Najlepšie robotické vysávače poradia recenzie. Ako vybrať robotický vysávač

Umývanie riadu, pranie bielizne, utieranie prachu alebo vysávanie. Činnosti, ktoré obľubuje len málokto z nás. Zaberie to čas, stojí to veľa námahy a niekedy sa zdá, že bez výsledku. Utierať prach alebo vysávať každý deň zrejme nie je ideálna predstava, ako sa starať o poriadok v domácnosti.

Ako vybrať robotický vysávač a ktoré sú najlepšie?

Dnes však už na všetko máme techniku alebo drobné „vychytávky“, ktoré nám aj takúto prácu uľahčujú. Napríklad také vysávanie sa môže stať čisto robotickou záležitosťou. No nie je to sen, vrátiť sa domov a všetky parkety, dlažby či koberce budú stále tip top?

S pokojom na duši si môžete dopriať takýto luxus aj vy. Samozrejme luxus niečo stojí, avšak mať doma robotický vysávač si rozhodne budete pochvaľovať. Práve preto sme si pre vás pripravili rady a tipy, ktoré vám s výberom robotického vysávača pomôžu. Aké poznáme robotické vysávače? Ktoré robotické vysávače sú najkvalitnejšie? Je pri výbere dôležitý druh povrchu? Ako dlho robotický vysávač vysávač?

Obľúbené produkty


Robotický vysávač, revolučný asistent

Ide o zariadenie, ktoré funguje „takmer“ rovnako ako bežný vysávač. V jednoduchosti, funguje na základe senzorovej orientácie a GPS. Vďaka senzorom dokáže robotický vysávač snímať priestory a systematicky tak obsiahnuť celú plochu vášho bytu či domu. Vďaka nim sa vyhne nábytku, stenám či dokonca schodom.

Obsahuje nabíjací akumulátor, ktorý poháňa celý systém a zabezpečuje vysávanie. Väčšina robotických vysávačov vysáva a zároveň zametá. Pomocou rotujúcich kefiek zachytáva nečistoty a následne ich vysáva do vnútornej nádobky. Inteligentné modely nastavíte a vysávajú až dovtedy, kým sa nevybijú. V prípade vybitia batérie niektoré modely prostredníctvom navigácie určia trasu k nabíjacej (dokovacej) stanici a sami sa dobijú. Následne pokračujú vo vysávaní podľa časového programovania, ktoré si môžete prispôsobiť.

Robotický vysávač na koberce alebo s mopom?

Spravidla sú robotické vysávače určené na pevné tvrdé podlahy, ako laminát, drevo, PVC, kameň, dlažba alebo vinyl. Koberce sú ešte pre množstvo robotických vysávačov problémom, s ktorým si poradia iba vyššie kategórie a drahšie modely. Od lacných robotických vysávačov to určite nečakajte. Navyše, zvyčajne je možné vysávať iba koberce s nízkym vlasom, s tými s vysokými vlasmi si poradia len modely s vysokým výkonom a veľkou sacou silou.

Robotické vysávače už nie sú len vysávače, zvyčajne zvládnu aj mopovanie, a to suché i mokré. Podlahu vysávač najprv vysaje a následne vytrie. Vytieranie nie je také účinné ako s klaickým mopom, pri upratovaní kobercov s ním môže byť problém.

Vybrať si robotický vysávač Xiaomi, Tesla, Roomba, Sencor či Samsung?

Najlepšie robotické vysávače

Na trhu nájdete množstvo výborných robotických vysávačov, preto by bolo náročné vybrať pár takých, ktoré by sa vám páčili. Nechali sme sa inšpirovať vašimi skúsenosťami, vyberali sme z modelov, ktoré ste reálne otestovali (napr. na webe Heureka), a porovnali sme ich.

Druhy navigácie

Spôsob orientácie a pohybu v miestnosti určuje, ako systematicky a efektívne sa robotický vysávač dokáže pohybovať v priestore. Navigácia funguje na princípe senzorov. Práve vďaka nim, dokáže nasnímať priestor a pohybovať sa po miestnosti. Logicky, ak je navigácia kvalitnejšia, vysávanie je efektívnejšie. Lacnejšie modely, respektíve modely nižšej kategórie, disponujú menším počtom senzorov a ich schopnosť orientácie je tak značne obmedzená, z čoho vyplývajú drobné nehody v podobe nárazov do nábytku či stien. Rovnako tak pokrytie priestoru je približne na úrovni 60-70 %.

Modernejšie a kvalitnejšie modely, ktoré využívajú zabudované GPS, senzory, lasery či dokonca kamerový systém, dokážu vysávať precízne (90-95 %) celý priestor a poradia si aj s kobercami.

Na výber je vizuálna (kamerová) navigácia, laserová i navigácia pomocou gyroskopov (často sú kombinované – inteligentné mapovanie). Vizuálna navigácia je spoľahlivá, avšak je nutné, aby bol dostatok svetla, inak môže dochádzať k drobným komplikáciám. Laserová navigácia funguje spoľahlivo a efektívne. Gyroskopická nie je až taká spoľahlivá, vysávač sa pri nej pohybuje často chaoticky a nekontrolovane.

Možnosťou je i základná orientácia v priestore (nárazová), pri ktorej vysávač deteguje prekážku až keď do nej narazí. Následne zmení smer pohybu a pokračuje vo vysávaní až kým nenarazí na ďalšiu prekážku. Pohyb pôsobí zmätočne a efektivita vysávania je nižšia.

Senzory a navigácia robotického vysávača po miestnosti

Typ batérie, výdrž a dobíjanie

Opatrené sú buď staršou Ni-Mh batériou, alebo modernejšou Li-ion batériou. Ni-Mh batérie trpia tzv. pamäťovým efektom. Ak batériu nabíjate skôr ako sa vybije na 100 %, časom dochádza k znižovaniu kapacity batérie. Li-ion batérie sú na tom naopak. Úplne vybíjanie im môže uškodiť, nabíjať ich preto môžete po každom vysávaní.

Doba nabíjania sa pri jednotlivých modeloch robotických vysávačov líši. Nabíjanie môže trvať 2 hodiny, ale aj 6 hodín (súvisí s kapacitou batérie). Dôležitá je následná doba prevádzky a veľkosť plochy, ktorú dokáže vysávač na jedno nabitie vysať. Doba prevádzky sa pohybuje od 40 (najlacnejšie modely) do 240 min. (drahšie vysávače), zvyčajne sa doba upratovania pohybuje od 120 do 180 min.

Pomer doby nabíjania a doby prevádzky vypovedá o kapacite batérie – čím nižší pomer doby nabíjania a prevádzky, tým je kapacita batérie vyššia. Minimom by mala byť kapacita 3 000 mAh (nabíjanie trvá 2 až 3 hodiny), vhodnejšou voľbou je kapacita na úrovni 5 000 až 6 000 mAh (nabíjanie trvá 6 až 7 hodín).

Rotačné kefy na zametanie

Systém vysávania je určovaný práve rotačnými kefami, ktoré uľahčujú vysávanie. Zberajú nečistoty, prach alebo dokonca tekutiny. Väčšina modelov disponuje dvomi typmi kief – hlavnou (pozdĺžnou) a postrannou (primetacou) kefou. Hlavná kefa nečistoty zmetie do sacieho otvoru. Niektoré modely majú hlavné kefy dve, a to štetinovú a gumovú, niektoré majú len jednu z nich. Štetinové majú nevýhodu, že nečistoty sa často zachytávajú v samotných kartáčoch, avšak sú vhodné na koberce, lebo lepšie dokážu zachytiť nielen prach, ale aj vlasy a zvieracie chlpy. Lamelové (gumové) kefy si dobre poradia s hrubými nečistotami, vhodnejšie sú na údržbu tvrdých podlách. Sú o niečo hlučnejšie. K dispozícii je i kombinovaná rotačná kefa, vďaka ktorej je robotický vysávač vhodný na podlahy aj koberce. V súvislosti s hlavnou kefou je dôležitá samočistiaca funkcia. Robotický vysávač dokáže namotané vlasy rozomlieť a tak lepšie nasať, alebo sa kefa sama očistí v dobíjacej stanici. Postranná kefa slúži na ometanie stien a nábytku. Dlhé štetiny sa dostanú i do rohov. Najideálnejšie je, ak má robot ročné kefy dve.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie robotické vysávače

Kapacita zbernej nádoby

Objem zbernej nádobky alebo ak chcete zberného koša sa odvíja od veľkosti plochy, ktorú chcete vysávať. Bežne je kapacita nádobky od 0,3 až do 1 l. Pri pravidelnom používaní je rozumnejšie zakúpiť model s väčšou kapacitou zbernej nádobky, napriek tomu, že sa po každom vysávaní odporúča nádobu vysypať. Zberná nádoba (zásobník) môže byť zásuvná alebo vyberateľná zdola.

Robotické vysávače s mopom, resp. tie s funkciou mokrého vytierania majú v sebe zabudovaný aj zásobník na vodu. Jeho objem sa pohybuje od 150 do 300 ml.

Nezabúdajte na filtráciu

Veľmi podstatná vec, ktorú ocení každý citlivý noštek. Alergici rozhodne ocenia HEPA filtre, ktoré zachytávajú mikromolekuly prachu a odfiltrujú dokonca aj peľové zrnká, roztoče a iné alergény. Treba však povedať, že HEPA filtre sú drahšie a životnosť je približne pol roka. HEPA filtre sú podľa účinku ohodnotené číslom. Čím vyššie číslo, tým vyššia účinnosť filtrácie. Podľa novej klasifikácie filtrov sa ako HEPA označuje filer H13, tie z radov 10 až 12 sú EPA (E). Filter s triedou 10 prefiltruje 85 % nečistôt, ten s číslom 13 až 99,95 % nečistôt. Lacnejšie robotické vysávače disponujú hubovými alebo sieťovými filtrami, ktoré zachytávajú bežné čiastočky prachu.

Hlučnosť

Najtichšie robotické vysávače dosahujú úroveň hluku okolo 54 dB. Väčšina z nich síce produkuje nízku hladinu hluku, ale netýka sa to všetkých, u niektorých sa môže hlučnosť vyšplhať až na 70 dB. Hlučnosť automaticky stúpa so sacím výkonom, je preto prirodzené, že pri vysávaní koberca bude prístroj hlučnejší ako pri čistení podlahy.

Automatické nabíjanie i WiFi pripojenie

 • Automatické nabíjanie je samozrejmosťou aj u lacnejších robotických vysávačov. Robot sám zhodnotí, že mu dochádza kapacita batérie a treba sa dostaviť k nabíjacej stanici. Zaparkuje do nej a začne sa nabíjať.
 • S automatickým nabíjaním súvisí automatické pokračovanie v čistení. Keď sa robotický vysávač opätovne nabije, okamžite pokračuje v práci tam, kde prestal.
 • Robotické vysávače dokážu automaticky prispôsobovať silu sacieho výkonu podľa úrovne znečistenia. Regulácia sacieho výkonu je nutnosťou pri vysávaní kobercov. Vysávač vtedy dokáže sám vyhodnotiť, že je nutné sací výkon zvýšiť.
 • Senzor proti pádu zo schodov už je samozrejmosťou aj u lacnejších modelov. Senzor zabraňuje vážnejšiemu poškodeniu spotrebiča.
 • WiFi pripojenie a ovládanie cez mobilnú aplikáciu vám umožnia sledovať stav batérie, pohyb vysávači, štatistiky a pod. Cez aplikáciu môžete naplánovať, kedy a kde má vysávať či určiť mu neprístupné zóny.
 • Vďaka diaľkovému ovládaniu sa nemusíte k vysávaču zohýbať, navyše, môžete ovládať nielen jeho pohyb, ale aj nastavovať rôzne zaujímavé funkcie.
 • Automatické vyprázdňovanie nádoby sa týka robotických vysávačov s nabíjacou stanicou s odpadovou nádobou. Po príchode do stanice sa vysávač začne automaticky nabíjať, ale taktiež automaticky vyprázdni prachovú nádobu.
 • UV lampa je pokročilou funkciou. Ultrafialové svetlo pôsobí ako dezinfekcia a ako likvidátor baktérií a alergénov.
 • Vďaka indikátoru plnosti nádoby vysávač zastaví a svetlenou signalizáciou vám oznámi, že je potrebné prachovú nádobu vyprázdniť.
 • Detekcia nečistôt zvyšuje kvalitu vysávania. Prístroj pomocou senzorov určí úroveň znečistenia a v miestach s väčším znečistením sa zdrží o niečo dlhšie.
 • Pomocou virtuálnej steny si môžete nastaviť virtuálnu hranicu, ktorú vysávač nebude prekračovať.
 • Náhradné príslušenstvo, napr. kefy, mopovacie utierky, sada na čistenie vysávača alebo náhradné filtre vždy potešia.

Aplikácia na ovládanie robotického vysávača

Najlepšie robotické vysávače nie sú najlacnejšie

Áno, robotický vysávač môžete kúpiť aj za 200 eur, avšak musíte sa zmieriť so slabými orientačnými schopnosťami a slabšou efektivitou čistenia. Takéto modely neprekvapia ani dobou prevádzky. Vhodnejšie je voliť robotický vysávač zo strednej cenovej kategórie. Za sumu 200 až 500 eur dokážete nájsť model, ktorý si poradí s kobercami, dobre sa orientuje v priestore a viete ho ovládať cez mobilnú aplikáciu. Nad 500 eur už nájdete prístroje ponúkajúce prémiové funkcie. Samozrejmosťou sú lepšia výdrž batérie, vyšší výkon či laserová navigácia. AK máte záujem o model s s automatickým vyprázdňovaním prachovej nádoby, pripravte si aspoň 1 000 eur.

Najlepšie sú robotické vysávače Xiaomi a iRobot

Výrobca Xiaomi ponúka lacné i prémiové modely, vždy sa však vyznačujú bohatou funkcionalitou a efektivitou vysávania aj mopovania na vysokej úrovni. Medzi obľúbené a vyhľadávané patria i robotické vysávače iRobot Roomba, najmä drahšie modely sa vyznačujú dobrou kvalitou. Zaujali i modely výrobcov Tesla, Electrolux, Rowenta či Symbo. Drahšie vysávače Samsung a LG až tak nezaujali, ale obľube sa tešia lacnejšie robotické vysávače Sencor a ETA.

Najčastejšie otázky – FAQ

Pokiaľ stále nemáte vo výbere robotického vysávača  a potrebujete poradiť s výberom, napíšte nám. Budeme radi, ak sa v komentároch podelíte o svoje skúsenosti s robotickými vysávačmi a pomôžete tak ďalším čitateľom.

Aká je maximálna výška prekážky, ktorú dokáže robotický vysávač zdolať?

Tento údaj je pri výbere dôležitý, keďže od neho závisí, či sa vysávač dokáže dostať na koberec alebo prejsť prah. Zvyčajne si robotické vysávače poradia s prekážkami do výšky 1 cm, ale nájdu sa aj modely s maximálnou výškou prahu 1,5 až 2,2 cm.

Dokáže každý robotický vysávač povysávať psie chlpy?

Áno, dokáže to každý, avšak nie každý to urobí efektívne. Všímajte si kefový systém a saciu silu, výhodou sú bočné kefy. Najlepšou voľbou sú vysávače s dvomi hlavnými rotačnými kefami a bočnými kefami.

Je robotický vysávač vhodný na všetky typy podláh?

Robotický vysávač je vhodný predovšetkým na čistenie tvrdých podlách (parkety, dlažba, linoleum). S kobercami si poradia len výkonnejšie modely (max. dĺžka vlákien 1,5 cm).

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

11/12/2019 13:55
evka

roboticky vysavac bol super kupa, rozhodovala som sa medzi 2 modelmi od Xiaomi - jeden s mopovanim a druhy bez neho, nakoniec som vybrala ten s mopom (Roborock Sweep One S50) a bolo to dorbe rozhodnutie aj napriek tomu, ze ten mop vyuzivam menej ako vysavanie.
Co sa tyka samotneho vysavaca, ten je velmi pekny po dizajnovej stranke, ale hlavne je naozaj ucinny pri vysavani - pozbiera prach a popadane smietky a mne tym setri hodiny casu tyzdenne.. mamina sa mi smiala, ze som leniva aj povysavat, ale nie je to o tom - ide o to ulahcit si zivot, aby clovek nemusel upratovat a zabit tym jediny volny cas co mu zostava po praci

31/08/2021 19:59
Veronika

Som maximálne spokojná s robotickým vysávačom a mopom Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro, ktorý povysáva všetko a má výkon nad moje očakávania. Spočiatku som takýmto prístrojom neverila, no som rada, že som robota vyskúšala, pretože mi dokáže ušetriť čas a upratať za mňa. Stačí sa pohrať s aplikáciu a nastaviť všetko podľa svojich predstáv. Oceňujem perfektné mapovanie oblastí pri vysávaní. Pri vysávaní koberca dokáže prejsť aj cez drobné nerovnosti. Ešte dodám, že mobilná aplikácia je v anglickom jazyku, ale jej ovládanie nie je zložité. Robot je maximálne inteligentný, pri svojej práci je rýchly a navyše je cenovo dostupný. Okrem vysávania dokáže umývať aj podlahu. Hoci mopovanie má svoje limity a občas sa ručnému umývaniu podláh nevyhnete. Myslím si, že táto pro verzia má lepšiu orientáciu v interiéri než nižšia rada robotických vysávačov. Vysávač dokáže pekne obchádzať prekážky. Počas chodu je celkom tichý, takže nikoho neruší. Nemám mu v podstate čo vytknúť, pretože je to veľmi dobrý pomocník. Plus dávam aj za možnosť spustenia bez aplikácie. K dispozícii je niekoľko režimov vysávania a cez aplikáciu si viete naplánovať čas vysávania či si môžete zvoliť miestnosť, ktorá sa má vysávať. Kompletne celý byt dokázal povysávať za cca. hodinku. Odporúčam každému, kto si chce šetriť čas aj námahu, robotický vysávač urobí väčšiu časť upratovania namiesto vás.

01/09/2021 13:02
Adéla

Manžel mi kúpil robotický vysávač iRobot Roomba e5 a som s ním veľmi spokojná, pretože uprace za mňa a šetrí mi aj nervy, keď v časovej tiesni nestihnem upratať. Vysávač má dostatočný výkon a zatiaľ pracuje spoľahlivo. Čistenie je dôkladné a po miestnostiach sa pohybuje inteligentne. Poradí si s bežnými nečistotami, napríklad s omrvinkami, prachom, chumáčmi, vlasmi, ale aj so zvieracími chlpmi. Ak máte domácich miláčikov, určite vás odbremení od námahy. Sem tam narazí do nábytku, ale to je pri robotických vysávačoch normálne. Mám skúsenosť, že je lepšie pred ním aspoň trocha upratať / poodsúvať veci, aby ich zbytočne nemusel obchádzať. Pekne uprace celý priestor, no kvôli svojmu tvaru sa nedostane do všetkých rohov. Postrehla som, že občas má problém so zaparkovaním, no možno ho len treba lepšie nastaviť cez mobilnú aplikáciu. Celkovo si vysávač počína veľmi dobre. Mám ho v peknej čiernej farbe, vyzerá elegantne a jeho prevádzka na jedno nabitie sa pohybuje okolo 1,5 hodiny. To je na menší byt tak akurát. Oceňujem, že si môžem cez aplikáciu vytvoriť takzvanú virtuálnu stenu, čiže zónu, do ktorej vysávač nemá ísť. Upratovanie si môžem naplánovať a okrem kobercov skvele povysáva aj tvrdé podlahy. Ovládanie robotického vysávača je jednoduché a intuitívne. Teším sa tomuto darčeku, manžel sa trafil a kúpil mi praktickú vec, ktorá ma potešila a navyše mi šetrí čas.

19/09/2021 21:26
Nasta

je to moj najlepši domaci pomocnik, ktory povysava, vytrie podlahu a ešte sa sam vrati do nabijacej stanice

13/02/2022 18:49
Dita

odvtedy čo som si kupila roboticky vysavač už klasicky ani nepouživam

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 24.10.2017
Posledná aktualizácia: 21.03.2023
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.