Ako vyčistiť umývačku riadu? Čistič umývačky alebo čistenie octom

Umývačka riadu je skvelým a neúnavným pomocníkom v domácnosti, no rovnako ako iné spotrebiče aj ona si vyžaduje pravidelnú údržbu. Inak sa ľahko účel umývania riadu zmení na špinenie. Zanášanie riadu je často spojené s nepríjemným zápachom. Tieto dva faktory sú časti príznakom, že starostlivosť o umývačku riadu bola nedostatočná.

Znečistená umývačka riadu

Upchatá umývačka riadu? Špina sa usádza na riadoch v podobe mastných škvŕn či bielych povlakov na povrchu pohárov? Nepríjemný zápach? Dôvod, pre ktorý sa takéto niečo deje je jednoduchý. Spôsobuje to zachytené jedlo či mastnota z potravy, ktorá sa dlhodobo usádza v umývačke a vo filtri. Pravidlená údržba je kľúčová a ntreba ju podceňovať. Čo ak je neskoro? Poradíme vám.

Obľúbené prostriedky na čistenie umývačky


Pravidelné čistenie umývačky riadu

Je prirodzené, že pre každom umývacom cykle sa vo filtri či v okolí tesnení zachytávajú drobné zvyšky jedla, mastnota alebo iné nečistoty. Hoci by sa mohlo zdať, že sa vlastne umývačka riadu čistí sama, nie je to tak. Práve mastnosta, zvyšky jedla alebo vodný kameň sa v umývačke riadu usádzajú a spôsobujú vo výsledku zhoršenie kvality umývania. Pravidelné čistenie umývačky netreba podceňovať.

Pravidelné čistenie je vhodné vykonávať ideálne raz do mesiaca. Zabezpečíte tým, že sa rozpustí tuk, vápenné usadeniny a navyše predídete zápachu z umývačky. Do budúcna eliminujete problémy, ktoré by mohli spôsobiť nutnosť servisovania.

5 krokov, ako vyčistiť umývačku riadu

  • Čistenie filtra umývačky riadu – každá moderná umývačka riadu je vybavená samostatným filtrom, ktorý slúži na zachytávanie nečistot. Filter je vhodné vybrať, niekedy môže byť zložený z viacerých častí, filter rozoberte a dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou. Použiť môžete taktiež umývací prostriedok na riad.
  • Čistenie tesnení a interiéru umývačky riadu – gumové tesnenie okolo dvierok je ideálnym miestom pre usádzanie nečistôt. Za pomoci obyčajnej hubky so saponátom tesnenia pretrite. Prípadne použite teplú vodu zriedenú s octom.
  • Očistite trysky a ramená – pozornosť venujte aj pohyblivým častiam umývačky riadu. Ramená alebo trysky, ktoré distribuujú vodu počas umývania je vhodné prepláchnuť, ak je možné ich demontovať, pokojne ich vyberte a odmastite v saponátovej vode.
  • Čistenie odpadu umývačky – mechanické nečistoty môže odstrániť drôtenou kefou alebo zvonom. Ak je predpoklad, že odpad môže byť upchatý alebo zanesený, priamo do odpadu môžete naliať špeciálny čistiaci prostriedok. Ten necháte krátko pôsobiť (riaďte sa návodom výrobcu)
  • Program samočistenia – mnohé modely umývačiek riadu sú dnes vybavené samostatnými programami na čistenie (self clean). Tieto programy vám odporúčame používať minimálne raz do mesiaca, pričom je vhodné použiť pre efektívnejšie čistenie špeciálne čističe umývačky.

Čistenie filtra v umývačke riadu

Najlepšie prostriedky na čistenie umývačky

Na trhu s komerčnými čistiacimi prostriedkami je ponuka veľmi bohatá. Výrobcovia spotrebičov dokonca často odporúčajú používanie konkrétnych čistiacich prípravkov

Finish čistič umývačky je účinný prostriedok vo forme gélu, ktorý odstraňuje mastnotu a neželaný zápach z umývačky riadu. Navyše existuje i vo variante Lemon, ktorý má aromatickú vôňu.

Somat čistič umývačky sú tablety, ktoré odstraňujú mastnotu a usadeniny z vodného kameňa, sú špeciálne tým, že ich možno použiť v priebehu bežného cyklu umývania riadu.

Komerčne známy je taktiež Miele odvápňovač, ktorý sa používa do umývačiek riadu i práčok. Jeho úlohou je odstrániť vápenaté usadeniny. Je skvelým pomocníkom hlavne v prípade, ak je vo vašej lokalite tvrdá voda.

Spomedzi známych prípravkov na čistenie umývačky riadu má veľmi dobré referencie i Q-Power čistič do umývačky alebo AEG Super Care.

Čistič umývačky Finish

Čistenie umývačky riadu octom

Skúste zaútočiť na umývačku niektorými praktickými radami od gazdiniek. Ušetríte tým peniaze a výsledok môže byť oveľa lepší ako očakávate.

Ocot má výborné dezinfikujúce vlastnosti, vyčistí, dezinfikuje a odstraňuje vodný kameň z vašej umývačky. Vyberte z umývačky všetky košíky, pretrite ich doma vyrobeným roztokom z 1 dielu octu a 1 dielu vody. Vypláchnite ich vodou a pustite sa do umývania filtru. Na ten použite rovnaký roztok a obyčajnú jar na riad. Vyčistite aj umývačku pomocou hubky a špeciálne si dajte záležať i na tesniacich gumičkách.

Keď umývanie ukončíte, nalejte neriedený ocot na dno umývačky (odporúča sa použiť minimálne 3 šálky, ale pri veľkom znečistení kľudne použite i celý liter). Zapnite umývačku, zvoľte najvyššiu teplotu a najdlhšie trvajúci program. Ak sa obávate zápachu, tak pred spustením programu pridajte aj hrnček sódy bikarbóny.

Čistenie umývačky sódou alebo citrónom

Citrón má antibakteriálne účinky kyseliny citrónovej a hravo si poradí s nečistotami vo vašej umývačke. Navyše pri umývaní týmto spôsobom domov prevoniate, čo sa o octe nedá povedať. Dobré je zaobstarať si aspoň štvrťkilové balenie kyseliny citrónovej. Vysypete ním dno prázdnej umývačky a pustíte čistiaci cyklus.

Recept na lesknúcu sa umývačku riadu:

  • 1 hrnček sódy bikarbóny
  • ½ hrnčeku jedlej soli
  • 1 hrnček bóradu
  • ocot
  • tekutý prostriedok do umývačky (pár kvapiek)

Zmes spolu premiešame a následne do každého priečinku v umývačke dávkujeme jednu lyžicu tohto po domácky vyrobeného čističu a 2 lyžice octu. Ako posledné spustíme čistenie.

Čistenie umývačky riadu sódou bikarbónou

Osviežovače a vône do umývačky

Existuje množstvo prípravkov, ktoré fungujú na princípe neutralizácie zápachu a vyvolania sviežej vône vo vašej umývačke. Vône sú skôr esteticko-praktickým riešením, určite nenahradia pravidelné čistenie umývačky. Na trhu nájdete veľa vôni do umývačky od značky Finish či Somat. Niektoré majú dokonca patentovanú technológiu na základe ktorých má vôňa dve arómy. Vôňa sa samozrejme neprenáša na riad.

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte problém s čistením umývačky riadu? Neviete sa zbaviť zápachu v umývačke riadu alebo váš riad stále nie je dokonale čistý? Poďeľte sa o vaše skúsenosti s čistením umývačky riady v komentároch pod článkom. V rámci diskusie môžete poradiť aj ostatným čitateľom.

Je čistenie umývačky riadu octom účinné?

Áno, ide o overený spôsob, ktorým sa zbavíte nepríjemného zápachu v umývačke riadu a zároveň ocot rozpustí i usadené nečistoty. Niekedy je po aplikácii octu cítiť octový pach. V takom prípade odporúčame spustiť bežný umývací cyklus navyše len s použitím čistaiceho prostriedku. Prípadne ďalší samočistiaci cyklus bez použitia octu.

Kedy je správny čas na čistenie umývačky riadu?

Čistenie umývačky riadu by malo byť pravidelné, ide o najlepší spôsob prevencie. Predídete tak i nákladnejším poruchám. Signálom pre čistenie umývačky môže byť hnilobný zápach, znečistený riad alebo zvyšky jedla, ktoré ostávajú v umývacom priestor. Čistenie je potrebné aj vtedy, ak príde k upchatiu odpadu umývačky riadu.

Musím riad pred uložením do umývačky riadu oplachovať?

Ak ide o výrazne znečistený riad, áno, je vhodné ho opláchnuť pod tečúcou vodou. Taktiež, ak ide o výrazne zaschnuté nečistoty, je vhodné riad nechať odmočiť.

Ako ukladať kuchynský riad do umývačky riadu?

Pri ukladaní kuchynského riadu je vhodné, ak do spodného koša dávate viac znečistený kuchynský riad, ako hrnce, taniere alebo misky. Hore je priestor pre poháre či sklenený riad. Do umývačky riadu nikdy nevkladajte riad, na ktorom sú celé zvyšky jedla, umývačka riadu nie je drvič odpadkov a takéto nečistoty nedokáže ani rozpustiť. Práve ich usádzanie môže spôsobovať zápach a upchatie umývačky riadu (odpadu).

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

02/04/2022 18:44
Zita

nemame mycku doma, spotebice v kuchyni mam prevazne od oravy a ja som sa ich pytala pri kupe nehc poradia ako to cistit

05/04/2022 15:10
Inga

ja mam tiez niektore od nich ale ja ich nejako extra specialne necistim

09/04/2022 13:02
Lujza

nam sa umyvacka nezmestila tak umyvame rucne :D

21/04/2022 08:34
Bea

ani nam nie a pri detoch je tolko riadu ze je to cista katastrofa stale umyvat

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.Publikované dňa: 21.07.2017
Posledná aktualizácia: 13.03.2023
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.