Ako vybrať zimné a letné pneumatiky? Dôležité sú rozmery či rýchlostný index

Výber pneumatík pre vaše auto by ste nemali podceňovať. Závisí od nich bezpečnosť vás i vašich spolucestujúcich a ich správnym výberom dokonca môžete ušetriť nejaké to euro.

Prezúvanie pneumatík v servise

V článku vám poradíme, ako vybrať pneumatiky na disky a akými kritériami sa pri výbere riadiť.

Obľúbené letné a zimné pneumatiky


Parametre voľte podľa technického preukazu

Mnohé e-shopy vám umožnia vybrať si pneumatiky podľa značky auta. Nezabúdajte ale, že auto môžete vybaviť len diskami a pneumatikami s takými rozmermi, ktoré sú zapísané v jeho technickom preukaze. Len s nimi totiž výrobca garantuje jazdné vlastnosti, na aké bolo vozidlo skonštruované. S inými pneumatikami môže tiež byť vaše vozidlo posúdené ako nespôsobilé na cestnú premávku, a to nielen na STK, ale tiež pri rutinne cestnej kontrole zo strany polície.

Rozmery pneumatík

 • Šírka – Uvádza sa v milimetroch a vyjadruje maximálnu šírku pneumatiky pri nominálnom zaťažení a odporúčanom nahustení. Odvodzuje sa od nej profil pneumatiky.
 • Profil – Udáva sa ako dvoj- či trojciferné číslo a vyjadruje výšku bočnice pneumatiky v percentách jej šírky, t. j. výšku od okraju disku po vonkajší okraj pneu.
 • Priemer – Ide o vnútorný priemer pneumatiky (t. j. vonkajší priemer disku). Udáva sa v palcoch a musí sa zhodovať s priemerom disku.

Príklad: Pneumatika 195/65 R15 95 H XL má šírku 195 mm, výšku bočnice 65 % z 195 = 126,75 mm a vnútorný priemer 15 palcov. Môžete ju teda nasadiť na 15” disk.

Konštrukčný typ

Označuje konštrukčné vyhotovenie pneumatiky a označuje sa veľkým písmenom. Pre osobné autá sa používajú tzv. radiálne pneumatiky (označenie R). Starší typ sú diagonálne (označenie D) alebo zmiešané (označenie B). Vysokorýchlostné pneumatiky pre rýchlosť nad 240 km/h majú označenie ZR.

Pneumatiky

Príklad: Pneumatika 195/65 R15 95 H XL má radiálne konštrukčné vyhotovenie.

Index nosnosti

Vyjadruje maximálne zaťaženie na jednu pneumatiku. Označuje sa dvojciferným alebo trojciferným číslom, pomocou ktorého môžete v tabuľke dohľadať konkrétnu nosnosť. Pneumatiky s označením XL a RF majú zvýšenú nosnosť a sú vhodné pre malé úžitkové vozidlá, MPV či pick-upy.

Príklad: Pneumatika 195/65 R15 95 H XL má nosnosť 690 kg. Maximálna povolená hmotnosť vozidla s týmito pneumatikami by teda nemala prekročiť 690 × 4 = 2760 kg.

Rýchlostný index

Označuje sa písmenom a udáva, aká je maximálna rýchlosť, ktorú môžete s takouto pneumatikou vyvinúť. Pri jej prekročení hrozí jej nadmerné zahriatie či poškodenie. Na vozidlo môžete osadiť len pneumatiky s rovnakým alebo vyšším rýchlostným indexom než je konštrukčná rýchlosť vozidla samotného.

Mechanik s pneumatikou v servise

Príklad: S pneumatikou 195/65 R15 95 H XL môžete jazdiť rýchlosťou najviac 210 km/h.

Asymetrický a symetrický dezén

 • Symetrický – Dizajn jej dezénu je osovo súmerný – takúto pneumatiku môžete teda namontovať na ľubovoľnú stranu vozidla a v ľubovoľnom smere otáčania, pričom jej jazdné vlastnosti ostanú zachované. Tento typ dezénu sa používa na pneumatikách nižšej až strednej triedy do veľkosti R18. Nevýhodou je nižšia stabilita v zákrutách a horšia priľnavosť na mokrej ceste.
 • Asymetrický – Na vonkajšej strane má asymetrická pneu väčšie a pevnejšie bloky pre zvýšenie pevnosti bočnice a stability v zákrute. Na vnútornej strane je viacero menších segmentov a výrazných drážok, ktoré slúžia na odvádzanie vody a snehu. Často sú vyrábané z dvoch alebo troch druhov zmesí, čím stúpa ich cena. Vyrábajú sa od rozmeru R16 a ich jazdné vlastnosti sa zlepšujú so stúpajúcou rýchlosťou – sú teda vhodné pre autá s vyšším výkonom a rýchlejšiu jazdu (napr. po diaľnici).
 • Smerový – Špeciálna forma symetrického dezénu so smerovým dizajnom. Takéto pneumatiky majú veľmi dobrý záber po celej ploche a výborne odvádzajú vodu a sneh – to je dôvod, pre ktorý tento typ dezénu nájdete predovšetkým na zimných pneumatikách. Majú dobrý záber na mäkkom podklade, preto ich obľubujú najmä šoféri SUV a vozidiel s pohonom 4×4. Ich nevýhodou je vyššia hlučnosť, slabšie bočné vedenie a kratšia životnosť. Pri uvažovaní, aké zimné pneumatiky vybrať, by ste mali zohľadniť aj množstvo snehu, s ktorým sa na cestách stretávate. Ak jazdíte po zasnežených cestách, smerový dezén je pre vás vhodnou voľbou.

Na zimu aj celoročné

Zimné pneumatiky musíte mať na vozidle v období od 15. novembra do 31. marca v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Nie je však dobré riadiť sa len týmto zákonom, pretože letné a zimné pneumatiky majú odlišné vlastnosti.

 • Letné pneumatiky – Majú dobrú priľnavosť až pri teplotách cca 7 °C a vyšších. Pri nižších teplotách stvrdnú a nedržia dobre na ceste. Sú osadené hrubšími dezénovými prvkami, ktoré si lepšie poradia s aquaplaningom a zároveň poskytujú dobrý kontakt s vozovkou a tým aj dobrú ovládateľnosť vozidla. Majú nižší valivý odpor ako zimné pneumatiky a dosiahnete s nimi nižšiu spotrebu paliva.
 • Zimné pneumatiky – Majú hlboké drážky, do ktorých sa zmestí množstvo snehu. Ten zaručuje lepšiu priľnavosť so snehom na vozovke než samotný povrch pneumatiky. V zmesi zimných pneumatík nájdete vyšší podiel prírodného kaučuku – sú teda mäkšie a nestrácajú priľnavosť ani pri nízkych teplotách. Vyrábajú sa často s nižšími rýchlostnými indexami než letné pneumatiky.

Zimné pneumatiky

 • Celoročné pneumatiky – Predstavujú určitý kompromis medzi oboma druhmi. Na snehu nedosahujú takú priľnavosť ako zimné pneumatiky, no v oblastiach, kde cez zimu príliš nesneží, môžu na príležitostnú zimnú jazdu vyhovovať.

Pneumatiky, ktoré môžete použiť na snehu, ľade či námraze musia mať označenie M+S – to sa týka zimných i celoročných druhov. Taktiež musia mať dezén hlboký aspoň 4 mm, v opačnom prípade sú zrelé na výmenu za nové. Letné pneumatiky majú limit hĺbky dezénu na úrovni 1,6 mm.

Vyberajte aj podľa typu vozidla

 • Pneu pre SUV a off-road vozidlá – V ponuke väčšiny výrobcov nájdete pneumatiky určené pre vozidlá SUV. Tieto majú zväčša zosilnené bočnice a vyššiu odolnosť voči prepichnutiu (napr. kameňmi v teréne). Väčšina šoférov SUV však terén nikdy nenavštívi, prípadne ich výlet mimo asfalt predstavuje len pohyb po poľnej ceste. Ak patríte medzi nich, nebojte sa obuť na vaše SUV bežné cestné pneumatiky – majú často nižšiu hlučnosť a dosiahnete s nimi lepšiu spotrebu paliva.
 • A/T pneumatiky – A/T je skratka pre All Terrain, teda pneumatiky vhodné do každého typu ľahkého terénu. Majú o niečo robustnejší dezén než bežné cestné pneumatiky, no zároveň dosahujú uspokojivé vlastnosti aj na asfalte.
 • M/T terénne pneumatiky – M/T je skratka pre Mud Terrain (blato a terén). Tieto pneumatiky sú vhodné pre offroad vozidlá často jazdiace v ťažkom teréne. Sú robustné, pevné a majú výrazný a robustný dezén, ktorý má dobrý záber v blate či na iných povrchoch v teréne. Na asfalte však majú horšiu priľnavosť, sú hlučné a vozidlo s nimi má vyššiu spotrebu paliva.
 • Semi-slick – Sú to pneumatiky, ktoré poskytujú dobré jazdné vlastnosti na pretekárskom okruhu i v bežnej premávke. Majú tvrdé bočnice a dobre držia v zákrutách. Nájdete ich iba v letnom prevedení.
 • Run-flat dojazdové pneumatiky – V prípade defektu alebo straty tlaku s nimi môžete pokračovať v jazde domov, prípadne do pneuservisu. Môžete ich však namontovať iba na vozidlá so systémom kontroly tlaku v pneumatikách – bez neho by ste si nemuseli poruchu všimnúť. Jazdu po strate tlaku im umožňuje špeciálna vystužená konštrukcia bočníc, v dôsledku čoho je ich výrobná i predajná cena vyššia. Nájdete ich v letnom, zimnom i celoročnom vyhotovení. Ich veľkou nevýhodou však je, že po defekte ich už nemôžete opraviť.

Protektorované pneumatiky

Sú to použité pneumatiky s obnoveným dezénom. Ten pôvodný sa na nich obrúsi, na pneumatiku sa nanesie spojovací roztok a naň nový nevulkanizovaný kaučukový materiál. Doň sa následne pri vysokej teplote vlisuje nový dezén.

Protektorované pneumatiky nájdete s najrôznejšími druhmi dezénov (letný, zimný, terénny). Obzvlášť obľúbené sú medzi vodičmi vozidiel, na ktoré sú pneumatiky drahšie – napr. SUV a off-road autá s veľkými rozmermi pneu a tiež nákladné vozidlá.

SUV v teréne

Ak si budete vyberať e-shop, kde kúpiť pneumatiky, zamyslite sa nad výberom tých protektorovaných – ich výhodou je nižšia cena, životnosť porovnateľná s novými pneumatikami a šetrenie životného prostredia.

„Energetický“ štítok pomôže

Určite ste už videli tzv. energetický štítok na elektrospotrebičoch. Od roku 2012 sa v EÚ používa podobný štítok aj pre prehľadné zobrazenie vlastnosti pneumatík.

Nájdete na ňom niekoľko údajov:

 • Spotreba paliva – Obdoba energetickej triedy pri spotrebičoch. Označuje sa písmenami A až G podľa abecedy, pričom A značí najúspornejšiu pneumatiku a G najmenej úspornú. Rozdiel medzi triedami A – G môže predstavovať úsporu paliva až 0,8 l/100 km pri bežnom osobnom vozidle.
 • Priľnavosť na mokrom povrchu – Je asi najdôležitejším parametrom vyjadrujúcim bezpečnosť pneumatiky. Opäť sa udáva písmenami podľa abecedy, tentoraz A, B, C E a F (D a G nie sú špecifikované). Testuje sa pri teplote povrchu 5 – 35 °C s vodným filmom hrúbky 0,5 – 2 mm. Pneumatika v triede A má na takomto povrchu brzdnú dráhu cca 28 m a pneumatika F až 46,5 m. Sami uznáte, že je to dosť veľký rozdiel, ktorý môže znamenať zabránenie škodám na majetku alebo zdraví ostatných ľudí na, resp. pri ceste.
 • Vonkajšia hlučnosť – Vyjadruje úroveň hluku, ktorý pneumatika vydáva počas jazdy. Udáva sa v decibeloch, ale na štítku je vyjadrená tromi vlnkami. Platí tu, že pneumatika s 1 vlnkou je aspoň 3 dB pred budúcim európskym limitom, model s dvoma vlnkami je do 3 dB pod budúcim limitom a pneu s 3 vlnkami budúcim limitom neprejde.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 29.04.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.