25 tipov, ako ušetriť na spotrebe elektrickej energie v bežnej domácnosti

Elektrina je jedna z najväčších položiek, čo sa domácnosti týka. Viete, ktoré spotrebiče spotrebujú najviac energie a ako ušetriť na elektrine?

Výmena žiarovky

V článku sa dozviete, či sa oplatí výmena starých spotrebičov za úsporné a tiež vám dáme užitočné tipy a triky, ako v domácnosti ušetriť na účte za elektrinu.

Osvetlenie

Šetrenie elektrickej energie v domácnosti začína osvetlením a práve teraz svetelné zdroje prežívajú takú malú revolúciu. V ponukách elektropredajní a e-shopov nájdete množstvo druhov LED žiaroviek, ktoré sú síce omnoho drahšie než tie klasické, ich životnosť je však až 25-násobná a účinnosť 10-násobná. Platí tu ale, že by ste sa mali obzerať po kvalitných LED žiarovkách od osvedčených výrobcov, ktorí dokážu tieto parametre garantovať – v mnohých e-shopoch totiž nájdete lacné LED žiarovky pochybnej kvality.

Účinnosť svetelných zdrojov s rovnakou intenzitou svetla:

Svetelný zdroj Výkon Účinnosť Životnosť
klasická žiarovka 60 W 5 % 1 000 h
halogénová žiarovka 46 W 12 % 2 000 h
kompaktná žiarivka 12 W 22 % 10 000 h
LED žiarovka 6 W 50 % 25 000 h

Svetlá by ste mali pravidelne zhasínať tam, kde osvetlenie práve nepotrebujete. Často ich nechávame rozsvietené najmä na chodbách, v šatníkoch a skladovacích priestoroch – napr. pri upratovaní. Zvážte do týchto miest inštaláciu senzorov s automatickým spínaním osvetlenia.

Varné dosky, sporáky a rúry

Najúspornejšie z ekonomického hľadiska sú plynové varné dosky, pretože plyn je lacnejší než elektrina. Veľkej obľube sa však tešia aj indukčné varné dosky, ktoré šetria energiu tým, že ohrievajú iba dno hrnca pôsobením elektromgnetického poľa. Dokážu tak zamedziť tepelným stratám, spôsobeným vyžarovaním tepla do okolia. Ich nevýhodou však je, že s nimi musíte použiť iba hrnce a panvice na to určené. Najhoršie na tom sú elektrické varné dosky s liatinovými platňami – oproti sklokeramickým potrebujú viac energie na nahriatie a neumožňujú až takú plynulú zmenu teploty.

Indukčná varná doska

Na ohrievanie jedla je vhodné použiť mikrovlnnú rúru, ktorá to dokáže o cca 70 % úspornejšie než sporák.

El. energiu pri varení a pečení však môžete ušetriť aj jednoduchými trikmi. V prvom rade by ste mali používať správnu veľkosť varnej platne vzhľadom na priemer hrnca – pri 3 cm presahu môže do okolia uniknúť takmer tretina tepla. Varte vždy s pokrievkami, bez nich spotrebujete 2- až 4-krát viac energie. Pri varení vo vode (napr. cestoviny, zemiaky) používajte primeranú veľkosť hrnca a primerané množstvo vody. Dobrý trik je tiež odstaviť varnú dosku cca 5 – 10 min. pred ukončením varenia, efektívne tak využijete zbytkové teplo varnej dosky alebo horúcej vody. V rúre pečte viac pokrmov naraz, ak je to možné a nepredhrievajte rúru zbytočne dlho.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie indukčné varné dosky

Chladničky a mrazničky

Sú nenápadnými žrútmi energie, pretože ich okamžitá spotreba nie je vysoká, no ich apetít sa dokáže významne prejaviť v ročnom vyúčtovaní za elektrinu. Najdôležitejším parametrom, ktorý by ste si mali všímať, je ročná spotreba el. energie udaná v kilowatthodinách (kWh).

Oplatí sa preto prepočítať investíciu do drahšej chladničky, ktorá je zároveň úspornejšia. Aj medzi značkami orientovanými na cenu však už dnes nájdete veľmi úsporné modely.

Druhým kritériom je objem chladničky. Na jednu osobu je primeraný chladiaci priestor cca 60 l, nad touto hodnotou už začínate plýtvať elektrinou.

Dôležitá je tiež starostlivosť o chladničku. Nemali by ste ju umiestniť pri zdrojoch tepla, ako sú radiátor či sporák. Dbajte na dostatočnú vzdialenosť od stien a okolitých predmetov, aby mohol vzduch okolo zadnej časti voľne prúdiť. Nezabudnite chladničku zozadu raz až dvakrát ročne povysávať. Ak chladnička nemá automatické rozmrazovanie, mali by ste pravidelne odstraňovať námrazu, keďže tá znižuje chladiaci výkon.

Pomôže aj výmena starých spotrebičov za úsporné – pri výmene desaťročnej chladničky za novú s energetickou triedou A++ môžete ušetriť až 50 % energie ročne.

Rýchlovarné kanvice

Na ohrievanie vody sú účinnejšie, než varná doska a hrniec s vodou, pretože sú tepelne izolované. Najčastejšou chybou pri ich používaní je, že ich ľudia napĺňajú väčším množstvom vody, než aké potrebujú ohriať. Napr. na jednu šálku kávy alebo čaju je zbytočné, aby ste ohrievali 0,5 l vody – pri každodennom používaní týmto spôsobom môžete za rok vyplýtvať obrovské množstvo elektriny.

Rýchlovarná kanvica

Ak si často pripravujete napr. zelený čaj či instantnú kávu, zvážte nákup kanvice s regulovateľným termostatom, pretože pre tieto nápoje je vhodná voda s teplotou 80 °C.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie rýchlovarné kanvice

Umývačky riadu

Podobne ako pri práčkach platí, že ani umývačky riadu by ste nemali používať poloprázdne. Taktiež môžete s použitím vhodného umývacieho prostriedku znížiť teplotu, čo tiež vedie k značným úsporám elektriny.

Práčky

Patria medzi najnáročnejšie spotrebiče v domácnosti. Pri výbere sledujte spotrebu energie na jeden prací cyklus. Pri praní by ste mali práčku čo najviac naplniť. Ak chcete prať menej bielizne, siahnite po modeli, ktorý dokáže prispôsobiť dávku vody množstvu pranej bielizne – ostatné práčky totiž vždy používajú plnú dávku vody, čo znamená vyššiu spotrebu elektriny pri jej ohrievaní.

Košeľa v práčke

Ďalšie úspory môžete dosiahnuť pri znížení teploty prania. V obchodoch je už dostatočný výber pracích prostriedkov, ktoré sú učínné aj pri nižších teplotách. Predpierku používajte iba pri veľmi znečistených odevoch. Praním vo viacerých cykloch za sebou môžete využiť malú časť zostatkového tepla v pracom bubne.

Sušičky bielizne

Ak chcete sušiť bielizeň v sušičke, vyberajte si výlučne spomedzi kondenzačných sušičiek s tepelným čerpadlom. Oproti tým klasickým majú až o 50 % nižšiu spotrebu.

Žehličky

Pri žehlení vlhkej bielizne nemusíte použiť naparovanie a môžete tak ušetriť až 40 % energie. Termostat žehličky nenastavujte na zbytočne vysokú teplotu a počas dlhšej manipulácie s bielizňou ju vypínajte. Najúspornejšie sú žehličky s automatickým vypínaním.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Nabíjačky smartfónov a notebookov

Dnes nabíjame všetko za radom – smartfóny, tablety, notebooky, holiace strojčeky, bezdrôtové slúchadlá a pod. Nechávať však ich nabíjačky zapojené v el. zásuvke je veľmi zlý návyk, pretože spotrebúvajú elektrinu aj naprázdno. Čím väčšia nabíjačka, tým vyššia spotreba – najhoršie je to teda pri notebookoch.

Pohotovostný režim

Mnohé spotrebiče z radu tzv. čiernej techniky sa tvária, ako keby boli vypnuté, no v skutočnosti sú v tzv. pohotovostnom režime. Ide najmä o televízory, počítačové monitory, dvd či blu-ray prehrávače, satelitné prijímače, zosilňovače, zostavy domáceho kina či HiFi veže. Pohotovostný režim obvykle signalizuje miniatúrna LED dióda na prednom paneli, ktorá sama o sebe nie je veľkým žrútom energie. Kvôli nej však musia byť aktívne obvody napájacieho zdroja, ktorých spotreba môže byť v rádoch Wattow. Pri jednom spotrebiči to nie je veľa, no väčšinou ich v domácnostiach býva viac.

Zahnutý televízor

Riešením je vypínať spotrebiče sieťovým vypínačom (spravidla na zadnom paneli). V mnohých domácnostiach sú tieto zariadenia napájané zo zásuvky cez predlžovacie prívody, vypínačom na „predlžovačke“ ich potom môžete vypnúť všetky naraz.

Televízory a monitory

Platí tu, že čím väčšia je uhlopriečka obrazovky, tým je vyššia spotreba energie. Najnižšou spotrebou sa môžu pochváliť moderné OLED televízory a monitory, za nimi nasledujú tie s LED technológiou a po nich klasické LCD obrazovky. Na chvoste sú potom plazmové obrazovky a staré rozmerné CRT televízory či monitory – ich výmenou za LCD obrazovku môžete ušetriť až 70 % energie.

Počítače

Z hľadiska úspornosti jednoznačne vedú notebooky. Nízku spotrebu však majú aj miniatúrne stolné počítače alebo tzv. all-in-one počítače integrované priamo v tele obrazovky. Pri výbere klasickej počítačovej zostavy s veľkými skrinkami by ste sa mali zamerať najmä na účinnosť PC zdroja.

Vykurovanie a ohrievanie vody elektrinou

Ak využívate el. bojler, tepelné čerpadlo, prípadne akumulačné kachle či el. konvektory, pýtajte si od dodávateľa elektriny dvojtarifnú sadzbu, nazývanú tiež „nočný prúd“. V noci je spotreba elektriny minimálna, preto je jej cena nižšia. Na dostatočné vykúrenie či ohriatie vody v zásobníku však nočný čas stačí.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 25.12.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.