nábytku by mala byť samozrejmosťou. Vyhnete sa tak zvýšenému tlaku v prípade, že nájdete vášho pomocníka zaseknutého pod sedačkou, prípadne zistíte, že sa tam ani nedostal.

Najlepšie robotické vysávače

Druhy navigácie a výdrž batérie

Navigácia funguje na princípe senzorov. Práve vďaka nim, dokáže nasnímať priestor a pohybovať sa po miestnosti. Logicky, ak je navigácia kvalitnejšia, vysávanie je efektívnejšie. Lacnejšie modely, respektíve modely nižšej kategórie, disponujú menším počtom senzorov a ich schopnosť orientácie je tak značne obmedzená, z čoho vyplývajú drobné nehody v podobe nárazov do nábytku či stien. Rovnako tak pokrytie priestoru je približne na úrovni 60-70%.

Modernejšie a kvalitnejšie modely, ktoré využívajú zabudované GPS, senzory, lasery či dokonca kamerový systém, dokážu vysávať precízne (90-95%) celý priestor a poradia si aj s kobercami.

Senzory a navigácia robotického vysávača po miestnosti

Robotický vysávač je poháňaný bezdrôtovo. Žiadne káble, ktoré by sa za vysávačom ťahali nehrozia. Ni-Mh či lítiové batérie majú svoje výhody, no dôležitý je predovšetkým čas používania. Ten závisí od kapacity batérie. Ak sa však čas používania pohybuje na úrovni 100-180min, ide v skutku o stabilnú výdrž. Čím je teda kapacita batérie vyššia, tým je dlhšia doba používania.

Zberná nádobka a rotačné kefy na zametanie

Objem zbernej nádobky alebo ak chcete zberného koša sa odvíja od veľkosti plochy, ktorú chcete vysávať. Bežne je kapacita nádobky od 0,3 až do 1l. Logicky pri pravidelnom používaní je rozumnejšie zakúpiť model s väčšou kapacitou zbernej nádobky.

Systém vysávania je určovaný práve rotačnými kefami, ktoré uľahčujú vysávanie. Zberajú nečistoty, prach alebo dokonca tekutiny. Štetinové kartáče majú nevýhodu, že nečistoty sa často zachytávajú v samotných kartáčoch

Lamelové kartáče sú síce lepšie, no zároveň ich viac počuť. Treba takisto myslieť na to, že kartáče sa opotrebúvajú a minimálne raz za rok by sa mali meniť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie robotické vysávače

Nezabúdajte na filtráciu

Veľmi podstatná vec, ktorú ocení každý citlivý noštek. Alergici rozhodne ocenia HEPA filtre, ktoré zachytávajú mikromolekuly prachu a odfiltrujú dokonca aj peľové zrnká, roztoče a iné alergény. Treba však povedať, že HEPA filtre sú drahšie a životnosť je približne pol roka. Lacnejšie robotické vysávače disponujú hubovými alebo sieťovými filtrami, ktoré zachytávajú bežné čiastočky prachu.

Funkcia časovač a UV Lampa

Rozhodne výhodou robotického vysávača je jeho samostatnosť. S časovým programovaním je práca ešte ľahšia. Vysávač nastavíte na presný čas či deň, kedy má vysávať. Či ste alebo nie ste doma, vysávač si zapamätá vaše pokyny a bude vysávať v časovom rozmedzí a tak dlho, ako mu zadáte vy.

Väčšinu robotických vysávačov možno ovládať nielen pomocou tlačidiel na ich tele, ale aj pomocou aplikácie v smartphone.

Aplikácia na ovládanie robotického vysávača

Nie, žiadny kozmetický tip. UV lampa je pokročilou funkciou, podobne ako časové programovanie. Ultrafialové svetlo pôsobí ako dezinfekcia a ako likvidátor baktérií a alergénov. Nie každá UV lampa však musí byť rovnako kvalitná. Pravda je však taká, že každá zničená baktéria je lepšia, ako žiadna.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

11/12/2019 13:55
evka

roboticky vysavac bol super kupa, rozhodovala som sa medzi 2 modelmi od Xiaomi - jeden s mopovanim a druhy bez neho, nakoniec som vybrala ten s mopom (Roborock Sweep One S50) a bolo to dorbe rozhodnutie aj napriek tomu, ze ten mop vyuzivam menej ako vysavanie.
Co sa tyka samotneho vysavaca, ten je velmi pekny po dizajnovej stranke, ale hlavne je naozaj ucinny pri vysavani - pozbiera prach a popadane smietky a mne tym setri hodiny casu tyzdenne.. mamina sa mi smiala, ze som leniva aj povysavat, ale nie je to o tom - ide o to ulahcit si zivot, aby clovek nemusel upratovat a zabit tym jediny volny cas co mu zostava po praci

31/08/2021 19:59
Veronika

Som maximálne spokojná s robotickým vysávačom a mopom Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro, ktorý povysáva všetko a má výkon nad moje očakávania. Spočiatku som takýmto prístrojom neverila, no som rada, že som robota vyskúšala, pretože mi dokáže ušetriť čas a upratať za mňa. Stačí sa pohrať s aplikáciu a nastaviť všetko podľa svojich predstáv. Oceňujem perfektné mapovanie oblastí pri vysávaní. Pri vysávaní koberca dokáže prejsť aj cez drobné nerovnosti. Ešte dodám, že mobilná aplikácia je v anglickom jazyku, ale jej ovládanie nie je zložité. Robot je maximálne inteligentný, pri svojej práci je rýchly a navyše je cenovo dostupný. Okrem vysávania dokáže umývať aj podlahu. Hoci mopovanie má svoje limity a občas sa ručnému umývaniu podláh nevyhnete. Myslím si, že táto pro verzia má lepšiu orientáciu v interiéri než nižšia rada robotických vysávačov. Vysávač dokáže pekne obchádzať prekážky. Počas chodu je celkom tichý, takže nikoho neruší. Nemám mu v podstate čo vytknúť, pretože je to veľmi dobrý pomocník. Plus dávam aj za možnosť spustenia bez aplikácie. K dispozícii je niekoľko režimov vysávania a cez aplikáciu si viete naplánovať čas vysávania či si môžete zvoliť miestnosť, ktorá sa má vysávať. Kompletne celý byt dokázal povysávať za cca. hodinku. Odporúčam každému, kto si chce šetriť čas aj námahu, robotický vysávač urobí väčšiu časť upratovania namiesto vás.

01/09/2021 13:02
Adéla

Manžel mi kúpil robotický vysávač iRobot Roomba e5 a som s ním veľmi spokojná, pretože uprace za mňa a šetrí mi aj nervy, keď v časovej tiesni nestihnem upratať. Vysávač má dostatočný výkon a zatiaľ pracuje spoľahlivo. Čistenie je dôkladné a po miestnostiach sa pohybuje inteligentne. Poradí si s bežnými nečistotami, napríklad s omrvinkami, prachom, chumáčmi, vlasmi, ale aj so zvieracími chlpmi. Ak máte domácich miláčikov, určite vás odbremení od námahy. Sem tam narazí do nábytku, ale to je pri robotických vysávačoch normálne. Mám skúsenosť, že je lepšie pred ním aspoň trocha upratať / poodsúvať veci, aby ich zbytočne nemusel obchádzať. Pekne uprace celý priestor, no kvôli svojmu tvaru sa nedostane do všetkých rohov. Postrehla som, že občas má problém so zaparkovaním, no možno ho len treba lepšie nastaviť cez mobilnú aplikáciu. Celkovo si vysávač počína veľmi dobre. Mám ho v peknej čiernej farbe, vyzerá elegantne a jeho prevádzka na jedno nabitie sa pohybuje okolo 1,5 hodiny. To je na menší byt tak akurát. Oceňujem, že si môžem cez aplikáciu vytvoriť takzvanú virtuálnu stenu, čiže zónu, do ktorej vysávač nemá ísť. Upratovanie si môžem naplánovať a okrem kobercov skvele povysáva aj tvrdé podlahy. Ovládanie robotického vysávača je jednoduché a intuitívne. Teším sa tomuto darčeku, manžel sa trafil a kúpil mi praktickú vec, ktorá ma potešila a navyše mi šetrí čas.

19/09/2021 21:26
Nasta

je to moj najlepši domaci pomocnik, ktory povysava, vytrie podlahu a ešte sa sam vrati do nabijacej stanice

13/02/2022 18:49
Dita

odvtedy čo som si kupila roboticky vysavač už klasicky ani nepouživam

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 24.10.2017
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Elektrický konvektor nielen na stenu s ventilátorom, termostatom, s WiFi? Spotreba, cena, recenzieElektrický konvektor nielen na stenu s ventilátorom, termostatom, s WiFi? Spotreba, cena, recenzie

Elektrické vykurovacie konvektory predstavujú jednu z mnohých možností, ako vykurovať počas chladných zimných mesiacov. Viete, ako si vybrať elektrický konvektor?

Malý kuchynský sporák na tuhé palivo s výmenníkom – výhody, účinnosť, cena, príslušenstvoMalý kuchynský sporák na tuhé palivo s výmenníkom – výhody, účinnosť, cena, príslušenstvo

Zaujíma vás, prečo sa oplatí investovať do sporáka na tuhé palivo a čo zvážiť pri výbere? V nasledujúcom článku sa to dozviete.

Ako funguje parná rúra, výhody, recenzie, skúsenosti, test. Najlepšie sú Electrolux, AEG, Bosch a MieleAko funguje parná rúra, výhody, recenzie, skúsenosti, test. Najlepšie sú Electrolux, AEG, Bosch a Miele

Parné rúry sľubujú zdravšiu a rýchlejšiu prípravu s chutnejším a šťavnatejším výsledkom. Pozreli sme sa na to, čo sú to parné rúry, aké majú výhody a ako si poradiť s výberom.